mahihaber İzmir'deki Gayrimüslimlerin Tapınakları Restore Edilecek - Mahihaber
HADİSLERDEN

İzmir'deki Gayrimüslimlerin Tapınakları Restore Edilecek
Regaip Kandili'nde İzmir’de üç semavi dinin temsilcileriyle ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun  katılımıyla gerçekleşen "Hoşgörü Buluşması" programı yapıldı.

Tarihi Asansör’de gerçekleşen “Hoşgörü Buluşması”na İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile Cumhur İttifakı’nın AK Parti'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra İzmir Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Türkiye Protestan Baptist Kiliseleri Başpiskoposu Ertan Çevik, İzmir Katolik Kilisesi Başpiskoposu Monsenyör Lorenzo Piretto, İzmir Ortodoks Kilisesi Metropoliti Bartholomeos Samaras, İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Yorgo Teodoris, İzmir Musevi-Yahudi Cemaati Başkanı Onursal Başkanı Jak Kaya ve Din Görevlisi Nesim Baruhiel katıldı.

Dini liderlerle ‘Hoşgörü Buluşması’nda bir araya gelen Bakanı Çavuşoğlu, “Kiliselerin, vakıfların ve cemaatlerin haklarını verdik, vermeye de devam ediyoruz. İnanan, inancına güvenen başkasının inançlarından rahatsız olmaz” dedi

"GAYRİMÜSLİM TAPINAKLARI YENİLENECEK"

Anadolu’nun birçok dinin temsil edildiği yer olduğuna vurgu yapan Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Nihat Zeybekci ise, “Üç hak dinin bir arada, barış ve huzur içinde yaşadığı İzmir bu özelliklerle zenginleşiyor. İzmir’in tarihi dokulu Kemeraltı’na bakarsak aynı sokakta cami, kilise ve havranın olduğunu görüyoruz. İzmir bizim ortak değerimiz. 1 Nisan’dan sonra tüm ibadethaneleri restore ederek onları hayata kazandırıp, onları inanç kesimlere teslim etmek için gayret içinde olacağız. İzmir bu özelliği ile diğer illerden güçlü olacak. İzmir’in yıllık turist sayısı 1 milyon. Bunu İzmir’e yakıştırmıyoruz. Sadece inanç turizmi için milyonlarca insan İzmir’e gelerek başka yerde göremeyeceklerini görebilir. İnanç turizmi için beraber çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder