Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

40 İslam Ülkesi Daha İyi Hac İçin Söz Verdi

2017-02-25 06:39:14
40 İslam Ülkesi Daha İyi Hac İçin Söz Verdi

Geleneksel hale gelen Hac Organizasyon Başkanları Buluşması Mekke’de yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyon Başkanlığının daveti üzerine Mekarim Mina Otel’de düzenlenen davete 40’a yakın İslam ülkesi katıldı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in başkanlığında İslam ülkeleri temsilcilerinin toplandığı ve Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, İslam ülkelerinin hac organizasyonları hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Bayramlaşmayla başlayan programın açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, katılımlarından dolayı davetlilere teşekkür ederek, bu yıl hac ibadetini çeşitli önlem ve uygulamalarla kolaylaştırdığı için Suudi Arabistan Kralı’na, Hac Bakanlığı yetkililerine, emniyet mensuplarına, diğer ilgililere ve bütün Suud-i Arabistan halkına da teşekkür etti.
İslam coğrafyası olarak sevincin ve hüznün birlikte yaşandığını kaydeden Başkan Görmez, şunları söyledi;
“Hac ibadeti bize umut veriyor…”
Sevinçliyiz ve umutluyuz. Sevinçliyiz çünkü vahyin kalbindeyiz. Sevinçliyiz çünkü hac ibadetini tamamlamış bulunuyoruz. Sevinçliyiz çünkü İslam Ümmetinin Hz. İbrahim’in eliyle kuruluşunun bayramı olan Kurban bayramının içindeyiz. Bu vesileyle bütün misafirlerimizin Kurban Bayramını en kalbi dua ve duygularla tebrik ediyorum. Hac ibadeti bize umut veriyor. Bize değişme imkanı veriyor. Bize yeniden diriliş imkanı sunuyor. Kurban bayramı Rabbimizle aramızdaki uzaklıkları kaldırıyor. Bizi hem kendimize hem Rabbimize yakın kılıyor. Beden ülkesine hapsettiğimiz ruhumuzu gerçek sahibine yaklaştırıyor. Kurban bayramı yakınlaşma bayramıdır.
“Müslümanlar olarak hazan mevsimleri yaşıyoruz…”
Hüzünlüyüz aynı zamanda. İçimiz buruk, sevinçlerimiz gölgeli. Çünkü Müslümanlar olarak hazan mevsimleri yaşıyoruz. Müslüman beldeler viranelere, harabelere döndü. İman beldelerinde eman yok oldu. İslam beldelerinde selam yok oldu. Can alıyoruz. Kan dökmeye devam ediyoruz. Cehalet, tefrika, sefalet peşimizi bırakmıyor.
“Hac bize aynı yönde, aynı kıblede, aynı istikamette buluşmayı öğretiyor…”
Hac bir aynadır. Haccın aynasından İslam dünyasına baktığımızda ne görüyoruz? Haccın aynasından baktığımızda, hac bize bir canlıya dokunmamayı öğretiyor. Börtü-böceğe, karıncaya, sivrisineğe dokunmamayı öğretiyor. Ancak biz can almaya devam ediyoruz. Halbuki bir kalp, Kabe’ye bedel. Haccın aynasından baktığımızda, hac bize giydiğimiz ihram ile her türlü makam, mensıp, sınıf ayırımından uzak durmamızı öğretiyor. Ten rengi, dil farkı gözetmemizin cahiliyye düşüncesi olduğunu öğretiyor. Biz cinsiyet ayrımına, ırk ayrımına devam ediyoruz. Haccın aynasından baktığımızda, hac bize aynı yönde, aynı kıblede, aynı istikamette buluşmayı öğretiyor. Biz ise mezhep ve meşrep ayrımı yapmaya devam ediyoruz. Haccın aynasından baktığımızda, hac bize Hz. İbrahim’le başlayan Hz. Peygamberle süreklilik kazanan bir tarihi hatırlatıyor ve bizim o tarihe ait olduğumuz söylüyor. Biz başka bir tarihin, başka bir medeniyetin içinden dünyaya bakıyoruz. Haccın aynasından baktığımızda, hac bize ahireti yaşatıyor. Bizi ahiretimize, ebedi dünyamıza taşıyor. Tavaf ile hesap gününü öğretiyor. Arafat ile mahşeri yaşatıyor. İhram ile kefeni hatırlatıyor. Biz ise dünyevileşme girdabında kıvranıyoruz.
“Hac umuttur, yeniden diriliştir…”
Bütün bunlara rağmen haccın varlığı umuttur, muştudur, yeniden diriliştir. Hac daima dirilişin provasıdır. Kurban bütün bu değerlere dönüşün habercisidir.
Bizler Türkiye’de 15 Temmuz’da bir darbe girişimi yaşadık ve zor günlerden geçtik. Bu süreçte halkımıza ve ülkemize verdiği destekten dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Haccınız mebrur, sa’yiniz meşkur, kurbanınız kabul olsun.
Programda, Afganistan Hac ve Din İşleri Bakanı, Sudan İrşad ve Evkaf Bakanı, Somali Evkaf ve Din İşleri Bakanı, Gazze Evkaf ve Din İşleri Bakan Vekili ve Irak Hac Organizasyon Başkanı da birer konuşma yaparak Türkiye’ye ve Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür etti.
Aralarında Suriye, Umman, Irak, Kuveyt, Filistin, Çin , Malezya, Rusya, Nepal, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Slovenya, Bruney, Vietnam, Kafkasya, Balkanlar, Afrika ülkeleri gibi yaklaşık 40 ülkenin katıldığı program, Filistin eski Din İşleri ve Evkaf Bakanı İsmail Said Rıdvan’ın İslam coğrafyası için yaptığı dua ile sona erdi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar