Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Çalışa(maya)nları Diyanet’ten Yardım Bekliyor

Açıkta Bekleyen Diyanetçiler

2017-02-25 04:54:50
Diyanet Çalışa(maya)nları Diyanet’ten Yardım Bekliyor

15 Temmuz Fetö darbe girişiminin ardından gelen artçı depremler bir çok memuru işten ederken, bir çok memurun da açığa alınmasıyla etkisini devam ettiriyor.

OHAL kapsamında açığa alınan ve/veya hakkında tedbiren karar uygulanan memurlar arasında sayıları 4000 civarında olan Diyanet çalışanları da her gün yeni bir umutla beklerken, son KHK’larla kimi ihraç edilirken kimi de beklemeye başladı.

Tutuklu, tutuksuz binlerce Diyanet çalışanları aileleriyle birlikte aklanma ya da ihraç edilme duygusuyla yaşıyor.

Edinilen bilgilere ve yayınlanan kararnameler ışığında OHAL kapsamında görevden uzaklaştırılanlardan halihazırda çıkartılmayanların görevlerine yeniden başlaması farklı tarihlerde olabileceği sanılmaktadır.

Gerek, 667 sayılı KHK kapsamında bakan onayı ile kamu görevinden çıkarılan, gerekse, KHK eki listelerde yer verilmek suretiyle kamu görevinden çıkarılanlardan bir kısmı haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılarak görevine başlatıldı. Bazıları hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmaya devam ediyor.

Görevden uzaklaştırma tedbirine ilişkin süre kuralları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş olmakla birlikte, OHAL kapsamında çıkarılan 669 sayılı KHK, 15/7/2016 tarihinden sonra milli güvenlik gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan memurlar hakkında OHAL süresince soruşturma açma süresine uyulmayacağını hükme bağlanmıştır.

Durum böyle olunca, OHAL devam ettiği sürece soruşturmaya belli bir süre içinde başlanması zorunluluğu bulunmuyor. Ancak, haklarındaki inceleme ve değerlendirmeler tamamlanmış ve kamu görevinden çıkarılmamışlar olmaları durumunda görevlerine başlatılabileceklerini, ancak kurumların belli bir süre içinde göreve başlatma zorunluluğunun olmadığını anlamış bulunuyoruz.

Kamu görevinden çıkarılmamış olmakla birlikte haklarında inceleme ve değerlendirmeye devam edilenler hakkında, yapılacak işlemler sonucunda kamu görevden çıkarma kararı verilebileceği gibi görevden uzakta kalmalarının devamının ya da göreve iadelerinin de sağlanabileceği, ancak bu işlemlerin yapılmasında da idare bakımından belli bir süre zorunluluğunun olmadığını
değerlendirmekteyiz.

4000 civarında Diyanet çalışanları ve aileleri “göreve dön” çağrısı yapılacağı günü beklerken, tüm dikkatler Hükümet’in yapacağı KHK açıklamalarına çevrilmiş durumda…

Aralık ayı içerisinde çıkartılması beklenen ancak Ocak ayında ilan edilen son KHK’ler de Diyanetçiler ihraç listesi karşılaşıp, diğer kurumlarda olan ancak Diyanet’in içermediği kararları görünce bir kez daha şoka uğramış oldu.

Diyanet çalışanları kapsamında olan müftü, müftü yardımcıları, vaizler, imamlar, müezzinler, şefler, vhki’ler vs. çalışanlar bir an önce göreve dönüp geçinmek zorunda kaldıkları 1/3 maaşla borçlanmaya, darda kalmaya, geçim sıkıntısı çekmeye devam sürecinin de en zaman sona ereceğini de kara kara düşünmektedir.

Diyanet’in konu hakkında sessiz kalması açığa alınan personeli daha bir üzerken yarınını görmekten aciz kalanlar MEB’teki hareketliliğin, desteğin kendi kurumlarında olmayışına, sendikaların dahi bu konuda mücadele vermemesine şaşırmaktadır.

Nisan ayına kadar 3 ay daha uzatılan OHAL süresi bittikten sonra ise yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi için referanduma gidileceği tahmin edilmektedir. Rus diplomatın öldürülmesi, OHAL süresinin bitişi için olumlu etken olmamıştır.

Başkanlık ve Anayasa için milletin desteğini almak isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan soruşturmalar neticesinde açığa alınmış suçsuz kişilerin mağduriyetlerinin süresini daha fazla uzatmak istemeyecektir.

Milletin desteğini arkasına almak isteyen Cumhurbaşkanı mağdurların haklarının geri verilmesi için mutlaka gerekli yerlere emirler vereceği kesindir.Durum böyle olunca meslekten ihraç edilenlerin büyük kısmının göreve iade edileceğini ve bu iadelerin ise en geç Mart ayı gibi tamamen sonuçlanacağı uzmanlarca tahmin ediliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı önce il ve ilçelerde temsilsi olan müftülerle bir şekilde yüzyüze gelmeli. Yargılaması yapılmış, kararları bekleyenlerin durumlarını tespit edip bir an önce çıkış yolu arama konusunda destek olmalı. Müftüler de aynı paralelde kendi çalışmaları için bu duyguyla yaklaşmalı. Cüzamlı bir hasta gibi görüp uzak kalmak kimseye yarar sağlamayacağı gibi güvensizlik, desteksizlik Diyanet çalışanları arasında yıllardan beri bir sessiz çatışma olarak sürdüğü göz alındığında yarın görevden dönmeler sonrası “beni yalnız bıraktınız” gerginliği ve kini içerisinde sesli çatışma ve intikamlara sebep olmasın.

Sendikalar mı dediniz. Kesinlikle ümit vaad etmeyenlerden, üyelerine sadece “para” gözüyle bakanlardan, destekten çok köstek olma teziyle geçinmeye çalışanlardan bahsetmek istemiyorum.

Açığa alınan masum çalışanlara sadece yaparsa “Diyanet” diyor ve DİB!in kolları sıvayıp bir de kendi personeli için canla başla çalışnası gerektiğini bir kez daha vurguluyorum

En azından “ya herro ye merro”

Erol Kara / mahihaber.com

Diyanet, Akıbeti Meçhul Personelin Sesini Duymalı

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar