Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Açığa alınan memurlar, yargılama devam ederken göreve iade edilirse kesilen üçte bir maaş ödenir mi​​?

Diyanet Strateji Daire Başkanlığı, yargılama devam ederken göreve iade edilirse kesilen üçte bir maaşlarının ödenip ödenmeyeceği konusunda açıklama yaptı.

2017-03-20 13:30:00
Açığa alınan memurlar, yargılama devam ederken göreve iade edilirse kesilen üçte bir maaş ödenir mi​​?

Diyanet Strateji Daire Başkanlığı, "yargılama devam ederken göreve iade edilirse kesilen üçte bir maaşlarının ödenip ödenmeyeceği" konusunda yaptığı açıklamada ödenmeyeceği yönünde karar verilmiştir.

Kararda ayrıca," görevine son verilen personelden daha sonra göreve iade edilenlerin mali hakları ödenirken gecikme faizi ödenip ödenmeyeceği" sorusuna da mahkeme kararı olmadan ödenmeyeceği belirtilmiştir.

Bunlarla birlikte " Kur'an kursu öğreticisi kadrosunda bulunanlara öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenip ödenemeyeceği" şeklinde sorulan soruya da "hazırlık ödeneği, Kur'an kursu öğreticisi kadrosunda bulunan personel için maktu, aylıkla beraber verilmesi gereken haklardan olmayıp kanunda belirtildiği üzere fiilen o işin ifa edilmesi şartına bağlı olduğundan" denilerek "öğretim yılının başladığı ay fiilen derse girerek öğreticilik faaliyeti yapmayanlara ödenmeyeceği belirtilmiştir.

Diyanet Strateji Daire Başkanlığı'nın yaptığı açıklama şu şekildedir.

İlgi yazı ile; müftülüğünüz personeli iken görevinden uzaklaştırılan bazı personeliniz hakkında 3 ay içerisinde bir karar verilmediği için 657 sayılı DMK'nun 145. maddesine istinaden görevlerine başlatıldığı (24-28 Ekim 2016 tarihleri arasında), ancak 29 Ekim 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 675 sayılı KHK'nin "soruşturma süreleri" başlıklı 13. maddesinde; "15/7/2016 tarihinden 20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla olağanüstü halin ilan edilmesine kadar geçen süre zarfında ve olağanüstü halin devam ettiği süre içinde görevden uzaklaştırılanlar hakkında ilgili mevzuatta bu tedbir için öngörülen süre sınırlaması, olağanüstü hal süresince uygulanmaz" hükmünün yer aldığı belirtilerek,
1. Görevinden uzaklaştırılan ve soruşturmaları tamamlanmadan göreve döndürülen söz konusu personele görevlerinden uzak kaldıkları dönemde kendilerine ödenemeyen aylıklarının 1/3 kısmının ödenip ödenemeyeceği,
2. Görevine son verilen personelden daha sonra göreve iade edilenlerin mali hakları ödenirken gecikme faizi ödenip ödenmeyeceği,
3. Yukarıda zikredilen personelden Kur'an kursu öğreticisi kadrosunda bulunanlara öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenip ödenemeyeceği, Hususlarında tereddüde düşüldüğünden bahisle Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.
Sorularınıza cevap olarak;
1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Görevden uzaklaştırılan veya görevinden uzak kalan memurların hak ve yükümlülüğü başlıklı 141. maddesinde; "… 143. maddede sayılan durumların gerçekleşmesi halinde, bunların aylıklarının kesilmiş olan üçte biri kendilerine ödenir…", 143. maddesinde; "Soruşturma veya yargılama sonunda yetkili mercilerce:
a) Haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler;
b) Yargılamanın men'ine veya beraatine karar verilenler;
c) Hükümden evvel haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanlar;
ç) Görevlerine ve memurluklarına ilişkin olsun veya olmasın memurluğa engel olmayacak bir ceza ile hükümlü olup cezası ertelenenler; Bu kararların kesinleşmesi üzerine haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılır." hükümleri yer almıştır.
Bu itibarla; söz konusu personel 143. madde gereğince göreve başlatılmadıkları, yani soruşturma tamamlanmadan sadece 3 aylık süre nedeniyle göreve döndürüldüklerinden, eğer bunlar hakkında sadece disiplin soruşturması yapılmışsa soruşturma tamamlanmadan ((a) fıkrası), yargılama da varsa yargılama tamamlanmadan ((b) fıkrası gereğince beraat kararı beklenmelidir) ilgililere açıkta kaldıkları süreler içerisinde aylıklarının kesilmiş olan 1/3'inin ödenemeyeceği,
2. Göreve iade edilen personelin açıkta kaldığı süreye dair mali hakları ödenirken mahkeme kararı bulunmadıkça gecikme faizi ödenemeyeceği,
3. 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'un ek 1 maddesinin değişik 3. fıkrasında, "657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesine göre ödenmekte olan öğretim yılına hazırlık ödeneği, Başkanlıkta eğitim görevlisi ve Kur'an kursu öğreticisi kadrosunda bulunup, fiilen eğitim görevliliği ve öğreticilik yapanlara da aynı esas ve usullere göre ödenir" düzenlemesine yer verilmiştir.

2016 ve 2017 yıllarına ait Merkezi Yönetim Bütçe Kanunlarına ekli "K" Cetvelinin "IV. Diğer Ödemeler" başlıklı 3. sırasında, "657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır" hükmü yer almaktadır.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, Kur'an kursu öğreticisi kadrosunda bulunan personel için maktu, aylıkla beraber verilmesi gereken haklardan olmayıp kanunda belirtildiği üzere fiilen o işin ifa edilmesi şartına bağlı olduğundan hangi gerekçeyle olursa olsun o tarihte fiilen Kur'an kursunda ders vermemişlerse hak ediş oluşmayacaktır (ek ders, fazla mesai, vekalet ücreti gibi). Buna göre, ilgili öğreticiler öğretim yılının başladığı ay (Eylül) içinde kurs ortamında fiilen derse girerek öğreticilik faaliyeti yapmadıklarından (24-28 Ekim 2016 tarihleri arasında göreve başladıklarından) öğretim yılına hazırlık ödeneğinin % 75 oranında, I. dönem bittikten sonra II. dönem bitmeden başlayan olursa % 50, daha sonraya kalan olursa hiç ödenmeyeceği,

Mütalaa edilmiştir.

Bilgilerini rica ederim. "

Diyanet Strateji Daire Başkanlığı'nın yaptığı açıklamanın resmi yazısı aşağıdadır

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar