Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Akıllı Kadın Dini Nikahını Ne Zaman Kıydırır

2017-02-25 05:34:43
Akıllı Kadın Dini Nikahını Ne Zaman Kıydırır

Sık sık üzerinde durduğum konulardan biri de ve bilhassa kız babalarına yaptığım önerilerden en önemlisi  dini (İmam) nikah meselesidir.

Aslında evlenecek çiftlerin birbirine helal olması açısından hem dünya hem de ahiret açısından hayati bir mesele olan imam nikahı devlet tarafından resmi nikah olmadan yapılamaz kararının verilmesi ile aslında topluma bilhassa evlenecek kızlara bir fayda sağlamıştı. İşinden olmak istemeyen imamlar resmi nikahı olmayanlara dini nikah yapmıyorlardı.

Toplumumuz İslamı takliden bildiği için dini nikahın sadece Diyanette görevli imamlar tarafından veya çevrede imam, hoca kimliği ile geçinen gayri remi kişilere yaptırılması sanılıyordu.

Oysa bu işlemi yapmak için imam, hoca olmaya gerek yoktur. Reşit olan herkes imam nikahı kıyabilir.

Bilhassa gayri meşru hayat yaşamayı arzu edenler işi kitabına getirerek dini nikah yaparak evlenmekte, kendilerince zinadan kurtulmaktadırlar.

Geçtiğimiz haftalarda Anayasa Mahkemesi karar verdi ve imam nikahına resmi nikahtan önce yapılmasında bir sakınca görmedi. Ve bu karara ne gariptir ki her şeye karşı olan cepheden buna tepkiler geldi. İmam nikahı resmiden önce olmaz diyenler inanç zafiyeti içinde olanlardı.

Aslında resmi nikah olmadan imam nikahının yapılmasına karşı duracak olan kızlarını gerçekten seven, değer bilen babalar tarafından olması gerekirdi. Ya da her kesimden genç kızlarımız resmi nikah yaptırmadan dini nikaha razı olmamalıdır.

Zira dini nikah yaptırılmış olan çiftler artık birbirilerinin helali ve Allah c.c katında ailedir. Eştir. Boşanma eylemi oluştuğunda artık birbirlerine haram olurlar. Hal böyle olunca bir çok baba hangi akla hizmet ediyorsa söz veya nişan yaptıklarında "aman çocuklar günah işlemesinler bari imam nikahı yapalım da birbirleriyle görüşmelerinde haramı yaşamasınlar" diyerek kız çocuklarını b,le b,ile ateşe atmaktadırlar.

Nişanlılık bir tanıma olayıdır. Nişanlı olan çiftlerin birbirleriyle yalnız olarak kalmaları, birbirlerine dokunmaları haramdır. Kendini akıllı sanan babalar bu haramın önüne dini nikah yaptırarak geçerken aslında kızlarının hayatıyla oynamaktadır.

Ebeveynlerin hiç düşünmedikleri konulardan biri "ya evlenemezlerse" . Oldu ki nişanlı veya sözlüyken çiftler anlaşamadı. Evliliğin olmayacağı kanaati hasıl oldu. Yüzükleri, ziynetleri, eşyaları ve hediyeleri geri göndermekle ayrılmış olmuyor şayet dini nikah yapılmışsa damadın kızı dinen boşaması da gerekir.

Boşamadığı takdirde dinen o kız halen o adamın karısıdır. Başkasıyla evlenmesi haramdır.

Nikahın sona ermesi, Talakla yana boşamayla olur. Bir erkek hanımına şartlarına uygun ifadelerle talak verdiğinde, hanımı kendisinden boş olur. Boşanma aşamasında yaşanan gerginlikle erkek boşanmayı gerçekleştirmezse, "boşanmıyorum dinen karımdır, kimseyle evlenemez ben de intikamımı alırım" derse ne olacak.

Bu işin altından nasıl kalkılacak diye düşünecek olan kız babalarıdır, kız tarafıdır.

Bazı kişiler resmi nikahı boşananların dinen boşanmadıkları için halen eş olduklarını iddia etselerde bunun gerçekliği yoktur. Kağıt üstünde boşanıp, dinen boşanmadığını söyleyenler, yanılmaktadır. Zira onlar da, bir evrakı imza ederek boşanmayı kabul ettiklerini onaylamaktadırlar. Boşanma davasını hanım açsa bile, kocanın bu davanın sonucunu onaylaması boşanmayı kabul etmek demektir. Dolayısıyla nikah, sona ermiş olur.

Sonuç olarak hak ve hukuk dersek resmi nikah yaptırmadan kızların dini nikah yaptırmaları kendilerine yapacakları çok büyük bir zarardır. ASLA TAVSİYE ETMİYORUZ.

Erol KARA - 05.07.2015

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar