Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Akit Sordu ” Ayasofya’da Namaz Kılmak Caiz mi ?”

2017-02-25 06:29:04
Akit Sordu ” Ayasofya’da Namaz Kılmak Caiz mi ?”

“Haram para ile yapılan camilerde namaz kılmak caiz mi” diyenlere Yeni Akit gazetesi “Ayasofya açılsa , orada namaz kılmak caiz mi ? ” diye sordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nı nasıl ve nereden vuracaklarını bilmeyen kitle bu hafta da gündeme Diyanet’in eski fetvalarından birini daha bularak gündemlerini ve akılsız saldırılarını sürdürmeye devam edince Yeni Akit gazetesi “Her gün önünde açılması için eylem yaptığınız Ayasofya Cami nihayetinde bir kilise. Ve tüm hayatı haram işlerle kayyım olan putperest Romaca yapılmışken neden cami olarak açılması yönünde yapılan kampanyalara destek çıkarsınız ki?…” diye sordu.

“Diyanet’e saldırmak için her fırsatı değerlendiriyorlar
” diyen Yeni Akit gazetesi, camilerin yapım ve tefrişinde haram para kullanılabilir mi?” sorusuna Diyanet’in verdiği fetva, FETÖ medyası ile Sözcü gazetesinde skandal fetva olarak yer buldu!” diyerek şunları yazdı.

“Dinin haram saydığı yollarla kazanılan malın cami inşası ve tefrişi gibi hayri hizmetlerde kullanılması caiz midir?” sorusunu yanıtlayan Diyanet’in verdiği yanıttaki tartışmalara yol açmış.

DİYANETİN FETVASINI ÇARPITMAK İÇİN ÖZEL ÇABA

Diyanet’in gayet makul ve mantıklı verdiği fetvayı öküzün altında buzağı aramaya meraklı Sözcü çarpıtırken FETÖ medyası bu haberi almakta beis görmedi.

Diyanet konuyla ilgili olarak, “Haram kazançla satın alınan halı üzerinde veya inşaatına haram maldan sarf edilen camide namaz kılındığında bu namaz sahihtir. Çünkü buradaki mahzur, namazın kendisi ile ilgili değil, onu çevreleyen başka bir husus ile ilgilidir. Bir mekanın dinen meşru olmayan bir yolla ele geçmiş olması ve kullanılması namazdan ayrı bir husustur. Dinimize göre Müslüman, kazancını dinin meşru saydığı yollarla elde etmekle yükümlüdür” dedi.

Diyanet’in görüşünde, Allah’ın, Müslümanın malını nereye harcadığını soracağı gibi, nerelerden kazanıldığını soracağı da belirtildi. Dinimizin, hırsızlık,gasp, kumar ve fuhuş kazançlarını yasakladığını vurgulayan Diyanet, “Bu yollarla elde edilen kazanç haramdır. Müslümanın bu mallardan yararlanması caiz değildir” dedi. Diyanet, haram yollardan elde edilen malın “sevap beklemeksizin” yoksullara verilmesi gerektiğini de bildirdi.

FETÖ’NÜN HANGİ KAZANCI MEŞRU?

Tehdit, şantaj ve hilelerle topladığı himmet paralarıyla gücüne güç katan FETÖ, kendi BankAsya’sından kazandığı faizli paraları da unutmuş milletin kazancının meşru olup olmaması ve bu kazançla yapılan cami ve tefrişini eleştiriyor.

AYASOFYA CAMİ HANGİ PARAYLA YAPILDI?

Basında ve din adamları arasında tartışmaya neden olan “Cami ve tefrişinde haram yoldan kazanılan para kullanılabilir mi?” sorusu sık sık geliyor.

Elbette kumar, içki, zina ve piyango gibi yollardan kazanılan para ile bu hayırlı işlere müsade etmek doğru değil. Ama kimin nereden ne şekilde kazandığı bilinmeyen ve bilme mecburiyetimiz olmayan bir konuda da insanların kazancını araştırmak özel hayatlarına müdahaledir.

Hem namaz kılan kimseden çok bu konu o hayrı yapanların kazancını araştırmadan kabul edenlerde olduğuna göre namaz kılan bu konuda masumdur.

Kılı kırk yarıp İslam’da yeni tartışma konusu açıp milletin midesini bulandıran bu zevata sormak gerek “Her gün önünde açılması için eylem yaptığınız Ayasofya Cami nihayetinde bir kilise. Ve tüm hayatı haram işlerle kayyım olan putperest Romaca yapılmışken neden cami olarak açılması yönünde yapılan kampanyalara destek çıkarsınız ki?…”

http://www.yeniakit.com.tr/haber/diyanete-saldirmak-icin-her-firsati-degerlendiriyorlar-178435.html

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar