Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Alevi İmam, Aleviler İmam Hatiplerden Korkmasın

2017-02-25 06:49:58
Alevi İmam, Aleviler İmam Hatiplerden Korkmasın

İhsan Ünlü… Bugüne kadar alışageldiğimizin dışında, farklı bir portre çiziyor bize.. Alevi bir anne-babadan dünyaya gelen, cem törenlerinde semaha duran, aynı zamanda İlahiyat Fakültesi mezunu ve din dersi öğretmeni…

Çocuklarını İmam Hatip Lisesi’ne gönderen ve imam yapan bir Alevi köyünde dünyaya gelmiş. Şimdi ise yine Alevi ve Sünnilerin kardeşçe yaşadığı Erzincan’da bir ilköğretim okulunda İslam dinini öğretiyor. Daha önce Alevilik Müslümanlık mı? isimli bir eseri olan İhsan öğretmen, Hz. Ali’nin vecize ve hutbelerinden yola çıkarak hazırladığı kişisel gelişim kitabı Toplumsal Empati’yle ‘ötekini anlama’ çağrısı yapıyor… İşte İhsan öğretmenin sıra dışı portresi…

Nerelisiniz, nerede doğdunuz, nerede büyüdünüz?

Amasya, Sarayözü Köyü doğumluyum. Bir yıl sonra 1967’de İstanbul’a göçmüşüz. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. 1991’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldum. 15 yıldır Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapıyorum. 1996’dan beri görev yerim Erzincan.

Doğduğunuz köy ‘Alevi köyü’ diye mi tanımlanıyor?

Evet. Nüfusunun tamamı Alevi. Merkeze bağlı Alevi köylerinden biri. Biz de kendimizi Alevi olarak kabul ediyoruz.
Alevi köyü dediğimizde ne anlamalıyız? Köyler arasında farklılık var mı?
Alevilik yöreden yöreye değişen, nüansları fazla olan bir konu. Biz, Orta Anadolu Alevileri olarak Bektaşilik tarzı Aleviliğe, yani dine, dini değerlere daha yakın ve bağlı Alevileriz. Bizim yöremizde köylerde cami var. Farklı illerde kendi geleneklerini sürdüren Alevi köyleri de var.

Köyünüzün camisi göstermelik mi, kullanıma açık mı?

Biz büyüklerimizden ‘cami ve cemevi’ni ‘şeriat ve tarikatın’ uygulanma merkezleri olarak öğrendik. Cemevi ismi verilen yapılanma şehirleşmenin beraberinde getirdiği bir süreç. Bizim köylerimizde cem törenleri köy odalarında yapılır ve bu ibadetler kesinlikle caminin, namazın alternatifi olarak düşünülmez. Tamamlayıcı olarak görülür. Bizim Alevilik anlayışımızda da bu vardır zaten. Bizde cemevi dergaha karşılık geliyor diyebiliriz. İnsanlarımız camiye devam ederler. Hatta köyümüzün imamı, köyümümüzün çocuklarından Amasya İmam Hatip Lisesi’nin ilk mezunlarından bir ağabeyimizdi. Emekli oldu. Bu anlamda köyümüzde İHL ve ve İlahiyat Fakülteleri’ne bakış da olumsuz değildir. Dört-beş imam hatip lisesi mezunu gencimiz var. Bir kısmı imamlık yapıyor.

TEVHİD PROBLEMİMİZ YOK

Anne babanızın dine bakışı nasıl? Evinizde nasıl ibadet edilirdi?

Rahmetli babam hep namazı kılardı. Ailemde hala kılanlar çoğunluktadır. Dedemizden babamızdan böyle gördük. Ayrıca araştırmalarım sonunda da Aleviliğin İslam’ın dışında bir yol olmadığını gördükten sonra kendimi Alevi olarak kabul ettim.

Siz araştırmalarınız sonucunda mı Alevi olduğunuzu kabullendiniz?

Alevi camiada şöyle tanımlama vardır. Alevi olunmaz, alevi doğulur. Zaten nesep olarak Aleviyim. Ben fikren ve ilmen de Alevi olduğumu söylüyorum. Gerçekten Hazreti Ali Efendimiz’i çok seviyor, O’nun gittiği yoldan gitmeye çalışıyoruz. Alevilik kelime olarak da zaten Hz. Ali’yi seven, onu örnek alan insan demek. Bir de her şeyden önce şunu söylemek gerek. Alevilik ayrı bir din değil. Bir mezhep de değil. Alevilikte Allah (cc), Hz. Muhammed ve Hz.Ali şeklinde bir sıralama söz konusudur. Orada Allah’ü Teala uluhiyeti temsil eder. Yani tevhid noktasında bir sıkıntı yoktur. Hz. Muhammed, nübüvvet makamını temsil eder ki onun da yeri başkadır. Hz.Ali de velayet makamını temsil eder. Yani Allah’ın velisidir… Ahlak konusunda Hacı Bektaşı Veli Felsefesi’nin ağır bastığı görülür. O’nun ‘eline, beline, diline sahip ol’ düsturu esas alınır. Ahlak ve namus kavramı önemlidir.

Bu noktada ‘Ben de Hz. Ali’yi seviyorum, ben de Aleviyim’ sözü nereye oturuyor?

Bu ifade kısmen doğru olmakla birlikte, Alevi camiada karşılığı olmayan bir sözdür.

Hayatınızda Alevi-Sünni ikileminin izleri var mı? İnançlarınızı hiç sorguladınız mı?

İlahiyat öncesinde sorgulama dönemim olmadı. Geleneksel ortamın içerisinde bulduk kendimizi. Babamın söylediği deyişlerle, duazlarla büyüdük. Ailem, cemlere gider, oradaki kültürü, geleneği de yaşatmaya çalışırdı. İstanbul’da da ailemin bu bağlantıları devam etti. Fakat bu kültür bizim kuşağımıza aktarılmadı. Biz sadece yapıldığını gördük. Üniversiteyi kazandığımda farkına vardım.

İlahiyatı neden seçmiştiniz?

O dönemde dini öğrenmek ve yaşama bağlamında kendimi sorguladım. Boşluk hissettim. Manevi tatmin arayışında İlahiyat Fakültesi aklıma geldi. Şunu düşündüm. Madem dinimi öğrenmek yaşamak istiyorum, bunu en üst platformlarda öğrenmem lazım. Bunu aileme açtığımda çevremden olumsuz tepkiler aldım. Özellikle İstanbul’a yerleşmiş ve kültürünü, geleneğini yitirmiş akrabalarım tepki gösterdi. Ama anne babamın desteğiyle İlahiyatı seçtim. Bugün Alevi gençlere hararetle tavsiye ediyorum.

Babanızın mesleği neydi?

Emniyetten emekli. Mahalle bekçisiydi. Onu da rahmetle minnetle anıyorum. Çok şükür bugün onun ardından bir Fatiha ve Yasin okumak da bizlere nasip oldu.

Alevi camianın İlahiyat fakültelerine bakışı nasıl?

Çocuklarımızı gönderirsek sünnileşir gibi bir yanılgı var ama ben buna katılmıyorum. Oralara da gitsinler, eğitimi alsınlar ve bizim zenginliğimizle, Alevi-Bektaşi kültürüyle bütünleştirsinler. Bir özeleştiri de yapılması gerekiyor. İlahiyatta ve İHL’de Alevi-Bektaşiliğe ilişkin çok fazla bir şey söylenmiyor.
Siz İlahiyatta nasıl karşılandınız, başka Alevi arkadaşlarınız da var mıydı?

Hayır, tektim. Ben o güne kadar

( http://www.yenisafak.com/ – 2008 yılı röportajı… )

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Medipol Başakşehir
  16
  33
 • 2
  Galatasaray
  16
  32
 • 3
  Beşiktaş
  16
  30
 • 4
  Kayserispor
  16
  30
 • 5
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 6
  Trabzonspor
  16
  28
 • 7
  Göztepe
  15
  27
 • 8
  Bursaspor
  16
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  16
  23
 • 10
  Evkur Yeni Malatyaspor
  16
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  16
  19
 • 12
  Teleset Mob. Akhisarspor
  16
  19
 • 13
  Aytemiz Alanyaspor
  16
  18
 • 14
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 15
  Osmanlıspor FK
  16
  14
 • 16
  Antalyaspor
  16
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  16
  13
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar