Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Ali Erbaş'dan FETÖ Yanlısı suçlamalarına sert tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı'na atanan Prof. Dr. Ali Erbaş'a FETÖ suçlaması yapıldı. Erbaş'tan sert tepki

2017-09-17 08:27:17
Ali Erbaş'dan FETÖ Yanlısı suçlamalarına sert tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı'na atanan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Erbaş'a FETÖ suçlaması yapıldı. Erbaş, sosyal medyadan söylentilere sert tepki gösterdi. 

Gülen Cemaatiyle ilgili ağır eleştirilerde bulunan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Erbaş Diyanet İşleri Başkanlığı'na atandı. Erbaş'ın FETÖ terör örgütüne ait derneklerde kurucu üyelik yaptığı ortalığa atılınca, Erbaş " mesnetsiz iddialara itibar edilmemelidir. eski yazılarıma baksınlar" dedi.

Odatv.com haber sitesinin atama haberinden sonra manşetten verdiği "Anneme Diyanet İşleri Başkanı olduğumu söylemeyin o beni FETÖ'yle mücadele ediyor sanıyor" başlıklı haberde şunlar yer aldı.

" Yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın olduğu açıklandı. Peki kimdir bu Ali Erbaş? Erbaş’ın geçmişi, eski Başkan Mehmet Görmez hakkındaki tartışmaları gölgede bırakacak cinsten. Kendi internet sitesinde yer alan özgeçmişine göre Erbaş, 1997-2002 yılları arasında 5 yıl Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2006-2011 yılları arasında iki dönem aynı fakültenin Dekanlığını yürüttü. 2003-2011 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde Senato Üyesi, 2006-2011 yılları arasında ise aynı üniversitede Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne atandı. 

ÖKSÜZ’LE ORTAK NOKTALARI

Erbaş, 15 Temmuz’un en önemli isimlerinde Adil Öksüz’le aynı dönemde Sakarya Üniversitesi’nde görev yaptı. Adil Öksüz’le yeni Diyanet İşleri Başkanı Erbaş arasındaki tek ortak özellik bu değil. 15 Temmuz’dan sonra gözler Öksüz’ün öğretim görevlisi olduğu Sakarya Üniversitesi’ne çevrilmişti. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, Adil Öksüz’ün üniversiteye 93 yılında Suat Yıldırım tarafından alındığını söylemişti. 

Ali Erbaş’la Suat Yıldırım’ı buluşturan yer ise FETÖ’nün en önemli platformlarından biri olan KADİP/Kültürlerarası Diyalog Platformunun yönetim kurulu oldu. Suat Yıldırım KADİP’in yönetim kurulu başkanıyken, Ali Erbaş da yönetim kurulu üyesiydi. 

ABANT TOPLANTILARI’NDAN KİMSE YOK MU DERNEĞİ’NE…

Erbaş, FETÖ lideri Fethullah Gülen’in onursal başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Birliği’nin her yıl düzenlediği Abant Toplantıları’na da katılım gösterdi.  

Ve Kimse Yok Mu Derneği… Dernek, OHAL KHK’sıyla FETÖ’yle iltisaklı olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise derneği önemseyenler, faaliyetlerine katılanlar arasındaydı. Derneğin Sakarya’da düzenlediği bir geceye katılan Erbaş yaptığı konuşmada derneğin çalışanları olan FETÖcüler için “gönül erleri” diye bahsetmişti.

Sonuç olarak, AKP FETÖ’yle her alanda mücadele ettiğini söylerken, mücadelenin en önemli kurumlarından biri olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı’na geçmişi çok tartışmalı bir ismi getirdi.

Odatv.com"

Haber sitesinin bu yazısına sert tepki gösteren yeni Yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş twitter'dan yaptığı açıklamada " FETÖ eli kanlı bir terör örgütüdür! Bu kutlu görevin ilk gününde mesnetsiz iddialara itibar edilmemelidir., İddia sahipleri Diyanet dergisinin Eylül 2016 sayısında "FETÖ" ile ilgili yaptığım değerlendirmeleri okuyabilirler." dedi.

Ali Erbaş: FETÖ terör örgütü her yolu mübah gördü

Mehmet Görmez'in istifasından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı'na Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Erbaş atandı. Ali Erbaş'ın daha önce FETÖ hakkında "Yaptıkları ortaya saçıldıkça bizleri şaşkına çeviren en karanlık hareket FETÖ’dür" şeklinde değerlendirmesinde bulunduğu öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na atanan Prof.Dr. Ali Erbaş'ın Fetullahçı Terör Örgütü ile ilgili olarak "İslam tarihinde birbirine benzer bazı gruplar olsa da hem mehdi/mesihi hareketlerden ve hem de Hasan Sabbah hareketinden içinde unsurlar barındırmakla birlikte nev-i şahsına münhasır ve yaptıkları ortaya saçıldıkça bizleri şaşkına çeviren en karanlık hareket FETÖ'dür" değerlendirmesi yaptığı ortaya çıktı.

Erbaş, Diyanet Aylık Dergi'nin Eylül 2016 tarihli sayısında yazdığı "Mesih/Mehdi Beklentisi ve İstismarı" başlıklı yazısında Fetullahçı Terör Örgütü ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ TERÖR ÖRGÜTÜ

Erbaş, sözkonusu makalesinde "İslam tarihinde birbirine benzer bazı gruplar olsa da hem mehdi/mesihi hareketlerden ve hem de Hasan Sabbah hareketinden içinde unsurlar barındırmakla birlikte nev-i şahsına münhasır ve yaptıkları ortaya saçıldıkça bizleri şaşkına çeviren en karanlık hareket FETÖ'dür. 17-25 Aralık 2013'ten sonra yapmış olduğu entrikalar sebebiyle Devlet tarafından kendisine verilen FETÖ ismi 15 Temmuz 2016 tarihinde millet olarak yaşadığımız darbe-işgal girişimini organize etmiş olması sebebiyle dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir terör örgütü olduğunu göstermiştir" dedi.

HER YOLU MÜBAH GÖRDÜLER

Prof.Dr. Ali Erbaş yazısında Fethullahçı Terör Örgütü ile ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu örgütün tarihi süreç içerisinde ortaya çıkan mehdi/mesih hareketlerinden farkı "dine hizmet" iddiasıyla ortaya çıkmış olmasına rağmen zaman içerisinde dinin en temel ilkelerine taban tabana zıt anlayışlar içerisine girerek hedefe ulaşmak için her yolu mubah görmesi hususudur. Şia'da takiyye denilen anlayışı en acımasız şekilde kullanmak ve giderek dinin en büyük haramlardan birisi olarak tanımladığı yalancılığı normal bir davranış haline getirmek, bunun fetvasını da mehdi/mesih olduğunu iddia eden kimselerde bulunan özellikleri üzerinde taşıdığına inanılan, hatta daha da ileri giderek verdiği her emri Hz. Peygamber'e danışarak verdiği kabul edilen örgüt liderinden aldıklarını ifade etmek, yaptıkları "sır kapısı" isimli dizilerle İslam'ın inanç esaslarına uymayan pek çok hususu zihinlere yerleştirmeye çalışmak bu hareketin ilk anda akla gelen tutum ve davranışlarındandır. "Hizmet hareketi" ile bir altın nesil yetiştireceği sanılan örgüt bünyesinde gizlilik içerisinde ajanlık, röntgencilik, casusluk, kimliğini ve kişiliğini gizleme, tecessüs, iki farklı karakter taşıyarak bukalemun gibi yaşamak, dinin direği olan namazı bile hiç kılmıyormuş gibi davranabilmek, bile bile tesettüre riayet etmemek, hep bir gizlilik, hep bir korku, sürekli bir tedirginlik ile kendileri olamayan bir kişilik tipi oluşmasına zemin hazırlama vs. hususlar hiçbir şekilde dinin ilkelerine uyan şeyler değildir. Sadece peygamberlere has olan masumiyet karinesinin, bağlılarınca örgüt liderine de has kılınmış olması onun emir ve söylemlerinin hiç bir şekilde sorgulanmasına izin vermemekte, bu yüzden de akla hayale gelmedik yanlış yollara tevessül etmektedirler. "

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Erbaş yazısında "15 Temmuz gecesi çıldırmış ve cinnet geçirmiş örgüt mensuplarının, elinde bayraktan başka bir şey olmayan masum insanların üzerine, ülkenin meclisine ve devletin en önemli müesseselerine gözlerini kırpmadan ölüm yağdırarak, yabancı ülkeler ve o ülkelerin istihbaratlarıyla işbirliği yaparak kendi kardeşlerine, kendi vatanına, kendi değerlerine ihanet etmek milletimizin binlerce yıllık şanlı tarihinde görülmüş bir şey değildir. Burada "kendi vatanına", "kendi değerlerine" gibi ifadeleri kullandık ama bu örgütün mensuplarında aile bağı, millet bağı, ümmet bağı ve bir vatan anlayışının olmadığı, kendilerinin dünya vatandaşı olduklarını ifade ettikleri ve hatta Türkiye'yi, organize oldukları diğer 160 ülkeden birisi olarak gördükleri gibi iddialar da vardır. Bu açıdan bakıldığında bu örgütün mehdi/mesih inancının yanında Hıristiyanlık içinde ortaya çıkmış Yahova Şahitlerinden etkilendikleri de söylenebilir. Zira 1830'lu yıllarda ortaya çıkan ve bugün dünya üzerinde milyonlarca bağlısı bulunan Yahova Şahitlerinde vatan, bayrak, askerlik vb. değerler bulunmamaktadır." görüşlerini ifade etti.
 
Kaynaklar . Odatv, Sabah, Diyanet Dergi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar