Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Almanya Müslümanları Fişlerken, Türk İmamlara Yasak Getiriyor

Merkel'in iktidari ortağı CDU Müslümanlarla ilgili yasa getirip camilerin finasmanını ve Türkiye'den imam gönderilmesini engellemeye çalışacak

2017-04-05 09:10:00
Almanya Müslümanları Fişlerken, Türk İmamlara Yasak Getiriyor

Başbakan Angela Merkel'in lideri olduğu, iktidardaki koalisyonun büyük ortağı CDU, ülkede bir “İslam Yasası” çıkarılması önerisini gündeme aldı. Merkel’in varisi şeklinde tanımlanan CDU Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner, İslam diniyle ilgili özel bir yasa hazırlanmasının partisinin seçim programına alınmasını önerdi ve bu tarz bir yasanın Almanya’da “Müslümanların hak ve sorumluluklarını yeni bir hukuksal zemine oturtacağını” öne sürdü.

CDU’dan ve kardeş parti Hristiyan Sosyal Birlik’den (CSU) üst düzey birçok politikacı öneriye destek verirken, Klöckner camilerin daha sıkı dentlenmesini, imamların çalışmalarının da sıkı kurallara bağlanmasını istedi. Söz konusu “İslam Yasası” ile camiler kamuya açık bir kayıt sitemine alınacak. Böylece camiye mali yardımda bulunan ve destek verenlerin kimlikleri ile geçmişleri hakkında bilgi toplanacak. Camilerin Almanya dışından finansmanı yasaklanacak ve örneğin Türkiye'den imam gönderilmesin yolu kapanacak.

Öte yandan yasa çerçevesinde Müslüman kuruluş ve cami derneklerine hukuki bir statü getirilirken, hastane, hapishane ve bakımevlerinde İslam inancına göre hizmet talep edilebilecek ve İslami defin işleminin önü açılacak.

“İslam Yasası” talebi, ilk kez geçen yıl koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) tarafından dillendirilmişti. Camilerin Türkiye veya Suudi Arabistan gibi ülkeler tarafından finanse edilmesinin sona erdirilmesi gerektiğini öne süren CSU, Almanya'da görev yapan bütün imamların Almanya'da eğitilmesini ve Almanya'nın temel değerlerini paylaşması gerektiğini vurgulayarak, “İslam Yasası” ile “Aydınlanmış Avrupa'nın kendi İslamını oluşturacağını” öne sürmüştü. CSU’nun önerisi o dönemde CDU tarafından reddelirken, önümüzdeki Eylül ayında yapılacak genel seçimlerde dördüncü kez başbakanlık için yarışacak olan Angela Merkel’in genel başkanı olduğu Hristiyan Demokratlar’ın şimdi aynı yaklaşımı sergilemesi, İslam ve mülteci karşıtı söylemleriyle tanınan Almanya İçin Alternatif (AfD) partisine gidebilecek oylarla açıklanıyor.

AfD, radikalleşme ve terörün önüne geçebilmek için camilere devlet denetimi getirilmesinin gerekliliğini ve Müslüman kurumların, Hristiyanlığa ve Museviliğe tanınan özerk kamusal statüyle aynı konumda yer alamayacağına seçim programında yer vereceğini duyurmuştu. Son anketlere göre AfD yüzde 9 destekle, Hristiyan Birlik Partileri ve SPD'den sonra en güçlü üçüncü parti konumunda. Gerçi Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, “Böyle bir yasa hükümetin gündeminde değil” şeklinde bir açıklama yaptı.

CDU Meclis Parti Grubu Uyum Politikaları Sorumlusu Cemile Giousouf da, İslam diniyle ilgili özel bir yasa hazırlanması taleplerini yanlış bıulduğunu söyledi, ancak siyasi yorumcular Birlik Partileri’nin seçimlerde İslam ve mülteciler konusunu sıcak tutarak, AfD’ye giden oyları geri almaya çabalayacaklarına kesin gözüle bakıyor. Avrupa Birliği, yabancı ve mülteci karşıtlığı, siyasal ve radikal İslam'a karşı olduklarını açıkça ifade ederek büyük taraftar ve oy potansiyeli yakalayan AfD, Başbakan Merkel'in en büyük rakibi olarak tanımlanıyor. Yapılan son anketler, CDU’dan gelen, İslam’a eleştirisel sinyaller sonrasında, AfD’nin kan kaybetmeye başladığını ve oylarının ilk kez düşüşe geçtiğini gösteriyor. 2015 yılında mülteci krizini politik istismar konusu olarak kullanan AfD, daha sonra İslam karşıtı açıklamalarıyla ülke genelinde yüzde 14’lük oy oranına yükselmişti.

Cem Dalaman / amerikaninsesi.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar