Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Almanya'da Cenazeler Meydanda Kılınacak

Almanya'nın en modern camisinde ilk cenaze namazı meydanda kılındı

2017-12-03 22:55:00
Almanya'da Cenazeler Meydanda Kılınacak

Köln DİTİB Merkez Camii avlusunda ilk cenaze namazı kılındı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Köln’de Avrupa’nın en modern camisi olarak inşa edilen Merkez Camii avlusunda cenaze namazı kılınmaya başlandı.

Cenaze namazlarının bundan böyle cami meydanında kılınacağı bildirildi

Köln Merkez Caminin karmnaşık hikayesi

2009 yılında yapımına başlanan Köln Merkez Camii 2017 yılı Haziran ayında ibadete açıldı.

Koln camii'nin ikghinç bir öyküsü var. 1984 yılından itibaren Köln'de büyük bir cami yapılması için Almanya'daki Müslümanlar bir araya geldi. Uzun yıllar süren mücadeleden sonra nihayet gerekli izinler alınabildi ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından 2009 yılında inşaata başlandı.

Köln Kent Meclisi camiye onayı 2008 yılının Ağustos ayında verdi. Köln Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki görüşmede, aşırı sağcı Pro Köln ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) cami projesine karşı çıkarak, "ret' oyu verdi. Köln Belediye Başkanı Fritz Schramma ise, partisinin tersine projeye 'evet' oyu kullandı. Cami projesi, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP), Yeşiller (Bündnis 90/Grünen), Sol Parti (Die Linke) ve bağımsızların oylarıyla onay aldı.

Caminin yapım süreci sancılı başladı. Almanya'daki aşırı sağcılar caminin yapılmaması için çeşitli gösteriler yaptı. Özellikle Ralph Giordano isimli Yahudi asıllı bir Alman gazetecinin öncülük ettiği gösteriler, uzun süre devam etti.

Camiye yer sağlanmasında ve inşaatına başlanmasında Köln eski Belediye Başkanı Fritz Schramma'nın büyük katkıları oldu. Schramma yaptığı bir konuşmada "Böyle bir camiye Almanya'da büyük ihtiyaç var, biz istesek de istemesek de muhakkak yapılacak. em iyisi bizimle birlikte yapılması" diyerek camiye desteğini açıkça ortaya koymuştu.

Köln Merkez Camii'nin Osmanlı mimarisi ile yapılması ve minarelerinin 65 metre yükseklikte olması kararlaştırılmıştı. Ancak mimari projenin onaylanmaması sürecinde geleneksel islam mimarisinin  Alman kültürüyle uyuşmadığı gerekcesi ile batılı, modern bir mimariye onay verildi. Hatta bu süreçte caminin iç dekorasyoınu Alman kültürüne uymadığı gerekçesiyle müdahaler edilerek, süslemeler bile değiştirildi.Sonraki süreçte Osmanlı mimari tarzından vazgeçilerek modern bir mimari ile yapımına başlandı. Bunda birçok kilisenin yapımını üstlenen mimar Paul Böhm'ün de etkisinin olduğu bildiriliyor.

65 metre yükseklikte yapılması planlanan caminin minareleri de süreç içerisinde daha kısa yapıldı. Yüksek binaların çok az olduğu Köln'de 65 metrelik minareler şehrin her yerinden görülebilecekti. Minarelerin boyunun kamuoyunun baskısıyla kısa tutulduğu ifade ediliyor. Günümüzde Köln'ün en eski mabetlerinden Dom Kilisesi'nin kulesi şehrin her tarafından görülebiliyor. 65 metrelik minarelere Dom Kilisesi'nin büyüklüğünü gölgede bırakacağı gerekçesiyle müsaade edilmediği iddia ediliyor.

Almanya'daki Müslümanlar ise, caminin mimarisi ve minarelerin uzunluğundan ziyade caminin bir an evvel tamamlanarak ibadete açılmasını istiyor. Müslümanlar; cami, otopark ve konferans salonu olan böyle bir merkeze ihtiyaçları olduğunu belirterek bir an evvel tmamlanması gerektiğini ifade ediyor.

Bugün yüzde 80'inin tamamlandığı cami, DİTİB'in inşaat şirketi NUHA'yı mahkemeye vermesi sebebiyle durmuş durumda. DİTİB, inşaat şirketini, 2 binden fazla hata yapmak, açılışın gecikmesine ve masrafın iki misli katlanarak 34 milyon Avroya çıkmasına neden olmakla suçluyor. 2011'in Ekim ayında DİTİB, mimar Paul Böhm ve inşaat firması NUHA ile antlaşmalarını iptal etmişti.

Caminin inşaatının uzaması sebebiyle masrafları da her geçen gün artıyor. İnşaatın bitmemesi nedeniyle uzun yıllar çadırşarda namaz kılmak zorunda kalan Müslümanlar, çadırların kiralanmasına ve kurulmasına yüklü paralar ödedi. Cami için şimdiye kadar 30 milyon dolar avro ödendiği, ve inşaatın tamamlanması için en az 10 milyon avroya daha ihtiyaç duyulduğu bildiriliyor.

DİTİB, Bölgenin önemli bilim, kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezlerinden olan Köln'de  2017 yılı Haziran ayında Ramazan ayında camiyi ibadete açmayı başardı.  İbadete açılan camide 2 bin kişi aynı anda namaz kılabiliyor.. 149 araba kapasiteli otoparka sahip olan caminin konferans salonu ise 350-400 kişi alabiliyor

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar