Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Balyoz savcısı için müebbet istendi

'Balyoz Planı' davası savcılarından Savaş Kırbaş hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava

2017-05-17 19:30:00
Balyoz savcısı için müebbet istendi

 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından 20 Ağustos'ta tutuklanan ve 24 Ağustos 2016'da da meslekten ihraç edilen, eski savcı Savaş Kırbaş hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet savcısı İsa Dalgıç tarafından hazırlanan ve 106 sayfadan oluşan iddianamede, şüpheli Kırbaş'ın, Balyoz davasında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı Ömer Diken, aynı mahkemenin eski üye hakimleri Ali Efendi Peksak, Murat Üründü ve Aytekin Özanlı ve Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan ile birçok hukuka aykırı işlem yaparak hak ihlallerine neden oldukları belirtilerek, bu kişilerin bir kısmı hakkında iddianamelerin hazırladığı, bir kısmı hakkında da soruşturmaların sürdürüldüğü anımsatıldı.

ŞİKÂYET İŞLEME KONMAMIŞ

Balyoz Planı davasının, FETÖ'nün yargı içindeki mensupları aracılığıyla ortak bir merkezde hazırlanan kumpas davası olduğu ve Kırbaş'ın da bu yapı içerisinde hareket ettiği savunulan iddianamede, ''Balyoz Planı'' davasında yargılanan 21 kişinin, uğradığı hak ihlallerine ilişkin dönemin savcısı Savaş Kırbaş'ı 2013'te HSYK'ya şikayet ettiği ancak şikayetin işleme konulmadığı, 2014'te yapılan itirazın da yine reddedildiği belirtilerek, şikayetçilerin avukatının yeniden itiraz etmesi üzerine 5 Ocak 2015 tarihinde HSYK tarafından incelemeye alındığı vurgulandı.

HSYK 3. Dairesinin hazırladığı rapora yer verilen iddianamede, rapor göre şüpheli Kırbaş'ın da içinde olduğu bu yapının "Söz konusu davanın soruşturma ve kovuşturma aşamasında, birçok general, amiral ve subayın hürriyetlerinin kısıtlanmasına, terfilerinin engellenmesine çalıştıkları, kurumlardan ayrılmalarına sebebiyet verdikleri, sahte belgeleri delil olarak kabul etmek, evvelce mevcut olmayan delilleri ortaya çıkarmak, gerçek delilleri gizlemek ve gerçek failleri serbest bırakmak suretiyle bilerek ve isteyerek teröristlere ve vatan hainlerine yardım ettikleri, iftira attıkları, sahte deliller oluşturdukları, ölüme sebebiyet verdikleri, masumiyet karinesini ihlal ettikleri ve vatana ihanet ettikleri" değerlendirilmesinde bulundu.

BALYOZ DAVASINDAKİ USULSÜZLÜKLER DE ANLATILDI

İddianamede, Balyoz soruşturmasında ve dava aşamasında yapıldığı belirtilen usulsüzlükler de şöyle anlatıldı:

"Mehmet Baransu'nun kapatılan özel yetkili savcılığa teslim ettiği 19 CD, bilirkişi incelemesi yapılması için TÜBİTAK görevlisi Hayrettin Bahşi'ye, görevlendirme yapılmasından beş gün önce teslim edildi. Donanma Komutanlığında yapılan aramada bulunan ve soruşturmaya esas alınan 5 numaralı hard disk, bilirkişi incelemesine gönderilmedi. Yasal görevleri olan maddi gerçeğin ortaya çıkması için sanıklar lehine delillerin toplanması ve adil yargılanma konusundaki talepler karşısında kayıtsız kalındı. Savunma tarafından üniversiteler, bilirkişiler ve adli bilişim uzmanlarına yaptırılan incelemelerde, gerek CD'lerde, gerekse 5 numaralı hard diskte delil bütünlüğü olmadığını gösteren sahtelik izleri ve çelişkiler tespit edilmesine rağmen, savunma hakkını ihlal ederek soruşturma aşamasında herhangi bir işlem yapılmadı. Yargılama süresince bu talepler konusunda ısrarla olumsuz görüş bildirildi. Sanıklar lehine delillerin zamanında toplanmaması nedeniyle masum insanların özgürlüklerinden mahrum bırakılmalarına neden olundu.''

 

BYLOCK KULLANICISI ÇIKTI

İddianamede, şüpheli Kırbaş'ın FETÖ'nün şifreli mesajlaşma programı olan ByLock'u 2014 yılından kullandığı vurgulanarak, FETÖ'nün 2014'teki HSYK seçimlerinde kendi mensubu olan hakim ve savcılarını tespit emek amacıyla örgütün kriptolu haberleşme programını kullandığı, şüpheli Kırbaş'ın kullandığı telefon cihazında da, 20 Ağustos'tan tarihinden itibaren ByLock programını kullanmaya başladığının tespit edildiği belirtildi.

Başka soruşturmanın şüphelisi olan Cumhuriyet Savcısı K.Y'nin, Salihli'de görev yaptığı dönemden tanıdığı Birol Çengil ve Savaş Kırbaş'ın özel yetkili olmalarından dolayı bu yapının içinde olduklarını bildiğini söylediği belirtilen iddianamede, şüpheli Kırbaş hakkındaki diğer delillere de yer verildi.

Başsavcılıkça onaylanarak İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde gönderilen iddianame kabul edildi. Şüpheli Kırbaş önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. (A.A)

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar