Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Başbakan " Sınırdışı Ederiz" Diyanet "Kucaklayalım"

Devlet kademesi Suriyeliler konusunda çelişkide kaldı. Başbakan "Suriyelileri sınırdışı ederiz" derken , Diyanet halen ensar - muhacir ilişkisini savunuyor

2017-07-06 17:39:55
Başbakan

Türkiye'ye kabulleri sırasında Türk milletine "kardeşlerinizdir, onlar bir muhacir" diye yutturulan 6 milyon Suriye'linin son zamanlarda "geri gönderilsin" tepkilerine muhatap olması yüzünden hükümet "haddini bilmeyeni sınırdışı ederiz" derken , devletin dini kurumu Diyanet halen ensar-muhacir ilişkisinin yaşatılmasını isteyerek cuma hutbesinde gündeme getirmeye hazırlanıyor.
Başbakan Binali Yıldırım, Suriyelilerle son günlerde yaşanan gerilimler konusunda açıklama yaptı. Suriyeli mültecilerden nitelikli olanlara vatandaşlık vereceklerini belirten Yıldırım, "Haddini aşan olursa sınır dışı ederiz" dedi.
Gazetecilerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşlık kazanmanın şartlarının kanunla belirlendiğini hatırlattı. Suriyeli mültecilerin arasında akademisyen, bilim adamı ve doktorların bulunduğunu belirten Yıldırım, "Üç milyondan fazla sığınmacı içinden ince eleyip sık dokuyarak belirlediğimiz nitelikteki kardeşlerimize vatandaşlık vereceğiz" dedi.
Haddini aşanların hukuk önünde ceza alalacaklarını da vurgulayan Başbakan, " Gerekirse bu kişileri sınır dışı ederiz. Kimsenin şüphesi olmasın. Sapla samanı karıştırmamak lazım" şeklinde konuştu.
Vatandaşlara da çağrı yapan Başbakan Yıldırım, Suriyeli mültecilerle ilgili bir taşkınlık tespit etmeleri halinde konuyu güvenlik güçlerine bildirmelerini istedi.
Öte yandan Diyaet İşleri Başkanlığı yarın tüm Türkiye'deki camilerde okunacak olan hutbenin konusunu da Suriye'lilerle olan ilişkilerin düzeltilmesi yönünde hazırladı.
07 Temmuz 2017 günü okunacak  "​İmanımız ve İnsanlığımızın İmtihanı Mülteciler" başlıklı cuma hutbesinde Medine'lilerin ensar oluşundan örnekler verecek olan Diyanet günümüz Suriyelileri de onlara benzeterek muhacir olduklarını, bu ülke halkının da ensar olduğunu ifade ederek şunları söyledi.
"Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, öteden beri bir hicret yurdudur. Cömertlik ve fedakârlığıyla ün salmış olan bu necip millet, her daim güvenli bir liman olmuştur. Son yıllarda coğrafyamızda meydana gelen iç savaş, vahşet ve katliamlardan kaçan milyonlarca kardeşimiz zorunlu olarak topraklarımıza sığınmıştır. Milletimiz, yeryüzündeki bütün toplumları kıskandıracak bir cömertlikle kendilerine yardım elini uzatmıştır. Onları en güzel şekilde ağırlamıştır. 
Ancak son zamanlarda milletimizin bu alicenaplığına gölge düşürecek birtakım olumsuzluklara üzüntüyle şahit olunmaktadır. Özellikle kimi çevrelerce kardeşlik ve misafirperverliğimize yönelik bir algı operasyonu yürütülmektedir. Çoğu mesnetsiz iddia ve paylaşımlarla kin ve nefret duyguları körüklenmeye, milletimizin birlik ve beraberliği, huzur ve muhabbeti zedelenmeye çalışılmaktadır. Bu konuda her mümin kardeşimiz dikkatli ve ferasetli olmak durumundadır.
Değerli Cemaatimiz!
Peygamberimiz (s.a.s)’in ifadesiyle “Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da bu acıyı paylaşan bir bedene benzer.”  Öyleyse geliniz! Misafir kardeşlerimizi külfet değil, rahmet vesilesi olarak görelim. Bazılarının yanlışlarını tamamına yüklemeyelim. “Allah hiç kimseye, hiçbir millete böyle ağır bir imtihan yaşatmasın!” diye dua edelim. " dedi.
Suriye'lilerden illalah deyen, onların ensarın tozu dahi olmayacağını belirten, sosyal paylaşım sitelerinden memleketlerine dönmelerii için çağrılar yapan vatandaşların yarın ki hutbe esnasında ne tepki göstereceği merak konusu oldu.

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar