Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Beşer, Seçme Yaşı 15 Olsun

Faruk Beşer, hayatın gerçeklerini halkın içine girmeden pembe gözlüklere görme, hayallerle yaşama dönemine mi girdi

2017-04-07 11:56:25
Beşer, Seçme Yaşı 15 Olsun

Yenişafak yazarı Prof.Dr. Faruk Beşer gazetedeki yazısıında "demokrasi en iyi yönetim biçimi değildir " diyerek demokrasinin en az kötü olan bir yönetim biçimi "olduğunu vurguladı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Beşer,  demokrasi için "Demokrasi, beşer aklının ve tecrübesinin ulaştığı en az kötü olan yönetim biçimi olabilir. Beşer aklı bunu tartışmaya devam ederse muhtemelen daha iyisini de bulacaktır. 
Demokrasinin sabit doğruları olmadığı için o her görüşe, her inanışa imkân sağlar ve bu da onun iyi yönlerindendir. Demokrasilerde önemli olan halkın kabulü ve onayıdır. Oysa halk propagandalara kapılıp bazen yanlış olanı da seçebilir." dedi.

Yeni Anayasa'de seçme ve seçilme hakkı tanınan "18 yaş" için "on sekiz yaşını doldurmuş olanların seçilebilmesini istemek tam da demokratik bir hamledir.  Buna karşı çıkanların akli ya da bilimsel bir dayanakları olamaz. Onlar da ancak 'çocuk devlet mi yönetir?' gibi bir ön kabule tutunabilirler, yani akla ve bilime değil, ancak duygulara hitap ederler. Oysa on sekizindeki bir genç çocuk mudur, önce bunu sorgulamak lazım." dedi.

Gençlere görev vermede İslamiyet'in ilk yıllarındaki heyetlere seçilecek olanları örnekle açıklayan Faruk Beşer,  Hz. Osman'ın altı kişilik bir heyetle  o yıllarda kadın erkek ayırımı yapmadan evinde oturup çeyizini hazırlamakla meşgul genç kızlara dahi sorarak yaptığını dile getirerek, seçmen yaşını on beşe kadar çekme fikrini ortaya atmaktadır.

Oysa çok küçük yaşta evlenen Hz. Ayşe için Türkiye'de yaşayanların aklı hafsası halen almadığı, o kadar küçük yaşta evlilik nasıl yapılır diyenlerin tepkisi yıllarca sürmesini dahi görmeyen Beşer'in Arabistan şartlarında ve en doğal besinlerle beslenen kendi yaşadığı yıllardaki gençlerin hali-ruhiyetini anlamadığı ya da unuttuğıu yazısında gözlenmektedir. Günümz Arabistanında dahi 15-18 yaşa çocuk gözüyle bakılmaktadır. 1500 yıl önceki insanlar artık yok.
Bugün halen 18 hatta 20 yaşına girmiş evladının korunma, barınma sorumluluğunu yaşayan ailelerin çokluğu ile bundan 30-40 yıl önce üniveristeye gidenlerin fiziksel yapıları karşılaştırıldığında dağlar kadar fark vardır.
Liseyi 16-18 yaşında bitiren ve halen çocuk gibi hal ve hareketlerde bulunan ve bir koyun dahi güdemeyecek zamanımızın çocuklarına seçilme hakkı verilmesinin düşünülmesi abesle iştigaldir.
15 Yaşa kadar seçme hakkı tanıdığı gençlerin kendini idare edemeyecek durumda olduğunu görmezlikten gelmek sadece olaylara at gözlüğü ile bakmak demektir.
Beşer yazısının devamında "Yasama, yani yasa/kanun yapma meselenin her boyutunu görebilmeyi gerektirir. Böyle bir organda gençlerin bulunmaması gerçekten bir eksiklik olur." demesi haklı gibi görünse de zamanımızın gençleri 21 yaşındaki Fatih Mehmetlerin çocuğu gibi durduğunun göz ardı edilmesidir. 
Zamaımızn gençleri o Fatih Sultanların talebesi biler olamaz. Bir de yasama görevi verilmek istenmesi mantıksızdır.
Yazısında "Biz ilkokuldan doktora sonuna kadar eğitim görenlere 'öğrenci' diyoruz ve onları sürekli çocukluk psikolojisinde tutuyoruz. Onlar da kendilerini büyümemiş olarak görüyor ve kabiliyetlerini geliştiremiyorlar." derken de görmezden geldiği bir gerçeği dile getiren Faruk Beşer, İslamın ilk yıllarında söylenen "yirmi beş yaşında insanın dede olabileceğini" ve "dede olma yaşındaki bir insanı hala reşit saymamak onun kişiliğine hakarettir" sözünü öne sürerek " "Resulüllah (sa) hayatının son günlerinde Bizans'a karşı hazırladığı ordunun başına henüz on yedi yaşındaki Usame bin Zeyd'i komutan tayin etmiştir." "Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethederken yirmi bir yaşında olduğunu ise herkes bilir." diyerek hem fizisksel hem akli olarak çok gelişmiş dönemin insanlarını örnek göstererek günümüz sünepe gençliğini bir tutmak ister.
Faruk Beşer, ya köşesini nasıl dolduracağını bilmediğinden ya da hayatın gerçeklerini halkın içine girmeden pembe gözlüklere görme, hayallerle yaşama dönemine girmiştir. 
Şimdiki gençlik asla ve asla o çağların gençleri olamaz. Mukayese bile edilemez. diyor ve profösör unvanlı 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar