Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Beykoz Müftülüğü Hizmette Rakipsiz Yarışıyor

2017-02-25 06:20:47
Beykoz Müftülüğü Hizmette Rakipsiz Yarışıyor

Beykoz Müftülüğü ile cami derneği, vakıf ve sendika başkanları bir araya geldi.

Hazreti Yuşa Peygamberin yaşadığına inanılan ve inanç turizminin kapsadığı alan giderek genişleyen Beykoz’da İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, cami dernek başkanlarını, vakıf ve sendika temsilcilerini bir sofra etrafında buluşturdu.

Beykoz İlçe Müftülüğü’nde Şube Müdürü olan Abdullah Güldalı’nın sunumuyla başlayan kahvaltılı toplantıda, emekli Din Görevlisi Zeki Dinç’in okuduğu Bakara Suresi’nden ayetlerle devam edildi.

Türkiye Yüksek İslam Enstitüleri Derneği (TİYEMDER) Başkanı Seyfettin Yazıcı’nın akıcı anlatımıyla sunduğu düşüncelerinin yanı sıra Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş da planlanan projeler hakkında bilgi verdi. Oldukça verimli geçen toplantının sonunda katılımcılar, yerel basına toplu halde poz verdi.

Kavacık Mevlana Halidi Bağdadi Cami Dernek Başkanı Vasfi Köse’nin evsahipliği yaptığı kahvaltılı toplantıda ilk olarak Beykoz Müftülüğü’nde Şube Müdürü olan Abdullah Güldalı kürsüye geldi. Katılımcılara teşekkür eden ve bu sırada birlikteliğin fikrini ve finansını sağlayan Vasfi Köse’den övgüyle bahseden Abdullah Güldalı, Kur’an-ı Kerîm okuması için kürsüye Zeki Dinç’i davet etti.

Emekli Din Görevlisi Zeki Dinç, tamamını Arapça olarak okuduğu Kur’an Ayetlerine, Bakara Suresi’nin 152. cümlesiyle başladı. Allah’ın kullarına seslendiği ve “Öyle ise siz beni ibadetle anın ki, ben de sizi anayım. Bana şükredin; sakın bana nankörlük etmeyin!” dediği ayetten sonra, bu kez güncel konuları da içine alan ayetler peşi sıra geldi. Bakara Suresi’nin 153. ayetini okurken, Türkçesi “Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir” olan ayeti Arapça dile getiren Zeki Hoca, devamındaki 154. ayette ise şöyle dedi: “Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız.”

Kur’an-ı Kerîm ile başlayan programda, Zeki Dinç’in ardından kürsü Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’a bırakıldı. Yalnızca din adamlarının değil, ilçedeki birçok vatandaş tarafından da ilgiyle takip edilen ve her fırsatta övülen Müftü Hüseyin Demirtaş, gönülleri doyuran muhteşem bir konuşma gerçekleştirdi. “Biz Allah’ın adeta işçileriyiz. Sizlerin ve bizlerin bu koşuşturmalarının hepsi aslında hizmetin bir parçasıdır; bir ibadettir” diyen Müftü Demirtaş, ilçede gerçekleştirilen faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, şunları söyledi:

“Biz, ilçemizde Türkmen kardeşlerimiz için 130 bin lira yardım topladık. Allah hepinizden razı olsun, yaptığımız yardımları huzurunda kabul etsin inşallah… Bakınız, geçtiğimiz günlerde İstanbul Avrupa Yakası’nda Balkanlara Vefa Derneği’nin programında konuk olduk. Biliyorsunuz, Balkanlar’da Bölge Müftüleri oluyor. Bu Bölge Müftülerinden birisi İBB Başkanı Sayın Kadir Topbaş’a dönüp dedi ki: ‘Burada bir cenaze arabamız yok. Papazlardan rica ediyoruz, onlar üzerlerinde haç işareti olan araçlar veriyorlar bize… Biz de üzerindeki haç işaretini kapattığımız o araçlarla cenazemizi taşımak zorunda kalıyoruz’ dedi. İBB Başkanımız Kadir Topbaş ise sağolsun o bölgeye 17 adet cenaze arabası gönderdi.

Allah emeği geçenlerden razı olsun, Beykoz’da çok büyük işler yaptık. Daha 2-3 yıl öncesine kadar 25 olan Kur’an Kursu sayımız şimdi 120’leri aşmış durumda… Yine 4-6 yaş çocuklarımızın gittiği Sıbyan Mektepleri sayımız da 16’ya ulaştı. İnşallah önümüzdeki dönemde bu sayıyı da artıracağız.”

Konuşmasının devamında Başbakanlığa bağlı İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzalı ‘Cami Kütüphaneleri’ yazısından bahseden Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, bu sırada ilçedeki hazırlıkları da anlattı. Özellikle cami içlerinde bulunan kütüphanelerdeki kitaplarda eldeki listeye göre eksikler varsa, bunun tamamlanacağına dikkat çeken Müftü Demirtaş, cami bahçelerindeki çay ocaklarında da yine vatandaşların kullanımına açılacak kütüphaneler inşa etmek istediklerini söyledi. Beykoz’daki ortaokul ve lise düzeyindeki okullara da Beykoz Müftülüğü olarak kütüphane oluşturmak ve buradaki gençlerin manevi ihtiyaçlarına karşılık vermeyi hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Müftü Demirtaş, konuyla ilgili olarak konuk dernek başkanlarının, vakıf başkanlarının ve sendika temsilcilerinin dikkatini çekti.

Müftü Hüseyin Demirtaş’ın ardından kürsüye gelen TİYEMDER Başkanı Seyfettin Yazıcı, uzun süre akıllarda kalacak bir konuşma gerçekleştirdi. Güçlü hitabeti ve etkili ses tonuyla, dünyadaki Müslümanların içinde bulunduğu açmazları dile getiren Seyfettin Yazıcı, bu sırada Vahabi ve Şia Mezheplerine karşılık ‘Ehl-i Sünneti’ işaret etti. Riyad kaynaklı Vahabilik ve Tahran kaynaklı Şia’nın yanı sıra İslam Dünyası’nda 3. bir yolun daha olduğunu vurgulayan TİYEMDER Başkanı Seyfettin Yazıcı, bu üçüncünün kaynağının Hazreti Peygamber ile başlayan ve dört halife, Emeviler, Abbasiler, Osmanlı İmparatorluğu’yla devam eden bir kaynak olduğunun altını çizdi. Türkiye’de ve özellikle de İstanbul’da yaşayan Müslümanlar olarak bu kaynağın mirasçıları olduklarını anlatan Seyfettin Yazıcı, bu konunun çok iyi kavranıp dünyaya anlatılması gerektiğine işaret etti.

http://www.dostbeykoz.com/manevi-dunyanin-baskenti-beykoz

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar