Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Bilim İnsanının Üretemediği Işık. Ateş Böceklerindeki Mucize

Ateşböceğinden parlayan ışığın bilimsel adı, soğuk ışıktır. Günümüz ileri teknolojisi "soğuk ışık" ı yapay bir şekilde üretememiştir

2017-10-29 12:44:56
Bilim İnsanının Üretemediği Işık. Ateş Böceklerindeki Mucize

"Sizin, Allah'ın dışında tapmakta olduklarınız - hepsi bunun için biraraya gelseler dahi - gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. ” [Hac Suresi, 73.ayet]

Yaz gecelerinin karanlığında otların arasında veya havada uçarken parıldayan, yanıp sönerek sarı-yeşil bir ışık veren bir böceğin ateşböceği oluğunu biliriz hepimiz. Yanına yaklaşıldığında ışığını söndürür, gece karanlığında izini kaybettirip uzaklaşır... Peki, ateşböceği ışığını nasıl, hangi “elektrik” kaynağıyla üretip yayıyor, hiç düşündünüz mü ?

Yaşamı paylaşmış olduğumuz ekosistem içerisinde hayvanların kendine has özellik ve yetenekleri, onları oldukça ilginç ve gizemli kılmaktadır. Özellikleriyle kendisini bu konuma sokan hayvanlardan birisi de, ateşböceğidir.
 
Aslında bu böceğin verdiği ışığın ateşle veya sıcaklıkla bir alakası yoktur. Bu ışıldamanın bilimsel adı “soğuk ışık”tır, ki günümüz teknolojisi bu ışığı henüz yapay olarak üretmeyi başarabilmiş değildir.. 

Yaz gecelerinde karanlıkta parlamasıyla bilinen bu böceğin saçtığı ışık, bir hayli ilginçtir ve bilim dünyası tarafından taklit edilmeye çalışılmaktadır. Daha çok yaz gecelerinde uçarken görülen ve etrafa sarı-yeşil tonunda ışık saçan ateş böceğinin ışığı, yanıp sönme özelliğine sahiptir. Böceğin yanına yaklaşıldığında ise, bu ışık tamamen sönerek tehlikelerden korunmuş olunur. Bu böceğin yaydığı ışığın, sıcaklıkla ya da ateşle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.
 
Bilim insanları dünyada milyonlarca yıldır mevcut olan bu tabiat teknolojisinin önce çalışma mekanizmasını çözmek sonra da taklit ederek insanlık hizmetine sunabilmek için çalışmalarına hala devam etmektedirler. Kısa bir zaman öncesine kadar sürtünme veya ısı olmadan ışık elde etmenin imkansız olduğuna inanılıyordu. Nasıl ki normal bir ampul kendisine verilen enerjinin yüzde 4’ünü, floresan ampul ise yüzde 10’unu ışığa dönüştürebiliyor, geri kalanını ısı olarak yayıyorsa, ateş böceğinde de benzer bir durum olduğunu sanılıyordu. 
 
Ancak bilimadamları, böceğin bu iş için kullandığı enerjinin tamamını ışığa dönüştürebildiğini tespit edince hayrete düştüler ! 
 
O halde ateşböceğinin ışık üretme mekanizması nedir, nasıl çalışır ? Aslında ateş böceklerinin ışık verme reaksiyonları o kadar hızlıdır ki, bu fonksiyonun kademelerini incelemek hemen hemen imkânsızdır. Yani ışık üretim mekanizması hakkındaki bilgiler hala teoride kalmaktadırlar. Kesin olarak bilinen, bunun moleküler seviyede, böceğin hücrelerinin içindeki moleküllerde kimyasal bir işlem olduğudur. Bazı moleküllerin ayrışarak daha yüksek enerjili hale geçebildikleri ve bu fazla enerjiyi ışığa dönüştürebildikleridir. 
 
Ateş böceğinin karın bölgesindeki ışık organında bulunan guddelerden ışığın elde edilmesine iki ana kimyasal madde neden olur. Bunlardan ilkinin kimyasal yapısı çözülebilmiş ve hatta yapay olarak da elde edilmiştir. İkincisinin ise yapısındaki gizem çözülebilmiş ama sentetik olarak üretilmesi hala mümkün olamamıştır. 
 
Bu arada, ateş böceklerinde üretilen bu iki kimyasal birleşiminin ışık vermeye tam olarak yetmediği de anlaşılmış. Bilimadamları, ışığın oluşumu için, böceğin ışık bölgesine yakın bulunan solunum organının ışık verme anında burayı oksijenle beslemesi gerektiğini tespit etmişler. Ama hala bilinmeyen bir şey daha var; o da şu ki: bu ışığı hangi şalterin açıp kapadığıdır ?!
 
Işık yerinin içinde bulunan parlayan kimyasal maddenin bir başka şaşırtıcı özelliği daha var: ateşböceğini yanlışlıkla yiyen bir hayvanın midesi bozulur ve kusmak zorunda kalır. Bu şekilde o hayvan, ateşböceğini yemeye bir daha asla teşebbüs etmez.
 
Bu ilginç böceklerin 2 bin çeşidi var dünyada. Erkekleri uçabilirken dişileri kanatsızdırlar. Erkekler dişileri aramak için geceleri uçarlar ve ışıklarını birbirleri ile iletişim kurmak için kullanırlar. En iyi ışık verimini ise gelişmiş dişiler verir. Ateş böcekleri geceleri 3 saat süreyle ışık verebilme özelliğine sahipler.

Bu böceklerin insanlar tarafından parlak bulunmasının nedeninin, ışığı, insan gözünün çok duyarlı olduğu bir dalga boyunda yaymaları olduğunu belirten bilim insanları, bu nedenle bazı türlerin, bir insanın kitap okumasına yetecek kadar ışık yayabildiğini bildirmektedir. Dünyanın bazı yerlerinde ateş böceklerinin ucuz bir ışık kaynağı olarak kullanıldığına dikkat çekilirken eskiden Çin ve Japonya'da yoksul öğrencilerin, geceleri kitap okumak için bu canlıdan faydalandıklarını, Brezilya'da da bu böceklerin sırt kısmından delik açılarak, kabak fenerlerinin içine yerleştirilip, kulübelerin aydınlatılmasında kullanıldığını, Brezilya yerlilerinin de gece yolculuğuna 
çıkacakları zaman bu böcekleri ayak bileklerine veya saçlarına taktıkları kaydedildi.

Son olarak Kur'an-ı Kerim'den bir ayetle yazımızı noktalayalım 
 
"Ey insanlar, (size) bir örnek verildi; şimdi onu dinleyin. Sizin, Allah'ın dışında tapmakta olduklarınız - hepsi bunun için biraraya gelseler dahi - gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. Eğer sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu da ondan geri alamazlar. İsteyen de güçsüz, istenen de.” [Hac Suresi, 73.ayet]

mahihaber.com / derlemedir

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Medipol Başakşehir
  16
  33
 • 2
  Galatasaray
  16
  32
 • 3
  Beşiktaş
  16
  30
 • 4
  Kayserispor
  16
  30
 • 5
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 6
  Trabzonspor
  16
  28
 • 7
  Göztepe
  15
  27
 • 8
  Bursaspor
  16
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  16
  23
 • 10
  Evkur Yeni Malatyaspor
  16
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  16
  19
 • 12
  Teleset Mob. Akhisarspor
  16
  19
 • 13
  Aytemiz Alanyaspor
  16
  18
 • 14
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 15
  Osmanlıspor FK
  16
  14
 • 16
  Antalyaspor
  16
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  16
  13
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar