Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Bir kadın düşünün Teslimiyette Önder

2017-03-08 13:41:39
Bir kadın düşünün Teslimiyette Önder

Bir kadın düşünün ki; hayatı zorlu imtihanlarla geçmiş fakat imtihanların ağırlığı onu asla ümitsizliği düşürmemiş ve üstelik bu imtihanlardaki başarısı onu sadece Allah katında yüceltmekle kalmamış kadın erkek her Müslüman’ın takip ettiği bir şahsiyet haline getirmiştir.

Kimden mi bahsediyoruz? Hayatı başlı başına tevhidi bir teslimiyet gösteren bir hanımefendiden, Hz. İbrahim’e eş Hz. İsmail’e anne olan siyahi bir kadın, Hz. Hacer’den. Ne yaşamıştı Hz. Hacer ki, onun bu misyonu tarihe kaydolmuş ve kendinden sonra gelen Müslümanlara fiili hareketini miras bırakmıştı. Hadi biraz hatırlayalım.

Önceleri cariye iken Hz ibrahim’e, ilk eşi Hz. Sare‘nin teklifiyle eş olmuştu. Hz. Sare çocuğu olmadığı için bu evliliği istemişti. Bir zaman sonra Hz Hacer’in bir oğlu olunca Hz Sare’nin duyguları aklına baskın gelmiş ve kıskançlık baş göstermişti. Hz Hacer için çileli günlerin bir başlangıcı olmuştu bu yaşananlar. Şimdi ayrılık imtihanı vardı önünde. Eşi tarafından çocuğuyla bir başına ıssız bir vadiye bırakılıyordu. Cevapsız kalan bir kaç sorudan sonra “Bizi buraya bırakmanı Allah’mı emretti?” sorusu ve tasdik eden “Evet” cevabının ardından, “Öyleyse o bizi zayi etmez” sözleri tevekkülün ve sabrın zirve noktasını yaşatıyordu bu iman timsali yüce kadına.

Sonra ne olmuştu? Hz. Hacer, acaba su veya kendisine yardım edecek birileri var mı diye koştururken bize aktif tevekkülün nasıl olması gerektiğini gösteriyordu Safa ve Merve tepeleri arasında… Ve Allah ona en yakınından, can paresinin ayakları dibinden bir hayat bahşediyordu. Bu bize şunu söylüyordu sanki; bazen çareyi uzakta arasak da aslında çare çok yakınımızdadır, fakat biz bunu fark edemeyiz. Evet her arayan bulamaz ama bulanlar hep arayanlardır. Hz Hacer de aradı ve buldu.

Ve kefa billahi vekila (Vekil olarak Allah yeter) sırrına nail olunmuştu tekrar. Eldeki bütün imkanlar kullanılmıştı olması gerektiği gibi… Allah’a dayanan kulunu Allah hiç yalnız bırakır mıydı? Bu yakarış, bu istek, bu fiili dua cevapsız kalır mıydı? Hayır! Asla, bu isteğin cevapsız kalması Gayretullah’a da dokunurdu.

Bitmedi! Hz. Hacer bu sefer farklı bir imtihanla karşı karşıya idi. Ne miydi o imtihan? Bir anne için belki de en büyük, en ağır bir o kadar iman isteyen teslimiyet isteyen bir vakıaydı bu durum. Oğlunun, can paresinin Allah için kurban edilmesi isteği… Fakat o da ne! Hz. Hacer yine kendisine yakışanı yapıyordu. Allah’a teslimiyetin, itaatin, sabrın, imana gönülden bağlılığın, sadece sözde değil özde nasıl mümin olunur bir kez daha bizlere gösteriyordu.

Cenab-ı Zülcelal’e bağlılığın doruk noktasını yaşayan bu aileyi Allah Kuranı Kerim’de zikrederek bütün çağlardaki Müslümanlara örnek göstererek onları taltif ediyordu. Ne mi oldu sonra? Tabi ki de Allah kendisine bu derece bağlı olan kullarını yine bu imtihanda da yalnız bırakmamış, onlara ve bizlere rahmetiyle muamelede bulunarak evlatları yerine kesmek için bir kurbanlık göndermiştir. İşte o gün bugündür kurban ibadeti Hz. İbrahim’in sünneti olarak bizlere kalmıştır.

Tabi sadece Hz. Hacer değil, eşi Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail de bizlere farklı açılardan teslimiyetin nişanesi olmuşlardır. Onların teslimiyeti ve duruşları başlı başına bir konuyu kapsayacağından dolayı o yüce şahsiyetleri burada zikretmek konumuzu aşacaktır.

Evet Hz. Hacer imandan kaynaklanan duruşu, cesareti, fedakarlığı en önemlisi teslimiyeti sadece biz kadınların örnek alacağı bir rol model olmaktan çıkarmış erkeklerin dahi kendisini takip etmelerini sağlamıştır.

Bugün dünyanın çeşitli ülkelerinden hac veya umre için gelen milyonlarca insan tekrar tekrar bu hanımefendinin misyonunu yüklenmek adına onun hareketini yapagelmişlerdir.
Ak bir hayatın, teslim olmuş bir duruşun, itaat olunmuş bir yaşamın akislerini yansıtır Hz. Hacer. İzinden gidildiği takdirde kendini yaşatır Hz. Hacer. Böylesine bir teslim olunmuşluk nasip olsun bize de.

Hicret Aslan / İzmir
http://www.dogruhaber.com.tr/

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar