Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Bitmeyen Cami Genç İmamı Uyutmuyor..

2017-02-25 04:38:47
Bitmeyen Cami Genç İmamı Uyutmuyor..

Sultangazi 50. Yıl Mahallesi’nde bulunan Bilali Habeşi Camiine iki yıl önce atanan genç imam iki yıldır imkânsızlıktan bitmeyen cami için “çalmadık kapı bırakmadık, uyku bana haram oldu”, dedi.

Sultangazi 50. Yıl Mahallesinde bulunan ve mazisi 30 yılı aşan Bilali Habeşi Cami deprem etüdünde yüzde 80 çürük raporu alınca iki yıl önce yıkılmak zorunda kalmıştı. Camiinin zamanında ilkel şartlarla ve o yıllardaki dar imkânlarla yapılmış olduğunu açıklayan camiye iki yıl önce atanan 34 yaşındaki genç İmam-Hatip Ali Küçükbenli göreve atandığında inşaatın temelinde çalışmalar halinde olduğunu görev geldiği günden beri tek amacının caminin bitirilmesi olduğunu belirtti.

“CAMİ BİTENE KADAR UYKU HARAM”

İmam-Hatip Ali Küçükbenli
Bittiğinde 2500 kişilik kapasitesi ve beş katlı oluşu, Kurs Binası, Konferans salonu ile ilçede tek olacağı söylenen Bilali Habeşi Caminin yıkılmadan önce derneğin elindeki paraları Kız Kuran Kursunun yapımı için harcandığını belirten İmam-Hatip Ali Küçükbenli “Gecem gündüzüm cami oldu. Hemen hemen her gece rüyamda caminin inşaatı ile ilgili rüyalar görüyorum. Bazen terlemiş durumda yataktan kalktığım oluyor.  Uyuyamaz oldum. Öyle saplantı haline geldi ki bu cami yapılmadan bana uyku haram diyeceğim. Bitmesi için her kapıyı çalıyoruz. Çok gayretli ve fedakâr bir derneğimiz var. Mahalle halkımızda çok yardım sever. Deprem etütleri olmadığı günlerde mahallemizin ihtiyacı olarak Kız Kuran Kursunu yapmaya başlamışlar. 4 katlı olan kurs binamıza çok emek ve masrafın harcandığı dönemlerde bu kez depreme dayanıksız olarak zamanında ilkel şartlarla yapılmış ve çevre için, cemaat için tehlike arz edeceği tespit edilen caminin yıkılması gündeme gelmiş. İki yıldan fazla bir zamandır eski cami yıkılıp yenisine başlandı. Kabası bitmiş olan caminin çok eksikleri var. Ve biz yakın cemaatimizden artık para istemeye utandık. Çaresiz Kaldık” dedi.

Abdülkerim Demirel

Bilali Habeş Camii Derneği Başkanı Abdülkerim Demirel ise konu hakkında “Mahallenin ihtiyacını karşılayabilecek 600 metrekarelik bir alanda 5 katlı bir camii yapıyoruz. Elimizdeki birikimi Kuran Kursu için harcayınca sıkıştık. Hatta camiye katkısı olsun diye ilk zemin katı bitirince konferans, düğün, nişan gibi törenlerde kullanılabilecek salonu yaptık. Burada törenler oldukça camimizin geliri de olacaktı. Allah mahalle halkından razı olsun. Törenlerini bizde yapmaya başladı. Ayrıca yardımını esirgemeyen halkımız ya kendileri getirdi, ya biz kapılarına gittik gelen para ve malzeme yardımı ile camiyi bitirmeye gayret ediyoruz.” Dedi.

Kütüphane

Konuşmasına caminin mali durumu ile bilgilerde veren Dernek Başkanı “Bugüne kadar 1,5 milyon TL gibi bir harcama yaptık. Kimi vatandaşlarımız da demir, kereste, beton gibi isteklerimizi geri çevirmediler. Caminin ince işleri çok para istiyor. 750 bin TL’ye mihrap, minber, duvarlar için mermer siparişi verdik. Caminin mozaikleri, desenleri, halıları, kapı ve pencereleri ve ahşap doğramaları olacak. Bunlar hepsi ayrı ayrı bir bedeldir” diyerek hayırseverlerin dünyanın neresinde olursa olsun bağış yapmalarını rica eden Dernek Başkanı Abdülkerim Demirel “ Dileyen yardımsever kardeşlerimiz ayni ve nakdi olarak yardımcı olabilirler. İsterlerse yardımlarını gelip camimizi yerinde gördükten sonra yapsınlar. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçe Dairesinden,  Kamu ve Kurum ve Kuruluşlardan, ilçemizde olsun olmasın sanayici ve iş yeri sahiplerinden ciddi yardımlar bekliyoruz.”  şeklinde konuştu.

Bilali Habeşi Cami Konferans ve Düğün Salonu

Cami İmam Hatibi Ali Küçükbenli cami müştemilatı hakkında da şu bilgileri verdi. “ Camimiz bittiğinde 2500 kişilik bir cemaate, bir katı 700 kişilik konferans salonu,  4 katı ibadet yeri olarak hizmet edecektir. Bugün için ibadetlerimizi bodrum katta sürdürürken bir konferans salonu, 4 katlı Kız Kuran Kursu Binası, Lojman, Kütüphane, Okuma salonu ile hizmet vermeye devam ediyor. Yardımların gelmesini çok arzuluyoruz. Dualarımızda asla eksik bırakmayacağım değerli insanların katkılarını bekliyoruz” dedi.

“Bu camimizin bir an önce bitmesi için tüm hayırseverlerin yardımına ihtiyacımız var. Camide sizden de bir parça olsun isterseniz camimize gelerek veya camimiz adına açılan Sultangazi Halk Bankası TR 61  0001 2001 2080 0016 1000 05 IBAN numaralı hesabına yardımda bulunabilirler. Allah c.c yapılmış ve yapılacak olan yardımları şimdiden kabul etsin” diyen Dernek Başkanı Abdülkerim Demirel’den alınan bilgilere göre ayni yardımlar ve tören salonunu tutmak için adresin 50. Yıl Mah. C Cad. 2181. Sok. No:14 Sultangazi/İstanbul olduğunu,  irtibata geçmek isteyenlerin 0538 367 47 46 – 530 825 50 14 telefonlardan ulaşabileceklerini söyledi.

Mahihaber  - Özel -

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Medipol Başakşehir
  16
  33
 • 2
  Galatasaray
  16
  32
 • 3
  Beşiktaş
  16
  30
 • 4
  Kayserispor
  16
  30
 • 5
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 6
  Trabzonspor
  16
  28
 • 7
  Göztepe
  15
  27
 • 8
  Bursaspor
  16
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  16
  23
 • 10
  Evkur Yeni Malatyaspor
  16
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  16
  19
 • 12
  Teleset Mob. Akhisarspor
  16
  19
 • 13
  Aytemiz Alanyaspor
  16
  18
 • 14
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 15
  Osmanlıspor FK
  16
  14
 • 16
  Antalyaspor
  16
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  16
  13
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar