Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri
Erol KARA

Biz fincancı katırlarını ürkütmekle laf işitiriz

2017-10-02 11:08:50

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın denetim süreçlerini mevcut personelle tam anlamıyla denetlemeyeceği kesin. Kimse bunun mümkün olacağını söyleyemez. O yüzden Diyanet İşleri Başkanlığı çıkardığı yönetmeliklerin, uygulamaların, işlerin, hizmetlerin nasıl ve ne şekilde yürüdüğünü kendi müfettişleri ile değil kurum dışı insanlar yardımıyla başarabilir.
Kim bu insanlar ve bu insanlara nasıl ulaşılır derseniz, cevabı gayet basit. 
Müftülüğe, Eğitim kurumlarına, camilere, kur'an kurslarına gidip gelen her vatandaş aslında Diyanet kurumunun birer fahri müfettişidir.
Tabi, o müfettişlerin de hocaya, müezzine, müftüye kızıp asılsız yazması, haberlermesi değil hakkaniyetle ifade etmesi gerekir. Büyük bir çoğunlukla Allah'tan korkan vatandaş da haklı olarak gördüğü haksızlığı ve aksaklığı bir şekilde yerine getirir.
Camide şikayet imama, müezzine, müftülükteki sorun müftüye ya da ilçede ise il müftüsüne en son merkeze iletilir.

Bugün Bimer bu konuda kullanılan ilk resmi yol. Diğer yol ise internetteki şikayet siteleri, gazetelerin köşeleri.
Burada şu var ki, Diyanet kurum olarak yapılan şikayetleri pek dikkate almıyor, takip etmiyor ısrarlı yazışmalara da lütfen bakarak yine şikayet mahalli olan müftülüğe soruyor. Müftülük bu , sorun büyümesin diye de "anılan görevli işine sahip, başarılı, sevilen biri olup..." diye cevap yazarak vatandaşın şikayetinin asılsızlığını belirtiyor ve işin içinden çıkıyor.
Dosya kapanıyor. "Haksızlık karşıısnda susan iblistir" dikkate alınmıyor. 
Müftülüklerdeki "ben"cillik, camilerdeki "aile şirketi" durumları ve son 6 -8 yılın yapılanmasında aile bireylerinin kadrolarda yer alması , ailesi Diyanet'te bulunmayan binlerce ümitvar din gönüllüsüne de  bu kapıların kapatılması için yeter de artıyor bile.
Sadece Diyanet, bilhassa kışın öğretici alımlarında bildirilen listeleri incelese yeter. Nüfus artıyor ama öğretici ihtiyacı değişmiyor. Talep var veliler kapıdan döndürülüyor. Talep asla değişmiyor. Mesela İstanbul gibi bir şehirde yıllardır aynı ilçelerin öğretici talebinin olmaması hiç dikkat çekmiyor mu. Burada öğrenmek isteyen mi yok yoksa herkes eğitimini tamamlamış mı ?
Müftülükler ayrı bir özerk kuruluş.
İşte müftülüklerdeki saltanata binlerce olayın içinden bir örnek :
Milli Gazete yazarı İbrahim Halil Er bir müftülüğün, Elmadağ ilçe müftülüğün de hayret ettirecek bir olaya imza atmış. Kısaca burada değineceğimiz şikayetin tamamına yazarın köşesinden ulaşılabilir.
"Ankara’nın Elmadağ ilçesinde Mehmet Ali Ataman isimli bir hayırsever tarafından kız Kur’an kursu yaptırılır.  Kur’an kursuna Türkiye’nin saygın âlimlerinden “Muhammed Emin Er Hoca’nın” ismi verilir.
Eski müftü Faruk Turhan'ın tayinin çıkması ve yerine Metin Aracıklıoğlu’nun gelmesi ile sorunlar başlar." diyor yazar.
Ne yapmış müftü Aracıklıoğlu, sayıyor..
* Hayırsever Mehmet Ali Beyi pişman ettirmekte ve sürekli idari sorunlar çıkartmakta
* Kur’an kursunun adına yönelik tavır takınır.
* Müftü, çeşitli bahanelerle kursta görev yapan hocaları uzaklaştırır 
* Kursun başına kendi hanımını getirir. 
* Üstelik yanına kurs hocalığı yeterliliği olmayan birkaç kişiyi görevlendirir. 
* Ücretleri öğrenci velilerinden tahsil edilir. 
* Müftünün hanımı olan kurs müdiresi, müftülüğün resmi aracıyla kursa gelip gider
* Müftünün hanımı şikayet edilince müftülük de kursu kapatır.
Sorgulama, şikayetler, araştırma talebi Diyanet'ten kabul görmez. diyor yazar ve ekliyor " Bizim bu yazıyı yazmamızın amacı yetkilileri bu konu hakkında uyarmak ve böyle hizmetlerin teşvik edilmesini sağlamaktır. Ayrıca, Diyanet bünyesinde bu tür zihniyete sahip insanların da deşifre edilmelerini sağlamaktır."
Evet, aslında genelde tüm Türkiye'de giderek büyüyen bir yara, habis bir ur olarak gözden ırak keyfiyeti kendinden maruf zihniyette işler giderek artıyor. Müftülükler, camiler, Kur'an kursları kamplaşmanın merkezi durumuna geliyor ne var ki merkezi teşkilat bilse de bilmiyor durumunda ya da yalan dolan raporlarla görmezlikten geliniyor.
Bugün tüm çalışanların sicili kontrol edildiğinde aile boyu Diyanet çalışanı sayısının haddi aştığı ve dışarıda bekleyen binlerce hafız, Kur'an öğreticisi, ilahiyat mezunu bu kemik kadroyu kırarak Diyanet'te çalışamayacak durumda görünüyor.
Bu kemik kadroların müfettişlerle , denetim personeli ile arası iyi tutuluyor ki aksi rapor yazılmasın, ortalık süt liman görünsün. Bugün sadece camiye uğramayan imamların, müezzinlerin bilinen varlığını değil Kur'an Kurslarında öğrenci yokken varmış gibi sanal kayıt tutulduğunun, olmadığı halde ek ders ücreti alanların, 4 -6 yaş grubuna kurs açanların MEB'in yönetmeliği dışına taşan ücret alımları bile ortalığı karıştırmaya yeter..
Desek ki, bundan sonraki alımlar olsada, olduğunda da maddelerin bir yerinde " "Birinci derecede akrabalık bağı olanların aynı müftülük bünyesi içerisinde çalışmaları mümkün değildir." gibi bir zorunlu şart konulsa belki dışarıda olan da nasiplenir..Bu talep istek görür mü. Şairin dediği gibi, "zor dostum zor."
Diyanet'in kadroları aile şirketlerine döndükçe hizmet hayal, kayırma zirvede olur. Düzen böyle giderse Diyanet - vatandaş kaosu artar gider.
Düzelir mi peki, asla..
Önerdiğimiz bu maddeyi kadro alımlarında şart koşacak bir babayiğit asla olmaz. Olursa da küçük dilimizi yutarız.
Neticede, Biz fincancı katırlarını ürkütmekle laf işitiriz, Diyanet bunlarla baş etmeyecek bir düşünceyle devekuşu misali geçinir gider.

Erol KARA - 01.10.2017

SİZİN YORUMLARINIZ
yorum
Ağabey
Bu yazının altına imzamı atıyorum. Çok doğru. Gerçekler dile getirilmiş. Bütün yazarlarımız gerçekleri korkmadan yazabilseler inanın bütün kurumlar tertemiz olur. Selam ve saygılarımla Erol Kara Bey. Kalemin daim olsun.
Beğen (0)
2017-10-02 15:41:56

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar