Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Bodrum’da neler oluyor ?

2017-02-25 05:51:39
Bodrum’da neler oluyor ?

Bir önceki yazımın “Cami sorumlularına ve Kur’an eğitimini sulandıranlara” ın ardından uzunca bir süre gündemden uzaklaşmış olmamadan memnun olmayanların çokluğu memnun olanlardan fazlaca idi.

Dost sohbetlerinde karşılaştıklarım dahil, eposta ile yazmıyor musunuz, ortalık toz duman diyenlere kadar pek çok kişi merak etmiş.

Buralardayım, şu tatil bitsin, Ramazan sonrası sıla-ı rahim yapmak için görev yerlerinden uzaklaşanlar, yıllık izinlerini kullananlar bir dönsün yazacağım tabi dedim.

Bu arada son yazımın yorumlarını bir kez daha okumalarını, dinden, ameli bilgilerden , cami edebinden habersiz din görevli kardeşlerimizin varlığından da söz ettim.

Şifahen söylediklerime yapılan yorumları göstererek ispatladım. Ömer Nasuhi Bilmen ilmihalinden yaptığım alıntılardan tutun, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in açıklamalarından, yazdıklarından yaptığım alıntılara kadar gelen tepkilerin hedefinde beni tutmalarına şaşırdığımı anlattım.

Camiinin edebi varken, imam efendi neredesin, müftü bey yoklar mı derken sübyan denilen çocukların kamet getirmelerinin mekruh olduğunu benim uydurmam olduğunu sananlara ne cevap vermem gerektiğini sorduğumda verilen cevap hocam her cami görevlisi, her mihrapta bulunana alim olarak bakmayınız dediklerinde ben de onlara şaşkınlıkla baktım.

Hatta kulağıma kar suyu kaçıran ve yıllarca Diyanetten nasiplenen biri vardı ki,” ehlini seçmezseniz olacağı budur” dedi.

Ağır hakaretler eden kardeşlerime zavallı diyerek bu yazımı yine bir başka zavallı gruba getirmek istiyorum.

Haberi okumuşsunuzdur. Bir kısım yaşı geçkin, bazı medyanın kokana dediği birkaç kadın bir cami görevlisine ezanı yüksek sesle okuyor diyerek saldırıya geçmiş.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde ezan okunduğu gerekçesiyle imam Abdullah Ece’ye saldırıda bulunulmuş, ağza alınmayacak ağır hakaretlerle bulunmuş.

Adli kaynaklar, imam Abdullah Ece ve cami cemaatine; “Şerefsizler, yobazlar, hayvan herifler, p.çler, gidin Mekke ve Medine’de yaşayın, biz Müslüman değiliz, Yahudiyiz” şeklinde hakaretlerde bulunduklarını tespit etmiş. ( gazetelerden)

Ve hatta aynı yerde bundan 10 yıl öncede, cami inşaatına başlarken, cami inşaatının durması için imza kampanyası düzenlendiği, 2010 yılında cami açılışı sırasında protesto düzenlendiği öğrenilmiş.

Tüm bunların ardından şikâyetçi imam efendiyi Bodrum İlçe Müftüsü Emin Arık bundan vazgeçmesi için ikna etmiş. (!)

Şimdi burada düşünmek ve bir noktaya dikkat çekmek istiyorum
Taksim Gezi olayları sırasında Dolmabahçe’deki Valide Sultan Camiine yapılanlar halen hafızalarda. Görevli imam sıra dışı ve habersiz izinlerini ifa ederken müezzin efendi canını kurtarma pahasına çocuklarının derdine düşmüştü.

O camiye yapılan saygısızlık azla unutulamazdı. Camiye o saldırıyı yapanı kirleten, camiyi tuvalet döndüren o gürühu da Alllau Tealaya havale ediyorum.
Burada, yani Bodrum’da sıcak bir gelişme var. Camiye aklından zoru olan, psikolojik tedaviye ihtiyacı bulunan birkaç kişi kutsal bir yapıya, atanmış bir devlet memuruna, bir diyanet çalışanına saldırıyor ve Bodrum İlçe Müftüsü Emin Arık bundan vazgeçmesini sağlıyor.
Neden?

Emin Arık’ı bundan 10 yıl önce Beykoz Müftülüğünden tanırım. Kendisini önce İzmir’e ve ardından Bodrum’a atadıklarında önce şaşırmış daha sonra orada görev yapmış müftü ve din görevlilerinden öğrendiğimde biraz rahatlar gibi olmuştum. O yıllarda bana dediler ki, Kuşadası, Bodrum gibi yerler bir müftü için sürgün yeridir. Orada çalışmasını, faaliyet göstermesini istemezler. Sıkılır, başka yer ister, demişlerdi de onlara cevabım şu olmuştu.
Arık orayı sever, demiştim. Haklı da çıktım. Baksanıza 10 yıldır Ege Bölgesinde (İzmir de 7 yıl Muğla’da 3 yıl) görev yapıyor. Demek ki halinden memnun. “5 yılda görev yeri değişecek” diyen DİB’inde dikkatini çekerim. Bu ülkede başka bölgeler yok mu?

Emin Arık neyi, nerede, ne zaman, nasıl yapacağını iyi bilen biridir.

MÜFTÜLÜK SİTESİNDE “ZEKİ MÜREN KOYU – Hermeafrodit” TANITIMI

Müftülük sitesi incelendiğinde Bodrum’daki camilerle ilgili bir bilgiye rastlamazsınız ancak Zeki Müren’in sıkça yüzmeye gittiği ve onun adıyla anılan tarihte Hermeafrodit denilen ( homoseksüeller koyu hakkında dâhi birçok turistik belde hakkında bilgi alırsanız şaşırmayın. ( Meraklısına tıklayın )

Nasıl olduysa medyatik oldu. Ama bu mahiyetinde bulunanın hakkını korumak değil, onu savunmak ve bu olayın üzerine gitmek değil saldırıya uğrayanı şikâyetinden vazgeçirip, o birkaç ezan aleyhtarı kişileri memnun etmek yolunda olmuş. Hatta imam Abdullah Ece’ye baskı dahi yaptığı iddiaları da basında yer aldı. ( Okumak için tıklayınız) Hatta Bodrum’luların şikâyetin geri çekilmesine tepki gösterdiği “Siz ne biçim adamsınız, memurunuzu korusanıza, neden korumuyorsunuz?” şeklinde konuştukları da iddialar arasında…
Müftü Arık, imamı şikâyetinden vazgeçirmekle suçlanmayı kabul eder duruma gelmiştir. İmam efendi burada haksız duruma gelmiştir ve itibarı zedelenmiştir. Bunun nezdinde o bölgelerde imamlık yapanların da dikkati çekilmiş sayılmaktadır.

Zira imam haklı olsaydı hukuki yollardan bu tür insanların mabetlere ve din görevlilerine saldırmalarının önüne geçecek bir örnek olacaktı.

Bu saatten sonra Bodrum gibi yerlerde bu tür tepkiler artarsa imamlar oralara gitmek istemeyecektir. İmamların olmadığı yerde müftüler ne iş yapar. Onlarda olmayacaktır. Müftü Arık camiye, imama, ezana ve kutsala yapılan bu saldırının arkasından “hoşgörü” kavramının arkasına sığınmamalıdır.
Gezi olayları ile başlayan cami saldırısı Bodrumla sürüyor ya yarın…

Her ikisinde de suçlular ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor.
Şu anda Bodrum’da ezanların daha kısık sesle okunmaya başladığı belirtiliyor.

Ya yarın…

İşte bundan korkuyorum. Ezanlar susar mı?

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar