Dini Haber, Diyanet Haber, Din Haberi, Dini Haberler, Diyanet Teşkilatı, Diniajans, Dibbys, DİTİB, dini gündem, dini bülten, fetvaların yer aldığı Mahihaber yorum haber sitesidir

Bu Ankete Oy Veriniz. Yoksa İnekler Kazanacak..

Hindistan’da sıkça konuşulan bir anketle Müslümanların hakkı olan Babür Camii'nin bulunduğu alana Hindu tapınağı yapılmasına zemin hazırlanıyor.

2017-08-10 13:50:39
Bu Ankete Oy Veriniz. Yoksa İnekler Kazanacak..

Hindistan’da son günlerde sıkça konuşulan bir anketle Müslümanların hakkı olan Babür Camii'nin bulunduğu alana Hindu tapınağı yapılmasına zemin hazırlanıyor. 

Babür Camii, Hindu ırkçılar tarafından saldırıya uğrayarak yakılmıştı. 

Zaten Hinduların tartışmasız bir şekilde çoğunlukta olduğu ülkede, İslam eserinin yerini anketle Hindu tapınağı yapılmak istenmesi tartışmalara neden oldu. 

Hindistan’ın Uttar Pradeş bölgesinde bulunan ve 1992 yılında Hinduların saldırısı sonucu yıkılan tarihi Babür Camii’nin bulunduğu bölgeyle ilgili tartışma hala devam ediyor.  Son günlerde internette birçok kişi tarafından paylaşılan bir anket de Babür Camii’nin arsasının hala birçok kişi tarafından dikkatle takip edildiğini gösteriyor. Ankette, yıkılan Babür Camii’nin yerine ne yapılması gerektiği soruluyor ve cami, Hindu tapınağı ya da her ikisinin birden olduğu üç şık üzerinden cevap verilmesi isteniyor. 
Ankete şu ana kadar 16 milyonun üzerinde kişinin katılım sağladığı gözleniyor. Ancak Hindistan’ın toplam nüfusu göz önüne alınınca bu rakamın yüzde iki civarında olduğu görülüyor. ede yaşanan gerginliklerde büyük artış olduğu gözleniyor. 

Takvimler 1992 yılını gösterdiğinde ise yıllardır süregelen çatışma ve gerginlikler Babür Camii’nin Hinduların saldırıları sonucunda yıkılmasıyla son buldu. Caminin yıkılmasından yıllar sonra ortaya çıkan raporlar ise aslında olanların hepsinin bir kurgu çerçevesinde meydana geldiğini gözler önüne serdi. 

Caminin yıkılmasından yıllar sonra ortaya çıkan belgelere göre dönemin Hindistan yönetiminin de cami yıkma planlarından haberi vardı. Raporlar halinde ortaya çıkan belgelerde, Babür Camii etrafında olay çıkaracak Hindistanlı protestocuların aylar öncesinden eğitildiği ve halkı galeyana getirmek için hareket etmeyi hedefledikleri belirtiliyor. 

Bugüne geldiğimizde Hindistan’da bir internet sitesinde yer alan bir anketle kasıtlı şekilde yıkılan Müslüman mabedinin yerine neyin yapılması gerektiği soruluyor? Öncelikle şunu bilmekte fayda var bu anketi yapan internet sitesi Hindistan hükümetinin kontrolünde olan resmi bir vasfa sahip değil.

Anket sonucu bağlayıcı olmadığı gibi Hindistan’daki nüfus dağılımı göz önüne alındığında çıkacak sonucun Hinduların lehine olacağını kestirmek çok zor değil. Hindistan’da şu an iktidarda olan Bharatiya Janata Partisi Müslümanlardan yana tavır almalarını beklemek zorlama bir tutum olabilir. 

Bu anketle Müslümanların, bölgedeki haklı taleplerinin ellerinden alınması hedefleniyor olabilir. Ankete katılım, çıkan sonuca razı olma psikolojisini beraberinde getirir. Ancak Babür Camii ve o bölge Müslümanların elinden haksız şekilde alınmış olan ve hala Müslümanların hakkı olan ve pazarlık konusu edilemeyecek şeyler. Anketle birlikte, bölgeye yapılması planlanan Hindu tapınağına karşı Müslüman kamuoyundan gelecek tepkinin azaltılması hedeflenmiş olabilir.

Hindistan'da yıkılan bir Cami yerine, tekrardan Cami mi yoksa put tapınağı mı yapılması konusunda anket devam ediyor.

Hindistan hükümetinin ise "kimin oyu daha fazla çıkarsa o bina inşa edilecek" şeklinde bir açıklama yaptığı bildirildi.

Anket oranlarında ise, put tapınağı yaklaşık 7 milyon oy ile Cami'ye verilen oylara nazaran %3 daha önde...

Biz de dünya müslümanları olarak dünyanın neresinde olursa olsun İslam Dini'nin yücelmesi için gayret göstermek zorundayız. Sizleri zulme 'dur' deyip, hayra vesile olmaya davet ediyoruz.

Oy vermek için tıklayınız: https://jaagoindian.com/ayodhya/

Not: Karşınıza 3 şık çıkacak, ( b ) şık olan Babri Mescidi'ni seçip vote yazan yere tıklayınız.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twıtter

Bilgiyi Keşfedin

mahihaber

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  1
  3
 • 2
  Evkur Yeni Malatyaspor
  1
  3
 • 3
  Kasımpaşa
  1
  3
 • 4
  Beşiktaş
  1
  3
 • 5
  Trabzonspor
  1
  3
 • 6
  Akhisar Bld.Spor
  1
  3
 • 7
  Medipol Başakşehir
  1
  3
 • 8
  Fenerbahçe
  1
  1
 • 9
  Göztepe
  1
  1
 • 10
  Gençlerbirliği
  1
  1
 • 11
  Kardemir Karabükspor
  1
  1
 • 12
  Atiker Konyaspor
  1
  0
 • 13
  Bursaspor
  1
  0
 • 14
  Demir Grup Sivasspor
  1
  0
 • 15
  Alanyaspor
  1
  0
 • 16
  Osmanlıspor FK
  1
  0
 • 17
  Antalyaspor
  1
  0
 • 18
  Kayserispor
  1
  0

Facebook\'ta DiniHabergentr

2017 Dini Günler

tesbihatlar