Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Bursalı ‘lar Dua’ya Sarıldı

2017-02-25 06:30:52
Bursalı ‘lar Dua’ya Sarıldı

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği tarafından organize edilen ve bundan böyle her pazartesi sabahı toplu bir şekilde okunacak olan ‘Toplu Esnaf Duası’, Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay tarafından hazırlandı.

Sabah saatlerinde Kapalı Çarşı Koza Han önünde toplanan esnaflar, Müftü Ay’a iştirak ederek, çarşı ve hanlardaki iş yeri ve dükkanları için bolluk, bereket, sıhhat ve afiyet dileyerek tezgahlarının başına geçtiler.

HER PAZARTESİ SABAHI ESNAF DUASI OKUNACAK

Yıllardan bu yana planladıkları projelerden bir tanesinin esnaf duası olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, “Ecdadımızın dualarla sabah namazından sonra açtığı bereket ve hayır dualarını biz de tekrar edelim ve sürdürelim istiyorduk. Topluca bir dua yapma arzusundaydık. Zaten her dükkanımız açıkken esnafımız besmelesini çekerek, duasını yaparak dükkanına giriyordu ama tarihi çarşı ve hanların topluca duasını yapma arzumuz da epeydir bir projemizdi. Sağolsun müftü hocamızla bu konuyu müzakere edip konuştuk ve hocamız da güzel bir dua hazırladı. O duayı topluca okuyacağız ve bunu her hafta başında anonsla yapmaya çalışacağız. Yaklaşık sekiz çarşımızda anons sistemi var. Dolayısıyla bundan sonra her pazartesi saat 10.00 civarında yapacağımız duayı, çarşı esnaflarımız dükkanlarının başında iştirak etmek suretiyle binlerce esnafımız toplu duayı yapmış olacaklar. Duadan maksat esnaf olarak gerçekten müşteri ilişkileri, vitrinler, mallar, fiyatlar konusunda gereken ihtimamı gösteriyoruz ama duası eksik olmasın diye bunu da dahil ettik. Ümit ediyoruz ki bereket çarşılarımıza fazlasıyla gelecek.” dedi.

“ANADOLU’DA VAROLAN GELENEĞİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Anadolu’daki dua kapıları konusunda da bilgi veren Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, “Ecdad; bu çarşılar, hanları, bedestenleri yaparken çarşıların en merkezi yerlerine dua kapıları ve dua kubbeleri şeklinde yapılar yapmışlar. Ecdadımız o dua kapıları ve kubbelerinin altında toplu dualarını gerçekleştirmişler. Bugün örnekleri Kırklareli Lüleburgaz’da, Edirne Havza’da var. Yine toplu dua geleneği Urfa’da, Elazığ’da, Maraş’ta, Edirne’de devam ediyor bildiğimiz kadarıyla. Biz bu münasebetle bunun öncülüğünü Bursa’da başlatmış olduk. Umut ediyorum, diğer çarşılarımız, şehirlerimiz, ilçelerimizdeki çarşılarımız da bu geleneğe riayet edip iştirak ederler. Ben doğru bir iş yaptığımıza inanıyorum; çarşı esnafımızın çok büyük desteği var. İnşallah sürdürürüz ve bunun bereketi hayrı nasip olur.” şeklinde konuştu.

“DUAYI, ESNAFIMIZIN ARZUSU ÜZERE HAZIRLADIM”

Bursa esnafının talebi doğrultusunda yaptığı araştırmalar sonucu Toplu Esnaf Duası’nı hazırlayan Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “Tarih içinde günümüze gelinceye kadar çarşı esnafımız sabahları dükkanlarını açmadan evvel yapılan dua ile günlerine başlar, Yüce Rabbimizden bolluk, bereket, sıhhat, afiyet isterlermiş. Biz de günümüzde güzel bir düşünceyle kıymetli başkanımızın, esnaflarımızın arzusu üzere bu geleneği devam ettirelim istedik. Bursa İl Müftülüğü olarak yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde böyle bir dua metni oluşturuldu. Bugün bu duayı sizlerle paylaşmış olacağız. Bundan sonra da bu dua inşaallah Bursamızda çarşılarımızda sabahleyin yapılacaktır. Rabbimiz kabul eylesin.” diyerek, toplu esnaf duasını okudu.

Koza Han önünde toplanan Bursa Kapalı Çarşı esnafı da Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın hazırladığı Toplu Esnaf Duası esnasında avuçlarını semaya açarak bereket ve sıhhat için Allah’a dua ettiler. Toplu Esnaf Duası’nın ardından esnaflar dükkanlarını açarak, işlerinin başına geçti.

http://www.haberler.com/

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar