Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Cami Tasarımları Nasıl Olacak

Yeni yapılacak camiler için, tasarımcılara rehber olması öngörülen kriterler belirlendi

2017-03-21 12:45:00
Cami Tasarımları Nasıl Olacak

Camilerin günümüz şartlarında yeniden ele alınarak toplumun her kesimine hitap edebilen sosyal ve kültürel ihtiyaçları da karşılayabilecek eserler haline gelmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde başlatılan “Cami Planlama ve Tasarımı Projesi”  hayata geçiriliyor.
Hatırlanacağı üzere, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ bir araya gelmiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında gerçekleşen toplantıda, camilerin, medeniyete yakışır ve günümüz ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde imar edilmesi için hangi adımların atılması gerektiği üzerine görüşler paylaşılmıştı.
Bu kapsamda, oluşturulan Komisyonlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda camilerin projelerinde ve yapımında uyulması gereken asgari kriterlerin belirlendiği bir Rehber Kitap hazırlanması ve bu rehber kitapta yer alan asgari kriterlerin bağlayıcı hale gelmesini sağlayacak mevzuat düzenlemelerinin yapılması hususunda mutabakata varıldı.
Camilerin planlanmasında, projelendirilmesinde, yapımında ve işletilmesinde karşılaşılan sorunların tartışıldığı ve bu sorunlara çözüm önerilerinin getirilmeye çalışıldığı toplantıların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak bir karara vardı.
“Cami Planlama ve Tasarımı Projesi” ile camiler; günümüz koşullarına uygun projelerin tasarlanarak hayata geçirildiği, kendi enerjisini üretebilen, yağmur ve kullanım suyunun geri dönüşüm olarak çevre ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılabildiği, kimlikli şehirler projesine hizmet eden, şehrin dokusuna uygun, ibadet mekânları olacak.
Yeni yapılacak camiler için, tasarımcılara rehber olması öngörülen kriterlerden bazıları şu şekildedir.
Camiler hayatın merkezinde olacak
Cami ve mescitler, toplumun her kesimine hitap edecek nitelikle sosyal alanları içinde barındıracak şekilde, engelliler, kadınlar ve yaşlıların kolayca erişimine uygun olarak planlanacak. Cami ve mescitler, bulundukları yer ve hitap ettikleri nüfusun ihtiyacına göre farklı fonksiyonlara sahip olacak. Cami ve mescit alanları yürüme mesafeleri de dikkate alınarak toplu taşıma sistemlerine yakın alanlarda planlanacak.
Çevre düzenleme ve peyzaj…
Cami ve mescitler, deprem, yangın ve sel gibi doğal afetlere karşı yeterli, ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak tasarlanacak. Caminin bulunduğu coğrafyanın iklimsel özelliklerine göre bitkisel peyzaj düzenlemeleri yapılacak, camiler çevresi ile beraber yaşayan ve yaşanılabilir mekânlar haline gelecek.
Gençlik merkezlerinden sergi salonlarına…
Cami yapılacak alanda, ihtiyaca göre Kur’an kursu, aile ve dini rehberlik bürosu, kitabevi, kütüphane, gençlik merkezi, çocuk oyun alanı, seminer salonu, çok amaçlı salon, sergi salonu, sanat atölyesi, spor alanı, revir, çayevi, konferans salonu, aşevi, cenaze alanı, taziye evi, gasilhane vb. alanlar bulunacak.
Kadınlar mahfili…
Kadınların ibadet yeri için, mihrabı rahatça görebilecekleri bölümler ayrılacak. Her camide kadınlar için yeterli sayıda abdesthane ve çocuk bakım mekânları bulunacak. Mahfil korkulukları çocuklar için emniyetli olacak şekilde tasarlanacak.
Halısından, minaresine, kubbesinden, taç kapılara, kemerlerden, minber, mihrap ve kürsü gibi caminin mimari öğeleri ve yapı elemanlarına yönelik standartlar getirilirken camiye gelenlerin psikolojisi de unutulmamalı…
Aydınlatma, akustik ve iklimlendirme…
Cami aydınlatması, mekân içindeki hat ve tezyinatı dikkate alınarak yapılacak. Işık tonu mekânın ruhuna uygun olacak şekilde seçilecek. Camilerin mimari ve elekroakustik düzenlenmeleri, uzmanların danışmanlığında projelendirilecek. Caminin kapasitesine göre ısıtma ve havalandırma sistemleri tercih edilecek.
Mevzuatla bağlayıcı hale gelecek
Yıl içerisinde yapılması planlanan iki ayrı çalıştay ile de Cami Planlama ve Tasarımı konusunda mevzuat ve rehber kitap çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor.
Nihai olarak yapılacak mevzuat düzenlemeleri ve hazırlanacak Rehber ile camiler bir ibadet mekânı olmakla birlikte, hayatın merkezi haline gelecek ve toplumun her kesimi tarafından kullanılan fonksiyonel yapılar olması sağlanacak.
Ayrıca yapı denetimle ilgili hususlarda yapılacak düzenlemeler ile depreme dayanıklı güvenli yapılar oluşturularak vatandaşlarımızın can güvenliği sağlanmış olacak.
Böylece camiler; günümüz koşullarına uygun projelerin tasarlanarak hayata geçirildiği, kendi enerjisini üretebilen, yağmur ve kullanım suyunun geri dönüşümde çevre ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılabildiği, kimlikli şehirler projesine hizmet eden, şehrin dokusuna uygun, ibadet mekânları olacak. Geleneksel sanatların yaşatılmasına imkân tanıyan, ayrıca estetik kaygıları da dikkate alan camiler tasarlanacak.

İleriki tarihlerde Diyanet İşleri Başkanlığı "Cami Planlama ve Tasarımı ile alakalı mevzuat ve Rehber Kitap çalışmaları" nı tamamlayarak gelişgüzel cami yapılmasının önene geçecek.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar