Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Camiye Giremeyen Engelliler, Sesimizi Duyan Yok mu

Şanlıurfa'lı engelli vatandaşlar eski - yeni camilerde ibadet edemediklerini her yere ilettiklerini söylerken, Müftü özür dilemekle yetindi

2017-10-17 21:08:55
Camiye Giremeyen Engelliler, Sesimizi Duyan Yok mu

Şanlıurfa Genelinde bulunan camilerde engellilere uygun olmadığından engelli vatandaşlar namazlarını yazın sıcakta kışın soğukta dışarıda kılmak zorunda kalıyor.

Şanlıurfa’da ister yeni yapılan ister daha önceden yapılan camiler engelli vatandaşlara uygun durumda değiller. Bundan dolayı namaz kılan engelli vatandaşlar camiye gittiklerinde dışarıda namaz kılmak zorunda kalıyor veya kılmayıp geri gidiyor. Neden mi çünkü camiler engelli vatandaşlara uygun halde değil, gittiklerinde her türlü engelle karşılaşıyorlar. Diyanet İşleri Başkanlı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın bizzat talimat vermesi üzerine Türkiye’de her cami engelliye uygun hale getirilecek denilmesine rağmen Şanlıurfa’da tam aksine yeni yapılan camiler bile engelliye uygun değildir. Bundan artık bıktıklarını ve her yerde engel yediklerini belirten Şanlıurfa Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Veysi Fırat, “Ben namaz kılan bir insanım Cuma günleri dışarıda kılmak zorunda kalıyoruz, yazın sıcağın altında kışında soğuk havaya rağmen dışarıda kılmak zorunda kalıyoruz.” dedi.

‘Yeni camilerimiz bile engelliye uygun değil’

Şanlıurfa merkezde bulunan eski ve yeni yapılan camilerin bile engellilere uygun olmadığının altını çizen Mehmet Veysi Fırat, “Evet, gördüğünüz üzere öğlen namazı için geldim ve camiye giremedim Urfa’da bulunan camilerimizin neredeyse yüzde 95’i engelliye uygun hale getirilmemiş, Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı da var, Cumhurbaşkanımızın talimatı da var, yeni yapılan camilerimiz engelliye uygun yapılsın, engellilerimiz camilere girebilsin denildi. Eski yapılan camiler bile engelliye uygun hale getirilsin denilmesine rağmen hala bakıyoruz bırakın eski camileri yeni yapılan camiler bile engelliye uygun hale getirilmiyor. Bunun rampası yapılmıyor, engelliye uygun abdest yeri yapılmıyor tuvaleti yok yani bunlar çok zor şeyler değildir.” dedi.

‘Yazın sıcakta kışın yağmurda kılıyoruz vebali kimin boynuna’

“Belki caminin yapılması için 10-15 Trilyon arası para harcanıyor ama işveren ama gelin görün ki bin TL’lik bir engelli rampası yapılmıyor.” Diye sitem eden Veysi Fırat, “Bu bizim için çok önemli engellilerimiz cami içine giremiyor, bil hâsıl ben bile giremiyorum. Ben namaz kılan bir insanım Cuma günleri dışarıda kılmak zorunda kalıyoruz, yazın sıcağın altında kışında soğuk havaya rağmen dışarıda kılmak zorunda kalıyoruz.  Cemaat içerde biz dışarıda bu bizim anayasal hakkımı biz bu hakkımızın yerine getirilmesini işitiyoruz. Bizlere de yazık yani bunun vebalini kim kaldıracak buradan il müftümüze de sesleniyorum, cami imamlarına talimat versinler desin ki bunu engelliye uygun hale getirin bu çok zor bir şey değildir. Yani hutbelerde duyurusu yapılsa dese bir rampa yapılacak, masrafı bin lira bin beş yüz lira dese bir hayırsever yok mu dediklerinde hemen biri çıkıp yapar bunlar çok zor işler değildir. Caminin diğer ihtiyaçları için para toplanırken neden bu ihtiyaçlarımız için para toplanmıyor.” Diye konuştu.

“Lütfen sesimizi duysunlar artık sokaklarda kalmak istemiyoruz camilere girip namazımızı rahat bir şekilde kılmak istiyoruz.”

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, engellilerin özellikle camilerde yaşadıkları sorunlara çözüm bulmakta geç kaldıklarını belirterek, “Hep söz verdik ama birçok şey yapamadık. Bundan dolayı mahcubum ama vazgeçmedik. Engellerin kaldırılması için gerçekten uğraşıyoruz. Öncelik mevcut camilerde engelleri kaldırmak ama yeni camilerde o sözümüz var. Eski tarihi camilerimizde bu biraz daha gecikiyor, o yüzden de özür dileriz” diye konuştu.

Müftü Açık, Eski camilerde herhangi bir tadilat yapamadıklarını söyleyen Açık, fotoğraf çekerek durumu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bildirdiklerini ve bu şekilde sorunları çözmeye çalıştıklarını aktardı. Hep söz verdiklerini ancak bir şey yapamadıklarının altını çizen Açık, bu konuda engellilere engel olduklarını ve çok mahcup hissettiğini ifade etti.  Engellilerin önündeki engellerin kalkması için çabalayacaklarını dile getiren Açık, “Tarihi camilerde bizim çok müdahale şansımız olmuyor çünkü Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne aitler. Orada herhangi bir tadilatta bulunamıyoruz. Ama onlardan isteğimiz oluyor, onlara fotoğraflamalar yapıyoruz, diyoruz ki engelli kardeşimiz camiye giremiyor, engelli kardeşimiz abdest alamıyor. Şu anda Vakıflar Bölge Müdürlüğü de bu konuda bir çalışma yapıyor. İnşallah en azından alternatifli bir şekilde olsa camilerimizde engellilerin engellerini kaldırmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hep söz verdik ama birçok şey yapamadık. Bundan dolayı mahcubum ben ama vazgeçmedik. Engellerin kaldırılması için gerçekten uğraşıyoruz. Öncelik mevcut camilerde engelleri kaldırmak ama yeni camilerde o sözümüz var. Yeni yapılan camilerimizde elimizden geldiğince yapabiliyoruz ama eski tarihi camilerimizde bu biraz daha gecikiyor, o yüzden de özür dileriz” diyerek sözlerine son verdi.

urfanatik.com / urfaajanas.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar