Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Cemaatlerin Kayıt Altına Alınmasına İlk tepki Yeni Asya’dan…

2017-02-25 06:42:19
Cemaatlerin Kayıt Altına Alınmasına İlk tepki Yeni Asya’dan…

15 Temmuz FETÖ alçaklığının ardından gözler Türkiye’de yapılanmış ve net sayısı bilinmeyen cemaatlere çevrilmişti. Diyanet Şur’a sonrası tüm cemaatlerin kayıt alınması gerektiğine, üyelerinin belgelenmesi istemi yönünde karar almıştı. İşin resmiyete dönmesi cemaatler arasında tepkiye neden olmuş ancak OHAL yüzünden dışa vuramamışlardı. Hepsinin dileği böyle bir resmiyetin asla olmamasıydı. Çünkü başta üyelerin hangi cemaate bağlı olduğunun belli olmasındaki sakıncaları diğeri de ellerindeki rant olayı idi.

Ve ilk tepki YeniAsya cemaatinden geldi. Cemaatin medya sesi olan Yeni Asya gazetesinde Kâzım GÜLEÇYÜZ imzasıyla yayınlanan makalenin üçüncü bölümünde ” … Devletin tekeline alınamayacak olan, sivil toplumun tamamen gönüllülük esası üzerine yürüttüğü hizmetler. Siz bunları resmî kalıplara hapsetmeye kalkarsanız yine fıtrat kanunlarıyla mücadele etme yanlışına sapmış olursunuz ve bu yürümez. Tekkeleri kapattınız, ne oldu? Yeraltında devam ettiler. Bediüzzaman’ı Barlaya sürgüne kendi başına ölür gider diye gönderdiniz, ama şimdi Risale-i Nur’u tüm dünya okuyor.” diye yazıldı. Cemaatlerin resmiyete girmeyeceğini belirten yazıda ayrıca “yeraltında devam ederiz ” sözü dikkat çekti.

İşte Kâzım GÜLEÇYÜZ’ün “Cemaatler resmî kalıplara hapsedilemez” başlıklı yazısı

“Üç yıldır gündemde olan cemaat üzerinden özellikle Nur cemaatine ve diğer cemaatlere yönelik taarruz ve hücumların yeniden arttığını, öncelikli hedef olarak da Risale-i Nur’a ve Bediüzzaman’a saldırıldığını görüyoruz.

27 Mayıs’tan sonra da Üstadın vefatını fırsat bilerek Risale-i Nur ve Üstada karşı karalama kampanyası başlatılmış, Ankara İlahiyat Fakültesinden profesörler görevlendirilip “Nurculukla Mücadele Komitesi” kurulmuş, Diyanet’e aleyhte yayınlar yaptırılmıştı.

Şu anda da farklı bir misyonla Diyanet’e yine vazife verilmiş durumda. Cemaat temsilcilerini devlet toplayacak. “Fetö’ye” karşı nasıl hareket edilmesi gereğinden yola çıkılarak, uzun zamandır konuşulan “cemaatleri kontrol altına alma” projesinin hayata geçirilmesi gibi bir hazırlığın ipuçlarını görüyoruz. Bir gazetenin “Cemaatlerin üyeleri tek tek kaydedilecek” haberi bunlardan biri. Aynen dernekler gibi. Her cemaat, mensupları için defter açacak ve herkes tek tek kayıt altına alınacak. Böylece güya şeffaflık sağlanmış olacak! Böyle birşey mümkün mü? Bu, fişlemenin farklı bir versiyonundan başka birşey değil ve bunu ciddî ciddî yazıyorlar.

Sosyal gerçeklerden tamamen uzak afakî şeylerle cemaatleri kontrol altına almak, üye sayılarını ve mal varlığını tesbit etmek… Bunlar olacak şey değil. Cemaatler manevî oluşumlardır, girmek için bir prosedür ve formalite gerekmez. İsteyen herkese açıktır. Derslerimize katılan insanların kaydını tutuyor muyuz? Camiye giden insanın kaydı tutulur mu?

Cumhuriyetin ilk yıllarında kendisine yöneltilen “‘Bizim dinin ahkâmını ve İslam hakikatlerini talim edecek bir resmî dairemiz var. Sen ne selâhiyetle neşriyat-ı diniye yapıyorsun?” sorusuna Üstadın cevabı “Hak ve hakikat inhisar altına alınmaz, iman ve Kur’an nasıl inhisar altına alınabilir?” olmuştu.

Bu hizmetler dünya muamelâtı suretine çevrilip bir resmî kurumun, devletin tekeline alınamayacak olan, sivil toplumun tamamen gönüllülük esası üzerine yürüttüğü hizmetlerdir. Siz bunları resmî kalıplara hapsetmeye kalkarsanız yine fıtrat kanunlarıyla mücadele etme yanlışına sapmış olursunuz ve bu yürümez. Tekkeleri kapattınız, ne oldu? Yeraltında devam ettiler.

Bediüzzaman’ı Barlaya sürgüne kendi başına ölür gider diye gönderdiniz, ama şimdi Risale-i Nur’u tüm dünya okuyor.”


Makalenin tamamı için tıklayınız

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar