Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

CHP. Camiye Çekilen Gençlerden Rahatsız

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Isparta Müftülüğü’nün “Gülistan Projesi”ni TBMM gündemine taşıdı.

2017-09-23 17:00:00
CHP. Camiye Çekilen Gençlerden Rahatsız

Isparta Müftülüğü, gençleri camilere çekmek için 'Gülistan' projesi başlattı. Etkinliklere katılan gençlere toplam 20 bin TL değerinde ödül dağıtılacak. Bu gelişme her zaman olduğu gibi CHP'yi rahatsız etti.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Isparta Müftülüğü’nün gençleri hediye dağıtımıyla camilere çekmeyi amaçlayan “Gülistan Projesi”ni TBMM gündemine taşıdı. Her zaman olduğu gibi İslam dinininden , onun gelişmesinden ve gençlerin ilgisinden rahatsız olan CHP misyonunu sürdürme kararında yine öne fırladı.

Müftülüğün 'camileri yeniden gençlerin çekim merkezi haline dönüştürmek için' hazırladığı proje kapsamında 'her bir camide küçük bir gençlik grubu oluşturmak', 'potansiyeli yüksek camilerde ise gençlik merkezi açmak' hedefleniyor.

Proje erkek öğrenciler için üç aşamalı olarak planlanıyor. İlk aşamada cami görevlileri gençlerle bire bir iletişim kurarak gençlerin camiye olan bağlılığını arttırmaya çalışıyor. Haftada bir kısa sohbetler, sabah namazı buluşmaları, çay saati, gezi ve piknikler yapılarak her bir camide küçük bir gençlik grubu oluşturulmaya çalışılıyor.

İkinci aşamada birbirine yakın olan camilerin kendi aralarında oluşturdukları gruplarla ortak etkinlikler planlanıyor. Bu kapsamda 8-10 caminin eşleştirilmesinden oluşan 15 grubun her biri, ayda bir defa öğrencileri ile beraber müstakil bir sohbet programı gerçekleştiriyor.

Üçüncü aşamada ise ayda bir defa olmak üzere il merkez ve köylerinde oluşturulan bütün grupların katıldığı genel programlar yapılıyor. Daha çok değerler eğitiminin konu edinildiği bu programlarda bütün grupları belirlenen hedefler doğrultusunda motive edici faaliyetlere yer veriliyor.

Kız öğrenciler için de uygulanan bu projede Kur'an kursu öğreticileri kendi içlerinde 11 grup hâlinde eşleştiriliyor. Bu grupların her biri müstakil olarak ayda bir defa öğrencileri ile ortak bir faaliyet gerçekleştirirken, ayda bir defa da müftülüğün organize ettiği genel gençlik buluşmalarına bütün gruplar öğrencileri ile birlikte katılıyor.

Proje kapsamında her bir program sonunda katılan öğrencilere belli bir puan veriliyor. Toplanan puanlar proje sonunda hesaplanacak ve en fazla puana sahip öğrencilere toplamda 20 bin TL değerinde hediye dağıtılacak. Hediyelerin niteliğiyle ilgili ise bilgi yok.

Isparta Müftülüğü'nce yürütülen projeye yaklaşık 700 erkek öğrenci, 350 de kız öğrenci katılıyor. İşte böylesine bir proje sözde Müslüman görünen CHP'yi rahatsız etti.

Projenin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bilgisi dahilinde olup olmadığını soran CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, “Bu uygulama bir tür teşvik primi değil midir? Camiler düzenledikleri etkinliklere katılım sağlamasını bekledikleri gençlere, deyim yerindeyse menfaat sağlayarak, aşıladıkları ahlakın farkında mıdır? İnananları ibadete yöneltmek için teşvik primine mi ihtiyaç vardır?” tarzı absürd sorular sordu.

Yılmaz, konu hakkında cehaletini devam ettirerek uygulamanın dinen caiz olup olmadığının açıklanmasını istedi.

Cami etkinliklerine katılım karşılığında gençlere bonus verileceği ve maddi değeri yüksek hediyelerin dağıtılacağı iddialarının doğru olup olmadığını soran Yılmaz, “Gülistan kampanyasına maddi kaynak nereden ayrılacaktır? Diyanet İşleri’nin denetlenemeyen bütçesinden ayrılacak payla mı hediye alımı yapılacaktır? Projeyle dağıtılacak hediyelerin niteliği nedir? Isparta Müftüsü’nün belirttiği gibi cami etkinliklerine katılanlara sadece hediye mi verilecektir? Bunun dışında belli bir ödeme de yapılacak mıdır?” sorularını yöneltti.

CHP’li Yılmaz, Gülistan bonusunun tüm müftülüklerce her camide uygulanıp uygulanmayacağını sorarak, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“-Projenin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışma var mıdır? Diğer illerimizde camilerin düzenlediği sohbetlere, etkinliklere katılan gençlerimiz hediye alamadığı takdirde mağdur edilmiş sayılacak mıdır?
-Bu uygulamayla imam hatip promosyonlarından sonra camilerde promosyon dönemine mi geçilmesi planlanmaktadır?
-Müftülüğün hedefleri arasında ‘her bir camide küçük bir gençlik grubu oluşturmak’ ifadeleri haberlerde de yer bulmuştur. Buna göre; her bir camide oluşturulacak ‘küçük gençlik grubu’nun dağılmaması için Gülistan projesiyle dağıtılan hediyelerin bir sürekliliği olacak mıdır? Olacaksa ne kadar sürecektir? Hangi aşamada kesilecektir?
-Projenin başlangıç tarihi nedir? Proje katılımcıları sadece gençlerden mi oluşmaktadır? Projeye kaç kişinin katılımıyla başlanmıştır? Projenin katılımcı sayısında herhangi bir sınırlama var mıdır? Katılımcı sayısı arttıkça hediyeler de artış olacak mıdır?“

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar