Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

CHP’li Eski Başkandan Cami Karşıtlığı

2017-02-25 06:20:21
CHP’li Eski Başkandan Cami Karşıtlığı

Akparti Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nun “Lavuar Alanına cami yapılabilir” açıklaması Zonguldak Eski Belediye Başkanı CHP’li İsmail Eşref’i çileden çıkarttı.

Eşref “Halk orada ne olması gerektiğini ifade etti. Halkın kararı bir proje dururken bu proje üzerinde çeşitli spekülasyonlar duyuyorum. Üzülüyorum, karakol dediler, teleferik dediler, şimdi de cami diyorlar. Yeter artık, şehrin ihtiyaçları mı önemli, kişilerin fikirleri mi önemli?” diye konuştu.

Yapımına karar verildiğinde halk tarafından tepkilere ve protestoslara neden olan Lavuar Alanında ısrarcı olan Zonguldak Belediyesi eski Başkanı İsmail Eşref, AK Parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nun “Lavuar Alanı’na cami yapılabilir” açıklamasına istinaden sert konuştu. Zonguldak’ta yeterince ibadet edecek caminin bulunduğunu belirten Eşref “İdarecilerin şahsi fikirleri ile şehir yönetilmez. Şehrin camiye değil, sosyal donatıya ihtiyacı var” dedi.

Camiye karşı olmadığını belirten Eşref “Allah nasip ederse hac vazifelerimi de yerine getireceğim. Ama cami dendiği zaman böyle şaşırıyorum, sanki göze batırmak istercesine bir şeyler yapılmak isteniyor” diye eleştiride bulundu. Lavuar Alanı Projesi ile ilgili spekülasyonlara üzüldüğünü belirten Eşref, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e “Artık 5 sene oldu, biraz hareket etsin artık” diye çağrıda bulundu.

“CAMİ KITLIĞI MI VAR ZONGULDAK’TA?”

“Lavuar Alanı ile ilgili bir proje var. Bu proje yarışma ile elde edildi. 36 projenin arasından seçildi. Bu proje bir kenara atılamaz, atılmamalı. Bir kentte yapılacak bir şeyi halkın istemesi lazım. 120 sivil toplum kuruluşu 6 ay çalıştı ve halka sordular. Halk orada ne olması gerektiğini ifade etti. Halkın kararı bir proje dururken bu proje üzerinde çeşitli spekülasyonlar duyuyorum. Üzülüyorum, karakol dediler, teleferik dediler, şimdi de cami diyorlar. Yeter artık, şehrin ihtiyaçları mı önemli, kişilerin fikirleri mi önemli? Kişisel fikirlerle şehir yönetilmez, idarecilerin şahsi fikirleri ile şehir yönetilmez. Şehir, kentin istekleriyle, kentin kabul edebileceği şartlarda yönetilir. O da belediye meclisidir, Kent Konseyi’dir. Belediye meclisi, şehrin ihtiyaçlarını belirleyen bir kurumdur. 31 üyesi var, Kent Konseyi’nde de 120 STK vardır. Bunların söylediği olmayacak da, talepleri yerine getirilmeyecek de, proje uygulanmayacak da biri çıkıp ‘Cami yapalım’ diyecek. Cami Kıtlığı mı var Zonguldak’ta?”

“İNSANLARIN CAMİYE DEĞİL, SOSYAL DONATIYA İHTİYACI VAR”

Camiye karşı olmadığını ifade eden Eşref, şunları söyledi; “Ben Elhamdülüllah Müslümanım, şu anda vakit buluyorum namazımı kılıyorum, orucumu da tutuyorum. Camiye karşı değilim, Allah nasip ederse hac vazifelerimi de yerine getireceğim. Ama cami dendiği zaman böyle şaşırıyorum, sanki göze batırmak istercesine bir şeyler yapılmak isteniyor. Oraya cami yapılacaksa Ulucami’ye 50 metre, Soğuksu Camisi’ne 20 metre, Acılık Camisi’ne 80 metre bu ne böyle, böyle şey mi olur? Orada insanların ibadet yerine değil, bizim ibadet yerlerimiz var. Bizimle uğraşmasınlar. Bize orada sosyal donatı lazım, projede yer alan bir çok şey var içinde. Kültür, sanat, günübirlik tesisler, nikah salonu vs. Şehirde sosyal alan yok, insanların gidebileceği yer çok az. İnsanların sokağa çıktığı zaman nereye gideceğiz diye dertleniyorlar. Ben çok uğraştım olmadı, görevi de bıraktım. Bıraktıktan sonra da izliyorum, üzülüyorum. Ben bunun yasal yollarla mücadelesini vermeyi düşünüyorum.”

“SEN YAPARSAN MİLLETİN KONUŞMASI BİTER!”

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e projeyle ilgili mesaj gönderen Eşref, şöyle konuştu; “Muharrem Akdemir de artık 5 sene oldu, biraz hareketlensin artık. Böyle kaldıkça konuşuluyor, yaparsan milletin konuşması biter. Biraz hareket etsin artık. Oranın mülkiyet çözümüyle ilgili benim önerilerim vardı, bunlardan bir tanesi hatta son çare. Madem o noktaya gelindi, İmar Kanunu’nun 18’inci maddesi, yani parseli yok sayarak o parselde imar parselleri oluşturup projeyi oraya uygulamak. Bu maddenin uygulanmasının başkanımızın ifade etmesine sevindim. Benim projem tapuya gönderilmiş, o projedeki benim zamanımda imar parselleri oluşturdum. Neredeyse 15 tane imar parseli var, 18 uygulandığı takdirde hiç olmazsa benim projemden başka proje yapılamaz gibi bir anlam çıkıyor. Bu oluşum eğer sonuçlandırılırsa orada o parseller oluşturulursa belediye yüzde 40 oranındaki yeri bedava alıyor. Orası 80 bin 750 metrekare, 16 bin metrekaresi belediyenin eline geçiyor. Bu düzenleme ortaklık payıdır, arsanın yüzde 40’ı demek ciddi rakamdır. Belediye Başkanımızdan rica ediyorum, bu çalışmayı tapuya gönderip bırakmasın. Bir an evvel bitirsin, yüzde 40 eline geçtiği zaman belediyede orada projede ne varsa yapabilir.”

HALK LAVUAR ALANINA TEPKİ  İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLMÜŞTÜ

2013 yılında Zonguldak’ta, lavuar yapılmasına tepki gösteren mahalleli eylem yapmıştı. Hâlihazırda lavuar alanı olmasına rağmen yeni bir lavuar alanı yapılmasını istemeyen mahalleli, yeni lavuar alanında tepkisini gösterdi. Günlerce gündemde kalmış ve geri adım atılmıştı

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar