Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Çocuklarla Nerelere Gitmeli?

2017-02-25 05:51:58
Çocuklarla Nerelere Gitmeli?

İstanbul’da Çocukla Gidilen Mekanlar
Çocuklarla verimli zaman geçirmenin yolu, onlara eğlence vaat eden yerleri birlikte keşfetmekten geçiyor.
Müzelerden, parklara, lunaparktan bilim merkezlerine her yaşa her zevke uygun alternatifler… Size düşen, çocuğunuzun elinden tutup verdiğimiz adresleri takip etmek!

Barış Manço Evi

7’den 77’ye programının Adam Olacak Çocuk bölümünde söylediği “Barış Manço, Moda, 81300” hala aklımda kalan bir cümle. İnternet sitesinde yazılanlara göre bir evden çok bir müze aslında. Barış Manço’nun 80’lerde satın aldığı 1900’lerde inşa edilmiş köşkün yaz/kış bahçeleri, çocuklarının ve kendi eşyalarının sergilendiği odaları gezilip görülmeye değer. Üstelik gezerken Barış Manço şarkıları da dinliyorsunuz. Tam bilet 5TL, indirimli bilet 3TL.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Açıldığı 2005 senesinde gezdiğim, Sunay Akın tarafından Göztepe’de kurulan müze. 4000’den fazla oyuncak sergilendiği söyleniyor. Müzenin her odası farklı bir tiyatro sahnesinden oluşmakta. Tam bilet 10TL, indirimli bilet 7TL.

Rahmi M. Koç Müzesi

Haliç’e nazır Hasköy’de bulunan müze, 1994 yılında ziyarete açılmış. Klasik otomobiller, vinç, Fenerbahçe vapuru, uçaklar, denizaltı gibi eserler müze bahçesinde sergilenmekte. Mustafa Kemal’e ait özel eşyaların da bulunduğu Atatürk bölümü de var. Nostaljik bir trenin de sergilendiği müzede, atlıkarıncanın yeraladığı çocuklara özel bölümler de var. Ayrıca 3-14 yaş arası için haftasonları atölyeler düzenlenmekte. Dolu dolu bir gün geçirilebilecek müzede denizaltına 8 yaş altı alınmıyormuş, bilginize. Yetişkin ücreti: 12.5TL, öğrenci: 6TL. Müzekart sahiplerine %20 indirim uygulanıyor. Denizaltı ve keşif küresi gezileri ekstra ücrete tabi.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Sergi, koleksiyon ve eğitim programları olan müze her yaşta ziyaretçiye Karaköy’de kapılarını açıyor. Ailecek geziler için yapılması gereken adımları sıralamışlar aile ile ziyaret bölümünde. Haftasonu çocuk atölyeleri, ailecek sanat, gençlik programları ve sanatçıyla buluşma ücretsiz eğitim programlarından bazıları. Okul tatilindeyse yaz sanat atölyeleri 7-12 yaş arası çocukları gönderebileceğiniz bir takım kurslar içeriyor. Sinema ve kütüphane de bulunan müzeye giriş perşembe günleri ücretsiz. Diğer günlerde tam bilet 15TL, öğrenci bileti 8TL ve 12 yaş altı ücretsiz.

Miniatürk

Ayasofya, Rumelihisarı, Safranbolu Evleri, Sümela Manastırı, Artemis Tapınağı, Nemrut Dağı kalıntıları gibi birbirinden değerli 122 eser 1/25 ölçekte maketleriyle ziyaretçilerini Sütlüce’de bekliyor. Anfitiyatro da bulunan parkta küçük ziyaretçiler için Truva atlı ve kaleli bir oyun alanı, parkı dolaşan minyatür bir tren, satranç, labirent, tekne turu ve go-cart gibi ilgi çekici yerler de mevcut. Tam bilet 5TL, indirimli bilet 3TL olarak belirlenmiş.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul’un en eski yerlerinden Gülhane’de bulunan müzeler, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi ile bahçelerinden oluşmakta. Restorasyon ve deprem  güçlendirme çalışmaları nedeniyle Çocuk Müzesi şu an için – Temmuz 2013 – kapalı. Yetişkin ücreti 10TL, 18 yaş altı ücretsiz.

Santral İstanbul

Eyüp sınırlarında Haliç kıyısına kurulu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin bir platformu olan Santral İstanbul, Eski Silahtarağa Elektrik Santrali’nin yani ülkenin ilk elektrik santralinin yenilenmesiyle ziyarete açılmış. Uluslararası kültür, sanat ve eğitim platformu olarak adı geçmekte. Enerji Müzesi’nde ziyaretçilerin kendi elektrik enerjisini üretebileceği bir Enerji Oyun Alanı mevcut. Lise çağındakiler, tiyatro, dans ve performans alanında Bilgi-Krek atölyelerine katılmak için başvuruda bulunabilir. Giriş ve rehberli tur ücreti yetişkinler için 25TL, üniversite öğrencileri için 15TL.

Topkapı Sarayı Müzesi

Üniversitemizi Macaristan’dan ziyarete gelen öğrencilerle beraber 1998 yazında gezmiştim bu muhteşem sarayı. Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren Osmanlı padişahlarının evi olan saray birkaç bölümden oluşmakta. Malesef bu bölümlere bebek arabasıyla girmeye izin yok. O nedenle yürüyebilen çocuklarla veya küçük çocukları kucakta taşıyarak gezebilirsiniz. Bahçe bölümleri onlara göre. Tam bilet: 25 TL, 18 yaş altı ücretsiz. Harem bölümünü gezmek ekstra 15TL ve Müzekart geçerli değil. Sanırım Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra müzenin ve sarayın ziyaretçileri artmıştır.

Dolmabahçe Sarayı

Kabataş-Beşiktaş arasında deniz kıyısında bulunan, ismi geçince aklıma Mustafa Kemal Atatürk gelen muhteşem saraylardan biri. Bina ve müze küçük çocukların ilgisini çekmese de, havuzlu bahçelerinde koşturmayı sevecekler. Selamlık, Harem, Camlı Köşk ve Saat Müzesi bölümleri bulunuyor. Hala duruyorsa dışındaki denize nazır çay bahçesinde dinlenin. Her bölüm dahil gezmek için tam bilet 40TL, indirimli bilet 20 TL, öğrenci bileti 5TL.

Galata Kulesi

İstanbul’un 360 derece manzarası için Karaköy sırtlarındaki görülmeye değer kulesi. 8 sene önce gezdim. Son iki kat merdivenle çıkılıyor ve genelde turistlere yönelik bir restoran bulunuyordu. Şimdilerde Beltur işletiyor deniyor. Kendine ait bir internet sitesi yok, bir blogger ayrıntılı bilgi vermiş; buraya tıklayın. Küçük çocuklarla gitmenin pek bir manası yok, özellikle haftasonu kalabalığında. Ayrıca akşam 6’dan sonra ziyarete kapanması İstanbul’u gece görmek isteyenler için hayal kırıklığı. Giriş ücreti 6.5TL, 5 yaş altı ücretsiz.

Kız Kulesi

Masalımsı görünüşü ve yapılış efsanesiyle hep büyülendiğim, vapurla Boğaz’ı geçerken gözümü ayırmadan izlediğim muhteşem yapılardan biridir, bir diğeri de Dolmabahçe Sarayı’dır. Boğaz ortasındaki 2500 yıllık kuleye, Üsküdar Salacak’tan, Kabataş’tan ve Ortaköy’den tekne seferleriyle ulaşım sağlanıyor. 9-6 saatleri arasında kafeterya, daha sonra akşam yemeği için gidilebilir. Aslında küçük çocuklardan çok yetişkinlere hitap ediyor bence. Gerçi eminim tekne, deniz, açıkhava işin içine girdiği için memnun kalacaklardır.

Rönepark
Yeşilköy’ün deniz kıyında, kümes hayvanlarından oluşan mini hayvanat bahçesi ve oyun parkıyla, yeşillikler içindeki kafesiyle çocukların rahat rahat koşturabileceği bir yer izlenimi verdi bana. Giriş ücreti yok.

Belgrad Ormanı
Sarıyer sırtlarında İstanbul’un elde avuçta kalan son ormanlık yeri. Koşturma çağındakiler için yürüyüş parkurunda doğayla ve ağaçlarla bir gün önerilir. Gitmeden önce parkuru belirleyip mesire yerlerini seçerek yemek, tuvalet gibi çocukların önemli ihtiyaçlarını dikkate almayı unutmayın. Geyik üretim sahasında sevimli hayvanları görebilirsiniz. Ormanı gezmek ücretsiz.

Yıldız Parkı Korusu
Beşiktaş ve Ortaköy arasında, yani şehrin merkezinde, 400 yıllık ağaçların bulunduğu, eski sultanların gezindiği koruda bir de ördeklerin yüzdüğü göl var. Malta ve Çadır köşklerinde, göl kıyısındaki kafede yeme-içme imkanı bulunuyor. Müze ve porselen fabrikası gezilebilir. Yakın geçmişte malesef piknik yapmak yasaklanmış diye okudum. Yokuşlarda bebek arabası itecekleri zor dakikalar beklese de aktif bir gün için mükemmel seçim. Koruyu gezmek ücretsiz. Araba için park ücreti ödeniyor.

Emirgan Korusu

İstanbul 7 tepe boşuna dememişler ve tüm köşkler, korular yokuş çıkılmadan gezilmiyor. Üniversite yıllarında İstinye’de yaşarken kapı komşusu yapmıştık bu koruyu ve içindeki güzelim Sarı Köşk’ü. Baharda laleleri görmek için gitmeli mutlaka. İki köprüyü de içeren boğaz manzarası da muhteşem. Belediye’nin işlettiği kafeye ait kötü yorumlar var. En iyisi yolun girişinde denize nazır kahvede yemeli-içmeli.

Beykoz Korusu

Şehrin içinde olduğunuzu tam unutmasanız da bol yokuşlu – bebek arabası iteceklere -, doğayla içiçe birkaç saat geçirmek için ideal. Çocuk oyun alanları da var, restoranı, kafesi de. Üstelik Beykoz sahiline inince denizseverler de memnun olabilir. Giriş ücreti yok.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Kendi aracınız haricinde, tren, dolmuş veya otobüs aracılığıyla da Gebze Darıca’ya ulaşım mümkün. Hayvanlar, bitkiler ve çocuk oyun alanları bulunan parkta, bonsai, fotoğraf ve resim kursu gibi aktiviteler mevcut. Park içine yiyecek ve içecek (su hariç) getirmek yasak. İnternet üzerinden bilet almak mümkün. Yetişkin ücreti: 20TL, 5-17 yaş arası 15TL, 5 yaş altı ücretsiz.

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe takımını tutmasam da yıllardır sık sık gittiğimiz bir park. Hatta kahvaltıya giderdik, masamızın ucuna gelen dalgaları ve ayaklarımızın dibine gelen kedileri unutamam. Kadıköy’ün bahçesi bu parka, geçen sene Alaz’la gittik. Kargaları izleyeceğim, kedileri seveceğim diye epey çaba sarfetti. İçinde birkaç farklı tarzda kafe var. Piknik yapma imkanı var. Asırlık güzel ağaçlar var. Çocuk oyun parkı var. Düğün fotoğrafı çektirmeye gelmiş gelin-damat var. Yelkencileri izleyebileceğiniz deniz var. Haftasonları, güzel havalarda giderseniz kalabalık nedeniyle tadını çıkaramazsınız, diyeyim. Giriş elbette ücretsiz.

Gülhane Parkı

“Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda” şarkısı takılır dilime bu parkın adı geçtiğinde. Üniversiteye kayıt için İzmir’den İstanbul’a geldiğimizde, babam çalıştığı şirketin Cağaloğlu’ndaki ofisinde saatler geçiriyordu. İstanbul’u hiç bilmeyen annem ve ben o sürede Gülhane Parkı’nı geziyorduk. İçinde hayvanat bahçesi olduğu söyleniyordu, pek anımsayamadım. O zamanlar epey eski ve bakımsızdı. Eskinin Topkapı Sarayı dış bahçesi, 2003 yılında yenilenmiş ve eskisinden güzel olmuş. Boğaz manzaralı bir çay bahçesi ve çocuk oyun parkı da var. Giriş hala ücretsiz diye umuyorum.

Magic Ice Buz Müzesi

Forum İstanbul AVM bünyesinde yeralan müze; kuzey ışıkları, İskandinavya ve Vikingler’i bize tanıtıyor. Hava sıcaklığının -5 derece olduğu müzeye girişte ziyaretçilere Eskimo kıyafeti ve buz bardakta meyve suyu veriliyor. 170 ton buz kullanılmış ve şahsen bu sıcaklarda gidilmesi gereken yerlerin başında olabilir. Tabii ki küçük bebekleri götürmeyin. Giriş ücreti yetişkinler için 22TL, çocuklar için 17 TL.

Beğendiğiniz yerler varsa yazın bize yayınlayalım işte adresimiz
erolkara@msn.com

http://www.gezginanne.com/2013/07/

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar