Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

'Defi bela' Yapılan Mescitler ve Garajda Cuma Namazı

Vatandaş dertlenmiş ve soruyor.. “Bazı Mescitler “defi bela” olsun amaçlı mı yapılıyor”

2017-02-25 04:26:44
'Defi bela' Yapılan Mescitler ve Garajda Cuma Namazı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Gazetesinde bir okur mektubu bazı hastane ve mahallerlerde yapılan sözüm ona mescitleri dile getirmiş..

Vatandaş dertlenmiş ve soruyor.. “Bazı Mescitler “defi bela” olsun amaçlı mı yapılıyor”

Diyor ki vatandaş,  ” Feridun Ağabey, Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesine muayene için gittim. Cuma namazı için mescidi sordum. Tahmin ettiğim gibi bodrum katındaydı. Tarif üzerine asansör ile bodrum kata indim, ama çok şaşırdım. Etrafta insan yoktu. Hatta mescidin yerine soracak insan bile yoktu. Duvarlar kaba bir sıva ile kaplanmış badana bile yapılmamıştı. Labirent gibi ürkütücü bir yerdeydim. Buraya geceleyin vakit namazı için inilse daha ürkütücü olur. Neticede mescide buldum. Dar bir kapıdan girilen mescit depodan bozma, idareten hatta def-i bela cinsinden; yeterli ayakkabılığı bile olmayan, utanç verici izbe bir köşe idi. Çok üzüldüm. Nedense hâlâ mahalle baskısını yenemedik. Kurumlarda mescitleri morg yanında, kimsenin göremeyeceği yerlere yapıyoruz. En ön safta olması gereken başhekim, müdür ve yöneticiler korkularından namazlarını iptal etmekteler. Bu hastanenin başhekimi yok mu? İzmir Sağlık Müdürü yok mu? Sağlık Bakanımız yok mu? Bu muhteremler acaba her gün binlerce kişiye hizmet veren bu kuruluşun mescidini merak etmediler mi? Hastane bahçesine küçük bir cami yapılsa isteyen vakit ve cuma namazlarını kılsa çok mu ayıp olur? Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın, Belediye Başkanlığından takip ettiğim, oy verdiğim bir lider olarak bu ayıptan haberdar edilmesini istiyorum.”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yıllardır mescit yokluğundan yakınan öğrenciler şimdi de var olan mescitlerin sağlıksız koşullarda olmasından yakındı. Hastaneye gelen vatandaşlar da özellikle cuma namazı sırasında koridorda insanların betona oturarak namaz kıldığını, boya badana yapılmadığını, çöp bidonlarının bile koridorda tutulduğunu ifade etti. Bir öğrencinin de kayda aldığı görüntülerde duvarların dökülmesi dikkat çekti.

Morga giden yol üzerinde bir bayan ve bir erkek mescidinin bulunduğu hastanede, vatandaşlar mescitlerin çok küçük ve sağlıksız olduğunu, namaz kılmak isteyenlerin sığmadığını iddia etti. Morga giden koridorda namaz kılmaya çalıştıklarını öne süren öğrenciler de duvarların yıkık dökük olması, koridorda çöp bidonlarının bulunması ve sağlıksız ortamdan dolayı ibadetlerini zorlukla yaptıklarını dile getirdi. Öğrenciler son derece bakımsız ve özellikle kış aylarında içine girilmez bir hal aldığını söyledikleri bina için yetkilileri görevini yapmaya çağırdı. hasta ve hasta yakınlarının ibadethanelere rahatlıkla ulaşabilmesi amacıyla, hastanelerde yönlendirme işaretlerinin ve levhalarının artırılarak vatandaşların rahatça görebileceği yerlere asılacak. Mevcut imkânlar dâhilinde, mümkün olduğunca yatan hasta katlarında da ibadet için yerler oluşturulacak. İhtiyaç halinde hasta ve refakatçilerine yönelik hizmet vermek amaçlı, ibadet için gerekli malzemeler hazır bulundurulacak. Sağlık tesislerinde fiziki koşullar göz önünde bulundurularak ibadethanelerin uygun alanlarda konumlandırılması sağlanacak. İbadethanelerin imkânlar dâhilinde tuvalet ve lavabo gibi gerekli iç düzenlemeleri yapılacak. Ayrıca ibadethanesi mevcutta bulunmayan sağlık tesislerinde ise bu şartlar dikkate alınarak ibadethanelerin açılması için çalışma yapılacak.

Tabi bu kamu kurumlarında olan vahim, acıklı, rezil bir durumun göstergesi.. Bir de camisi olmauyan semtlerdeki bodrumlarda, garajlarda yapılan sözde cami ve bu cami diye yutturulan yerlere görevlendirilen imamlar var.

GARAJDA İBADET

İşte bu da metropol olmakla övünülen İstanbul ve İstanbul’un en popüler ilçesi Şişli. Durum gerçekten kötü. Her yere arzu ettiği inşaatı yapmakla övünen Şişli Belediyesi söz konusu olan cami denilince yer yok diye işin içinden çıkıyor.

İşte vatandaş feryat ediyor. Dinliyoruz.

Şişli’nin Bomonti bölgesinde boş arazi bulunamadığından cemaat namazını bir işhanının bodrum katında lağım kokuları, rutubet, park edilmiş otomobiller arasında ve prefabrik mescitlerde kılıyor.

Binlerce işletmenin ağırlıkta olduğu, binlerce çalışanın istihdam edildiği Şişli’nin Bomonti bölgesinde cemaat namazını bir iş hanının bodrum katında park edilmiş otomobiller arasında veya prefabrik mescidlerde kılıyor. Üstü demir saclarla kapatılmış lağım borularının geçtiği logarlardan sızan kokuya ve bodrumdaki rutubete maruz kalan cemaat ibadetini sert ve soğuk betona serilmiş hasırlar üzerinde yapıyor.

Şişli Camii’nin uzak, iş yerlerinin mola sürelerinin kısıtlı olması nedeniyle insanlar bu otoparkı tercih etmek zorunda kalıyor. Bomonti İş Merkezi’nin bodrum katında otoparkın köşesi kapatılarak önceki dönemlerde tadil ettirilen 50 metrekarelik mescid alanı Cuma cemaatinin 10’da 1’ine bile yetmiyor. Rutubetli, havalandırması eksik ve logar kokularının hissedildiği bodrum katı aynı zamanda otopark olarak kullanılıyor. Mescid bölümü yeterli gelmediğinden otoparkta toplanan cemaatin arkasında kalan imam, hutbe sonrası mescidin dışına çıkarak otoparkta namaz kılanların ön sırasında bir seccade üzerinde namaz kıldırıyor.

Müslümanlığı öldürebilmek, gayri müslimlerin gözünde komik duruma düşürmek için bundan daha güzel bir çaba gösterilemez. AVM’ler, işhanları, camisiz semtlerde lağımların yanında ibadet ettirmek başlıbaşına basit , sorun çıkmaz, olabilir, var mı vat aklı ziyan ile yapılan mescitlerde durum bu. Bir de geçenlerde haber sitemizde yayınlanan turnikeli camilerde işin bir başka boyutu..

Bu arada Sabiha Gökçen havaalanında cemaatin dükkanların önünde, yol üzerinde, daha doğrusu ayak altında bir yerlerde namaz kılmak zorunda kaldığı hafızlardan çıkmadı

Bakalım mescitleri hangi Allah’ın kulu düzeltecek.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar