Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Desem ki, Müftülükler kaldırılıyor…

2017-02-25 05:51:57
Desem ki, Müftülükler kaldırılıyor…

Desem ki, Müftülükler kaldırılıyor…

Mehmet Görmez hocam alışkanlıkları yıka yıka yoluna devam ediyor. Yıllardır halkın kafasına sokulan doğru bilinen yanlışları açık ve net şekilde ortaya koyuyor.

Ve fincancı katırları bu gidişattan memnun değil ki ara sıra da olsa Görmez hoca ile ters köşeye yatıp mırıldanıp duruyor.

Aynen 10 yılda büyük başarılara imza atan Başbakan Erdoğan misali O’nun da gitmesini bekleyen bir çok çanak yalayıcısı da zaman kolluyor.


Başkan Görmez, en son diyalogculara çattı. Gidişatın doğru olmadığını açık ve net şekilde ortaya koyan Başkan “Hakikatlerin diyaloğu olmaz. Dinler karıştırılarak bir diyalog dini oluşturulamaz. “ diyerek tavrını net bir şekilde ortaya koydu.

Diyalog konusunda Diyanet İşleri Başkanı’ndan beklenen buydu. Bundan önce iki dönem bu koltuğa oturmuşlarında kulakları çınlasın diyelim.. Sahi siz bu “diyalog” safsataları havada uçuşurken nerede idiniz.

Siz de başkandınız Görmez hoca da…

Konumuz bu değil tabii.

Bir yıl kadar önce bir haber yazımda belirtmiştim. “Atıl halde duran, faydasından çok zararı olan küçük ilçelerdeki müftülükler kaldırılıyor” haberim halen tazeliğini koruyor. (Bakınız )

Şimdi konu biraz daha genişletildi.

“İl müftülük makamları da kaldırılmalıdır” düşüncesi şekillenmeye başlıyor.

Alışılagelmiş bir görev olduğu için yıllar yılı artık rölantide kalmış Müftülük makamlarının sınavla, atama ile birilerini göbek büyütmesine, sırça köşk yapmasına ya da kurtarılmış bölge haline getirilmesine çalışılan bu makamlara dokunmanın, yeniden şekillendirmenin zor olacağı bilinse de projeleri bitim aşamasında son rötuşlarıyla ortaya çıkartılıyor.

Biz deriz ki mevcut anlamdaki müftülükler halka hiçbir şey vermiyor.

Siz ne dersiniz..

Düşüncelerinizi yazının devamında dile getirin. Ancak bir din adamı, bir kurumun asil temsilcileri olduğunuzu unutmadan akılcı, sakin, küfürsüz düşüncelerinizle bu konuda fikrinizi dile getirebilirsiniz.

Ancak önce ben yazılacakları yazayım.

Daha önce belirttiğim gibi istisnalar olsa da bazı gözden ve gönülden ırak, kendi halinde gözlerimi kaparım vazifemi yaparım memur zihniyeti içinde bulunan ilçe müftülükleri gibi il müftülükleri var.

Ve bunları da göz önüne alarak.

Daha önce belirttiğim gibi

“Hizmet ederken de bunu beceremeyip topu il müftülüklerine atan ilçe müftülükleri..

Öylesine müftülük denilen yerler var ki adamlar rehavet içine yakınlardaki camiye bile gitmeyip odalarında namaz kılıyor.

Uğramadıkları bile oluyor.

Diğer çalışanlar da yarı uykulu kapıdan biri girecek diye korkuyor.

Halkı aydınlatacakları yerde sosyal paylaşım sitelerinde, haber sitelerinde yorum peşindeler.

Ya da artık yaşını almış bilişimden anlamayanlarda birkaç dostun gül cemalini görelim babında sohbetlere giderek ya makama uğramıyor ya da ne iş yaptığını unutmuş.…

Bu müftülükler kapansın. Çok iyi olacağına inanıyoruz.” Demişiz ve devamında

“Hem gereksiz ödenekler bitecek hem de lojmansız cami görevlilerine lojman, kurs binaları ya da kültürel faaliyetlerde bulunulacak yerler olarak değerlendirilecek.” şeklinde bitirmişiz.

İşte bu çerçevede özde anlamını bitirmiş sözde tabela müftüsü olarak kalının yerlerde yeni, yepyeni bir yapılanmaya gidilecek ve müftülük makamı gerçek müftü özelliklerinde bulunan, adam gibi adam tarzı müftü gibi müftü olunan makamlar belli yerlerde halka barışık hale getirilecek.

Ülkemizde 81 il müftüsü var. Bin civarında ilçe müftüsü var. Merkezde bulunan müftüler de cabası.

Ne var ki bu kadar müftü bolluğunda müftünün ne olduğunu bilmeyen milyonlar da var. Halkına inmeyen müftü, halkın sokaklarda taşkınlık, hoyratlık, kargaşa ve anarşi yapması karşısında en az bunlar kadar suçlu durumdadır ve kimse dönüp hesapta sormaz.

Maneviyatı beslenemeyen insan kabalığa ve inançsızlığa, nankörlüğe alışır.

Fetvanın ve irşadın temsilcileri de bu konuda kocaman bir HİÇ olunca ortaya çıkan çirkin manzaranın gölgesinde müftüler de yer almaktadır.

Mehmet Görmez’in vakit buldukça Ankara’da namaz kıldırdığını artık duymayan kalmamıştır. Lafın gelişi deriz ya, koskoca Diyanetin Başkanı.. O imamlık yapıp, cemaate namaz kıldırmak için gayret ederken kapısı kapalı odalarda pinekleyen, göbek büyüten ve akşamı iple çeken müftülere “ne için oradasınız” diyesim gelir.

Daha bir buçuk yıl önce yeni müftüleri görev yerine uğurlarken Görmez, “Bir şehrin müftüsü, o şehrin ruhunu, o şehrin dini ve manevi hayatını elinde, avucunda tutan; o şehrin manevi hayatını takip eden ve en küçük bir hastalık gördüğünde oradaki bütün din görevlileri ile vaizleri ile müdahale eden bir insandır. Bir mürşittir aynı zamanda. Tüm müftülerimize ve vaizlerimize sesleniyorum. Lütfen görev yerlerinizde zamanınızı o koltukta oturarak geçirmeyiniz.”dememiş miydi?

Dedi.

Daha sonra yaklaşık bir ay önce yine Başkan boşanmaları, aile yuvalarının bozulduğunu işaret ederek “görevimizi hakkıyla yerine getirmediğimizi gösteriyor.” Demedi mi,?

Dedi.

Demek ki, sizler görevlerinizi yapmıyorsunuz.

Yani siz müftü değil, gün sayan memursunuz.

O halde müftülük makamları adı altında işlev gören il ve ilçe müftülükleri kaldırılmalıdır.

Yerini ise Din ve Ahlak Eğitim Merkezi adı altında il ve ilçe müdürlükleri almalı. İsterseniz Diyanet İşleri Başkanlığı İl Temsilciliği deyin, İsterseniz Dini Eğitimler Merkezi deyin. Ne derseniz deyin ancak anlamını yitirmiş müftülük adını kullanmayın.

İslâm bilgini Ahmed b. Hanbel bir müftünün şu beş şarta sahip olması gerektiğini söyler.

1) İyi niyet sahibi olmak. İyi niyetli hareket etmeyenin sözüne güvenilmez.

2) İlim, hilim, vakar ve ciddiyet sahibi olmak.

3) Kendinden ve bilgisinden emin olmak.

4) Topluma kendi otoritesini kabul ettirmek.

5) Toplumu ve insanları tanımak.

Buna göre kendinizi buna göre sınayın ve değişime hazır olun.

Müftü olmak zorlaşacak. Herkes müftü olamayacak. Müftüler toplumun ışığı, pusulası olacak ve yukarıda sayılanlardan daha iyi olma yolunda bir peygamber temsilcisi olarak halka ışık verecek. Yol gösterecek. Halk müftünün ne olduğunu anlayacak. Öyle herkes piyango ile müftü olamayacak. Olmamalı da..

Şu an ki müftülük makamında olanlara ise ”müdür” denilecek. Yani maaşınız maaş, makamınız makam olacak.

Sakın sokaklara dökülüp tencere tava çalmayın, pankart açıp yürümeyin.

Bu değişim olmazsa eski müftülerin kemikleri sızım sızım sızlamaya devam edecek.

Yakında “Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu “na değineceğim. Şu an bu konuda araştırma yapmakta ve birçok ilden bu konuda görüş, şikâyet ve öneri almaktayım.

Sahi, toplumun dejenere olduğu günümüzde siz ne iş yapıyorsunuz.

– 06.06.2013

Bu yazımız DİNİHABERLER.COM http://www.dinihaberler.com/haber/35502/desem-ki-muftulukler-kaldiriliyor.html sayfasında yayınlanmıştır.

YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

mağdur 07-06-2013 – 17:34:24

allah razı olsun böyle bi yazıdan dolayı.bugün tam da isabet oldu.aylardır çalıştığım ilçe müftülüğü beni ince ayarla kapı dışarı etti.işine gelirse belge ister işine gelmezse belge gerekmez der.iki defa iki müftüden anlayışsızlıkla karşılaştım.kendi adamlarını işe almak için dışardan geleni istemiyorlar.hem de müftülüğe adım atar atmaz göbekliler ak saçlılar öyle sıradan kaba konuşuyorlar ki bi çocuk bile böyle azarlanmaz.hiç bir görevliye ney niye geldin şuraya git şurda otur sen git tamam mı anladın mı vs denmez. küçümseyici laflarına maruz kaldım.ama onları allaha havale ediyorum o oturdukları masayı haketmeyen biçok kişi var.biz üç beş kuruşla ücra köylerde imamlık yapalım onlar bizi hor görsün.o masanın öteki tarafına geçmek var dı ya bigün allah onu da nasip edecek inş.bu yayınlanan yazı inş. sayın görmez değerlendirir de müftülükler değişir.gereksizlerin yerine hak edenler otursun hatta oturmasın iş yapsınlar iş..benim köye yaptığım hizmetin binde birini yapsınlar.rabbim sen mazlumun yanındasın.onlara fırsat verme..amin.

okur 07-06-2013 – 17:33:15

sizi tebrik ediyorum yolunuza devam edin ve siz çok çok haklısınız.size hak veriyorum.Zamanı gelince o da olacak

Destekliyoruz 07-06-2013 – 16:24:37

Edebe derken; Müftülere hakarete mi , (yazının başındaki) ‘fincancı katırı’, ‘Çanak yalayıcı’ ifadelerini kullanmaya mı davet ediyorsunuz?

selam 07-06-2013 – 15:15:48

kesinlikle katılıyorum.bu müftülerin yaptığı tek iş günde üç öğün ziyafetlere katılmak her sen hacca gitmek ve her sene umreye gitmektir

EDEP 07-06-2013 – 15:03:55

Yorum Editörü ___ADMİN___SAYIN OKURUMUZ YORUMUNUZ YAYIM KRİTERLERİNE UYGUN DÜŞMEDİĞİNDEN YAYIMLANMAMIŞTIR… Sizi edebe davet ediyoruz….

İntikam Duygusu mu? 07-06-2013 – 14:31:06

Hizmetlerde verimliliğin olmaması kurumları kapatmayı gerektirmez. Bir atasözümüz var.Tabirimi bagışlayın at sahibine göre kişner…. İlçe müftüsü çalışmıyorsa, halkın arasına katılmıyorsa , yaşanan olumsuzluklarla ilgili herhangi bir girişimde bulunmuyorsa gereği yapılsın… Sadece müftüler mi çalışmıyor… Vaizler ne iş yapıyor. Özellikle bayan vaizeler,.. Binlerce bayan öğretici kadroya geçirildi.. Ne iş yapıyorlar.. denetleyen var mı ? mesai 08 de başlar maşaallah hoca hanımler 10 da derse başlar 12 de bitirir… süt izni,doğum izni, hastalık rapor vs. Başkanlık önce bu konularala ilgilensin. Görev yapmayanın ünvan ve makamı ne olursa olsun gereği yapılsın. Adı değişmiş Müdürlük olmuş ne farkeder… Herhalde müftüleri Kadı olarak zannediyorsunuz…. Selamlarımla….

Destekliyoruz 07-06-2013 – 14:22:37

Destekliyoruz vesselam

hocaaaaaaaa 07-06-2013 – 14:01:39

müftülüklrde hiç bir iş yapmayan akşamakadar gezıp mesaı bıtımını bekleyenbı suru memur var…bunlara bı el atılmalı

selam 07-06-2013 – 13:53:01

küçük ilçe müftülüklerin kaldırılması çok isabetli bir karar birde büyük şehir olmuş iki adım yanındada merkez ilçe müftülüğü var şimdi buil müftülüğü neiş yapar anlamış değilim.

imam 07-06-2013 – 13:48:58

müftü sırf camileri denetlemek için camiye gidiyor Bir gün de Allah rızası için bir camiye gidip sabah namazı kılayım diyen bir müftü bilmiyorum

süleyman hoca 07-06-2013 – 13:36:00

Türkiye’de ki gelismelerden son derece mumnunuz, özellikle Sn.Baskanimiz M.Görmez hocamizin faliyetleri takdire sayan. Muvaffakiyetlerinin devamini temenni ediyor, dua ediyoruz.

07-06-2013 – 13:33:50

gene kurunun yanında yaş da yansın zihniyeti.Çok yazık. Ben küçük bir ilçedeyim ve sn müftümüzün bu ilçeye kattıkları anlatılmayacak kadar büyük herkesi göbek büyüten olarak nitelendirmek uymaz ne insanlığa ne dinimize ayıp ayıp…

serhan 07-06-2013 – 12:19:25

ne alaka diyeceksiniz ama kanıma dokundu yazayım paylaşayım dedim…. camimiz yeni yapıldı yanına (başka yer olmadığı için wc üzerine) 135 m2 2 katlı müezzin ve imam için lojman yapılacaktı. planı çizildi gayet hoş br lojmandı. ama kaymakam istemediği için lıjman yapılmıyor. müftü de kaymakamdan korktuğu için başlanmış lojmanın yapımını durdurdu… bu caminin yapımında ne müftülüğün ne devletin 5 kuruş katkısı yok. cami yapılana kadar ortalıkta olmayan kaymakam ve müftü lojman yapılacağı vakit ortalıkta biter oldular. kendileri en lüks lojmanlarda oturan bu iki (kaymakam ve müftüyü) allaha havale ediyorum….

enes 07-06-2013 – 12:17:55

kesinlikle katılıyorum.bunların hanedanlıklarına bir dur demek lazım.kaldırılsın ve direk illere bağlansın.Sabah geliyor makamına geldiği gibi akşam çok iş görmüş gibi yoruluyor.Akşama kadar telefon,trafiği,siyaset,ağırlama,bürokrasi başka iş yaptıkları falan yok.hemen kapatılmalı.

o bir anne 07-06-2013 – 12:15:21

bir tane ilçe müftüsü tanıyorum.o da adam gibi adam.hakiki müslüman.halkıyla iç içe,vakarlı,otoriter,tertipli-düzenli,samimi….sanırım yazdıklarınız geneli kapsamıyor..

veysi 07-06-2013 – 12:13:53

yazıyı yazan arkadaş kararını vermiş, kaldır, yerine müdürülük yap, müftüleri eleştirebilirsiniz ama hiç bir şey yapmıyorlar diyemezsiniz bu haksızlık olur. daha iyi bu insanlara din hizmetini nasıl götürülebilir, teklif, tenkit ve takdir yazılmalıydı. bu toptan hepsinin hiç bir işlevi yokmuş gibi bir yazı olmuş.

hasan 07-06-2013 – 11:37:51

ilce muftuleri kapansın destekliyoruz hic kimseye faydası yok

can 07-06-2013 – 11:15:52

harfiyyen katılıyorum o günleri görürmüyüz inşallah bilmem

omer 07-06-2013 – 11:10:39

Alimler peygamberlerin mirasçilaridir.hadis i şerifince mirastan nasibi olmayanlar muftu olmasin

Topal 07-06-2013 – 11:06:11

Sen diyanet işleri başkanı olsan dini kurumların tamamını kapatıp tek başına bu hizmeti yapardın herhalde.. Hizmette eksiklik başka, kapatmak başka şeydir.. daha fazla Hizmete katılması gereken kurumları kapatmak bazılarının işine yarar din hizmetlerinin değil.. Güzel bir özeleştiri yapmışsın ama bu geneli kapsamaz.. yapılan yanlışlıklar sadece yapanı bağlar.. inşallah Diyanetin taşradan merkeze doğru herkes aynı samimiyette bu işe el atarsa ki, atacaktır. İnşallah her şey güzel olacaktır.. kapatmak/atmak/kesip atmak diye bir şey olamaz, olmamalıdır. sonucu hiç de iyi olmaz..

birisi 07-06-2013 – 11:06:00

ilçe müftülükleri kapatılarak merkez ilçelere bağlanmaları çok güzel olur.makamına oturup elinde sigarasıyle ben müftü değilim devletin memuruyum diyen ve müftü demeye utandığımız kişilerden kurtuluruz.inşallah gerçekleşir. böyle müftüler yüzünden maneviyattan uzaklaşılıyor.

Hayri AYDIN. Din görvlisi 07-06-2013 – 11:05:22

Bu yeniliğe gönülden katılıyorum.Ancak ;sadece tabela değişecekse bırakın dağınık kalsın.

Doğru 07-06-2013 – 03:30:35

Altı ay kadar önce bu sitede, olacağına ihtimal vermediğim ama olması gerektiğinede inandığım için, İlçe müftülükleri kapatılsın demiştim. Demekki doğru düşünmüşüm.

çök guzel 07-06-2013 – 01:51:30

aynen kaılıyorum diyanet son zamanlarda çok degıştı artık hakka hızmet için çalışıyor

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar