Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Din Alimlerine Saldıranlar Cürümlarına Baksınlar

Yeni Akit yazarı Sefa Saygıl ı" İmami Rabbanı, İmam Buhari gibi İslam alimlerine saldıranlar nasipsizlerin ta kendileridir", dedi

2017-05-20 10:55:00
Din Alimlerine Saldıranlar Cürümlarına Baksınlar

Yeni Akit yazarı Sefa Saygılı gazetedeki köşesinde  " İmami Rabbanı, İmam Buharigibi İslam alimlerine saldıranları cahillikle suçlayarak, "bunlar önce kendi cürümlarına baksınlar" diyerek "Bizlerin bugün Müslüman olarak kalmamıza yoğun gayretleriyle katkıda bulunan bu büyük zatlar hakkında cürmüne bakmadan kalem oynatan ve internet sitelerinde yer bulan bu nevzuhur tipler adeta “Ben onlardan daha iyi bilirim” gibi bir havayla ileri geri çatmaktadırlar. Gururdan, kibirden yanlarına yaklaşılmayan tutumları dikkati çekmektedir." dedi.

Dr.Sefa Saygılı'nın "İslâm âlimlerine saldırmanın dayanılmaz hafifliği" başlığını taşıyan yazısı

" Son yıllarda bazı kişilerin sanki oryantalist kafasıyla İslâm’ın 14 asırlık geçmişini, birikimini göz önüne almayarak önceki âlimlere, mutasavvıflara, hadisçilere saldırdıklarını görüyoruz. Bizlerin bugün Müslüman olarak kalmamıza yoğun gayretleriyle katkıda bulunan bu büyük zatlar hakkında cürmüne bakmadan kalem oynatan ve internet sitelerinde yer bulan bu nevzuhur tipler adeta “Ben onlardan daha iyi bilirim” gibi bir havayla ileri geri çatmaktadırlar. Gururdan, kibirden yanlarına yaklaşılmayan tutumları dikkati çekmektedir.

Saldırdıkları yüce zatlar asırlardır faaliyetleriyle, yazdıkları eserleriyle insanlığa ışık tutmuş, yol göstermişlerdir. Ama bunlar bir kalemde onları çizmekte, kendilerini olanca cahilliklerine rağmen bulunmaz Hint kumaşı zannetmektedirler.

Hemen hemen her zat bu nasipsizlerden payını almaktadır.

İmam Buhari Hazretlerine yakışıksız şekilde dil uzatmaktadırlar. Kur’an-ı Kerim’den sonra en güvenilir kitap kabul edilen Sahih-i Buhari’ye ağır ifadelerle saldırmaktadırlar.

Telif ettiği onlarca eserleriyle ilmin zirvesi sayılan İmam Gazali Hazretleri yine bunların hedefidir.

Ahmet Yesevi Hazretleri. Türkiye’nin Müslüman kalmasında O’nun gayretlerinin rolü büyüktür. Halen etkisi Türkî Cumhuriyetlerde ve ülkemizde devam etmektedir.

İmam Rabbani Hazretleri. İki bininci yılın yenileyicisi unvanını alan bu büyük zat, zamanında inançlarımızın daha arı ve duru olması yolunda büyük gayretler göstermiştir.

Bir başka hedef de Mevlana Celâleddin Rumi Hazretleridir. Konya’da bir güneş gibi parlamış, gayrimüslimlerin dahi sevgisini kazanmıştır.

Aklıma gelen bazı büyükleri saydım. Yoksa bu tiplerin saldırmadıkları yok gibi. Herkes bunların hedefinde. Aslında benim onları savunma gibi bir derdim yok. Onlar nasıl asırlardır dimdik ayakta ümmete hizmete devam ediyorlarsa yine yüzyıllarca hizmetlerini sürdürecekler. Ancak şunları söylemeliyim:

Bu laf ettikleri zatların hepsi aynı şeyleri değişik söyleyişlerle ifade etmişlerdir. Aralarında tezat yoktur. Ehli Sünnete uygundur. Bütün ümmetin ittifak ettikleri zatlardır.

Ayrıca bu zatlar yaşadıkları ile söyledikleri örtüşen samimi ve mütevazı kişilerdir. Onlarda İslam’a zıt, çelişkili amel ve söz bulamazsınız. Hepsi insan sevgisi ile doludurlar ve gönül ehlidirler.

Bir de bu çokbilmişlere bakalım: İlimleri, amelleri eksiktir. Gurur kibir içindedirler. Dil uzatmaları İslam büyüklerinden giderek Peygamberimize kadar uzanabilmektedir. O yüce Resul’ü (sav) “görevi tamamlanmış postacı” olarak görebilmekteler.

Sevgili Peygamberimizden kaba ifadelerle bahsebilmekteler. Diyanet hocalarının katıldığı bir sempozyumda bir tefsir profesörü, “Muhammed’in kemikleri çürümeden önce..” şeklinde bir cümle ile konuşmasına başladığı yazıldı.

Şimdi koca camiada bir densiz çıkabilir diyeceksiniz, ama orada bulunan hocalardan bir itiraz etmeyi bırakın ikaz eden dahi olmayışı üzücüdür.

Maalesef yeni ilahiyatçıları bu tipler yetiştirmektedir. Rabbim sonumuzu hayır eylesin."

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar