Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Din Bilimleri Lisesi Erdoğan’ın Gönlünde

2017-02-25 05:48:28
Din Bilimleri Lisesi Erdoğan’ın Gönlünde

Geçen hafta gündeme düşen İmam Hatip Lisesi adının Din Bilimleri Lisesi olarak düşünüldüğü ve müfredatı için yapılanmalar olacağı konusundaki düşüncelerin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gönlünde olan bir proje olduğu ortaya çıktı.

Bazı kesimler tarafından kasıtlı olarak yıpratılmaya çalışılan, hükümetlerin düşünceleri doğrultusunda üzerinde tasarruf edilen ve bazı iktidarlar ve kurumlar tarafından kapatılmaya varacak şekilde üzerinde oyunlar oynanan İmam Hatip Liseleri konusunda yeni ve faydalı gelişmeler olacağı yönünde çalışmaların yapılma fikrinin ilk kez Tayyip Erdoğan tarafından düşünüldüğü ortaya çıktı.

Sürekli yıpratılmaya çalışılan ve üzerinde entrikalar oynatılarak halkın uzaklaşmasının sağlanması istenilen İmam Hatip Lisesi tüm çabalara rağmen muhafazakâr vatandaşların desteği sayesinde ayakta kalmaya ve başarılara imza atmaya devam etmektedir. Bu nedenle kendisinin de bir İmam hatipli olması ve bu camiayı çok iyi bilmesi dolayısıyla Başbakan Erdoğan’ın projeleri arasında bu okulların daha kaliteli, daha verimli hale gelmesi için düşünceleri olduğu öğrenildi.

2004 yılı Mart ayında Giresun Mitingine giderken kendi uçağında gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında gönlünde yatan düşünceyi dile getiren Başbakan Erdoğan “İmam hatiplerin ismi değişebilir, ilahiyat lisesi olur. Bu isteyenin dini daha geniş manada öğrenmesini getirir. İsteyen gider dinini öğrenir. Kolejlerde 6 saat yabancı dil öğretiliyor, bundan rahatsız olunmuyor. Düz lisede 2 saat. 12 yaşındaki çocuk kendi geleceğini tayin edemez. Büyüyünce, liseyi bitirince tercihini yapar. Bu okulda okuyanlar başarılı olursa üniversiteye girer. Bundan niye rahatsız olunuyor? İlahiyat lisesi sadece ilahiyat fakültesine öğrenci yetiştirmez” demişti.

MÜFREDAT ÖNEMLİ

İmam Hatip Liselerinin üzerindeki ataleti ve kabuğu kırması gerektiği İmam hatip çevrelerince de dile getirilmektedir.  Erdoğan’ın “yeni bir yapıya kavuşması gerektiğini” söylediği imam hatip liseleri için Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri başkanlığı ve Sivil Toplum Örgütlerinin bir araya gelerek, koordineli çalışmalarla müfredat programından öğretmen seçimine, öğrenciden okul yapılanmasına kadar pek çok yönde gelişmeler yaşanması gerektiği belirtilmektedir. Bu okulların özünü koruyarak Fen ve Sosyal Bilimlerini, Din Bilimlerini her yönüyle öğrenen ilim yuvası olması düşünülmektedir. Din- Kültürü, Kur’anı Kerim, Arapça ve İslam Bilimleri konusunda Diyanetten destek alınması yönünde çalışmalara yeşil ışık yakan fikir insanları Erdoğan’ın düşüncelerine katıldıklarını da beyan etmektedirler. Ayrıca diğer meslek liselerinin son sınıfında yaptırılan fiziki staj imkânlarının bu okulun öğrencilerine de sağlanması, cami ya da Kuran Kurslarında, müftülüklerde din eğitiminin hayata geçirilmesi gerektiği konusunda öğrencilere staj imkânı tanınması için fikir yürütenler müfredatın mükemmel şartlara ulaşması yönünde haklılık payının olduğunu söylemektedirler.

MİLLİ EĞİTİM “ BÖYLE BİR ÇALIŞMA YOK”

Geçtiğimiz gün “dinihaberler.com” sitesinde yayınlanan “İmam Hatip Liselerinin Adı Değişiyor mu” başlıklı haber için arayan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri böyle bir çalışmanın söz konusu olmadığını, Milli Eğitim’in gündeminde bu konunun yer almadığını dile getirdiler.

2004 yılında Başbakan’ın gazetecilere söylediği “Din Bilimleri Lisesi” konusunda çalışmalar yapıldığı yönünde ki haberler için de zamanın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bu yönde çalışmanın olmadığını ancak bu okulların çok programlı liseler kapsamında değerlendirilebileceğini, basına açıklamıştı. Çelik açıklamasında “ bu konuda bir çalışma yok. Başbakan bir olabilirliği ifade etmiştir. Böyle bir altenatif olur demekle böyle bir çalışma yapıyoruz anlamına gelmez. Başbakan isterse bu yönde bir çalışma yapılabilir” demiş idi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar