Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Din-Bir-Sen ” Müftülüklerin hatası Fahrilere Yüklenemez”

2017-02-25 06:14:53
Din-Bir-Sen ” Müftülüklerin hatası Fahrilere Yüklenemez”

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, İşleri Başkanlığı Müfettişlerinin 2015 yılında çeşitli Kur’an Kurslarında yapmış oldukları rutin 5 yıllık denetimlerde 2013 ve 2014 yıllarında yapılan eğitim ve öğretim dönemlerini kapsayan yatılı yaz Kur’an Kurslarında gece nöbeti tutarak ücret alan Öğreticilere ödenen ücretlerin geri iadesinin istenmesini yadırgadıklarını söyledi.

Kur’an Kursu Öğreticilerinin mağduriyetine seyirci kalınmasının vicdanları sızlattığını belirten Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Müftülüklerin hatalarını Kur’an Kursu Öğreticilerinin çektiğini söyleyerek yaptığı yazılı basın açıklamasında, bugüne kadar Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerinin sorunlarını sık sık gündeme taşıdık. Yapılan haksızlıkları Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dikkatine sunduk. Ancak kurs öğreticilerinin mağduriyetini önleyecek bir adım atılmadı. Bugünde kadrolu çalışan Kur’an Kursu Öğreticileri mağdur ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, özveriyle çalışan Kur’an Kursu Öğreticilerine sahip çıkmalıdır, dedi.

Özdemir açıklamasında şunları söyledi: “Kur’an Kursu Öğreticilerinin mağduriyetlerine dair son zamanlarda sendikamıza çok sayıda şikâyet geliyor. Diyanet İş Kolunda faaliyet gösteren sendikaların seyirci kaldıklarını belirtiyorlar. Kendilerine haksızlık yapıldığını ifade ederek bizden destek istiyorlar.  Din-Bir-Sen olarak gelen şikâyetleri değerlendirdik. Kur’an Kursu Öğreticilerine yapılan bir haksızlık olduğu kanaatine vararak bu mağduriyeti yetkili makamların dikkatine sunmaya karar verdik.

Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişlerinin 2015 yılında çeşitli Kur’an Kurslarında yapmış oldukları rutin 5 yıllık denetimlerde 2013 ve 2014 yıllarında yapılan eğitim ve öğretim dönemlerini kapsayan yatılı yaz Kur’an Kurslarında gece nöbeti tutarak ücret alan Öğreticilere ödenen ücretlerin geri iadesi istenmiştir. Gerekçe olarak, İlçe Müftülüklerince gece nöbeti tutan Öğreticilere ücret verilmesi için İlçe Kaymakamlıklarından onay alınmaması gösteriliyor. Belirtilen yıllara ait eğitim ve öğretim dönemlerinde İlçe Müftülükleri ücret ödemek için Kaymakamlık onayı almayı unutmuş! Bazı Öğreticiler geri ödenmesi talep edilen ücretleri öderken, bir kısım Öğreticiler kendilerinin dışında kaynaklanan bu hatanın mağduru olarak ödememekte direniyorlar.

Din-Bir-Sen olarak; yetkililerin, Öğreticileri mağdur edecek bu uygulamalarını iş bilmezlik ve keyfiyet olarak değerlendiriyoruz. Müftülüklerin hatası Öğreticilere yüklenemez. Müftülükler yeni onay alarak Kur’an Kursu Öğreticilerinin yaşadığı bu mağduriyeti önleyebilirler. Müfettişlerde konunun bu şekilde çözülmesini öngörebilirlerdi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an Kursu Öğreticilerinin haksız yere mağdur edilmelerini önlemelidir. Gelişen olayda Öğreticilerin her hangi bir dahli yoktur. Öncelikle bunun dikkate alınması gerekir. Diğer yandan İlçe Müftülüklerinin çalışmalarında genelge ve yönetmelikleri dikkate almadığı, tam bir vurdumduymazlık içinde çalışıldığı ve diğer görevlilerin mağduriyetlerine neden oldukları aşikârdır. Bu itibarla denetimleri yapan Müfettişlerin görevini savsaklayan İlçe Müftülükleri hakkında gerekli işlemi başlatması beklenirken, hiçbir suçu olmayan ve özveriyle çalışan Kur’an Kursu Öğreticilerini mağdur etmeleri yadırganmıştır. Umuyoruz ki, Sayın Mehmet Görmez bu mağduriyeti önleyecek emir ve talimatlarını geciktirmeden verir. Kur’an Kursu Öğreticileri Sayın Başkan’ın vicdanına ve merhametine sığınmaktadırlar.”

http://www.kamuajans.com/diyanet-personeli/kuran-kursu-ogreticileri-magdur-ediliyor-h488849.html

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar