Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Dini Bozacaklar Tartışmasına Hatipoğlu'da Katıldı

2017-02-25 04:26:59
Dini Bozacaklar Tartışmasına Hatipoğlu'da Katıldı

Nihat Hatipoğlu son günlerde yoğunlaşan dini bozacaklar tartışmasına bugünkü yazısıyla katıldı.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Sabah Gazetesindeki yazsında “Dini böyle bozacaklar (Dini tahrif projesi)” başlığı ile İslamiye inancını bozacak bir takım projelerin uygulanmaya başladığını belirterek bu konuda uyanık olunmasını tavsiye etti.

Hatipoğlu, yazısına ” Önümüzdeki yıllarda radikal oluşumları tetikleyecek ve İslam âlemindeki ayrışmayı daha da derinleştirecek din merkezli projeler hız kazanacaktır. Bu projelerin Müslüman halkın geneline etkisi cılız olacaktır belki ama dinden rahatsız olup dine karşı dini kullanan Müslüman görünen kitle ile oryantalizmin maşası olan bazı kesimlerde etki bırakacağı kesindir.” diyerek başladı ve projenin şu başlıklarla sürdürüleceğini belirtti.

Kur’an İslam’ı projesi, zannettiğiniz gibi Kur’an’ı okuyup onun mesajını hayata yaymak anlamı taşımıyor. Tam aksine Kur’an ayetlerini diledikleri gibi yorumlayacak ve ‘paralel bir din’ kuracaklardır.

Peygambersiz İslam Projesi: Bu akım aslında Hz. Peygamber’e (s.a.v.) inanan Kur’an’ın bizzat kendisini inkâr etmektedir.

Hadisleri Uydurma Sayma Projesi: Filan hadis uydurmadır diyene, nereden biliyorsun dediğimde size hadis metodolojisinin getirdiği bilimsel metot veya eleştiri yerine kendi aklını koyup cevap verir.

Mezhep Düşmanlığı Projesi: İmam-ı Azam’dan İmam-ı Şafii’ye oradan Malik ve Ahmed bin Hanbel’e uzanan bu büyük hazineyi gözden düşürüp Müslümanları sağa sola savuracak Müslüman sayısınca mezhep kurduracaklar.

Tasavvuf Düşmanlığı Projesi: Kur’an’ın ve Hz. Peygamber’in (s.a.v.) sünnetinin ruhuna uygun olmayan, oradan kaynaklanmayan hiçbir söz -yol -hareket bizim için bir anlam taşımaz. Tasavvuf da öyle. Kur’an’a ve sünnete uygun olan bir tasavvufa düşmanlık Mevlana- Yunus- Abdülkadir GeylaniŞahı Nakşibend gibi maya tutmuş bütün zenginlikleri toprağa gömmek demektir.”

Yazısında ” Kur’an-ı Kerim, sünnet (Hz. Peygamber (s.a.v.) söz ve eylemleri) ve siyret (Hz. Peygamber’in (s.a.v.) hayatı) ve sonraki dönem alimlerinin tecrübeleri bizi fırtınada limana ulaştıracak şer’i, hukuki- dini- vicdani metottur. Bunun dışındaki her proje defoludur, şaibelidir ve dini tahrip etmeye yöneliktir. ” diyen Hatipoğlu son söz olarak Kur’an-ı Kerim Bakara süresi 9 -13’üncü ayetlerin mealine yer vererek “Allah’ı ve müminleri aldatmaya çalışırlar. Halbuki sırf kendilerini aldatırlar da farkına varmazlar. Kalplerinde hastalık vardır. Allah da onların hastalığını artırmıştı. Yalan söylemelerine karşılık onlara elem verici bir azap vardır. Hem onlara ‘Yeryüzünde fesat çıkarmayın’ denildiğinde ‘Biz ancak ıslah edicileriz’ derler. İyi bilin ki, onlar ortalığı bozanların ta kendileridir. Fakat anlamazlar. Onlara; ‘İnsanların inandığı gibi inanın’ denilince ‘biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız’ derler. İyi bilin ki, asıl beyinsiz kendileridir. Fakat bilmezler.” (Bakara, 9-13) bitirmektedir.

Editörün notu : Aslında Hatipoğlu yeni bir şeyden bahsetmiyor. Bu yazısıyla Amerika yeniden keşfetme temayülüne girmiş olsa bile bir profesör unvanlı kişiden beklenen yazı değil. Zira gönül ister ki herkesin bildiği, İslamiyetin ilk yıllarından bu yan süre gelen projeleri gündeme getirmek değil bu projelerle nasıl mücadele edilmesi gerektiğini dile getirmek daha doğru değil midir ? İlim makamında “hoca, prof, uzman” olmak problemden bahsetmek değil probleme çözümü anlatmak ve uygulamaktır.

Eğer siz kalkar namaz niyazda gözü olmayanı, yılda bir bayram namazına lütfen gideni, abdestsiz dolaşanı verdiğiniz sohbette 10 bin kere şu duayı oku cennete girersin diye aldatısanız konumunuz da bu yazı gibi eleştirilir.

İslam daima hanif olanlarca ilk insandan bu yana ve kıyamete kadar sürecek, düşmanları da çoğalacaktır. Biliyoruz ki “Allah katında tek din İslamdır”

Nihat Hatipoğlu’nun yazısı http://www.sabah.com.tr/yazarlar/hatipoglu/2017/01/27/dini-boyle-bozacaklar-dini-tahrif-projesi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar