Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

DİTİB; İsyan Etti.. “Asla Müsaade Etmeyeceğiz”

2017-02-25 06:50:03
DİTİB; İsyan Etti.. “Asla Müsaade Etmeyeceğiz”

DİTİB kısa adıyla bilinen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Almanya’daki Müslümanların % 30’unu temsil eden, alanındaki en büyük kuruluş olarak biliniyor. Kurumun son günlerde casus imam konusuyla gündeme sık sık gelmesi, kurumla iligili kamuoyunda yayılan çeşitli iddia ve eleştirilere karşı bir basın açıklaması yaptı.
Açıklamalarında imamlardan sorumlu olmadıklarını, onların amiri olarak bulunmadıklarını, görev yapan imamlardan Diyanet İşleri Başkanlığının sorumlu olduğunu belirterek “benzer tartışmaların gelecekte yaşanmaması için gerekeni kararlı bir şekilde yapacak, hatalı davranışlara müsamaha ve müsaade etmeyecektir.” dedi.
İşte o açıklama
DİTİB’in tutumu nettir, yöneltilen eleştirileri ciddiye almaktadır.
DİTİB, bu konunun tartışılmaya başlandığı andan itibaren iddialarla ilgili tutumunu ortaya koymuş, konuyla ilgisinin olmadığını, Birliğe bağlı hiçbir birimin kimseden gizli ve özel hiçbir bilgi istemediğini açıkça belirtmiştir. Yaşanan süreçte kamuoyunun ilgisi doğaldır. Ancak kamuoyunda iddiaların DİTİB ile ilgisini incelemeden sürekli Birliğimizi suçlayıcı tavır takınılması ve birçok alanda ilişkilerin dondurulması, kuruluşdan beri bu ülkede açık, mutedil, aklı ve barışı önceleyen, en büyük İslam dini cemaati olarak hizmet veren DİTİB’i ve cemiyetlerimizde fahri görev yapan yöneticilerimizi ve sayıları yüzbinleri bulan üyelerimizi üzmektedir.
Dİtib radikalizmden uzaktır
DİTİB bütün dini inançlara ve dünya görüşlerine saygılıdır ve radikalizmden uzak bir anlayışı benimser. Din hizmetlerinde Diyanet’in de temsil ettiği, radikalizmden uzak güvenilir kaynaklara dayanan din anlayışını referans alır. Bu nedenle cemiyetlerimizde görevli Diyanet imamların sunduğu din hizmetini radikalizme karşı güvence olarak kabul eder. DİTİB cemiyetlerinde aşırı Selefi ve radikal unsurların barınamadığı bunun açık tezahürüdür.
Diyanet inceleme yapacak
DİTİB İmamların amiri değildir, din hizmetlerini tüzüğüne uygun olarak Diyanet´in dini tecrübesi üzerinden sağlar. DİTİB, imamlar konusunda yaşanan tartışmalarla ilgili olarak, 15.12.2016 tarihli açıklamasında, imamların güven esasına dayalı din hizmet yaptığını, bu güveni sarsacak durumlar varsa buna izin verilmeyeceğini, söz konusu iddiaların inceleneceğini ve sonucun kamuoyu ile paylaşılacağını duyurmuştur.
İmamlardan diyanet sorumlu
DİTİB, partneri olan Diyanetten iddiaların vuzuha kavuşturulmasını talep etmiştir. İmamları gönderen ve onlardan sorumlu olan Diyanet İşleri Başkanlığı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hiç bir çalışanının başka kimsenin özel hayatını araştırma ve soruşturma veya yasal haklarını ihlal gibi bir davranış içinde olamayacağını, bu konuda ortaya çıkacak durumlarla ilgili Başkanlığın gerekli incelemeyi yapacağını vurgulamıştır.
Diyanet İncelemesi sonucu gereğini yapmıştır
Diyanet İşleri başkanlığı gerekli inceleme ve değerlendirmeleri yapmış ve “Esasen Avrupa ülkelerini ilgilendirmeyen bir yazı bağlamında bazı din görevlilerinin yetki aşımında bulunduğunun tespit edildiğini, Alman kamuoyunda Başkanlık ve din görevlilerine yönelik olumsuz algı oluşturulması ve kırk yıldır devam eden güven ve samimiyete dayalı ilişkilerin zedelenmemesi için bu din görevlilerinin Almanya’daki görevlerine son verilmesini” uygun görmüştür
DİTİB yapısal değişikliği değerlendiriyor
DİTİB benzer durumların tekrarlanmaması için kendi içinde yapısal değişiklik dahil ne tür tedbirler alınabileceğini değerlendirmektedir.
DİTİB de kendi kurumsal değerlendirmelerini eyalet birlikleri ve cemiyetleriyle yaparak ne tür tedbirler alınabileceğini ve teşkilat yapısında ne tür iyileştirmeler yapılabileceğini müzakere etmektedir. Yakın tarihte gerçekleşecek olan genel kurulunda bu çalışmalar geniş şekilde değerlendirilip somutlaştırılacaktır.
İmamlar konusunda diyanetle görüşülüyor
DİTİB, imamlara yönelik eğitim çalışmalarının neler olabileceğini, Almanya’da görev yapan imamların hizmet ilkelerini netleştirilerek bu ilkelere titizlikle uymaları, böylece din hizmetinin devamının sağlanması için neler yapılacağı hususunu Diyanet ile görüşmektedir. Değerlendirmeler sonucunda güvene dayalı ilişkinin devamını sağlayacak ve DİTİB’in yapısını daha da güçlü hale getirecek esaslar noktasında buluşulacağına inanıyoruz.
DİTİB gelecekte benzer tartışmaların yaşanmamasını kararlı bir şekilde takip edecektir.
DİTİB, benzer tartışmaların gelecekte yaşanmaması için gerekeni kararlı bir şekilde yapacak, hatalı davranışlara müsamaha ve müsaade etmeyecektir. DİTİB olarak Almanya’da Müslümanlara yönelik din hizmetinin hiçbir kişi veya grup tarafından politik ve ideolojik yönden istismar edilmeden hukuk çerçevesinde ilgili tüm kurumlarla işbirliği içerisinde en etkili ve doğru bir şekilde yerine getirme gayreti içerisinde olacağımızı ifade ediyoruz.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar