Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

DİTİB’den Düşündüren Karar ” Askıya Alıyoruz”

2017-02-25 05:09:32
DİTİB’den Düşündüren Karar ” Askıya Alıyoruz”

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesinde görev yapan imamlara yönelik casusluk suçlamalarıyla ilgili tartışmalar üzerine Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İslam Din Dersi Danışma Kurulu üyeliğini askıya aldığını duyurdu. Köln merkezli DİTİB’den Salı günü yapılan yazılı açıklamada, “DİTİB hakkında haddi aşan tartışmaların, İslam Din Dersi Danışma Kurulu’na karşı güvenin zedelenmesine sebebiyet verdiği” belirtildi. Açıklamada, bu nedenle “DİTİB Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ndeki İslam Din Dersi Danışma Kurulu’ndaki üyeliğini bazı iddiaların açıklığa kavuşturulacağı kısa bir süre için askıya alma kararı almıştır” ifadesi kullanıldı.
Açıklamada, Danışma Kurulu’nda yaptıkları çalışmaların temelinde karşılıklı güven olduğu vurgulanarak, “DİTİB, Danışma Kurulu’nun ve dolayısıyla Almanya’daki tüm Müslümanların zarar görmemesi açısından kısa bir süre için kurul toplantılarına katılmayacaktır” denildi. “İddiaların açıklığa kavuşturulmasından sonra Danışma Kurulu üyeliği çalışmalarına tekrar devam edileceği” belirtildi.

İşte o açıklama

Kuzey Ren Vestfalya İslam Din Dersi Danışma Kurulu hakkında Açıklama
Köln, 07.02.2017: Müslüman dini cemaatler özellikle DİTİB’in yoğun desteğiyle Kuzey Ren Vestfalya İslam Din Dersi Danışma Kurulu üzerinden İslam Din Dersi’nin başlatılması, uygulanması ve geliştirilmesi için büyük bir çaba sarfederek öncü bir çalışma gerçekleştirmişlerdir.
En büyük İslami dini cemaat olarak DİTİB İslam Din Dersi için bu süreç içerisinde önemli ve değerli katkıda bulunmuştur ve DİTİB Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde İslam Din Dersi’nin başarılı bir şekilde devamının temin edilmesini çok önemsemektedir.
Özellikle Müslümanların İslam Din Dersi’ni kabullenmeleri açısından DİTİB’in katkısı hayati öneme haizdir. Bu bağlamda DİTİB için özellikle Almanya’daki öğrencilerin ve Müslümanların ihtiyaçları doğrultusunda akla, bilimselliğe ve İslam’ın temel prensiplerine dayanan bir din dersinin verilmesini sağlamayı önemsemektedir.
Ancak Danışma Kurulu’nun başarılı çalışabilmesi güncel ve siyasi tartışmalardan bağımsız ve etkilenmeksizin rahat bir şekilde faaliyetlerinin devam edebilmesini gerektirmektedir.
Ancak DİTİB hakkında haddi aşan tartışmalar, İslam Din Dersi Danışma Kurulu’na karşı güvenin zedelenmesine sebebiyet vermektedir. Bu sebeple DİTİB KRV Eyaleti’ndeki İslam Din Dersi Danışma Kurulu’ndaki üyeliğini bazı iddiaların açıklığa kavuşturulacağı kısa bir süre için askıya alma kararı almıştır. DİTİB KRM’deki diğer İslami dini cemaatlerce şimdiye kadar yürütülen Danışma Kurulu çalışmalarının aynı prensipler doğrultusunda yürütülmesinin önemli olduğunu düşünmektedir. Danışma kurulu çalışmalarının temelini bakanlık, Danışma Kurulu ve kamuoyu arasındaki karşılıklı güven oluşturur. Bu nedenle DİTİB, Danışma Kurulu’nun ve dolayısıyla Almanya’daki tüm Müslümanların zarar görmemesi açısından kısa bir süre için kurul toplantılarına katılmayacaktır ve iddiaların açıklığa kavuşturulmasından sonra Danışma Kurulu üyeliği çalışmalarına tekrar devam edecektir. Bu adım işbirliği ve güncel tartışmaların objektif bir temele oturtma çabasına yönelik bir gayrettir.
Bütün bu tartışmalar 900´e yakın DİTİB camisine ve yüzbinlerce cami cemaatine genel bir şüpheyle bakılmasına asla sebebiyet vermemelidir. Bu aynı zamanda yeni yapılacak camilerden İslam Din Dersi’ne kadar Almanya’daki bütün Müslümanlar için gerekli çalışmaları ve gelişmeleri engellememelidir.
DİTİB şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da dini ve toplumsal alanda sorumluluklarını yerine getirecektir. Müslümanların Almanya’ya katkıları ve sosyal hayattaki katılımları zayıflatılmamalı, aksine güçlendirilmesi ve teşvik edilmesi gerekmektedir. ‎

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar