Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyalogcu Diyanet İşleri Başkanları – 2

2017-02-25 06:42:19
Diyalogcu Diyanet İşleri Başkanları – 2

Vatikan’ın başlattığı dinlerarası diyalogda kimler görev almıştır Yazımızın ikinci bölümünde bu soruların cevaplarını aramaya devam ediyoruz.

PROF. DR. SÜLEYMAN ATEŞ:
Ankara İlahiyat Fakültesi Profesörlerinden olan Süleyman Ateş, Ecevit-Erbakan koalisyonu tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na atanmıştır. Süleyman Ateş tarafından hazırlanan “Kur’an-ı Kerim ve Yüce Mealinde Antkebut Süresi, 46’ıncı ayet-i celilenin meali aynı şöyle ifade edilmektedir:

“içlerinden zulmedenleri hariç, kitap ehliyle ancak en güzel tarzda mücadele edin ve deyin ki:” bize indirilene de, size indirilene de inandık. İlahımız ve ilahınız birdir ve biz O’na teslim olanlarız. (O halde aramızda fark yoktur. Bütün ayrılıklar, hayal ve vehimden ibarettir.)”
Oysa bu ayet-i celileye ait mealin sonuna ilave edilen. (O halde aramızda fark yoktur. Bütün ayrılıklar, hayal ve vehimden ibarettir.) ” cümleleri ayet-i celile ile ilgisi yoktur.
Bu ifadeye göre, Müslümanlar ile ehl-i kitap denilen Hıristiyan ve Yahudiler arasında bir fark kalmamış oluyor. Dinlerarası diyalogdaki usul ve mantığa dini bir mesnet (!.) icat edebilmek maksadıyla yapmıştır. Prof.Dr. Süleyman Ateş, “Kur’an-ı Kerim ve Yüce Meali” adıyla yazdığı ve Ankara’da Kılıç Kitapevi tarafından yayınlanan tefsirinde kullanıldığı bu ilave cümleyi aynen 16.04.2005 tarihindeki Vatan Gazetesindeki makalesinde tekrarlamıştır. Süleyman Ateş tefsirinin sonraki baskılarında ne hikmetse bu ilaveyi çıkarmıştır. Aklı başına geldi diye düşünmek istiyorum. Ama İlahiyat Fakültesi Dergisi’nin 20. Sayısında “Kur’an-ı Kerim’e Göre Evrim Teorisi” başlığı altında makalesinde; Darwin nazariyesini müdafaa edip, tıpkı Darwin gibi insanın atasının maymun olduğunu ve insanların maymundan türediğini iddia etmiştir. Bununla kalmayıp, yine ayet-i celileleri birtakım “indi te’villerlete’vil ederek” meleklerin de tabiat kuvvetlerinden rüzgâr vesaireden ibaret olduğunu iddia etmiştir. (Kadir Mısıroğlu Tahrif Hareketleri cilt III  S.447-448) (İndi: Herkesçe kabul edilebilecek bir temele bağlanmayıp bir kimsenin yalnız kendi özel görüşüne, kanısına dayanan düşünce vb.)

M. NURİ YILMAZ:
M. Nuri Yılmaz “Diyanet İşleri Başkanı” sıfatıyla “Dinler arası Diyalog” adına Papa’yı ziyaret etmek zilletine düşerek bu “Vatikan Projesi” ile ilk alaka tesis eden Diyanet İşleri Başkanıdır. Onun döneminde bir ilk gerçekleşmiştir. M. Nuri Yılmaz’ın başkanlığında, Başkan yardımcısı Ruşen Seğmen, Dışişleri Bakanlığı Orta Avrupa ve Baltıklar Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Nilüfer Feyizoğlu, Başkanlık Dışilişkiler Daire Başkanı Yusuf Kalkan, Dini yayınlar Daire Başkanı Harun Özdemirci, Dinler arası Diyalogdan sorumlu Dinişleri Yüksek Kurulu uzmanı Abdullah Ayan ve Dinler arası Diyalog Merkezinde görevli Vaiz Gazi Erdem’den oluşan heyetle “Dinler arası diyalog” ve “Karşılıklı yardımlaşma” çerçevesinde 14-18 Haziran 200 tarihleri arasında Vatikan’a bir ziyarette bulunulmuştur. (www.diyanetdergisi.com/diyanet-dergisi-19/konu-308.html)

Üstelik dönemin Diyanet işleri Başkanı M. Nuri Yılmaz, sadece Ehl-i Kitap olanların değil aynı zamanda Putperest ve müşrik olan Budistlerin dahi cennete girebileceğini bir televizyon programında milyonlara karşı tereddüt etmeden ifade etmiştir. Bunu emekli bir Yüksek Din Kurulu üyesi zatın bir gazetede, “Budist de mi cennete girecek Sayın Başkan” başlığı altında kendisine yazdığı açık mektuptan öğreniyoruz. (Vakit gazetesi 02.07.2002 tarihli nüsha)
Bu ziyarette Papalık Dinler arası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Arinze’yle birlikte 26 satırlık “Niyet Bildirgesi”ni imzalamışlardır.

İshak Beyazay – http://www.milligazete.com.tr/diyalogc

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar