Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet, 2017 Yılı Performans Programı Yayımlandı

2017-02-25 06:50:01
Diyanet, 2017 Yılı Performans Programı Yayımlandı

İşleri Başkanlığı Geliştirme Başkanlığı tarafından 2017 Yılı Performans Programı yayımlandı.

Tüm kurumlar gibi Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan 2017 Yılı Performans Programı yayımlandı. Program Atatürk’ün din hakkında söylenmiş veciz sözlerini yer alması ve ardından Diyanet İşleri Başkanı !in yazısıyla devam ediyor.

Mustafa kemal Atatürk’ ün “Din vardır ve lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur.Türk milleti dindar olmalıdır yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Bizzat hakikate nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum… Din şuura muhalif, ilerlemeye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor.Bizim dinimiz en tabii ve makul bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması gerekir. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur. Özellikle bizim dinimiz için herkesin elinde bir ölçü vardır. Bu ölçü ile hangi şey ki, akla, mantığa, kamu menfaatine uygundur, biliniz ki o, bizim dinimize de uygundur. Eğer bizim dinimiz akla ve mantığa uygun bir din olmasaydı, en mükemmel olamazdı. Milletimiz dil ve din gibi kuvvetli iki hazineye sahiptir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamayacaktır ve alamaz.” sözlerinin yer aldığı raporun ikinci yazısı Mehmet Görmez’e ait.

Prof.Dr. Mehmet Görmez yazdığı yazısında özetle ” Diyanet İşleri Başkanlığı, kurulduğu günden bugüne kadar geçen sürede insana yatırım yapmayı ve toplumun dini, ahlaki, manevi değerlerini canlı tutmayı ilke edinmiştir. Başkanlık, toplumu din konusunda aydınlatma görevini en güzel şekilde yerine getirmeye çalışırken İslam
Dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgiyi referans almaktadır. Milletimizin barış, birlik ve kardeşlik duygularının güçlenmesi adına hizmet üretirken, her türlü siyasi görüş ve düşüncenin dışında kalmaya da özen göstermektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 Yılı Performans Programı, stratejik planımızda belirlenen hedeflere ulaşabilmek, hizmetleri etkin ve verimli bir şekilde yürütmek, kuruma tahsis edilen kamu kaynağının ekonomik kullanılmasını sağlamak üzere katılımcı bir anlayışla hazırlanmıştır. Önceliğimiz olan hızlı ve verimli hizmet anlayışını, faaliyetlerimizi ve belirlenen hedeflere ulaşıp ulaşamadığımızı ölçmeye imkân verecek performans göstergeleri bu programda belirtilmiştir.
Milletimizin tüm kesimlerine hitap edecek birleştirici ve kapsayıcı bir din hizmeti sunmak, doğru ve güvenilir dinî bilgi üretmek, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e tüm vatandaşlarımızın rahatlıkla ulaşabilmesini sağlamak, hac ve umre ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımızın bu ulvi görevlerini huzur ve güven içinde gerçekleştirmelerine yardımcı olmak gibi hizmetlerin hızlı, verimli ve kaliteli bir şekilde ifası, bu performans programında da Başkanlığımızın önceliklerini oluşturmuştur. Ayrıca söz konusu hizmetleri etkili bir şekilde yürütmek için zaruri olan liyakat, ehliyet ve yetkinlik sahibi personeli yetiştirmek, hizmet içi eğitim çalışmalarını zorunlu hale getirmektedir. Başkanlığımız gerek yurt içindeki vatandaşlarımıza, gerekse yurt dışındaki vatandaş, soydaş ve dindaşlarımıza daha etkili hizmet ulaştırma ve diğer Müslüman ülkelerle ilişkileri geliştirme konularına da önemle eğilmektedir.
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde ve Başkanlık Stratejik Planıdoğrultusunda hazırlanan Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 Yılı Performans Programını kamuoyunun bilgisine sunar, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.”

Programın temel başlıkları da şu şekilde belirlenmiştir.

GENEL BİLGİLER.
YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR
Görev ve Yetkileri.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Temel Değerleri
TEŞKİLAT YAPISI
Merkez Teşkilatı.
Taşra Teşkilatı
Yurtdışı Teşkilatı
FİZİKSEL KAYNAKLAR
Fiziksel Yapı.
Bilgi ve Teknoloji Kaynakları
İNSAN KAYNAKLARI.
Merkez Teşkilatı.
Taşra Teşkilatı.
Yurtdışı Teşkilatı .
PERFORMANS BİLGİLERİ.
TEMEL POLİTİKA VE ÖNCELİKLER .
AMAÇ VE HEDEFLER.

2017 Yılı Performans Programının tamamı için tıklayınız

dinihabergentr haber merkezi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar