Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Açıklama Yaptı, Ortalık Karıştı

Diyanet "Yetkileri Yok" dedi, Müftüler farklı açıklamalar yaptı. Bismil'deki nikahın durumunu hukukçular yorumladı

2017-11-17 00:03:07
Diyanet Açıklama Yaptı, Ortalık Karıştı

Meclis’te yapılan yasa değişikliğiyle il ve ilçe müftülüklerine resmi nikah kıyma yetkisi verilmişti. 

3 Kasım 2017'de Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle müftülüklerde nikah kıyılmasının yolu açıılmış oldu.  

Ve kanunun yayınıyla birlikte yürürlüğe giren ne var ki henüz nasıl, nerede ve ne şekilde nikahın yapılacağı belirlenmeyen ve önceden tedbiri alınmayan bu yetki Diyanet İşleri Başkanlığının resmi açıklamasıyla karmaşaya dönüştü.

Meclis Genel Kurulu’nda 18 Ekim’deki oturumda kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanlığına gönderilen ve müftülere de nikah kıyma yetkisi de veren Nüfus Hizmetleri Yasası'nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Bismil Belediye Başkanlığı öncülüğündeki toplu nikah töreninde bir ilke imza atıldı. 

Bismil Belediye Başkanlığı tarafından ilçedeki bir düğün salonunda toplu nikah töreni düzenlendi. 30 çiftin resmi nikahının kıyıldığı törene 500 dolayında davetli katıldı.

Müftülükler arasında ilk nikah kime nasip olacak şeklinde konuşmalar yapılırken, Bismil ilçe müftüsü, belediye tarafından yapılan toplu nikah sayesinde öne çıkmış ve tarihe geçen müftü olarak medyada yerini almıştı.

Şanlıurfa müftüsü de haberin ardından tepki göstermiş ve müftünün nikah yetkisi olmadığını dile getirmişti.

Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık  "Şuan Kıyacağımız nikahın geçerliliği olmaz" diye basın mensuplarına açıklama yaparak "Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bir müftünün nikâh kıymasını değerlendiren müftü Açık, bu nikâhın geçerliliğinin olmadığını söyleyerek, “Henüz gelen bir karar olmadığı için bu arkadaşımız, belediyeden aldığı yetkiyle nikâh kıymıştır. Dolayısıyla belediye başkanlığının izniyle kıyılmış bir nikâh oluyor. Evet, nikâh yetkisi verildi ancak henüz bize bir yazı gelmedi. Yani şuan kıyacağımız nikâhın bir geçerliliği olamaz çünkü kayıt yaptıramıyoruz. Dolayısıyla şuan için bize yazı gelmediği için nikâh kıyamıyoruz. Diyanet işleri başkanlığında tüm çalışmalar tamamlanınca bize bildirilir ve o zaman nikâh kıyabileceğiz." demişti.

Şamlıurfa müftüsünün tepkisi medyada yerini alırken bu arada Kayseri müftüsü Doçent Doktor Şahin Güven Bismil'deki nikah için daha yapıcı bir konuşma yapmıştı.

Kayseri il Müftüsü Doç.Dr. Güven “Kamuoyunun da bildiği üzere meclisimizden artık müftülerinde nikah kıyma yetkisini verildiğine dair kanunumuz çıktı. Onaylandı yürürlüğe girdi. Diyanet İşleri Başkanlığımızdan  bu anlamda  bizlere herhangi bir  çalışma  şekli ve takvimi ile ilgili  her hangi bir talimat gelmedi. Ancak  basından dün  gördüm  Diyarbakır´ın Bismil İlçesince  bildiğim kadarı ile  bir ilçe müftümüz   toplu nikah kıyım merasiminde  belediye başkanımız ile birlikte  orada bulundular  ve ilk nikahı da  bizim ilçe müftümüz  kıymış oldu . Bunun  halkımıza bir kolaylık olduğunu düşünüyorum. Halkımıza hizmet açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü halkımız  dinine diyanetine sahip olan  bir halktır.  Önce resmi nikahını kıydırıyor, sonra gelip dini nikah kıydırıyorlardı…  Şimdi bu iki  işe gerek kalmadan  hem resmi nikahını hem de dini nikahını birlikte  kıyma imkanı olacaktır. Buda  halkımız için  kolaylıktır diye düşünüyorum.” dedi.

Ve günün şok eden açıklaması Diyanet'ten gelmiş ve Diyanet " İçişleri Bakanlığı tarafından müftülüklerimize yetki verilmeden resmi nikah kıyılması mümkün bulunmamaktadır. Yetkilendirme işlemleri konusunda Başkanlık tarafından müftülüklerimize ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Başkanlığımızdan gelecek bilgilendirme sonrasında müftülüklerimiz resmi nikâh işlemlerine başlayacaklardır." demişti.

Bu kez gözler Bismil'deki nikah törenine çevrildi ve bu nikahın geçerliliği konuşuldu. Bismil ilçe müftüsünün kıydığı 3 çiftin nikahının ne olacağı tartışılmaya başlandı.

mahihaber.com konuyu hukukçulara danıştığında "Kanun yürürlük tarihinde özel bir tarih belirtilmemişse ve "yayını tarihi" şeklinde bir ibare belirtilmişse yayını tarihinden itibaren . tarih belirtilmişse o tarihten, bunlardan biri yoksa böyle bir ifade yer almamışsa Resmi Gazetede yayınlanmasından 45 gün sonra uygulanmaya başlanılır" şeklinde yorumlandığını öğrendi.

Ayrıca edinilen bilgiler arasında "Belediyenin kontrolünde yapılan nikahın geçerli olduğu ancak belediye çalışanı olmayan birinin yetkilendirilmesi yanlış. Ne var ki, Bismil'deki nikahta ilçe müftüsü belediyenin daveti ile oradadır. Kanun müftüye yetkiyi vermiştir. Bir sakıncası olmaması gerekir" denildi.

mahihaber.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar