Dini Haber, Diyanet Haber, Din Haberi, Dini Haberler, Diyanet Teşkilatı, Diniajans, Dibbys, DİTİB, dini gündem, dini bülten, fetvaların yer aldığı Mahihaber yorum haber sitesidir

Diyanet Camiası Bunları Konuşuyor - Ağustos 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-08-16 12:45:00
Diyanet Camiası Bunları Konuşuyor - Ağustos 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize Ağustos 2017 tarihleri arası ulaşan haberlerden özetler ( Sürekli Güncellenmektedir - Lütfen Takip Ediniz ) Son Güncelleme - 16.08.2017 - 12:30

****

12 Haziran tarihinde başlayan ve 18 Ağustos Cuma günü sona erecek olan 2017 Yılı Yaz Kur’an Kursları kapanış programı Amasya Valisi Sn. Dr. Osman Varol, Belediye Başkan Vekili Mehmet Dümen, İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Yaz kurslarına katılan öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaşların katılımıyla Amasya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

****

Afyon'da Yaz tatilinin başlamasıyla Yaz Kur'an KurslarıNı şenlendiren çocuklar, İmaret Camiinde ortaklaşa final programı gerçekleştirdiler. Cami görevlileri ile birlikte İmaret Camiine gelen çocuklar final programında Kur'an-ı Kerim, ilahi, ezan ve şiir okudular. Programın sonunda camiler arası bilgi yarışması düzenlendi.

****

Giresun İl Müftülüğü 2017 Yılı Yaz Kur’an Kurslarına devam eden öğrenciler arasında İlçe Müftülüklerinin de katılımıyla İl geneli, “Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler” yarışması yapıldı. İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen “Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler” yarışmasına İl Müftüsü Muhittin ORAL, İl Müftü Yardımcısı Murat MUTLU, Uzman Vaiz Gülay AYARA’ın jüri üyesi olarak katıldığı yarışmaya  Yaz Kurslarında eğitim veren Cami Görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticileri, yarışmacı öğrenciler ve aileler katıldı.

****

Hatay'ın Hassa ilçesinde, çocuklara camide cemaatle namaz kılma alışkanlığı kazandırmak isteyen din görevlisi Hüseyin Bolat, başlattığı "Camide namaz kılıyorum" kampanyası ile ibadethaneye gelen küçüklere tablet, basketbol topu ve sırt çantası hediye ediyor

****

Bitlis’in Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Tatvan Müftülüğü bünyesinde görev yapan imam-hatip ve Kur’an kursu öğreticileriyle bir araya geldi. Diyanet çalışanlarının ülkemizin manevi mimarları, sosyal hayatımızın önemli kişileri ve toplumun kanaat önderleri konumunda bulunduklarını dile getiren Özkan, bu vesile ile topluma milli ve manevi değerlerimizi etkin bir şekilde anlatıp, ahlaklı iyi bireyler yetiştirmede azami gayretin sarf edilmesini istedi. Düzenlenen toplantıya İlçe Müftüsü Mehmet Ekinci de katıldı.

****

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yayınevi tarafından Almanya DİTİB camilerindeki Kur'an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Kursları için hazırlnan yeni eğitim-öğretim yılında kullanılacak kitaplar yayınlandı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yayınevi tarafından Almanya DİTİB camilerindeki Kur'an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Kursları için hazırlanan "Camiye Gidiyorum 1" din dersi kitabının ardından 7-9 yaş düzeyi için "Camiye gidiyorum 1 - Öğretici Kitabı", 7-15 yaş düzeyi için "Kur'an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Öğretim Programı" ile çocuk diliyle imanın şartlarını anlatan serinin kaderin Allah'tan geldiğine dikkat çeken "Allah kennt mein Schicksal" isimli kitabı yayınlandı.

****

Tekirdağ’da 2017 yılı yaz Kur’an-ı Kerim kursu öğrencileri arası Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler yarışması yapıldı. 2017 Yılı Yaz Kur’an-ı Kerim Kursu Öğrencileri Arası Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması, Merkez Eski Camide yapıldı. Yarışmada erkekler kategorisinden Çorlu Mekke Kur’an-ı Kerim Kursundan Mahmut Korkut birinci, Saray Yenimahalle Kur’an-ı Kerim Kursundan Muhammet Bilal Öztürk ikinci ve Malkara Zülfikarağa Kur’an-ı Kerim Kursundan Kayra Işık ise üçüncü oldu.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yapımı planlanan Göl Caminin temeli düzenlenen törenle atıldı. Törene Viranşehir Kaymakamı Ömer Cimşit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş, Belediye Başkan Yardımcı Mahmut şık Diyanet-Sen ilçe temsilcisi adına Ramazan Çelik STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

****

EDİRNE  Müftülüğü tarafından merkez ve ilçelerdeki Yaz Kuran kurslarında eğitim gören öğrenciler, Selimiye Camii'nde düzenlenen Kuran-ı Kerim'i güzel okuma ve dini bilgiler yarışmasında birbirleriyle yarıştı. Selimiye Camii'nde düzenlenen yarışmada Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm başkanlığındaki jüri, Kuran-ı Kerim'i güzel okuma ve dini bilgiler kategorilerinde yarışmaya katılan 14 kız, 14 erkek toplam 28 öğrenciyi değerlendirdi. 

****

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Oruçbeyli Köyü Kur’an Kursu’nda düzenlenen Hafızlık İcazet Töreni’ne katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Etkinlikte Vali Ali Hamza Pehlivan, Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu ve İl Müftüsü Kemalettin Aksoy birer konuşma yaptı.

****

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından düzenlenen yaz Kuran kurslarına katılan öğrencilerin 'Çocuk Cami Buluşması' programı tarihi Kurşunlu Camii'nde yapıldı. İl Müftülüğü tarafından düzenlenen yaz Kur'an Kurslarına katılan öğrencilerin düzenlediği program çerçevesinde tarihi Kurşunlu Camii'nde bin 500 öğrenci bir araya geldi. Öğrenciler tarafından hazırlanan program çerçevesinde Avusturya'dan gelen 13 yaşında ki Furkan Türker tarafından Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda öğrenciler sonra hep birlikte salâvat getirdi. Program
öğrenciler tarafından hutbe verilmesi, vaaz verilmesi ve çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi ile sona erdi.

****

Erzincan Müftülüğünden Cami Çocuk Buluşması Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlatmış olduğu Cami-Çocuk Buluşması programları kapsamında, Erzincan Camii Kebir’de geniş katılımlı bir etkinlik düzenlendi. Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır açıklamasında; “Kur’an-ı Kerim’in hayatımıza yön vermede en önemli etkendir dedi.

****

Efeler Belediyesi ilçe genelindeki cami ve mescitleri bakım aldı. Camilerin çeşitli taleplerini karşılayan belediye ekipleri camilere yeni bir görünüm kazandırıyor. Efeler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü İnşaat Ekibi tarafından yapılan çalışmalar dahilinde ilçe genelindeki camilerde bakım ve onarım işlemlerinin devam ettiği bildirildi. Çalışmalar kapsamında Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Hacı Fevzi Bey Camii, Kocagür Camii ile İlyasdere Camii’nin ihtiyaçlarını karşılayan Efeler Belediyesi cami cemaatinin de de takdirini topladı.

****

Yozgat'ta uzun yıllar müftü yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra emekli olan ve 93 yaşındaki hayatını kaybeden Hali İpek'in cenazesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da katıldı.

****

Edirne Müftülüğü tarafından Kur'an kurslarında eğitim gören öğrencilerin katılımıyla Selimiye Cami'nde Kur'an-ı Kerim güzel okuma ve dini bilgiler yarışması düzenlendi.

****

Öğrencilere Kurs Ödülü Kapadokya Gezisi.. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kırşehir Temsilciliği'nin düzenlediği yaz Kur'an kursuna katılan öğrenciler Kapadokya bölgesini gezdi. Peri bacalarını gezen öğrenciler, Ürgüp ve Göreme yöresindeki çömlek yapımı atölyelerinde de incelemelerde bulundu. Rehberlerden bölge hakkında bilgi edinen öğrenciler, öğretmenlerinin önderliğinde güzel ve eğlenceli bir gün geçirdi.

****

Yaz Dönemi Kurs Öğrencilerinin Piknik Keyfi... Çavdarhisar Kaymakamlığı tarafından okullarda eğitim gören yaz dönemi kurs öğrencileri pikniğe götürüldü. Çavdarhisar destekleme ve yetişme yaz dönemi kurs öğrencileri için, Kaymakam Kadir Yurdagül´ün katkılarıyla Aydıncık korusunda piknik etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Kaymakam Kadir Yurdagül, Milli Eğitim Müdürü Ginyas Kaya, Çavdarhisar İmam Hatip Ortaokulu Müdürü İsmail Yıldız ve Hacıkebir Ortaokulu Müdürü Hüseyin Önür katıldı.

****

Trabzon Of Fındıkoba Hacı Menşure Kundakçı Kur’an Kursu’nda düzenlenen 3.dönem icazet merasiminde hafızlığını tamamlayan 9 hafız mezun oldu. Kur’an Kursu hocaları Osman Kağıt, Sami Sarıcaoğlu ve İlyas Kağıt önderliğinde hafızlığını tamamlayan M.Sait Adsan (Mardin), H.Basri Öztürk (Samsun), Ensar Karaca (Dernekpazarı), Ahmet Alğan (Mardin), Selahattin Zengin (Mardin), Mücahit Akyol (Dernekpazarı), Cüneyt Cebeci (Mardin), Enfal Ali Yazıcı (Çaykara) ve Murat Kayan (Siirt) düzenlenen törende mezuniyet belgelerini aldılar.

****

İlim Yayma Cemiyeti tarafından düzenlenen ve 6 hafta süren Yaz Kur’an Kursunu başarıyla tamamlayan 50 öğrenciye belgeleri düzenlenen programda verildi. İlim Yayma Cemiyetinde düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Salih Altun, İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Ahmet Topuz, Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Nurdoğan, Yozgat Baro Başkan Vekili Fatih Yorulmaz ve davetliler katıldı. İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Ahmet Topuz, yaptığı açılış konuşmasında en eski ve en köklü bir cemiyet olduğunu belirtti. 

****

Akçaova Hafızlık Kur'an Kursu inşaatında kullanılmak üzere merhum Nabi Odabaş adına bağış yapan eşi Gülsevim Odabaş ve Menteşe Müftüsü, TDV Menteşe Şube Başkanı Aslan Çıtır, Kaymakamımız Caner Yıldız'ın himayesinde bağış protokolü imzaladı. Türkiye Diyanet Vakfı'nın " Dünyayı İyilik Değiştirecek ve Dünya İyilikle Güzelleşecek" projesi kapsamında, Kaymakamımız Caner Yıldız, imzalanan bağış protokolüyle yaptığı yardımdan dolayı Hayırsever Gülsevim Odabaş'a TDV'nin iyilik projesine sağladığı katkıdan dolayı teşekkür belgesi verdi.  Gülsevim Odabaş da bu tür iyilik projesine herkesin katkı sağlaması gerektiğini ifade ederek imkanları ölçüsünde bu tarz katkılarının devam edeceğini söyledi.

****

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından çocuklara camiyi sevdirmek amacıyla gerçekleştirilen "Güle Oynaya Camiye Gel" projesinde ilk etap tamamlandı. 40 gün boyunca sabah namazına devam eden bin 777 çocuğa bisiklet hediye edilecek.

****

Engelli İlmihali çalıştayı yapıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu engellilere yönelik yazılacak olan ilmihalin muhteva, dil ve üslubunun nasıl olacağı gibi hususlarda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla "Engelli İlmihali Çalıştayı"nı 26.07.2017 tarihinde Ankara'da Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleştirmiştir. Çalıştay'da  "Engelli Bireylerin İnanç Sorunları", "Engelli Bireylerin Fıkhi Sorunları" ve "Engelli İlmihali Pedagojisi/Dil ve Üslubu" konularında sunumlar yapılmış ve konular müzakere edilmiştir.

****

Osmaniye İl Müftülüğü tarafından yaz Kur'an kursları arasında Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması düzenlendi. İl merkezi, kasaba, köy cami ve kur'an kurslarında eğitim gören öğrencileirn katıldığı yarışma müftülük binasında gerçekleştirildi. Yapılan yarışma sonunda kız öğrencilerden Mevlana Kur'an Kursu öğrencisi Ebru Polat birinci olurken, Cumhuriyet Kur'an Kursu öğrencisi Ayşe Öz ikinci ve Selahaddin-i Eyyubi Camii Kur'an Kursu öğrencisi Zeynep Yıldırım üçüncü oldu. Erkek Öğrencilerden Selahaddin-i Eyyubi Camii Kur'an Kursu öğrencisi Halil Osman Sakar birinci oldu. Dereceye giren öğrencilere ve öğreticilerine teşekkür eden İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, katılımcılara Kur'an-ı Kerim ve İslam İlmihali hediye etti.

****

Bayburt'ta hafızlık eğitimini tamamlayan 30 erkek kursiyer törenle mezun oldu. Oruçbeyli Köyü
Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nda hafızlık eğitimi alan Kur'an-ı hıfzetmeyi başaran 30 öğrenci için
kurs bahçesinde mezuniyet töreni düzenlendi. Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, törende
yaptığı konuşmada, Kur'an kurslarının ilim yuvası olarak tabir edilen mektepler olduğunu ve
buralara gelen gençlerin, Müslümanların yüce kitabı Kur'an-ı Kerim'i öğrendiklerini söyledi.

****

İzmit lçe Müftüsü Musa Bilgiç Evliya Çelebi Kız İmam-Hatip Lise'sini ziyaret etti. Vaaz İrşat Programı çerçevesinde Cuma Vaazını Zincirlikuyu Cami'inde veren İlçe müftüsü Musa Bilgiç, Zincirlikuyu Camii Dernek Başkanı ile birlikte ilçede bulunan Evliya Çelebi Kız İmam-Hatip Lisesi Müdürü Muhammet Kocakaya'yı makamında ziyaret etti. 

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdürrezzak Ateş ve Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ı ziyaret etti. Toprak, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Ateş ve Din Hizmetleri Genel Müdürü Yiğit'i makamında kabul etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Toprak, Ateş ve Yiğit'e ziyaret anısına plaket takdim ederek, yöreye özgü kilim hediye etti. Ateş ve Yiğit'e, ziyaretlerinde İl Müftüsü Faruk Gürbüz eşlik etti.

****

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından çocukların erken yaşta trafik eğitimi almaları amacıyla, Trafik Eğitim Parkında bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkında ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik yapılan bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarından bugüne kadar 4 bin dolayında öğrenci faydalandı.

****

İçişleri Bakanlığınca Lice Belediye Başkan Vekilliğine görevlendirilen Sinan Başak, ziyaret ettiği Kur'an kursu öğrencilerine oyuncak verdi. Başak, belediye ekipleriyle, Kur'an kurslarına giden öğrencileri camide ziyaret etti. Lice genelindeki yaz Kur'an kurslarında 59 camide bine yakın öğrenciye ders verildiğini anlatan Başak, "Lice terörden çok çekmiş bir ilçemiz. Belediyeye görevlendirme yapılana kadar da çocuklarla ilgili sosyal imkanları olmayan bir ilçemizdi. Çocukların terör yüzünden çektikleri acıyı azaltmak için rehabilite faaliyetlerinde bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

****

Van'ın Çaldıran Belediyesi, Kılavuz Mahallesi'ndeki atıl durumda bulunan binayı onararak 80 kişilik Kur'an kursu haline getirdi.  Kılavuz Mahallesi'nde yıllardır kullanılmayan atıl durumdaki bina, belediye ekipleri tarafından onarılarak 80 kişilik Kur'an kursu haline getirildi. 

****

Aydıntepe İlçe Müftülüğü ve İlçe Spor Müdürlüğünün birlikte organize ettiği,yaz Kur'an kursları arasında Halı Saha Futbol Turnuvası düzenlendi.İlçede bulunan 12 Kur'an Kursu takımlarından 3 takım finale yükselerek 1'inci Yukarı Kırzı Kur'an Kursu,2'inci Kale Kur'an Kursu,3'üncü ise Gümüşdamla Kur'an Kursu olmuştur.Turnuvaya katılan bütün öğrencilere turnuva anısına madalya,finale yükselen 3 takıma ise kupa verilmiştir.

****

İzmir'de yaz Kur'an kurslarının tamamlanması dolayısıyla kapanış programı düzenlendi. Kültürpark'taki Fuar Atatürk Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen kapanış programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda konuşan İzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu, "Geleceğin teminatı olan çocukların, dini bütün, vatanına, milletine, devletine, bayrağına bağlı, sağlıklı, üretken, çalışkan ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirilmesi çok önemli. Bu yıl erkek öğrenci sayımız 29 bin 828 iken, kız öğrenci sayımız 29 bin 380'e ulaşmıştır. Toplam yaz Kur'an kurslarına katılan sayısı 60 bine yaklaşmaktadır. Temennimiz bu sayının her geçen yıl daha da artarak devam etmesidir" dedi.

Artvin'de yoğunlaştırılmış yatılı Yaz Kur'an Kursları öğretimi sona erdi . Artvin müftülüğünde “Yatılı Yaz Kur’an Kursları Öğretim Programı” kapsamında19 öğrenciye Yatılı Kur-an Kursu düzenlendi. Kursa katılanlar; Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler alanında, öğrenme düzeylerine ve
gelişim evrelerine uygun olarak eğitim aldı. Program kapsamında ders sonrası gerçekleştirilen sosyal, kültürel, sportif etkinlikler ve ortak kullanım alanlarının sağladığı ‘ortam öğrenmesi’ ile, öğrenciler sorumluluk, fedakârlık, yardımlaşma, saygı, zaman yönetimi, empati kurma gibi değerlerin kazanılması için fırsat buldu. Yatılı Yaz Kur’an Kursları Öğretim Programına katılan öğrenciler İl Müftüsü Sayın Kemal UÇKUN tarafından Kur’an-ı Kerim ve çeşitli hediyelerle ödüllendirdi.

****

Türk Diyanet Vakıf Sen Adana Temsilciliği Sendika Üyelerine Yemek Verdi Türk Diyanet Vakıf Sen  Adana Temsilciliği, Sendika Üyeleri ,Merkez  ve Mahallelerde görev yapan Din görevlileri, Müftülük personeliyle yemekli toplantı yaptı. Bir Lokantada organize edilen yemeğe Türk Diyanet Vakıf Sen Adana Şubesi Başkanı Ayhan Arabacı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Çukurova Müftülük Personeli, İlçe Temsilcisi, Çukurova merkez ve mahallelerde görev yapan din görevlileri katıldı.

****

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapımı tamamlanan Mustafa Zeydan Camisi ibadete açılıyor. Yeni Mahalle'de geçen yıl 370 metrekare alan üzerinde inşa edilen, 3 katlı, bin kişi kapasiteli cami ibadete hazır hale getirildi. İl Müftüsü Faruk Gürbüz, İlçe Müftüsü Eyüp Babat ve iş adamı Hacı Teoman Zeydan, camiyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

****

Diyanet-Sen Ağrı Şube Başkanı Yasin Çınar, yaptığı basın açıklaması ile İsrail'i sert bir dille kınadı. Yaptığı yazılı açıklamada Mescid-i Aksa2ya yapılan ihlallere değinen Yasin Çınar şu sözlere yer verdi. Olsun be aldırma yaradan vardır. Sanma ki zalimin ettiği kardır. Mazlumun ahı, indirir şahı. Her şeyin bir vakti vardır.       

****

Kayseri İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünün, gençlik hizmetleri bilgilendirme toplantısı yapıldı. Müftülükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Müftülük toplantı salonunda gerçekleştirilen programa, İl Müftüsü Şahin Güven ile Gençlik Koordinatörleri Mahmut Bucak ve Tuba Köse katıldı. Programda konuşan Güven, Diyanet İşleri Başkanlığının gençlik hizmetleri projesi kapsamında gençlere gereken ilgi ve önemin gösterilmesi, cami ile buluşup ibadetlere katılımının sağlanması amacıyla camilerde gençlik grupları oluşturulduğunu belirtti.

****

Kaymakam Taşdan, Kuran Kursu öğrencileriyle bir araya geldi. Mersin’in Bozyazı Kaymakamı Taşdan, İlçe Müftüsü Adem Bebek ile birlikte Denizciler Mahallesindeki yatılı Denizci Kız Kuran Kursu ve Tekeli Mahallesinde bulunan yatılı erkek Mehmet Akif Ersoy Kuran Kursunda eğitim gören öğrencileri ziyaret etti. Kaymakam Taşdan, ziyarette sınıfları gezerek öğrencilerin eğitim gördükleri yerleri, sosyal alanları, mutfak, kütüphane ve yatakhaneleri denetledi. Öğrencilerin derslerine katılarak sohbet etti. Yatılı erkek Tekeli Mehmet Akif Ersoy Kur’an Kursunda yemekhanede öğrencilerle birlikte öğle yemeği yedi.

****

Trabzon Of ilçesindeki sekiz Kur’an Kursu’nda 108 hafız icazet alacak. Of Müftülüğüne bağlı Kur’an Kurslarında eğitim görerek hafızlığını tamamlayan 108 hafız, düzenlenecek icazet törenleri ile mezun olacak

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdürrezzak Ateş ve Diyanet İşleri Başkanı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak'ı makamında ziyaret etti.

****

Kuran Kursu Öğrencilerine 112 Eğitimi .... Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Müftülüğü'nün işbirliğiyle 112 Acil Servis çağrı hattına düşen gereksiz çağrıların önlenmesi ve ambulansların trafikteki geçiş üstünlüğüne özen gösterilmesi konularında Yaz Kuran Kursu öğrencilerine eğitimler verildi.

****

Rize’de yaz Kur’an kurslarında eğitim gören öğrenciler için "Cami Çocuk Buluşması" etkinliği gerçekleştirildi. İl Müftüsü İsmail Yalçın, çocuklarını camilere ve Kur'an kurslarına göndermek suretiyle Kur'an-ı Kerim öğrenmelerine vesile olan anne-babalara ve özveriyle görev yapan din görevlilerine teşekkür ederek yaz boyunca kurslara devam eden öğrencileri tebrik etti. Öğrencilerin Kur’an-ı Kerim, ilahi, dua ve hutbe okuma gösterileri ile devam eden programın sonunda, kurslara katılan öğrencilere çikolata ve balon hediye edildi.

****

Vali Haktankaçmaz “Cami,Çocuk Buluşması” Programına Katıldı Kırıkkale İl Müftülüğü tarafından “Cami, Çocuk Buluşması” programı düzenlendi. Merkez Nur Camisinde düzenlenen ve Yaz Kur'an Kurslarına devam eden çocukların bir araya geldiği programa, Kırıkkale Valisi Sayın Dr.M.İlker Haktankaçmaz, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Rıfat Ünlü ile öğreticiler, öğrenciler ve aileler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Proje kapsamında İlimiz dâhilinde 10238 öğrencinin kurslara devam ettiğine işaret ederek“ Peygamberimiz çocukları çok sever ve onların mabetlerde bulunmalarını mutlaka isterdi. Onlara saflarda yer açmamızı öğretir ve öğütlerdi. ”dedi.

****

Adana’nın Çukurova ilçesinde, Yaz Kur’an Kurslarında eğitim gören öğrenciler için "Cami Çocuk Buluşması" etkinliği gerçekleştirildi. Çukurova Müftülüğü’ne bağlı ve camilerin organizasyonu ile düzenlenen “Cami-Çocuk Buluşması” programında öğrenciler, yaz boyunca gördükleri eğitimler, yaptıkları etkinliklerden elde ettikleri bilgi ve becerilerini sergileme imkanı buldu. Etkinlik Uluyol Camii İmam Hatibi Adil Satan’ın selamlama konuşmasıyla başladı.

****

Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Kur'an Kursu Öğrencilerine 'Boğulma' Anlatıldı. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Kur’an Kursu öğrencilerine ’Boğulma’ konusunda bilgiler verildi.

****

Konya'da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Yaz Kur’an kursuna gelen öğrencilere ücretsiz sportif etkinlikler düzenleniyor ve ilgili spor branşlarında kurslar verilmeye devam ediliyor.

****

İç savaş sebebiyle ülkelerinden kaçarak Bursa'nın İnegöl ilçesine sığınan Suriyeli ailelerin çocukları için müftülük tarafından Kur'an kursu açıldı. Bazı öğrenciler Kur'an-ı kerim okumayı öğrenirken, bazıları ise hafızlık eğitimi alıyor. Türkiye'de genelinde olduğu gibi İnegöl'de de yaz Kur'an kursları haziran ayında başladı. İnegöl'de birçok çocuk Kur'an eğitimi almak için yaz kurslarına giderken, Süleymaniye Mahallesi'nde ikamet eden Suriyeli ailelerin çocukları ise Tabakoğlu Camii'ndeki kursa katılıyor. 80 Suriyeli öğrencinin eğitim aldığı Kur'an kursunda aynı zamanda 4 öğrenciye hafızlık eğitimi veriliyor.


****

Sivas'ın Suşehri ilçesinde bulunan hafızlık eğitimi alan Kuran Kursu öğrencileri için Çanakkale gezisi düzenlendi. Yalnızbağlar Mahallesinde ilçe müftülüğüne ait Şehit Ömer Halisdemir yatılı hafızlık Kur'an kursuna giden 26 hafız adayı için düzenlenen gezi hakkında açıklama yapan İmam Kamil Şimşek, Hafız adaylarını motive etmek amacıyla böyle bir gezi tertip ettiklerini kaydetti.

****

Kuyucak'ta çocuklar camiyle buluştu. Kuyucak'ta yaz Kur'an Kursu öğrencileri, Cami ve Çocuk Buluşması Programı'yla bir araya geldi. Velilerin de katıldığı programda, Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması'nda derece kazananlar ödüllendirildi.  

****

Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından " Çocuk Hakları, Teknoloji Bağımlılığı ve Akran İletişimi" konulu eğitim verildi. Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından toplumda sağlıklı ailelerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla geliştirilen Aile Eğitim Programı çerçevesinde, Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde Sosyal Hizmet Merkezi Eğitim ve Danışmanlık Birimi Personeli Öğretmen Ayça Uçar Demir tarafından Arifiye Camii Kuran Kursu, İhlas Camii Kuran Kursu ve Nuruosmaniye Kuran Kurslarında "Çocuk Hakları, Teknoloji Bağımlılığı ve Akran İletişimi" konulu eğitimler gerçekleştirildi.

****

Merzifon İlçesi Yunusemre Mahallesi Dualı Sokakta  2016 yılında temelleri atılan 100 Yataklı Hafızlık Kız Kur'an Kursunun inşaatı, İlçe Müftülüğünün ve Türkiye Diyanet Vakfı Merzifon Şubesinin çalışmaları ve Hayırsever vatandaşların desteğiyle devam ediyor.

****

Adapazarı İlçe Müftüsü Cevdet Cemal Çıkrık, Adapazarı Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği heyetini makamında kabul etti. Derneğin misyonu ve vizyonu hakkında bilgi alan Müftü Cemal Çıkrık, yeni yönetime yeni dönemde başarılar diledi. Dernek adına söz alan Başkan Vahit Yeniay, güzel projelerin hayata geçirileceğini ifade ettikten sonra, ilgi ve alakasından ötürü Müftü Çıkrık’a teşekkürlerini iletti.

****

Bilecik’in Pazaryeri İlçe Müftüsü Ahmet Kayalı ve imamlar, Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın’ı makamında ziyaret ettiler.

****

Bulanık'ta ‘Camiler Arası Dini Bilgiler Ve Kur'an-I Kerim' Yarışması..Kur'an-I Kerim Güzel Okuma” yarışması düzenlendi. Bulanık Müftülüğü tarafından Merkez Camii’nde düzenlenen yarışmaya merkez ve bağlı köy camilerinde yaz Kur’an kurslarına devam eden çocuklar katıldı
Sabah saatlerinde dini bilgiler için yarışma yapılırken, öğle saatlerinde ise Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışması gerçekleştirildi. Bilgi yarışmasında İlkim Rüya Gündüz birinci, Ahmet Üskolar ikinci ve Nur Kartal ise üçüncü oldu. Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında ise Şehriban Yılmaz birinci, Beyzanur Topçu ikinci ve Sehernur Yılmaz ise üçüncü oldu. Yarışmanın sonunda bir konuşma yapan İlçe Müftü Vekili Seyfettin Ataman, bu yarışmanın kaybedeninin olmadığını, katılan tüm öğrencilerin birinci olduğunu söyledi.

****

Samanlık Yapılan Asırlık Cami Yeniden İbadete Açılacak..  Ardahan'da, 306 yıl önce kent merkezinde yapılan ve 78 yıl önce açık artırmayla 15 liraya satılıp samanlık olarak kullanılan tarihi cami, müftülüğün çalışmasıyla restore edilip ibadete hazır hale getirildi. Müftü Kondi:"Camilerimizi asli fonksiyonlarına ne zaman kavuşturursak o zaman o toplumda birliği, sevgiyi, kardeşliği daha kısa zamanda daha güçlü şekilde oluşturabiliriz"Diyanet-Sen Ardahan Temsilcisi Çetinkaya:"Bu çalışmayla Ardahan'a ve İslam coğrafyasına bir değer kazandırılmıştır. Bu tarih ve kültür değeri, bizim için çok önemli"

****

Konya'nın Bozkır ilçesinde 12 yaşındaki ortaokul öğrencisi Gamze Huylu, 5 ayda hafız oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü hafızlık projesi kapsamında Bozkır İmam Hatip Ortaokulunda öğrenimlerini gören öğrenciler, bir taraftan da hafızlık eğitimi alıyor.

****

Aksaray'da camiden sadaka kutusunu çalan hırsız yakalandı.Alınan bilgiye göre dün Coğlaki Mahallesi'nde bulunan Musa Çelebi Camisi'ne giren zanlı, imam hatip odasında bulunan sadaka kutusunu çalınması ile kamera kayıtlarını inceleyen Aksaray Hırsızlık Büro ekipleri yaptıkları titiz çalışmalar sonucu olayı gerçekleştiren T. Ş (24)'ü Coğlaki Mahallesi'nde evinde kıs kıvrak yakaladı.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Engelli Koordinatörü Ömer Aydın, yaptığı açıklamada, özel ilgiye ihtiyaç duyan dezavantajlı gruplar arasında engellilerin önemli bir alan oluşturduğunu, engellilerin dini vecibelerini yerine getirmelerini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüttüklerini aktardı. İşitme engelli bireylerin din bilgilerini arttırmak amacıyla işaret diliyle illerde eğitimler düzenlendiğini kaydeden Aydın, bu yıl 81 ilde işitme engellilere yönelik yarışmalar düzenleyeceklerini, dereceye giren 100 engellinin hiçbir ücret ödemeden umreye gitme hakkını elde edeceğini söyledi.

****

Sultanbeyli’de bir camiye giren hırsız, çocuklara Kur’an-ı Kerim dersi verilirken kullanılan projeksiyon cihazını çaldı. Hırsızlık anı güvenlik kameralarına yansırken polis kayıplara karışan zanlının yakalanması için çalışma başlattı.

****

ANTALYA'nın Serik İlçesi'nde yaz Kuran kurslarına katılan kız öğrenciler arasında düzenlenen Voleybol Turnuvası sona erdi. Serik Müftülüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle yaz Kuran kursları kız öğrencileri arasında Voleybol Turnuvası düzenlendi. İlk defa yapılan ve 2 Ağustos'ta 100'üncü Yıl Spor Salonu'nda başlayan turnuvaya Alaaddin, Üründü, Süleymanağa ve Küçük Belkıs Kuran kurslarının öğrencileri katıldı. Turnuvada Alaaddin Kız Kuran Kursu birinci, Üründü Kız Kuran Kursu ikinci, Süleymanağa Kız Kuran Kursu üçüncü ve Küçük Belkıs Kız Kuran Kursu dördüncü oldu. Turnuva sonunda dereceye giren takımlara kupalarını Müftü vekili Mustafa Güner, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mevlüt Özen, antrenör İsa Seyyar ve Müftülük Gençlik Koordinatörü İsmail Eken verdi.

****

Kayseri Develi'de Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu Açıldı. Develi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İle Develi İlçe Müftülüğü arasında düzenlenen "Eğitimde İşbirliği" protokolü İmza töreni; 26. Dönem Ak Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu,Develi Belediye Başkan Mehmet Cabbar,Develi Kaymakamı Murat Duru,Develi müftüsü Zekeriya Koçak'Develi Milli Eğitim Müdürü Murat Toprak ve Okul Müdürlerinin katılımı İle gerçekleşti.

****

Gökçepınar Kur’an Kursu Yaz Etkinliği Düzenliyor. İskeçe’nin Gökçepınar köyü Kur’an Kursu Öğrencileri 26-27 Ağustos tarihlerinde köy meydanında Yaz Etkinliği düzenliyor.

****
Adıyaman İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen yarışmaya katılan öğrenciler arasında heyecan dolu dakikalar yaşandı. Komisyon başkanlığını İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü'nün yaptığı yarışmada katılan öğrencileri tebrik etti.
Yarışmaya katılan öğrenciler arasında yapılan değerlendirmede erkekler ve kızlar kategorisinde dereceye girenler belirlendi. Ayrı ayrı yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çeşitli hediyeler verildi. Yarışmaya katılan öğrencilerden Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler yarışmasında; kızlar kategorisinde; M.Kırçalı Kur’an Kursu Öğrencisi
Emine Doğan, Emirsultan Camii Yaz Kur’an Kursu Öğrencisi erkekler kategorisinde İbrahim Erdem ödüllerini alırken  ayrıca Kur’anı Kerimi Güzel Okuma dalında yapılan yarışmada ise Mustafa Durgun ve Sümeyye Alan birinci oldu.

****

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Yaz Kur’an Kursuna katılan öğrencilere yönelik olarak, Kur'an-ı Kerim-i Yüzünden Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenledi. Yarışma öncesi İl Müftüsü Yakup Öztürk öğrencilerle ve hocaları ile bir araya gelerek, sohbet etti.

****

Kırşehir Boztepe ilçesinde yaz Kur’an kurslarına katılan öğrenciler arasında "Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler" yarışması düzenlendi. Boztepe Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Boztepe Merkez Yeni Mahalle Camisi'nde Boztepe İlçe Müftülüğü ve belediye tarafından düzenlenen programda, 11 ayrı Kur'an kursunun birincileri yarıştı. İlçede Kur'an kurslarına katılan 160 öğrencinin izlediği yarışmanın ardından dereceye giren öğrencilere, Kaymakam Sedat Özdemir, Belediye Başkanı Ramazan Aydın ve İlçe Müftüsü Talat İlbahar tarafından ödülleri verildi.

****

Kastamonu Cide Yaz Kur'an Kursu Öğrencileri Müftülüğü Ziyaret Etti. İlçe Müftüsü Ahmet KOCAKOÇ'u makamında ziyaret den öğrenciler müftü ile sohbet ettiler. Öğrencilerin ve öğreticilerin müftülüğe ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Müftü Ahmet KOCAKOÇ, Kur'an yolculuğunda başarı ve muvaffakiyetler diledi.

****

Antalya Muratpaşa Müftülüğüne bağlı Kurs ve Camilerde eğitim ve öğretime devam eden Yaz Kur'an Kursu öğrencileri arasında Zerdalilik Yusuf Efendi Camiinde Kur'anı Kerim ve Dini Bilgiler Bilgi Yarışması yapıldı. Erkek ve kız öğrencileri arasında test usulü ayrı ayrı yapılan yarışmaya öğrencilerin aşırı ilgili olduğu gözlendi. Yarışma sonrası derece elde edenlere Türkiye Diyanet Vakfı Muratpaşa Şubesince, ilk üç sırayı paylaşanlara bisiklet ve tablet, dört ve beşinci sırayı alan öğrencilere ise Diyanet Vakfı kitabevinden kitap ile kırtasiye ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 150 TL. tutarında hediye çekleri takdim edildi.

****

Kastamonu Cide Yaz Kur'an Kursu Öğrencileri İçin Piknik Düzenlendi. Cide Merkez Kız Kur’an Kursu ve İlçedeki tüm camilerde açılan Yaz Kur’an Kursları öğrencilerin yoğun katılımıyla devam ediyor. İlçe Müftülüğü ve  Yaz Kur’an Kursu öğreticileri tarafından, öğrencilerin güzel vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla piknik düzenlendi. Düzenlenen pikniğe çok sayıda öğrenci katıldı. Yoğun bir şekilde derslere ve faaliyetlerine devam eden öğrencilerin böyle bir programdan oldukça memnun ve mutlu oldukları gözlendi.

****

Antalya'nın Kumluca ilçesinde yaz Kur'an kursları arasında gerçekleştirilen futbol turnuvası sona erdi. Kumluca Müftülüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü tarafından organize edilen yaz Kur'an kursları arası futbol turnuvasına 18 takım katıldı. Turnuva sonunda Yazır Camisi takımı turnuvanın şampiyonu olurken, Ulu Cami takımı ikinci ve Eski Cami takımı üçüncü geldi.

****

Bitlis İl Müftülüğü tarafından, 2016-2017 Yaz Kur'an Kursları dolayısıyla camiler arası buluşma programı düzenlendi. Kent merkezinde bulunan cami ve Kur'an kurslarında okuyan yüzlerce öğrenci Bitlis Merkez Beşminare Camii'nde bir araya geldi. Burada yapılan farklı etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu. Kız ve erkek çocukların katıldığı camiler arası buluşma programına ailelerin de katılması dikkat çekti. Buluşmada farklı etkinlikler yapıldı. Kız çocukların seslendirdiği ilahiler aileleri mest etti.

****

Kastamonu'da, Kurtuluş Savaşı'nda cepheye silah ve erzak taşıyan "Şerife Bacı" ile şehitler anısına yapılan Şerife Bacı Camisi'nin açılışı yapıldı. Şerife Bacı'nın doğum yeri olan Seydiler ilçesinde belediye, Diyanet İşleri Başkanlığı ve hayırseverler tarafından 3 bin metrekare alanda yaptırılan cami, bin kişi kapasiteli. Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, caminin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı'nda cephanenin taşınmasında Şehit Şerife Bacı'nın ayrı bir önemi bulunduğunu söyledi.

****

Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Suudi Arabistan Maslahatgüzarı Abdullah El Gamidi’yi kabul etti. Göreve yeni başlamasından dolayı Başkanvekili Keleş’e nezaket ziyaretinde bulunan El Gamidi, ‘Yeni görevinizde başarılar dilerim” dedi.

****

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz'ın katıldığı "Cami, Çocuk Buluşması" adlı programda, yaz Kur'an kurslarında eğitim alan öğrenciler ve aileleri, Güngören Veysel Karani Camisi'ni doldurdu. Kurslarda eğitim görüp Kur'an okumayı öğrenen çocuklar, camiye kurulan rahlelerde diz çökerek güzel görüntüler oluşturdu. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, camilerin çocuklarla güzelleştiğini vurgulayarak, "Biz camilerimizin ve mabetlerimizin çocuklarımızla gül açmasını, çiçek açmasını, çiçek gibi olmasını önemsiyoruz. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimizdir, istikbalimizdir. Onların varlığı bizim varlığımızın devamıdır. Anne babaların devamı, çocuklarıdır. Hocaların devamı, öğrencileri, talebeleridir. Bu bakımdan çocukların mabetleri doldurması çok önemlidir." dedi.

****

Reşadiye İlçe Müftülüğü tarafından yaz Kur’an kursları arasında dini bilgi yarışması düzenlendi.
Yaz Kur’an kursları arasında düzenlenen yarışmada önce camilerde birinciler seçildi. Daha sonra kendi camilerinde birinci olan öğrenciler Reşadiye Halk Eğitim Merkezi salonunda yarıştı. Yarışmaya birinci olan 4 Kur’an Kursu öğrencisi katıldı. Düzenlenen yarışmalarda dereceye girenler arasında Abdussamed Koç birinci, Fahreddin Emir Şahin ikinci, Funda Nur Erdoğan ise üçüncü oldu. Dereceye girmeyi başaran öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

****

Maltepe Müftülüğüne bağlı Mimar Sinan Kız Kur'an Kursu'nda görev yapan Leyla Gürbulak ve Günnur Cebesoy, evlilik hazırlığı yapan ihtiyaç sahibi genç kızlara umut oldu. Kur'an eğitmenleri Gürbulak ve Cebesoy, gelin adaylarının çeyizlerini hazırlayıp düğün yapmalarına yardımcı oluyor. Gelin adayı bir genç kızın çeyizinde bulunması gereken her türlü malzeme ile ev için gereken eşyaları, Maltepe'deki Kur'an kurslarında görev yapan hocalar aracılığıyla hayırseverlerden temin eden Gürbulak ve Cebesoy, 2 yılda 13 çiftin evlenmesine vesile oldu.

****

Düzce İl Müftülüğüne bağlı Aydınpınar Nurettin Bilgin Yatılı Erkek Kur’an Kursunda hıfzını başarıyla tamamlayan 15 öğrenci hafızlık belgelerini, 29 Temmuz 2017 Cumartesi günü yoğun katılımın olduğu icazet merasiminde aldı.

****

Mucur İlçesi’nde Yaz Kur’an Kursları coşkuyla devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın koordinesinde ülke genelinde olduğu gibi Mucur İlçesi’nin merkez ve köylerinde de Yaz Kur’an Kursu hizmetleri coşkuyla devam ediyor.

****

Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı Kadın Destek ve Yaşam Merkezlerinde eğitim gören bayan kursiyerler yapmış oldukları çalışmalarla göz doldurmaya devam ediyor. Merkezlerde verilen Kuran'ı Kerim kursuna vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

****

İnönü’de İlçe Müftülüğü ve Emniyet Amirliği işbirliği ile Kur’an kursu çocuklarına trafik eğitimi verildi. ’’Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı’’ kapsamında, Trafik Dedektifleri Projesi ile yaz tatilinde Ku’ran kursuna giden yaklaşık 100 çocuğa, trafik bilincin kazandırılması adına eğitim verildi. 

****

Beykoz'un hafızları 8-9 Ağustos'da yapılacak Türkiye geneli Hafızlık yarışmasında ön elemeye katılacaklar. Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan “Hafızlık Tespit Sınavlarında" Elmalı Kur’an Kursu Öğrencisi Harun Alkan erkek kategorisinde bölge birincisi oldu. Büyük bir maratonun ardından hem hafız hem de bölge birincisi olan Harun Alkan'ın birinciliği ailesinde sevinçle karşılanırken, onu yetiştiren hocaları da memnuniyetini ifade etti.

****

Hakkari İl Müftülüğü tarafından “Cami-Çocuk” buluşması programı düzenlenerek, ülkelerinde savaş ve açlıkla mücadele eden çocuklar için dua edildi. Bulak Mahallesi’nde bulunan Hacı Said Camisi’nde düzenlenen programa İl Müftüsü Faruk Gürbüz, değişik camilerde görevli imamlar ve Kur’an kursu öğreticileri ile yüzlerce öğrenci katıldı. 

****

Sinop'ta Yaz Kur'an Kurslarında eğitim gören çocuklar Alaaddin Camisi'nde bir araya gelerek aldıkları eğitimlerin değerlendirmesini yaptılar.Sinop'ta 12 Haziran'da başlayan Yaz Kur'an Kurslarında eğitim gören çocuklar merkez Alaaddin Camisi'nde bir araya geldi. Tüm camilerden toplanıp bir araya gelen öğrenciler kurslarda aldıkları eğitimin kritiğini yaparlarken aynı zamanda camide eğlendiler.Kaynak: Çocuklar camide buluştu 

****

Hassa Müftülüğü tarafından ilçe merkezindeki bir camide düzenlenen Kur'an kursu, Türk ve Suriyeli çocukları bir araya getirerek, kaynaşmalarına yardımcı oldu. Hatay'ın Hassa ilçesindeki Seydi Salih Camisi'nde düzenlenen Kur'an kursuna hem Türk hem de kentte sığınmacı olarak bulunan Suriyeli ailelerin çocukları yoğun ilgi gösterdi. Kursa katılan çocuklar hem Kur'an öğreniyor hem de birbirleriyle kaynaşma fırsatı buluyor. Seydi Salih Camisi İmam Hatibi Ali Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk ve Suriyeli çocukların aynı ortamda Kur'an öğrenerek güzel vakit geçirdiklerini söyledi.

****

Bilecik İl Müftülüğü Yaz Kur’an Kurslarına devam eden öğrenciler arasında Kur’an-ı Kerimi Güzel okuma ve Dini Bilgiler yarışması yapıldı. Osmanlı Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen yarışmaya 25 Yaz Kur’an Kursundan öğrenciler katıldı. İl Müftüsü Necati Akkuş’un başkanlığını yaptığı jürinin değerlendirmeleri sonucunda; kızlar dalında Vezirhan Yaz Kur’an Kursu'ndan Aleyna Yurddaş, erkekler dalında 500 Evler Yaz Kur’an Kursu'ndan Yusuf Efe Özkan birinci oldu. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çeşitli hediyeler verildi. 

****

Sağlık Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de, 112 ambulanslarına geçiş önceliğinin sağlanmasının yaygınlaştırılması amacıyla her yaş gurubuna yönelik ‘Yaşama Yol Ver’ programları başlatıldı. Bu program kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü,  Balıkesir İmam Birgivi Camii’nde Kur-an Kursu öğrencilerini 112’nin gereksiz aranmayarak ambulanslara yol verilmesi konusunda bilgilendirdi.

****

Çorum Belediyesi ile İl Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği 2.Cami Çocukları Spor Oyunları futbol turnuvası öncesi öğrencilere malzemeleri dağıtıldı. 31 takımın 8 grupta mücadele edeceği futbol turnuvasında 360 öğrenci ter dökecek. Dün saat 10.30'da Akşemseddin Cami önünde Çorum Belediyesi tarafından malzeme dağıtım töreni gerçekleştirildi. Çorum Belediyesi Spor İşleri Müdürü Nadir Solak'ın katıldığı malzeme dağıtım töreninde turnuvada forma giyecek öğrencilere 360 adet halı saha ayakkabısı, forma, tozluk, tekmelik ve 30 kaleci eldiveni cami idarecilerine teslim edildi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığının (DİB) "Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım" sloganıyla başlattığı ve iki dönemi geride bırakarak üçüncü dönemde devam eden yaz Kur'an kurslarına Diyarbakır'da binlerce öğrenci katılım sağlıyor. Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, 12 Haziran'da başlayan yaz Kur'an kurslarının Ramazan ayına denk gelmesinin, geçen yıllara göre camilerde çocukların Kur'an-ı Kerim'e ilgilerinin daha güçlü olmasına sebep olduğunu söyledi. 

****

DİVA-SEN, Kırklareli il müftülüğü bünyesindeki Kur’an Kurslerina giden 970 öğrenciye dondurma dağıttı

****

Kızıltepe Belediyesi, yaz kurslarına katılan öğrencilere tişört ve şapka hediye etti. Kızıltepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan yaz kurslarına katılan bin 492 öğrenciye tişört ve şapka dağıtıldı.

****

Geçici Kur'an kursu öğreticileri, Sur İşadamları ve Toptancılar Derneği (SİDER) Başkanı Şükran Yılmaz'ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kur'an-ı Kerim öğreticisi Berfin Başak, sosyal haklardan mahrum kaldıklarını savunarak, şöyle konuştu:  "Geçici Kur'an kursu öğreticileri olarak sosyal ve ekonomik şartlarda ki durumumuzun iyileştirilmesini istiyoruz. Bu konuda hükümetimizin yardımcı olmasını istiyoruz.  Diyarbakır'da Kur'an kurslarına talep çok fazla. Sadece Kur'an öğretmiyoruz, çocuklarımıza iyi bir eğitim vermekteyiz. Terör olaylarının yaşandığı bu bölgede çocukların bu tür yollara girmemesi için de eğitim veriyoruz."

Kızılcahamam Müftülüğü Hacı Ali Kız Kuran Kursu öğrencileri ve hocaları, Kızılcahamam Huzurevi’ni ziyaret etti. Kızılcahamam Müftülüğü Hacı Ali Kız Kuran Kursu ve 4-6 yaş kursunun öğrencileri ile hocaları, Kızılcahamam Huzurevi’nde kalan yaşlıları ziyaret etti. Programa Kızılcahamam Müftüsü Selçuk Kılıçbay, aşağı Merkez Cami Müezzin Kayyımı Mehmet Metin ve huzurevi yöneticileri katıldı.

****

Van Büyükşehir Belediyesi, 'Yaz Kur'an kursu' kapsamında 120 çocuğa Kur'an-ı Kerim okumayı öğretti. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte Hacıbekir Mahallesi'ndeki Kültür Merkezi ile Kadın Yaşam Merkezinde çocuklara yönelik Kur'an kursu açıldı. İpekyolu Müftülüğünde görevli eğitmenler tarafından verilen iki aşamalı eğitimlerin ilk etabı yoğun ilgi gördü. Kursiyerlerin büyük çoğunluğunu 8 ile 10 yaş arasındaki çocuklardan oluşurken, kursun ilk etabını başarıyla tamamlayan 120 kursiyer Kur'an-ı Kerimi öğrenip mezun oldu.

****

Bitlis Müftülüğü tarafından, Bitlis Siteler Camii'nde, Yaz Kur'an Kurslarında okuyan çocuklara yönelik camiler arası dini bilgiler ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışması düzenlendi. Yarışmaya, Bitlis merkez ve merkeze bağlı köy camilerinde okuyan çocuklar katıldı. Yarışma öncesi jüri tarafından yarışmanın kuraları anlatıldı.  Çocuklar dereceye girmek için ter dökerken, aileler ise çocuklarını dinleyerek başarıları için dua ettiler.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Cami Çocuk Buluşması’ projesi kapsamında Kur’an-ı Kerim öğrenen çocuklarla bir araya gelen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, öğrencilere ikramlarda bulundu. Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu ile birlikte Mehmet Ali Tahmazoğlu Camisi’ni ziyaret eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Camilerde ve Kur’an Kursları’nda Kuran-ı Kerim öğrenmek için kursa gelen 1000 öğrenciye top hediye ettikten sonra yemek ve dondurma ikramında bulundu.

****

Kızıltepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan yaz kurslarına katılan bin 492 öğrenciye tişört ve şapka dağıtıldı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan Yaz Kursları ve Yaz Spor Okullarına, yaz tatilini verimli ve eğlenerek geçirmek isteyen öğrenciler büyük bir ilgi gösterdi.

****

Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’da bulunan Sahil Amfi Tiyatro alanında Süleymanpaşa Müftülüğü ve Tekirdağ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından düzenlenen ‘Yaz Kur'an kursları bitirme Töreni’ne Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü HASAN Yılmaz, İl Milli eğitim Müdürü Ersan Ulusan’ın yanı sıra çok sayıda STK temsilcileri, Süleymanpaşa Müftülüğü yetkilileri ve yüzlerce çocuk aileleri ile birlikte katıldı.

****

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda Bahçelievler İmam Birgivi Camiinde Kuran Kursuna katılan öğrencilere ‘Yaşama Yol Ver’ kampanyası hakkında bilgiler verildi. Bahçelievler İmam Birgivi Camiinde Kuran Kursuna katılan öğrencilere yönelik Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda ‘Yaşama Yol Ver’ kampanyası hakkında bilgiler verildi. 

****

Mardin Müftülüğü Cami Gençlerine ve Cemaatine Piknik düzenledi İl Müftümüz İsmail Çiçek ile birlikte Artuklu İlçe Müftüsü Mustafa Ali Işık, Cami gençleriyle ve cemaatiyle Piknik düzenledi. Pikniğe katılan İl Müftümüz Çiçek gençlere ve haziruna dualarda bulundu.

**** 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twıtter

Bilgiyi Keşfedin

mahihaber

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  1
  3
 • 2
  Evkur Yeni Malatyaspor
  1
  3
 • 3
  Kasımpaşa
  1
  3
 • 4
  Beşiktaş
  1
  3
 • 5
  Trabzonspor
  1
  3
 • 6
  Akhisar Bld.Spor
  1
  3
 • 7
  Medipol Başakşehir
  1
  3
 • 8
  Fenerbahçe
  1
  1
 • 9
  Göztepe
  1
  1
 • 10
  Gençlerbirliği
  1
  1
 • 11
  Kardemir Karabükspor
  1
  1
 • 12
  Atiker Konyaspor
  1
  0
 • 13
  Bursaspor
  1
  0
 • 14
  Demir Grup Sivasspor
  1
  0
 • 15
  Alanyaspor
  1
  0
 • 16
  Osmanlıspor FK
  1
  0
 • 17
  Antalyaspor
  1
  0
 • 18
  Kayserispor
  1
  0

Facebook\'ta DiniHabergentr

2017 Dini Günler

tesbihatlar