Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Camiası Bunları Konuşuyor - Ağustos 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-08-31 17:00:00
Diyanet Camiası Bunları Konuşuyor - Ağustos 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize Ağustos 2017 tarihleri arası ulaşan haberlerden özetler ( Sürekli Güncellenmektedir - Lütfen Takip Ediniz ) Son Güncelleme - 31.08.2017 - 17:00

****

Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı ,Arakan’da yaşanan katliama tepki göstererek,"İslam dünyası ülkeleri biran önce harekete geçmelidir" dedi. Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddeti kınayan Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı, Arakan'da tam bir insanlık dramı yaşandığını belirterek, son bilgilere göre evlerini terk eden Müslümanların sayısının 100 bini geçtiğini söyledi.

****

Gaziantep'te yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde camilerde temizlik çalışması başlatıldı. Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerindeki cami ve mescitler gül suyuyla temizlendi. 

****

Finike'nin Turunçova Mahallesi'nde 1902 yılında Baharzade Muhammed ağa tarafından yaptırılan Bağyaka Camii hala hizmet vermeye devam ediyor. Portakal bahçelerinin arasında yer alan cami de restorasyon çalışmalarına başlanacak. Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ile Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, tarihi camide incelemelerde bulundu. Daha önce 1979 ve 1983 yıllarında iki kez tadilat yapılan camii yüzde 70 oranında aslını koruyor. 

****

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ziyarete kapatıldı Restorasyon dolayısıyla sadece cumartesi ve pazar günleri ziyarete açık olan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, 'geçici çatı' çalışmaları nedeniyle tamamen ziyarete kapatıldı. Restorasyon dolayısıyla sadece cumartesi ve pazar günleri saat 12.00-18.00 arası ziyarete açık olan eser, "geçici çatı" çalışmaları nedeniyle tamamen ziyarete kapatıldı. Divriği Kaymakamı Abdullah Özübek, yaptığı yazılı açıklamada, "Bir süredir Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bugünden itibaren ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar ziyaretçilerimizin can güvenliği açısından Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ziyarete kapatılmıştır." ifadelerini kullandı.

****

Cami altındaki depo alev alev yandı. .. Vatandaşlar cami halılarını kurtarmak için seferber oldu Mersin'in Erdemli ilçesindeki Karyağdı Camiinde çıkan yangın korku dolu anlar yaşattı. Vatandaşlar camideki halıları kurtarmak için büyük çaba sarf ederken, caminin alt katındaki Kuran kursu ve ahşap ve plastik kasaların bulunduğu depo tamamen yandı. 

****

Karacabey'de hayırsever İzzet Çetinkaya tarafından yapımı başlatılan Hacı İzzet Çetinkaya Veysel Karani Camisi, Kurban Bayramı'nda ibadete açılacak. Hamidiye Mahallesi'ndeki camide incelemelerde bulunan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, güzel bir eserin son aşamaya gelmesini sevinçle karşıladıklarını söyledi.

****

Konya'da 40 Gün Camiye Giden Çocuklar Bayram Hediyelerini Aldı Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "Güle Oynaya Camiye Gel" projesinde bisikletler dağıtılmaya devam ediyor. Selçuklu Belediyesi tarafından çocuklara camiyi sevdirmek amacıyla gerçekleştirilen "Güle Oynaya Camiye Gel" projesine katılan çocuklar bisiklet heyecanı yaşıyor. 40 gün boyunca sabah namazına giden bin 527 çocuk, bayram hediyesine kavuştu. Dağıtımların Selçuklu Belediyesi hizmet binasında devam ettiği projede, çocuklar bayram öncesi bisikletlerini almış olacak. "Güle Oynaya Camiye Gel" projesi için Selçuklu Belediyesi'ne teşekkür eden veliler, projenin çocukların cami alışkanlığı kazanması açısından çok yerinde bir proje olduğunu belirtti.

****

Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Mekke’de TRT Haber’e konuk oldu.
Mekke’den canlı olarak yayınlanan ‘Özel Yayın’da soruları yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanvekili Keleş, içinde bulunduğumuz hac mevsimi, yaklaşan Kurban Bayramı ve haccın hikmetine dair açıklamalarda bulundu. Yaklaşan Kurban Bayramının tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dileyen Başkanvekili Keleş, haccın bir dönüşüm olduğunu dile getirerek, haccın iyiliğe ulaştıran, güzel ahlaka ulaştıran bir eğitim süreci olarak değerlendirilmesi gerektiği üzerinde durdu.

****

Kazımpaşa Cami'nin temeline ilk harç döküldü. Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Osman Çelik ile birlikte dernek üyeleri ve mahalle sakinlerinin de katıldığı programda Kazımpaşa Camii'nin temeline ilk harcı döktü.

****

İsviçre’de, 28 milyon liraya iki spor salonu, bir fitness salonu, hamam ve saunanın da yer alacağı dünyanın ilk 5 yıldızlı camisi yapılacak. İsviçre’de, 7,7 Milyon Frank’a iki spor salonu, bir fitness salonu, hamam ve saunanın da yer alacağı dünyanın ilk 5 yıldızlı camisinin yapılacağı gündeme geldi. Müslümanların yoğun yaşadığı yerlerden olan İsviçre’de 10 yıl önce başlayan ‘minare’ krizi hala sıcaklığını korurken, bir yandan da ülkede dünyanın en lüks camisi için çalışmalar başlatıldı.

****

Kuran kursuna katılan öğrenciler için hatim duası yapıldı. Kırklareli'nin Vize İlçesi'ne bağlı Çakıllı beldesindeki Yeni Cami’de yaz Kur’an kursuna katılan öğrenciler için hatim töreni düzenlendi. Yenicami İmam Hatibi Hüseyin Akgün’ün öğreticiliğini yaptığı hatim programında Kur'an Kursu öğrencileri tarafından Kur'an’ı Kerimden ayetler, itikat, ibadet ve siyer derslerinden seçilmiş dini bilgiler ve ilahiler seslendirildi.

****

Ekinözü İlçe Müftülüğü’ne bağlı olarak Yaz Kur’an Kurslarında eğitim alan öğrenciler, Belediye Başkanı Nursi Çeleğen’in düzenlediği öğle yemeğinde bir araya geldiler.

****

Mucur’daki Yaz Kur’an Kursu Öğrencileri bilgi yarışmasında derece kazandılar. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Yaz Kur’an Kursu hizmetlerini geliştirmek ve öğrencileri teşvik etmek için düzenlenen Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Bilgi Yarışması finalleri İl Müftülüğü tarafından İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.Mucur İlçesi adına ilçe birincileri olarak kız-erkek iki ayrı kategoride yarışmaya katılan Yaz Kur’an Kursu Öğrencileri’nden; Lengerlioğlu Camii Öğrencisi Beyza Sezer, Kızlar İl 1.’si; Osmangazi Camii Öğrenci Abdullah Şahin, Erkekler İl 3.’sü, olma başarısını gösterdiler.

****

Kütahya’da yapılan Kur’an Kursları arası bilgi yarışmasında il birincisi olan Hisarcık Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Zeynep Şevval Tekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Cebeci tarafından ödüllendirildi.

****

Orhangazi Ortaokulunda Yaz Kuran Kursu düzenlenen belge töreni ile tamamlandı. Orhangazi Müftülüğü tarafından yürütülen kurslar kuran kurslarının yanı sıra bazı okullarda da kurslar açılmıştı. Orhangazi Ortaokulunda açılan ve çok sayıda minik çocuğun katıldığı Orhangazi Ortaokulundaki kursu tamamlayan öğrenciler hocaları tarafından kurs bitirme belgelerinin verilmesi ile tamamlandı.

****

2017 Yılı Yaz Kuran Kursu erkek ve kız öğrenciler arasında yapılan Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışmasında, erkek öğrenciler kategorisinde önce İlçe birinciliğini daha sonra da İstanbul birinciliğini Sokullu Mehmet Paşa Camii Yaz Kuran Kursu öğrencisi Selim İmrak kazandı. Sokullu Mehmet Paşa Camiinde Müftümüz İrfan Üstündağ ile eski ilçe müftülerimizden Mehmet Narin'in de katılımıyla, İlçemizin gururu olan Selim İmrak'a plaket takdimi yapıldı.

****

Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Seğmenler Camisi cemaati, müezzin Nihat Uysal’ın öncülüğünde yürütülen kampanyayla yaz Kur’an kursuna katılan ve düzenli camiye gelen çocukları bisikletle ödüllendirdi. Seğmenler Camisi Müezzini Uysal, yaptığı açıklamada, çocuklara camileri sevdirmek amacıyla bisiklet kampanyası düzenlediklerini söyledi.

****

Bir internet sitesinde yer alan "Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mürteza Bedir mi oluyor?" başlığı ile verilen habere, İstanbul Üniversite İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mürteza BEDİR'den yalanlama geldi.

****

Müftülük, Kurban Derisi ve Kellesi Topluyor Geyve Müftülüğü vatandaşlarımızı, yapımı devam etmekte olan Yatılı Hafızlık Kuran Kursuna kurban derisi ve kellesini bağışlayıp sevap kazanmaya davet ediyor.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde 2017-2018 eğitim-öğretim dönemini planlamak, değerlendirmek ve hizmetlerin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla 21-22 Ağustos 2017 tarihlerinde Başkanlık Merkezinde bir istişare toplantısı yapıldı.

****

Din görevlilerine yeni mekan... Yozgat Din Görevlileri Derneği, yeni binasında hizmet vermeye başladı. Derneğin yeni binasının açılışında Yozgat İl Müftüsü Salih Sezik, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan, Yozgat valiliği İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu, Müftü Yardımcısı İsmail Karadavut, AK Parti İl Başkanı Harun Lekesiz de hazır bulundu. 

****

“Bu Yaz Camideyim” Projesi Ödülleri Sahiplerini BulduMÜSİAD Gençlik Kurulu tarafından organize edilen “Bu Yaz Camideyim” projesi kapanış ve ödül töreni yapıldı. Bayraklı Emek Mahallesi’nde Çamlık Camii’nde yapılan törene; Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Bayraklı Müftüsü Dr. Bilal Doğan, Teşkilatlanma ve Gençlik Kurulu Komisyonu Başkanı Galip Atar, Gençlik Kurulu Başkanı Mustafa Temel ve Genç MÜSİAD üyeleri katıldı. Kur’an’a geçen ve proje kapsamında başarılı olan 220 çocuğa çeşitli hediyeler verildi.

****

Müftü Gürpınar’dan kurbanlık uyarısı... Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, Kurban Bayramı öncesi yaptığı açıklamada, vatandaşları kurbanlık hayvan seçerken yaşı ve fiziki özelliklerine dikkat etmeleri konusunda uyardı. Müftü Gürpınar 'çok zayıf, iki gözü kör, kulakları kesilmiş, kuyruğu kopmuş ve topal hayvanların' kurban edilmesinin caiz olmadığını belirtti.

****

Kurbanlık Alırken Dikkat! Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen kurban alacak vatandaşlara uyarılarda bulunarak, "kurbanlık için uygun olan hayvanlarda öncelikle erkek olanların tercih edilmesi gerekmektedir" dedi. Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken konular hakkında da bilgi veren Çimen, “Bayramlar bizim sevinç neşe günlerimiz. Kesimlerimiz, hayvan satış yerlerimiz biz Müslümanlara yakışır bir şekilde olmalı. Bunlarda temizlik, tertip ve düzen konusunda dikkatli olmamız gerekiyor.

****

Antalya Gazipaşa Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşları uyarmak amacıyla önemli açıklamalarda bulundu. İlçe Müftüsü Yalçınkaya, vatandaşlara kurbanlık ve kurban özellikleri hakkında çeşitli bilgiler verdi. Müftü Yalçınkaya, Kurban Bayramı’nın kendine has bir ilahi anlamı olduğunu belirterek, kesilen hayvanın etlerinin dine uygun bir şekilde dağıtılması gerektiğini kaydetti. Kurbanın paylaşma ve ulaştırma anlamı taşıdığına dikkat çeken Yalçınkaya, yıllık et ihtiyacını karşılama düşüncesi ile kurban kesmenin dinen uygun olmadığını belirtti.

****

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Kur-anı kerim kursu sona ererken, hatim merasimi düzenlendi. Öğrenciler ile velilerinin hatim heyecanını ve mutluluğunu birlikte yaşadığı program konferans salonunda düzenlendi. Törende kursu bitiren 11 öğrenci, Kur’an-ı öğrenmenin ve hatmetmenin mutluluğunu yaşadılar.

****

Ankara Gölbaşı Seğmenler Camisi cemaati, camiye gelen çocukları bisikletle ödüllendirdi Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Seğmenler Camisi cemaati, müezzin Nihat Uysal’ın öncülüğünde yürütülen kampanyayla yaz Kur’an kursuna katılan ve düzenli camiye gelen çocukları bisikletle ödüllendirdi. Seğmenler Camisi Müezzini Uysal, yaptığı açıklamada, çocuklara camileri sevdirmek amacıyla bisiklet kampanyası düzenlediklerini söyledi.

****

Etiler'e yeni camii geliyor ... İBB Yapı İşleri Müdürlüğü, Etiler’e yeni bir cami yapıyor. Etiler yeni cami proesi 5 bin 20 metrekare alan üzerinde yükselecek. Proje, 21 Eylül’de yapılacak olan ihale ile başlayacak. Projenin ihale sonrası sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde yer teslimi yapılarak inşaatına başlanması ve yer tesliminden itibaren 370 günde tamamlanması planlanıyor.

****

Ürgüp İlçe Müftülüğü tarafından Musalla Camiinde “Yaz Kur´an Kursları Buluşması” düzenlendi. Ürgüp merkez, köy ve kasabalarda, yaz dönemi Cami ve Kuran kursunda eğitim gören öğrenciler Ürgüp musalla camiinde bir araya geldiler. Kurs öğreticilerinin ve din
görevlilerinin yaz boyunca öğrettiklerini öğrenciler camide sunma fırsatı buldular. Etkinliğe Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, İl Müftüsü Yakup Öztürk, İlçe Müftüsü A. Muhammed Çınar ve çok sayıda öğrenci ve velileri katıldılar.

****
 

Osmaniye’de Cami-Çocuk Buluşması Etkinliği... Osmaniye’de İl Müftülüğünce “Cami-Çocuk Buluşması” etkinliği yapıldı. Selahaddin Eyyubi Camii’nde gerçekleştirilen etkinliğe Osmaniye İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, din görevlileri ve Selahaddin Eyyubi Camii yaz kursu öğrencileri ve velileri, komşu camilerin öğrenci ve hocaları, mahalle sakinleri ve cami cemaati de katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlanan programda, ilahiler, şiirler, vaaz sunumu, hutbe okunması, tiyatro gösterisi, yarışmalar, ödüller ve ikramlarla dolu dolu bir pogram yaşandı.Etkinlik sırasında bir konuşma yapan Osmaniye İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu konuşmasında cami-çocuk buluşmasının ve yaz kurslarının önemini anlattı. Hocalara, öğrencilere ve velilere teşekkür etti.

****

Düzce Belediyesi tarafından Ağa mahallesinde Kur’an Kursunu tamamlayan öğrencilere ayakkabı hediye edildi. Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Ağa mahallesi Yeşil camide Kur’an Kursunu bitiren öğrencilere ayakkabı verildi. 

****

Altınçağ İlim Kültür Ahlak ve Yardımlaşma Derneğinde yaz kurslarını tamamlayan 100 öğrenciye belge ve çeşitli hediyeler verildi.

****

Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan Çakıllı Beldesindeki Yeni Cami’de yaz Kur’an-ı Kerim kursunda, öğrenciler bilgisayar başında internet ortamında eğitimlerini sürdürüyor.
Çakıllı’da bulunan Yeni cami altındaki Okuma Salonu ve Kur’an-ı Kerim Öğrenme Merkezi, yaz Kur’an-ı Kerim Kursu öğrencileri ve öğrenmek isteyen herkes için farklı bir donanımla dikkatleri çekiyor.

****

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen ve içinde 4 minareli dev bir cami, kongre merkezi, kütüphane, satış yerleri, restoranlar ile ofislerin yer aldığı Kuzey Yıldızı Külliyesi'nin yapımı hızla devam ediyor. Büyük bölümü  tamamlanan ve Osmanlı döneminin sembol cami ve külliyelerinden esinlenerek inşa edilen eser,  ihtişamlı görüntüsüyle büyülüyor.

****

Bitlis merkeze bağlı yaklaşık 600 hanelik Hüsrevpaşa Mahallesi'nde cami ve Kur'an kursu olmadığı için birçok öğrenci Kur'an-ı Kerim dersi alamazken, yaklaşık 120 öğrenci de okulda ders alıyor. 12 Haziran'da başlayan yaz Kur'an kursları bugün itibariyle son bulurken, caminin olmadığı mahalledeki çocuklar ise kursa gidemediler. En yakın caminin kendilerine 3 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten mahalleli, çocuklarının Kur'an eğitiminden mahrum kaldıklarını belirtiyor.

****

Çalışan Sen Konfederasyonu ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir ve Genel Başkan Yardımcısı Menderes Ateş, sendikal çalışmalar kapsamında çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Konya’ya gitti Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ı ziyaretin ardından müftülük personeliyle bir araya gelen Din-Bir-Sen heyeti, daha sonra AK Parti İl Başkanı Musa Arat’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette Özdemir’e Genel Başkan Yardımcısı Menderes Ateş, Konya İl Başkanı ve Çalışan Sen Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Bitim, İç Anadolu Bölge Başkanı Mithat Tömek, Konya İl Başkan Yardımcıları Ömeri Faruk Küçükkösen ve Muhsin Özbakır eşlik etti.

****

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Diyanet İşleri Başkan Vekili Dr. Ekrem Keleş’i makamında ziyaret etti.

****

Van Valisi Murat Zorluoğlu, İl Müftülüğünü ziyaret etti. Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, yürüttükleri çalışma ve projelerle alakalı brifing verdi. İl müftü yardımcısı ve birim şeflerinin de hazır olduğu toplantıda konuşan Vali Zorluoğlu; din ve eğitim hizmetleri, mali işler, personel durumu ve farklı alanlardaki birçok çalışma ve projeleri beğenerek teşekkürlerini iletti.

****

Manisa'da Hatuniye Camii'nde Yaz Kur'an kursuna katılan öğrenciler için, "Yaz Kur'an Kursunda Öğrendiklerimiz" programı düzenlendi. Yaz Kur'an kurslarında eğitimi tamamlayan öğrenciler için Manisa'nın tarihi Hatuniye Camii'nde açılan kurslarının sona ermesi nedeniyle tören düzenlendi. Hatuniye Camii İmam Hatibi Hayrettin Çoban, yaptığı konuşmada, bu yıl Yaz Kur'an kursuna 100'den fazla öğrenci katıldığını belirterek, "Her yıl öğrencilerimiz Kur'an öğrenmek, dinini öğrenmek, peygamberimizin hayatını öğrenmek için camilere akın ediyor. Bizlerde din görevlileri olarak elimizden geleni yapıyoruz." dedi.

****
 

12 Haziran tarihinde başlayan ve 18 Ağustos Cuma günü sona erecek olan 2017 Yılı Yaz Kur’an Kursları kapanış programı Amasya Valisi Sn. Dr. Osman Varol, Belediye Başkan Vekili Mehmet Dümen, İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Yaz kurslarına katılan öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaşların katılımıyla Amasya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

****

Afyon'da Yaz tatilinin başlamasıyla Yaz Kur'an KurslarıNı şenlendiren çocuklar, İmaret Camiinde ortaklaşa final programı gerçekleştirdiler. Cami görevlileri ile birlikte İmaret Camiine gelen çocuklar final programında Kur'an-ı Kerim, ilahi, ezan ve şiir okudular. Programın sonunda camiler arası bilgi yarışması düzenlendi.

****

Giresun İl Müftülüğü 2017 Yılı Yaz Kur’an Kurslarına devam eden öğrenciler arasında İlçe Müftülüklerinin de katılımıyla İl geneli, “Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler” yarışması yapıldı. İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen “Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler” yarışmasına İl Müftüsü Muhittin ORAL, İl Müftü Yardımcısı Murat MUTLU, Uzman Vaiz Gülay AYARA’ın jüri üyesi olarak katıldığı yarışmaya  Yaz Kurslarında eğitim veren Cami Görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticileri, yarışmacı öğrenciler ve aileler katıldı.

****

Hatay'ın Hassa ilçesinde, çocuklara camide cemaatle namaz kılma alışkanlığı kazandırmak isteyen din görevlisi Hüseyin Bolat, başlattığı "Camide namaz kılıyorum" kampanyası ile ibadethaneye gelen küçüklere tablet, basketbol topu ve sırt çantası hediye ediyor

****

Bitlis’in Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Tatvan Müftülüğü bünyesinde görev yapan imam-hatip ve Kur’an kursu öğreticileriyle bir araya geldi. Diyanet çalışanlarının ülkemizin manevi mimarları, sosyal hayatımızın önemli kişileri ve toplumun kanaat önderleri konumunda bulunduklarını dile getiren Özkan, bu vesile ile topluma milli ve manevi değerlerimizi etkin bir şekilde anlatıp, ahlaklı iyi bireyler yetiştirmede azami gayretin sarf edilmesini istedi. Düzenlenen toplantıya İlçe Müftüsü Mehmet Ekinci de katıldı.

****

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yayınevi tarafından Almanya DİTİB camilerindeki Kur'an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Kursları için hazırlnan yeni eğitim-öğretim yılında kullanılacak kitaplar yayınlandı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yayınevi tarafından Almanya DİTİB camilerindeki Kur'an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Kursları için hazırlanan "Camiye Gidiyorum 1" din dersi kitabının ardından 7-9 yaş düzeyi için "Camiye gidiyorum 1 - Öğretici Kitabı", 7-15 yaş düzeyi için "Kur'an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler Öğretim Programı" ile çocuk diliyle imanın şartlarını anlatan serinin kaderin Allah'tan geldiğine dikkat çeken "Allah kennt mein Schicksal" isimli kitabı yayınlandı.

****

Tekirdağ’da 2017 yılı yaz Kur’an-ı Kerim kursu öğrencileri arası Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler yarışması yapıldı. 2017 Yılı Yaz Kur’an-ı Kerim Kursu Öğrencileri Arası Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması, Merkez Eski Camide yapıldı. Yarışmada erkekler kategorisinden Çorlu Mekke Kur’an-ı Kerim Kursundan Mahmut Korkut birinci, Saray Yenimahalle Kur’an-ı Kerim Kursundan Muhammet Bilal Öztürk ikinci ve Malkara Zülfikarağa Kur’an-ı Kerim Kursundan Kayra Işık ise üçüncü oldu.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yapımı planlanan Göl Caminin temeli düzenlenen törenle atıldı. Törene Viranşehir Kaymakamı Ömer Cimşit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş, Belediye Başkan Yardımcı Mahmut şık Diyanet-Sen ilçe temsilcisi adına Ramazan Çelik STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

****

EDİRNE  Müftülüğü tarafından merkez ve ilçelerdeki Yaz Kuran kurslarında eğitim gören öğrenciler, Selimiye Camii'nde düzenlenen Kuran-ı Kerim'i güzel okuma ve dini bilgiler yarışmasında birbirleriyle yarıştı. Selimiye Camii'nde düzenlenen yarışmada Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm başkanlığındaki jüri, Kuran-ı Kerim'i güzel okuma ve dini bilgiler kategorilerinde yarışmaya katılan 14 kız, 14 erkek toplam 28 öğrenciyi değerlendirdi. 

****

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Oruçbeyli Köyü Kur’an Kursu’nda düzenlenen Hafızlık İcazet Töreni’ne katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Etkinlikte Vali Ali Hamza Pehlivan, Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu ve İl Müftüsü Kemalettin Aksoy birer konuşma yaptı.

****

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından düzenlenen yaz Kuran kurslarına katılan öğrencilerin 'Çocuk Cami Buluşması' programı tarihi Kurşunlu Camii'nde yapıldı. İl Müftülüğü tarafından düzenlenen yaz Kur'an Kurslarına katılan öğrencilerin düzenlediği program çerçevesinde tarihi Kurşunlu Camii'nde bin 500 öğrenci bir araya geldi. Öğrenciler tarafından hazırlanan program çerçevesinde Avusturya'dan gelen 13 yaşında ki Furkan Türker tarafından Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda öğrenciler sonra hep birlikte salâvat getirdi. Program
öğrenciler tarafından hutbe verilmesi, vaaz verilmesi ve çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi ile sona erdi.

****

Erzincan Müftülüğünden Cami Çocuk Buluşması Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlatmış olduğu Cami-Çocuk Buluşması programları kapsamında, Erzincan Camii Kebir’de geniş katılımlı bir etkinlik düzenlendi. Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır açıklamasında; “Kur’an-ı Kerim’in hayatımıza yön vermede en önemli etkendir dedi.

****

Efeler Belediyesi ilçe genelindeki cami ve mescitleri bakım aldı. Camilerin çeşitli taleplerini karşılayan belediye ekipleri camilere yeni bir görünüm kazandırıyor. Efeler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü İnşaat Ekibi tarafından yapılan çalışmalar dahilinde ilçe genelindeki camilerde bakım ve onarım işlemlerinin devam ettiği bildirildi. Çalışmalar kapsamında Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Hacı Fevzi Bey Camii, Kocagür Camii ile İlyasdere Camii’nin ihtiyaçlarını karşılayan Efeler Belediyesi cami cemaatinin de de takdirini topladı.

****

Yozgat'ta uzun yıllar müftü yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra emekli olan ve 93 yaşındaki hayatını kaybeden Hali İpek'in cenazesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da katıldı.

****

Edirne Müftülüğü tarafından Kur'an kurslarında eğitim gören öğrencilerin katılımıyla Selimiye Cami'nde Kur'an-ı Kerim güzel okuma ve dini bilgiler yarışması düzenlendi.

****

Öğrencilere Kurs Ödülü Kapadokya Gezisi.. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kırşehir Temsilciliği'nin düzenlediği yaz Kur'an kursuna katılan öğrenciler Kapadokya bölgesini gezdi. Peri bacalarını gezen öğrenciler, Ürgüp ve Göreme yöresindeki çömlek yapımı atölyelerinde de incelemelerde bulundu. Rehberlerden bölge hakkında bilgi edinen öğrenciler, öğretmenlerinin önderliğinde güzel ve eğlenceli bir gün geçirdi.

****

Yaz Dönemi Kurs Öğrencilerinin Piknik Keyfi... Çavdarhisar Kaymakamlığı tarafından okullarda eğitim gören yaz dönemi kurs öğrencileri pikniğe götürüldü. Çavdarhisar destekleme ve yetişme yaz dönemi kurs öğrencileri için, Kaymakam Kadir Yurdagül´ün katkılarıyla Aydıncık korusunda piknik etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Kaymakam Kadir Yurdagül, Milli Eğitim Müdürü Ginyas Kaya, Çavdarhisar İmam Hatip Ortaokulu Müdürü İsmail Yıldız ve Hacıkebir Ortaokulu Müdürü Hüseyin Önür katıldı.

****

Trabzon Of Fındıkoba Hacı Menşure Kundakçı Kur’an Kursu’nda düzenlenen 3.dönem icazet merasiminde hafızlığını tamamlayan 9 hafız mezun oldu. Kur’an Kursu hocaları Osman Kağıt, Sami Sarıcaoğlu ve İlyas Kağıt önderliğinde hafızlığını tamamlayan M.Sait Adsan (Mardin), H.Basri Öztürk (Samsun), Ensar Karaca (Dernekpazarı), Ahmet Alğan (Mardin), Selahattin Zengin (Mardin), Mücahit Akyol (Dernekpazarı), Cüneyt Cebeci (Mardin), Enfal Ali Yazıcı (Çaykara) ve Murat Kayan (Siirt) düzenlenen törende mezuniyet belgelerini aldılar.

****

İlim Yayma Cemiyeti tarafından düzenlenen ve 6 hafta süren Yaz Kur’an Kursunu başarıyla tamamlayan 50 öğrenciye belgeleri düzenlenen programda verildi. İlim Yayma Cemiyetinde düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Salih Altun, İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Ahmet Topuz, Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Nurdoğan, Yozgat Baro Başkan Vekili Fatih Yorulmaz ve davetliler katıldı. İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Ahmet Topuz, yaptığı açılış konuşmasında en eski ve en köklü bir cemiyet olduğunu belirtti. 

****

Akçaova Hafızlık Kur'an Kursu inşaatında kullanılmak üzere merhum Nabi Odabaş adına bağış yapan eşi Gülsevim Odabaş ve Menteşe Müftüsü, TDV Menteşe Şube Başkanı Aslan Çıtır, Kaymakamımız Caner Yıldız'ın himayesinde bağış protokolü imzaladı. Türkiye Diyanet Vakfı'nın " Dünyayı İyilik Değiştirecek ve Dünya İyilikle Güzelleşecek" projesi kapsamında, Kaymakamımız Caner Yıldız, imzalanan bağış protokolüyle yaptığı yardımdan dolayı Hayırsever Gülsevim Odabaş'a TDV'nin iyilik projesine sağladığı katkıdan dolayı teşekkür belgesi verdi.  Gülsevim Odabaş da bu tür iyilik projesine herkesin katkı sağlaması gerektiğini ifade ederek imkanları ölçüsünde bu tarz katkılarının devam edeceğini söyledi.

****

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından çocuklara camiyi sevdirmek amacıyla gerçekleştirilen "Güle Oynaya Camiye Gel" projesinde ilk etap tamamlandı. 40 gün boyunca sabah namazına devam eden bin 777 çocuğa bisiklet hediye edilecek.

****

Engelli İlmihali çalıştayı yapıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu engellilere yönelik yazılacak olan ilmihalin muhteva, dil ve üslubunun nasıl olacağı gibi hususlarda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla "Engelli İlmihali Çalıştayı"nı 26.07.2017 tarihinde Ankara'da Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleştirmiştir. Çalıştay'da  "Engelli Bireylerin İnanç Sorunları", "Engelli Bireylerin Fıkhi Sorunları" ve "Engelli İlmihali Pedagojisi/Dil ve Üslubu" konularında sunumlar yapılmış ve konular müzakere edilmiştir.

****

Osmaniye İl Müftülüğü tarafından yaz Kur'an kursları arasında Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması düzenlendi. İl merkezi, kasaba, köy cami ve kur'an kurslarında eğitim gören öğrencileirn katıldığı yarışma müftülük binasında gerçekleştirildi. Yapılan yarışma sonunda kız öğrencilerden Mevlana Kur'an Kursu öğrencisi Ebru Polat birinci olurken, Cumhuriyet Kur'an Kursu öğrencisi Ayşe Öz ikinci ve Selahaddin-i Eyyubi Camii Kur'an Kursu öğrencisi Zeynep Yıldırım üçüncü oldu. Erkek Öğrencilerden Selahaddin-i Eyyubi Camii Kur'an Kursu öğrencisi Halil Osman Sakar birinci oldu. Dereceye giren öğrencilere ve öğreticilerine teşekkür eden İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, katılımcılara Kur'an-ı Kerim ve İslam İlmihali hediye etti.

****

Bayburt'ta hafızlık eğitimini tamamlayan 30 erkek kursiyer törenle mezun oldu. Oruçbeyli Köyü
Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nda hafızlık eğitimi alan Kur'an-ı hıfzetmeyi başaran 30 öğrenci için
kurs bahçesinde mezuniyet töreni düzenlendi. Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, törende
yaptığı konuşmada, Kur'an kurslarının ilim yuvası olarak tabir edilen mektepler olduğunu ve
buralara gelen gençlerin, Müslümanların yüce kitabı Kur'an-ı Kerim'i öğrendiklerini söyledi.

****

İzmit lçe Müftüsü Musa Bilgiç Evliya Çelebi Kız İmam-Hatip Lise'sini ziyaret etti. Vaaz İrşat Programı çerçevesinde Cuma Vaazını Zincirlikuyu Cami'inde veren İlçe müftüsü Musa Bilgiç, Zincirlikuyu Camii Dernek Başkanı ile birlikte ilçede bulunan Evliya Çelebi Kız İmam-Hatip Lisesi Müdürü Muhammet Kocakaya'yı makamında ziyaret etti. 

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdürrezzak Ateş ve Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ı ziyaret etti. Toprak, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Ateş ve Din Hizmetleri Genel Müdürü Yiğit'i makamında kabul etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Toprak, Ateş ve Yiğit'e ziyaret anısına plaket takdim ederek, yöreye özgü kilim hediye etti. Ateş ve Yiğit'e, ziyaretlerinde İl Müftüsü Faruk Gürbüz eşlik etti.

****

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından çocukların erken yaşta trafik eğitimi almaları amacıyla, Trafik Eğitim Parkında bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkında ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik yapılan bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarından bugüne kadar 4 bin dolayında öğrenci faydalandı.

****

İçişleri Bakanlığınca Lice Belediye Başkan Vekilliğine görevlendirilen Sinan Başak, ziyaret ettiği Kur'an kursu öğrencilerine oyuncak verdi. Başak, belediye ekipleriyle, Kur'an kurslarına giden öğrencileri camide ziyaret etti. Lice genelindeki yaz Kur'an kurslarında 59 camide bine yakın öğrenciye ders verildiğini anlatan Başak, "Lice terörden çok çekmiş bir ilçemiz. Belediyeye görevlendirme yapılana kadar da çocuklarla ilgili sosyal imkanları olmayan bir ilçemizdi. Çocukların terör yüzünden çektikleri acıyı azaltmak için rehabilite faaliyetlerinde bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

****

Van'ın Çaldıran Belediyesi, Kılavuz Mahallesi'ndeki atıl durumda bulunan binayı onararak 80 kişilik Kur'an kursu haline getirdi.  Kılavuz Mahallesi'nde yıllardır kullanılmayan atıl durumdaki bina, belediye ekipleri tarafından onarılarak 80 kişilik Kur'an kursu haline getirildi. 

****

Aydıntepe İlçe Müftülüğü ve İlçe Spor Müdürlüğünün birlikte organize ettiği,yaz Kur'an kursları arasında Halı Saha Futbol Turnuvası düzenlendi.İlçede bulunan 12 Kur'an Kursu takımlarından 3 takım finale yükselerek 1'inci Yukarı Kırzı Kur'an Kursu,2'inci Kale Kur'an Kursu,3'üncü ise Gümüşdamla Kur'an Kursu olmuştur.Turnuvaya katılan bütün öğrencilere turnuva anısına madalya,finale yükselen 3 takıma ise kupa verilmiştir.

****

İzmir'de yaz Kur'an kurslarının tamamlanması dolayısıyla kapanış programı düzenlendi. Kültürpark'taki Fuar Atatürk Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen kapanış programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda konuşan İzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu, "Geleceğin teminatı olan çocukların, dini bütün, vatanına, milletine, devletine, bayrağına bağlı, sağlıklı, üretken, çalışkan ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirilmesi çok önemli. Bu yıl erkek öğrenci sayımız 29 bin 828 iken, kız öğrenci sayımız 29 bin 380'e ulaşmıştır. Toplam yaz Kur'an kurslarına katılan sayısı 60 bine yaklaşmaktadır. Temennimiz bu sayının her geçen yıl daha da artarak devam etmesidir" dedi.

Artvin'de yoğunlaştırılmış yatılı Yaz Kur'an Kursları öğretimi sona erdi . Artvin müftülüğünde “Yatılı Yaz Kur’an Kursları Öğretim Programı” kapsamında19 öğrenciye Yatılı Kur-an Kursu düzenlendi. Kursa katılanlar; Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler alanında, öğrenme düzeylerine ve
gelişim evrelerine uygun olarak eğitim aldı. Program kapsamında ders sonrası gerçekleştirilen sosyal, kültürel, sportif etkinlikler ve ortak kullanım alanlarının sağladığı ‘ortam öğrenmesi’ ile, öğrenciler sorumluluk, fedakârlık, yardımlaşma, saygı, zaman yönetimi, empati kurma gibi değerlerin kazanılması için fırsat buldu. Yatılı Yaz Kur’an Kursları Öğretim Programına katılan öğrenciler İl Müftüsü Sayın Kemal UÇKUN tarafından Kur’an-ı Kerim ve çeşitli hediyelerle ödüllendirdi.

****

Türk Diyanet Vakıf Sen Adana Temsilciliği Sendika Üyelerine Yemek Verdi Türk Diyanet Vakıf Sen  Adana Temsilciliği, Sendika Üyeleri ,Merkez  ve Mahallelerde görev yapan Din görevlileri, Müftülük personeliyle yemekli toplantı yaptı. Bir Lokantada organize edilen yemeğe Türk Diyanet Vakıf Sen Adana Şubesi Başkanı Ayhan Arabacı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Çukurova Müftülük Personeli, İlçe Temsilcisi, Çukurova merkez ve mahallelerde görev yapan din görevlileri katıldı.

****

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapımı tamamlanan Mustafa Zeydan Camisi ibadete açılıyor. Yeni Mahalle'de geçen yıl 370 metrekare alan üzerinde inşa edilen, 3 katlı, bin kişi kapasiteli cami ibadete hazır hale getirildi. İl Müftüsü Faruk Gürbüz, İlçe Müftüsü Eyüp Babat ve iş adamı Hacı Teoman Zeydan, camiyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

****

Diyanet-Sen Ağrı Şube Başkanı Yasin Çınar, yaptığı basın açıklaması ile İsrail'i sert bir dille kınadı. Yaptığı yazılı açıklamada Mescid-i Aksa2ya yapılan ihlallere değinen Yasin Çınar şu sözlere yer verdi. Olsun be aldırma yaradan vardır. Sanma ki zalimin ettiği kardır. Mazlumun ahı, indirir şahı. Her şeyin bir vakti vardır.       

****

Kayseri İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünün, gençlik hizmetleri bilgilendirme toplantısı yapıldı. Müftülükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Müftülük toplantı salonunda gerçekleştirilen programa, İl Müftüsü Şahin Güven ile Gençlik Koordinatörleri Mahmut Bucak ve Tuba Köse katıldı. Programda konuşan Güven, Diyanet İşleri Başkanlığının gençlik hizmetleri projesi kapsamında gençlere gereken ilgi ve önemin gösterilmesi, cami ile buluşup ibadetlere katılımının sağlanması amacıyla camilerde gençlik grupları oluşturulduğunu belirtti.

****

Kaymakam Taşdan, Kuran Kursu öğrencileriyle bir araya geldi. Mersin’in Bozyazı Kaymakamı Taşdan, İlçe Müftüsü Adem Bebek ile birlikte Denizciler Mahallesindeki yatılı Denizci Kız Kuran Kursu ve Tekeli Mahallesinde bulunan yatılı erkek Mehmet Akif Ersoy Kuran Kursunda eğitim gören öğrencileri ziyaret etti. Kaymakam Taşdan, ziyarette sınıfları gezerek öğrencilerin eğitim gördükleri yerleri, sosyal alanları, mutfak, kütüphane ve yatakhaneleri denetledi. Öğrencilerin derslerine katılarak sohbet etti. Yatılı erkek Tekeli Mehmet Akif Ersoy Kur’an Kursunda yemekhanede öğrencilerle birlikte öğle yemeği yedi.

****

Trabzon Of ilçesindeki sekiz Kur’an Kursu’nda 108 hafız icazet alacak. Of Müftülüğüne bağlı Kur’an Kurslarında eğitim görerek hafızlığını tamamlayan 108 hafız, düzenlenecek icazet törenleri ile mezun olacak

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdürrezzak Ateş ve Diyanet İşleri Başkanı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak'ı makamında ziyaret etti.

****

Kuran Kursu Öğrencilerine 112 Eğitimi .... Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Müftülüğü'nün işbirliğiyle 112 Acil Servis çağrı hattına düşen gereksiz çağrıların önlenmesi ve ambulansların trafikteki geçiş üstünlüğüne özen gösterilmesi konularında Yaz Kuran Kursu öğrencilerine eğitimler verildi.

****

Rize’de yaz Kur’an kurslarında eğitim gören öğrenciler için "Cami Çocuk Buluşması" etkinliği gerçekleştirildi. İl Müftüsü İsmail Yalçın, çocuklarını camilere ve Kur'an kurslarına göndermek suretiyle Kur'an-ı Kerim öğrenmelerine vesile olan anne-babalara ve özveriyle görev yapan din görevlilerine teşekkür ederek yaz boyunca kurslara devam eden öğrencileri tebrik etti. Öğrencilerin Kur’an-ı Kerim, ilahi, dua ve hutbe okuma gösterileri ile devam eden programın sonunda, kurslara katılan öğrencilere çikolata ve balon hediye edildi.

****

Vali Haktankaçmaz “Cami,Çocuk Buluşması” Programına Katıldı Kırıkkale İl Müftülüğü tarafından “Cami, Çocuk Buluşması” programı düzenlendi. Merkez Nur Camisinde düzenlenen ve Yaz Kur'an Kurslarına devam eden çocukların bir araya geldiği programa, Kırıkkale Valisi Sayın Dr.M.İlker Haktankaçmaz, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Rıfat Ünlü ile öğreticiler, öğrenciler ve aileler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Proje kapsamında İlimiz dâhilinde 10238 öğrencinin kurslara devam ettiğine işaret ederek“ Peygamberimiz çocukları çok sever ve onların mabetlerde bulunmalarını mutlaka isterdi. Onlara saflarda yer açmamızı öğretir ve öğütlerdi. ”dedi.

****

Adana’nın Çukurova ilçesinde, Yaz Kur’an Kurslarında eğitim gören öğrenciler için "Cami Çocuk Buluşması" etkinliği gerçekleştirildi. Çukurova Müftülüğü’ne bağlı ve camilerin organizasyonu ile düzenlenen “Cami-Çocuk Buluşması” programında öğrenciler, yaz boyunca gördükleri eğitimler, yaptıkları etkinliklerden elde ettikleri bilgi ve becerilerini sergileme imkanı buldu. Etkinlik Uluyol Camii İmam Hatibi Adil Satan’ın selamlama konuşmasıyla başladı.

****

Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Kur'an Kursu Öğrencilerine 'Boğulma' Anlatıldı. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Kur’an Kursu öğrencilerine ’Boğulma’ konusunda bilgiler verildi.

****

Konya'da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Yaz Kur’an kursuna gelen öğrencilere ücretsiz sportif etkinlikler düzenleniyor ve ilgili spor branşlarında kurslar verilmeye devam ediliyor.

****

İç savaş sebebiyle ülkelerinden kaçarak Bursa'nın İnegöl ilçesine sığınan Suriyeli ailelerin çocukları için müftülük tarafından Kur'an kursu açıldı. Bazı öğrenciler Kur'an-ı kerim okumayı öğrenirken, bazıları ise hafızlık eğitimi alıyor. Türkiye'de genelinde olduğu gibi İnegöl'de de yaz Kur'an kursları haziran ayında başladı. İnegöl'de birçok çocuk Kur'an eğitimi almak için yaz kurslarına giderken, Süleymaniye Mahallesi'nde ikamet eden Suriyeli ailelerin çocukları ise Tabakoğlu Camii'ndeki kursa katılıyor. 80 Suriyeli öğrencinin eğitim aldığı Kur'an kursunda aynı zamanda 4 öğrenciye hafızlık eğitimi veriliyor.


****

Sivas'ın Suşehri ilçesinde bulunan hafızlık eğitimi alan Kuran Kursu öğrencileri için Çanakkale gezisi düzenlendi. Yalnızbağlar Mahallesinde ilçe müftülüğüne ait Şehit Ömer Halisdemir yatılı hafızlık Kur'an kursuna giden 26 hafız adayı için düzenlenen gezi hakkında açıklama yapan İmam Kamil Şimşek, Hafız adaylarını motive etmek amacıyla böyle bir gezi tertip ettiklerini kaydetti.

****

Kuyucak'ta çocuklar camiyle buluştu. Kuyucak'ta yaz Kur'an Kursu öğrencileri, Cami ve Çocuk Buluşması Programı'yla bir araya geldi. Velilerin de katıldığı programda, Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması'nda derece kazananlar ödüllendirildi.  

****

Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından " Çocuk Hakları, Teknoloji Bağımlılığı ve Akran İletişimi" konulu eğitim verildi. Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından toplumda sağlıklı ailelerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla geliştirilen Aile Eğitim Programı çerçevesinde, Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde Sosyal Hizmet Merkezi Eğitim ve Danışmanlık Birimi Personeli Öğretmen Ayça Uçar Demir tarafından Arifiye Camii Kuran Kursu, İhlas Camii Kuran Kursu ve Nuruosmaniye Kuran Kurslarında "Çocuk Hakları, Teknoloji Bağımlılığı ve Akran İletişimi" konulu eğitimler gerçekleştirildi.

****

Merzifon İlçesi Yunusemre Mahallesi Dualı Sokakta  2016 yılında temelleri atılan 100 Yataklı Hafızlık Kız Kur'an Kursunun inşaatı, İlçe Müftülüğünün ve Türkiye Diyanet Vakfı Merzifon Şubesinin çalışmaları ve Hayırsever vatandaşların desteğiyle devam ediyor.

****

Adapazarı İlçe Müftüsü Cevdet Cemal Çıkrık, Adapazarı Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği heyetini makamında kabul etti. Derneğin misyonu ve vizyonu hakkında bilgi alan Müftü Cemal Çıkrık, yeni yönetime yeni dönemde başarılar diledi. Dernek adına söz alan Başkan Vahit Yeniay, güzel projelerin hayata geçirileceğini ifade ettikten sonra, ilgi ve alakasından ötürü Müftü Çıkrık’a teşekkürlerini iletti.

****

Bilecik’in Pazaryeri İlçe Müftüsü Ahmet Kayalı ve imamlar, Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın’ı makamında ziyaret ettiler.

****

Bulanık'ta ‘Camiler Arası Dini Bilgiler Ve Kur'an-I Kerim' Yarışması..Kur'an-I Kerim Güzel Okuma” yarışması düzenlendi. Bulanık Müftülüğü tarafından Merkez Camii’nde düzenlenen yarışmaya merkez ve bağlı köy camilerinde yaz Kur’an kurslarına devam eden çocuklar katıldı
Sabah saatlerinde dini bilgiler için yarışma yapılırken, öğle saatlerinde ise Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışması gerçekleştirildi. Bilgi yarışmasında İlkim Rüya Gündüz birinci, Ahmet Üskolar ikinci ve Nur Kartal ise üçüncü oldu. Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında ise Şehriban Yılmaz birinci, Beyzanur Topçu ikinci ve Sehernur Yılmaz ise üçüncü oldu. Yarışmanın sonunda bir konuşma yapan İlçe Müftü Vekili Seyfettin Ataman, bu yarışmanın kaybedeninin olmadığını, katılan tüm öğrencilerin birinci olduğunu söyledi.

****

Samanlık Yapılan Asırlık Cami Yeniden İbadete Açılacak..  Ardahan'da, 306 yıl önce kent merkezinde yapılan ve 78 yıl önce açık artırmayla 15 liraya satılıp samanlık olarak kullanılan tarihi cami, müftülüğün çalışmasıyla restore edilip ibadete hazır hale getirildi. Müftü Kondi:"Camilerimizi asli fonksiyonlarına ne zaman kavuşturursak o zaman o toplumda birliği, sevgiyi, kardeşliği daha kısa zamanda daha güçlü şekilde oluşturabiliriz"Diyanet-Sen Ardahan Temsilcisi Çetinkaya:"Bu çalışmayla Ardahan'a ve İslam coğrafyasına bir değer kazandırılmıştır. Bu tarih ve kültür değeri, bizim için çok önemli"

****

Konya'nın Bozkır ilçesinde 12 yaşındaki ortaokul öğrencisi Gamze Huylu, 5 ayda hafız oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü hafızlık projesi kapsamında Bozkır İmam Hatip Ortaokulunda öğrenimlerini gören öğrenciler, bir taraftan da hafızlık eğitimi alıyor.

****

Aksaray'da camiden sadaka kutusunu çalan hırsız yakalandı.Alınan bilgiye göre dün Coğlaki Mahallesi'nde bulunan Musa Çelebi Camisi'ne giren zanlı, imam hatip odasında bulunan sadaka kutusunu çalınması ile kamera kayıtlarını inceleyen Aksaray Hırsızlık Büro ekipleri yaptıkları titiz çalışmalar sonucu olayı gerçekleştiren T. Ş (24)'ü Coğlaki Mahallesi'nde evinde kıs kıvrak yakaladı.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Engelli Koordinatörü Ömer Aydın, yaptığı açıklamada, özel ilgiye ihtiyaç duyan dezavantajlı gruplar arasında engellilerin önemli bir alan oluşturduğunu, engellilerin dini vecibelerini yerine getirmelerini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüttüklerini aktardı. İşitme engelli bireylerin din bilgilerini arttırmak amacıyla işaret diliyle illerde eğitimler düzenlendiğini kaydeden Aydın, bu yıl 81 ilde işitme engellilere yönelik yarışmalar düzenleyeceklerini, dereceye giren 100 engellinin hiçbir ücret ödemeden umreye gitme hakkını elde edeceğini söyledi.

****

Sultanbeyli’de bir camiye giren hırsız, çocuklara Kur’an-ı Kerim dersi verilirken kullanılan projeksiyon cihazını çaldı. Hırsızlık anı güvenlik kameralarına yansırken polis kayıplara karışan zanlının yakalanması için çalışma başlattı.

****

ANTALYA'nın Serik İlçesi'nde yaz Kuran kurslarına katılan kız öğrenciler arasında düzenlenen Voleybol Turnuvası sona erdi. Serik Müftülüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle yaz Kuran kursları kız öğrencileri arasında Voleybol Turnuvası düzenlendi. İlk defa yapılan ve 2 Ağustos'ta 100'üncü Yıl Spor Salonu'nda başlayan turnuvaya Alaaddin, Üründü, Süleymanağa ve Küçük Belkıs Kuran kurslarının öğrencileri katıldı. Turnuvada Alaaddin Kız Kuran Kursu birinci, Üründü Kız Kuran Kursu ikinci, Süleymanağa Kız Kuran Kursu üçüncü ve Küçük Belkıs Kız Kuran Kursu dördüncü oldu. Turnuva sonunda dereceye giren takımlara kupalarını Müftü vekili Mustafa Güner, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mevlüt Özen, antrenör İsa Seyyar ve Müftülük Gençlik Koordinatörü İsmail Eken verdi.

****

Kayseri Develi'de Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu Açıldı. Develi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İle Develi İlçe Müftülüğü arasında düzenlenen "Eğitimde İşbirliği" protokolü İmza töreni; 26. Dönem Ak Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu,Develi Belediye Başkan Mehmet Cabbar,Develi Kaymakamı Murat Duru,Develi müftüsü Zekeriya Koçak'Develi Milli Eğitim Müdürü Murat Toprak ve Okul Müdürlerinin katılımı İle gerçekleşti.

****

Gökçepınar Kur’an Kursu Yaz Etkinliği Düzenliyor. İskeçe’nin Gökçepınar köyü Kur’an Kursu Öğrencileri 26-27 Ağustos tarihlerinde köy meydanında Yaz Etkinliği düzenliyor.

****
Adıyaman İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen yarışmaya katılan öğrenciler arasında heyecan dolu dakikalar yaşandı. Komisyon başkanlığını İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü'nün yaptığı yarışmada katılan öğrencileri tebrik etti.
Yarışmaya katılan öğrenciler arasında yapılan değerlendirmede erkekler ve kızlar kategorisinde dereceye girenler belirlendi. Ayrı ayrı yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çeşitli hediyeler verildi. Yarışmaya katılan öğrencilerden Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler yarışmasında; kızlar kategorisinde; M.Kırçalı Kur’an Kursu Öğrencisi
Emine Doğan, Emirsultan Camii Yaz Kur’an Kursu Öğrencisi erkekler kategorisinde İbrahim Erdem ödüllerini alırken  ayrıca Kur’anı Kerimi Güzel Okuma dalında yapılan yarışmada ise Mustafa Durgun ve Sümeyye Alan birinci oldu.

****

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Yaz Kur’an Kursuna katılan öğrencilere yönelik olarak, Kur'an-ı Kerim-i Yüzünden Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenledi. Yarışma öncesi İl Müftüsü Yakup Öztürk öğrencilerle ve hocaları ile bir araya gelerek, sohbet etti.

****

Kırşehir Boztepe ilçesinde yaz Kur’an kurslarına katılan öğrenciler arasında "Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler" yarışması düzenlendi. Boztepe Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Boztepe Merkez Yeni Mahalle Camisi'nde Boztepe İlçe Müftülüğü ve belediye tarafından düzenlenen programda, 11 ayrı Kur'an kursunun birincileri yarıştı. İlçede Kur'an kurslarına katılan 160 öğrencinin izlediği yarışmanın ardından dereceye giren öğrencilere, Kaymakam Sedat Özdemir, Belediye Başkanı Ramazan Aydın ve İlçe Müftüsü Talat İlbahar tarafından ödülleri verildi.

****

Kastamonu Cide Yaz Kur'an Kursu Öğrencileri Müftülüğü Ziyaret Etti. İlçe Müftüsü Ahmet KOCAKOÇ'u makamında ziyaret den öğrenciler müftü ile sohbet ettiler. Öğrencilerin ve öğreticilerin müftülüğe ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Müftü Ahmet KOCAKOÇ, Kur'an yolculuğunda başarı ve muvaffakiyetler diledi.

****

Antalya Muratpaşa Müftülüğüne bağlı Kurs ve Camilerde eğitim ve öğretime devam eden Yaz Kur'an Kursu öğrencileri arasında Zerdalilik Yusuf Efendi Camiinde Kur'anı Kerim ve Dini Bilgiler Bilgi Yarışması yapıldı. Erkek ve kız öğrencileri arasında test usulü ayrı ayrı yapılan yarışmaya öğrencilerin aşırı ilgili olduğu gözlendi. Yarışma sonrası derece elde edenlere Türkiye Diyanet Vakfı Muratpaşa Şubesince, ilk üç sırayı paylaşanlara bisiklet ve tablet, dört ve beşinci sırayı alan öğrencilere ise Diyanet Vakfı kitabevinden kitap ile kırtasiye ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 150 TL. tutarında hediye çekleri takdim edildi.

****

Kastamonu Cide Yaz Kur'an Kursu Öğrencileri İçin Piknik Düzenlendi. Cide Merkez Kız Kur’an Kursu ve İlçedeki tüm camilerde açılan Yaz Kur’an Kursları öğrencilerin yoğun katılımıyla devam ediyor. İlçe Müftülüğü ve  Yaz Kur’an Kursu öğreticileri tarafından, öğrencilerin güzel vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla piknik düzenlendi. Düzenlenen pikniğe çok sayıda öğrenci katıldı. Yoğun bir şekilde derslere ve faaliyetlerine devam eden öğrencilerin böyle bir programdan oldukça memnun ve mutlu oldukları gözlendi.

****

Antalya'nın Kumluca ilçesinde yaz Kur'an kursları arasında gerçekleştirilen futbol turnuvası sona erdi. Kumluca Müftülüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü tarafından organize edilen yaz Kur'an kursları arası futbol turnuvasına 18 takım katıldı. Turnuva sonunda Yazır Camisi takımı turnuvanın şampiyonu olurken, Ulu Cami takımı ikinci ve Eski Cami takımı üçüncü geldi.

****

Bitlis İl Müftülüğü tarafından, 2016-2017 Yaz Kur'an Kursları dolayısıyla camile

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  9
  23
 • 2
  Göztepe
  9
  17
 • 3
  Teleset Mob. Akhisarspor
  9
  17
 • 4
  Kayserispor
  9
  17
 • 5
  Medipol Başakşehir
  8
  16
 • 6
  Fenerbahçe
  9
  15
 • 7
  Beşiktaş
  8
  14
 • 8
  Bursaspor
  9
  13
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  9
  13
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  9
  11
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  9
  11
 • 12
  Antalyaspor
  9
  9
 • 13
  Trabzonspor
  9
  9
 • 14
  Kasımpaşa
  9
  8
 • 15
  Kardemir Karabükspor
  9
  8
 • 16
  Gençlerbirliği
  9
  8
 • 17
  Atiker Konyaspor
  9
  7
 • 18
  Osmanlıspor FK
  9
  7

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar