Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Camiasında Neler Oluyor - 15 - 31 Temmuz 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-07-26 18:45:00
Diyanet Camiasında Neler Oluyor - 15 - 31 Temmuz 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize 15 - 31 Temmuz 2017 tarihleri arası ulaşan haberlerden özetler ( Sürekli Güncellenmektedir - Lütfen Takip Ediniz ) Son Güncelleme - 30.07.2017 - 10:30

****

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan'ı ziyaret etti. Başkan Doğan'ın makamında oldukça sıcak ve samimi bir havada gerçekleşen ziyarette İzmit Müftüsü Musa Bilgiç ile Karaabdülbaki Köyü Muhtarı Seyfettin Aktürk de yer aldı. Ziyarette İstanbul Müftüsü Yılmaz, Başkan Doğan'a Kur'an-ı Kerim hediye ederken, Karaabdülbaki Köyüne yapılması planlanan Kur'an Kursu konusu da görüşüldü.

****

2017 yılı Yaz Kur'an Kursları Dinî Bilgiler Yarışması Üsküdar Müftülüğü Konferans Salonunda Yapıldı 2017 yılı yaz Kur’an Kurslarına devam eden kız ve erkek öğrenciler arasında "Kur’an-ı Kerim ve Dinî Bilgiler Yarışması" 26-27 Temmuz 2017 tarihleri arasında Müftülük konferans salonunda gerçekleştirildi. Yoğun alaka ile takip edilen yarışmanın sonunda, kız öğrenciler arasında yapılan yarışmada birinci olan Güzeltepe Birlik Camii Yaz Kur’an Kursu öğrencisi Zeynep Sena AYDIN’a ve erkek öğrenciler arasındaki yarışmada birinci olan Albayrak Camii Yaz Kur’an Kursu öğrencisi İsmail HANCI’ya Müftü Dr. Enver Osman KAAN tarafından hediye takdimi yapıldı.

****

Muratlı'da okulların tatil olmasıyla birlikte başlayan ve bu hafta son bulan Çarşı Camii Yaz Kur’an kursu için hatim merasim töreni yapıldı. Camide gerçekleşen törene, hatim eden çocukların aileleri ve yakınları büyük ilgi gösterdi.  Muratlı İlçe Müftüsü Uğur Emiroğlu, Öğrencileri yetiştiren öğretmenleri bayan Kur’an kursu hocası Fatma Yılmaz’ı, görevlilerimiz Kıyasettin Kaptan ve Aslan İnan ile aileleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.

****

Kaş Müftüğünün 2017 yılı ''Yaz Kur'an Kursu Futbol Turnuvası'' kapsamında bu gün Süleyman Çavuç Cami ile Çukurbağ Cami takımlarının 18:00 'de başlayacak karşılaşmaya Çukurbağ Cami takımının sahaya çıkmamaması üzerine  hükmen 3 - 0 mağlup oldu. 

****

Bursa ve ilçelerindeki müftüler Gemlik’te bir araya geldi. Bursa Müftüsü İzani Turan’ın başkanlık ettiği toplantıya 17 ilçenin müftüsü katıldı. Atatepe Tesisleri’ndeki toplantının ev sahipliğini Gemlik Müftüsü Mehmet Reşat Şavlı yaptı. Şavlı, bu toplantıların verimli olduğunu, kurumsal anlamda hem istişare hem de motivasyon açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Güneydoğu’ya yönelik özel ilgisi bölgede 2 bin 400 Kuran kursunda çocuklara eğitim verildiği açıklaması ile ortaya çıktı. Diyanet’in açıklamasında Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak ve Elazığ’da 170 bini aşkın çocuğun Kuran kurslarına gittiği belirtildi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, “En önem verdiğimiz konu” dediği ve çoğu bu yıl açılan Diyarbakır’daki 930 kursta 66 bin çocuğun kurslara katıldığı belirtildi. Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, “Müftülük personeliyle kursları ziyaret ederek çocuklara oyuncak ve şeker dağıtıyoruz” diye konuştu.

****

Hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek Aydınlı hacı adayların ilk yolculuğu 13 Ağustos tarihinde başlayacak. Bu kapsamda hacı adaylarının haccı daha iyi anlaması ve öğrenmesi amacıyla, Aydın İl Müftülüğü tarafından Külliye Camii’nde Hac Eğitim Semineri düzenlendi. Seminerde Müftü Ömer Kocaoğul, Müftü Yardımcısı Zekeriya Çallı, kafile başkanları ve hac görevlisi olan din görevlileri hacı adaylarına sunumlarda bulundu. Seminerde maket Kâbe’de uygulamalı hac provası yapıldı.

****

Taziye yemeklerine bir tepki de Nusaybin'den geldi Nusaybin Şeyh Reşit Camiinde vaaz ve hutbe veren Din Görevlisi Lokman Kır, taziye yemeklerin taziye sahibine eziyete dönüştüğünü ve bu geleneğin kaldırılması gerektiğini belirtti.

****

Trabzon İmam Hatip Okulları Platformu İl Koordinasyon Toplantısı  Vali Yücel Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda İmam Hatip Okulları Platformunun önemine değinen Vali Yücel Yavuz “ İmam Hatip Okulları platformu  sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde  camiada geçmişte yaşanan sıkıntıların giderilmesi üzerine kuruldu. Özünde milli ve manevi değerlere önem veren   bir eğitim ve öğretim sisteminin olmasını sağlamaktır. Güzel memleketimizin daha iyi bir noktaya gelmesi için bu platform gayret gösteriyor. Ailelerimizin,velilerimizin ,öğretmen ve yöneticilerimizin katkılarıyla Trabzon her konuda olduğu gibi İmam Hatip Okulları  Platformu ile de öncülük yapmaktadır” dedi.

****

1990'lı yıllarda Eskil Bilezikli'de imam olarak görev yapan ve halen Sultanhanı'nda imam olarak mesleki yaşamını sürdüren Osman Kasal geçirdiği kalp krizi neticesinde yaşama veda etti. Kasal'ın ani ölümü sevenlerini yasa boğdu.

****

Konya’da 15 Temmuz Şehitler Camii’nin temeli atıldı Selçuklu ilçesi Yazır Mahallesi'ne kazandırılacak 15 Temmuz Şehitler Camisi'nin temeli törenle atıldı. Törene Selçuklu Müftü Vekili Bilal Yüce, Eski AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ve çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi(AİHL), Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı ve Atakum İlçe Müftüsü İsmail Keskin’i ağırladı. “Hem Eğlenecekler Hem Öğrenecekler” sloganıyla yaz etkinliğinde eğitim vermeye devam eden Atakum AİHL, akademik alanda da çalışmalarına devam ediyor. Konferans salonunda gerçekleşen programa, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Atakum İlçe Müftüsü İsmail Keskin, Atakum’a İmam Hatip Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı İbrahim Sandıkçı, Okul Müdürü Zahit Köseoğlu, idareciler , öğretmenler ve yaz okulunda eğitim gören  öğrencileri katıldı. 

****

Elbistan Müftülüğü, Diyanet işleri Başkanlığı’nın düzenlediği yarışmalarda dereceye giren imam hatipler ve Kur’an Kursu öğreticilerini çeyrek altınla ödüllendirdi. Altın takdimi öncesinde değerlendirme yapan Elbistan İlçe Müftümüz Muhsin Demirel, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl farklı kategoride ve çapta yarışmalar düzenlediğini söyledi. Elbistan’dan bu yarışmalara katılan imam hatip ve Kur’an Kursu öğreticilerinin bölge ve il birinciliği elde ettiğini hatırlatan Müftü Demirel, dereceye girenlere hayırsever esnaflar ve vatandaşların desteği ile alınan altınları hediye ettiklerini kaydetti. 

****

Kırklareli Müftülüğünce Sungurbey Eğitim Merkezi'nde Halk Sağlığı Müdürlüğü görevliler tarafından 143 hacı adayına menenjit aşısı yapıldı. Müftü Vekili Mustafa Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, hacı adaylarının sağlıklı ve huzurlu bir şekilde vazifelerini ifa etmeleri için gereken tüm önlemlerin alındığını söyledi. 

****

Fatsa Müftüsü Hüseyin Can, “Yaz Kur’an kurslarına çok önem veriyoruz. Fatsa’da 4-6 yaş grubu öğrencilerin bu kurslara yoğun talebi bizleri çok mutlu ediyor” dedi.
Kur’an kursu için yeni bir hizmet binası başlattıklarını ifade eden Müftü Hüseyin Can, “Bizler bu yıl yaz Kur’an kurslarına çok önem verdik. Yaz Kur’an kurslarında 7 bine yakın öğrencimiz kayıt oldu. " dedi

****

Diyarbakır il Müftüsü Burhan İşleyen ve ilçe müftülerin katılımıyla düzenlenen tören, Habib Kalaç'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda ilahi ve ezgiler seslendirildi. Daha sonra programda açılış konuşması yapan Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkez Müdür Fatih Çakmak, kökü sağlam bir medeniyetin mensubu olarak, geçmişin müktesebatını gelecek nesillere aktaracak bugünü ve geleceği inşa etmede rol alacak nesillerin yetişmesi, hiç şüphesiz nitelikli personelin azimli çalışmalarıyla gerçekleşeceğini söyledi.

****
"Gelin Tanış Olalım" projesi kapsamında, Diyarbakır İl Müftü Burhan İşliyen, 22 din görevlisi eş ve çocuklarıyla birlikte toplam 70 kişi ,27- 29 Temmuz 2017 tarihleri arasını kapsayacak şekilde Kayseri'ye misafir oluyorlar. Diyarbakır İl Müftü Burhan İşliyen başkanlığında Kayseri'ye ulaşan heyeti, İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Abdulkadir Kabdan, basın mensupları ve din görevlilerimiz 27 Temmuz 2017 günü, saat: 19.00'da Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi'nin önünde karşıladılar. Burada, TV Kayseri'den de canlı olarak verilen bir basın açıklaması yapıldı.

****

Tatil için Bodrum'a gelen İtalyan asıllı Fransa vatandaşı 47 yaşındaki Frederic Bau, Müftülük'te düzenlenen ihtida töreni ile Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu ve adını 'Kenan' olarak değiştirdi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nde "cami-çocuk buluşması" etkinliği düzenlendi. Edirne'deki yaz Kur'an kurslarına devam eden bin 500 çocuk, Edirne İl Müftülüğünce hazırlanan program kapsamında Selimiye'de bir araya geldi. Çocuklar, Kur'an tilaveti, dua ve şiir okumaları ile hutbe ve vaaz sunumu gerçekleştirdi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 9 yıldır sürdürülen 'Bayan Hafızlar Yarışması Türkiye Finali' Ordu'da yapılacak. Türkiye genelinde yapılan yarışmalar sonunda bölgelerinde birinci gelen 9 kadın hafızın katılacağı yarışma 30 Temmuz Pazar günü saat 13'te Ordu Kültür Sanat Merkezi'nin Küçük Salonunda yapılacak. Ordu Müftüsü Mürsel Öztürk, yarışmayı değerlendirerek, "Biz Kur'an-ı Kerime çok büyük hizmetler bir ecdadın torunlarıyız. İslam aleminde hafızlık ve Kur'an-ı Kerimi tilavet konusunda dünya çapında söz sahibi bir ülkeyiz. Tüm hanım kardeşlerimizi bu güzel programa davet ediyoruz" dedi.

****

Sungurlu Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü ilçedeki Eğitim kalitesini üst seviyelere çıkarmak, okulların öğrencilere sunduğu imkanlara bir yenisini ekledi. Sungurlu İmam Hatip Ortaokulunda Yabancı dil sınıfı açılıyor. 

****

 FETÖ’cülerin elinde olan Adıyaman’daki Bilgi ve Kültür Evlerinin yeniden gerçek sahibi olan halka hizmet etmesi için kolları sıvayan Adıyaman Belediyesi, üç mahalledeki bilgi ve kültür evinde bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

****

Artvin Valisi Ömer Doğanay, yaz Kur'an kursları öğrencileriyle piknikte bir araya geldi. İl Müftülüğü koordinesinde "Kur'an Ayında Kur'an ile Buluşalım" temasıyla eğitim dönemine başlayan yaz kurslarında, öğrencilerin moral ve motivasyonunun artması amacıyla Kafkasör Yaylası'nda kaynaşma pikniği düzenlendi.

****

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Yeni İl Müftülüğü Binası ve Kuran Kursu ile ilgili toplantıya katıldı.  Toplantıya Başkan Kadir Albayrak'ın yanı sıra Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Metin Pakdil, İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan katıldı.  Toplantıda yeni il müftülük binası ile ilgili talepler görüşüldü

****

Ulaş ilçesinde Kur'an kursları arası bilgi yarışması düzenlendi. Ulaş Müftülüğü tarafından düzenlenen yarışmaya ilçe merkezi ve köylerindeki Kur'an kursu öğrencileri katılacak.
Ulaş Müftüsü Hayrettin Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmanın dört gurup halinde yapılacağını söyledi.Tanrıverdi, bilgi yarışmasının finalinin 3 Ağustos Perşembe günü saat 10.30'da Merkez Camisi'nde yapılacağını ifade etti.

****

Trabzon'un ikinci büyük ilçesi Araklı'da yapımı devam ve en büyük cami olarak bilinen Fatih Cami için yapılan toplantıda Kaymakam Ahmet Günaydın, Belediye Başkanı Recep Çebi, Fatih Cami derneği üyeleri ve tüm muhtarlar Halk Eğitim Merkezinde yapılan toplantıda bir araya geldi. 

****

Muratpaşa Belediyesi, yaz mevsimiyle birlikte ibadethanelere yönelik kapsamlı bakım ve onarım çalışması başlattı. Muratpaşa Belediyesi, yaz aylarıyla birlikte camilerde kapsamlı bakım ve onarım çalışmalarına başladı. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla sıhhi tesisat yenilenmesinden duvar imalatına, yağmur su borularını değiştirilmesinden dış cephe boyamasına 13 caminin bakım ve onarımı gerçekleştirildi.

****

Bursa Ulucami batı kapısı önünden geçen bir vatandaş minare altındaki mermer bölümde sahipsiz bir el çantası görerek polise bildirdi. Belirtilen yere giden polis ekipleri önce çevre güvenliği amacıyla vatandaşları bu bölgeden uzaklaştırdı, ardından Tererle Mücadele Şubesi ekiplerini bilgilendirdi. Ekipler daha sonra baktıkları çantanın içersinde kıyaetler buldu

****
Kahramanmaraş'taki Sarayaltı Cami'sinde yaz Kur'an kurusuna giden çocuklar, hem spor yağıp oyun oynuyorlar, hem de Kur'an-ı Kerim öğreniyorlar. Sarayaltı Camii'nde imam hatipler Sadık Kumru ve Cuma Biricik'in Kur'an-ı Kerim eğitimi verdiği yaklaşık 60 çocuk, bugün kendilerini ziyarete Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı'nın hediye ettiği spor malzemeleri ile cami bahçesinde badminton oynadı. Çocuklar ayrıca, cami içerisinde uzaktan kumandalı arabalarla kendi aralarında yarış düzenledi. 

****

Ankara Çubuk Anadolu İmam Hatip Lisesi uygulama camisi ve kütüphanesinin temeli törenle atıldı.Okulun bahçesinde düzenlenen törene Çubuk Kaymakamı İbrahim Çenet, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Arslan, İlçe Müftüsü Muharrem Genç, AK Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

****

Tatvan'a 2 Yeni Cami Yapılacak. Tatvan Belediyesinin girişimleriyle ilçeye iki yeni cami yapılacak. Tatvan Belediyesi tarafından İşletme Mahallesi'nde yapımına başlanan yeni caminin inşaatını gezen Belediye Başkanı Fettah Aksoy, diğer cami için de yer tahsisinin yapıldığını söyledi.

****

Karatay Ortakonak Mahallesi’nde bulunan Ortakonak Cami’nde restorasyon çalışmaları başladı
İlçe merkezi ve merkeze uzak mahallelerde sürdürülen yatırım ve restore çalışmaları kapsamında tarihi tekrar gün yüzüne çıkaran Karatay Belediyesi Ortakonak Camii’nde restorasyon çalışmalarına başladı. 

****

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Müftü Orhan Tosun Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Ayvalık Temsilciliği'ne yönelik ziyaret gerçekleştirildi. Vakfın Ayvalık Temsilcisi Hüseyin Köksal ve gaziler tarafından karşılanan Müftü Tosun'un ziyareti sohbet havasında gerçekleşti. Müftü Tosun ziyaretinde; gazi ve şehit ailelerine yönelik gerçekleştirilecek her ziyaretin, her birey için kutsal bir görev olduğunu söyledi.

****

Antakya Narlıca’daki TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen Yaz Okulu ve Yaz Kur’an Kursu’nda, okulun uygulama camisinde “Cami ve Çocuk Buluşması” programı icra edildi

****

Muş'ta, 1823'tе Osmanlı mimarisiyle yаptırılаn ve 1940'ta yıkılan tаrihi cаmi ile medresesinin yеnidеn ayağa kaldırılması için çalışma başlatıldı. Muş'tа, 1823 yılında Osmаnlı mimаrisiyle yаptırılаn ve 1940'ta yıkılаn tаrihi Murаt Pаşа Camisi ile medresesinin yеnidеn аyаğа kаldırılmаsı için çаlışmа yapılıyоr.

****

Manisa'nın Saruhanlı ve Selendi ilçelerinde Kur'an kursu öğrencilerine yönelik trafik eğitimi verildi. Manisa'nın Saruhanlı ve Selendi ilçelerinde Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde hazırlanan Trafik Dedektifleri Projesi kapsamında camilerde Kur'an-ı Kerim eğitimi alan öğrencilere trafik eğitimi verildi. Saruhanlı İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Saruhanlı Çarşı Camisi Kur'an kursunda İlçe Emniyet Müdürü Barış Bora Şenyurt tarafından öğrencilere trafik bilincinin geliştirilmesi amacıyla eğitim verildi.

****

Kahramanmaraş'taki bir camide, yaz kursuna devam eden öğrenciler, hem spor yapıyor, hem de Kur'an- Kerim öğreniyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imzalanan protokol kapsamında Sarayaltı Camisi'nde geçen ay açılan kursa katılan 60 öğrenci, her teneffüste badminton oynuyor, bazı öğrencilerse oyuncak arabalarla yarış yapıyor.

****

Aydın İl Müftülüğü tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde şehit ve gazileri anmak amacı ile "Din ve Değerlerimiz" konulu panel düzenlendi. Aydın İl Müftülüğü Külliye Konferans Salonu'nda düzenlenen panele; Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Yıldırım, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saffet Köse ve 15 Temmuz şehidi polis Nedip Cengiz Eker'in babası Nihat Eker konuşmacı olarak yer aldı. Kocaoğul, "Terör örgütü elebaşı hizmet görüntüsü altında masum çehreler altında gizlenmiş, bir ihtiras ve delalet, sahte tevazu, yumuşak söz, gözyaşı, bazı nasihatlerle milletimizi Allah, Peygamber ve onun sahabesiyle aldatmıştır" dedi.Kaynak: Müftü Kocaoğul: "FETÖ, milletimizi Allah, Peygamber ve onun sahabesiyle aldatmıştır" dedi

****

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gümüşhane Şubesi tarafından 2017 Nisan ayında Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde kurulan Genç Yeşilay Kulübü üyeleri, aldıkları eğitimlerin ardından bağımlılıklarla mücadele kapsamında ; önleyici, bilinçlendirici, bilgilendirici eğitim ve tanıtım faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda ilk olarak, Gümüşhane İl Müftülüğüne bağlı il merkezinde bulunan camilerde açılan Kur’an-ı Kerim kurslarına katılan yaklaşık 350 öğrenciye Teknolojik bağımlılığının zararları ve sağlık yaşamın hayatımızdaki önemi hakkında eğitimler verildi.

****

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, hacca gidecek vatandaşlar için eğitim seminerleri düzenlenirken, dünde aşıları yapıldı. Toplum Sağlığı Merkezinde, 48 hacı adayına menenjit aşıları yapılırken, ilk kafilenin 18 Ağustos’da yola çıkacağı açıklandı.

****

Sorgun'da Yaz Kur'an Kursları Futsal Turnuvası Sona Erdi Sorgun İlçe Müftülüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünün ortaklaşa düzenledikleri futsal turnuvası sona erdi. 18-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen müsabakalara toplam 16 takım turnuvaya katıldı. Final karşılaşmasında rakibini 10-5 yenen Yenidoğan Cami Kur'an Kursu turnuvada birinci, Yeşilöz Fatih Cami Kur'an Kursu ikinci ve TOKİ Cami Kur'an Kursu ise turnuvada üçüncü oldu. 

****

Sinop İl Müftülüğünden Veda Programı...  Kayseri İl Müftülüğüne tayini çıkan Sinop İl Müftü Yardımcısı Mehmet İzci, Sinop Üniversitesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü görevine  tayini çıkan Hüseyin Konukçu için personel tarafından bir veda programı düzenlendi.

****

Körfez İlçe Müftüsü Hasan Erdoğan, cami yapmak isteyen dernek ve vatandaşların müftülüğe danışmadan inşaat yaptıklarını ve meydana getirilen bazı camilerin bundan dolayı yetersiz ve noksan kaldığını söyledi

****

Ordu Müftüsü Öztürk Perşembe Yayla Camiinde Vaaz Verdi. İman, ibadet, sabır ve hakkı tavsiye etmeyi öğütleyen Asr suresine vaazında yer veren Öztürk, öğle namazı için camiye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve vatandaşlar ile bir süre sohbet etti.

***

Serik'teki Yaz Kur'an Kurslarında okuyan yaklaşık 200 çocuk sabah namazında buluştular. 23 Temmuz Pazar günü Serik Merkez Camiinde gerçekleştirilen Sabah Namazı Buluşmasına Müftü Vekili Mustafa Güner, Müftülük Murakıbı Ahmet Yılmazkurt, din görevlileri, yaz kursu çocukları ve vatandaşlar katıldı.

****

Çorum Müftülüğü ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Gençlik Kurulu arasında "Bu Yaz Camideyim" projesi kapsamında, Kur'an kursları için ödül dağıtım protokolü imzalandı

****

Bursa İl Müftü Yardımcılığından emekliye ayrılan Müftü Lütfü Akay vefat etti. İstanbul Çerkezköy Hz. Ömer Camiinde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi

****

Türkiye Camii ve Kur’an Kursları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, dernek yöneticileriyle birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’yi makamında ziyaret etti. Derneğin yönetim, denetim, disiplin kurulu üyeleri ile gençlik konseyi yöneticilerinin de katıldığı ziyarette TCKKDF Genel Başkanı Kıyak, faaliyetleri hakkında bilgiler verirken, eğitimin her zaman içinde ve destekçisi olduklarını belirtti.

****

Adana Çukurova Müftülüğüne bağlı Uluyol camiinde 40 gün aralıksız sabah namazını Camide kılan 25 çocuk hediye bisikletlerini aldı. "Bisiklet Hediye"sloganıyla başlatılan proje kapsamında 40 gün aralıksız sabah namazını camide kılan çocuklara bisiklet hediye sözü verilmişti. Çukurova Müftülüğünün öncülüğünde yapılan proje sinde çocuklar bisikletlerine bugün kavuştu.

****

Kayseri Kocasinan Müftülüğü tarafından Ahmet Özderici Camii'nde "Cami – Çocuk Buluşması" programı düzenlendi. Düzenlen programa İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcılarımız Mahmut Taşyapan, Tandoğan Topçu, Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya, din gönüllüleri, öğrenci ve velileri katıldı.

****

Sungurlu Dörtyol Cami İmam Hatibi Taha Yasin Çakır’ın başlatmış olduğu kampanyaya Cami Derneğinin desteği ile 5 vakit Namaza en fazla katılan 5 öğrenciye bisiklet hediye edildi.
2017 yılı yaz Kur’an Kurslarında eğitim gören 40 öğrenci arasında düzenlenen etkinlikte 1 ay boyunca 5 vakit namaza en fazla katılan 5 öğrenciye Dörtyol Cami Derneği tarafından temin edilen 5 adet bisiklet hediye edildi. Bisiklet alamayan diğer öğrencilere de kol saati verildi.

****

İş dünyası örgütlerinin temsilcileri, İsrail'in, Mescid-i Aksa'ya yönelik uygulamaları ile tarihi ve dini mekanın ibadete kapatılmasına tepki gösterdi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in, Müslümanların 50 yıl sonra ilk kez Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılmasını engellemesinin ardından polisin kapılarda dedektörle arama yapması ve aralarında Mescid-i Aksa'nın barış elçisi, eski Kudüs Müftüsü ve Mescid-i Aksa'nın hatibi İkrime Sabri'nin de bulunduğu Müslümanlara ses bombası ve plastik mermiyle müdahalede bulunmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

****

2016 yılı hac döneminde Antakyadan 1. Kafile ile hacca gidecek hacı adayları için Antakya İlçesi TOKİ Camii’nde tanışma toplantısı düzenlendi. Toplantıya; İl Müftüsü Hamdi KAVİLLİOĞLU, kafile başkanı olarak 1. Kafile ile hacca gidecek olan Yayladağı İlçe Müftüsü Alaattin TÜRKOĞLU, Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Fahri UÇAK, 1. Kafilede görevli din görevlilerimiz Durmuş Ali TURAÇ, Abdullah BAYRAKDAR, Hüseyin BAYRAKTAR, Mustafa AKPINAR, hacı adayları ve yakınları katıldı.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2017 Yılı Hac Organizasyonu çerçevesinde Bolu’dan Hacca gidecek hacı adayları için 20.07.2017 Perşembe günü Bolu İl Müftülüğü Binası karşısındaki Tepecik Mahallesi Akşemseddin Camii’nde “2017 Yılı Hac Semineri” yapıldı. Seminere Din Hizmetleri ve Din Eğitimi Müdürü İhsan Subaş (Kafile Başkanı), Hac ve Umre Hizmetleri Müdürü Emre Keskin, Din Görevlileri Mustafa Aygün, İlhami Erel, Bilal Hargün, İbrahim Afacan, Kadın İrşat Görevlisi Emine Yaylıoğlu, 153 kadın ve erkek hacı adayı katıldılar.

****

Bandırma Müftüsü Süleyman KÜÇÜK, Tekke Kur’an Kursu’nun Bereketli’deki Yeni Binasını Ziyaret Etti. Müftü KÜÇÜK, Tekke Hacı Ali Rıza EL-Bezzaz Kur’an Kursu’nun inşaası tamamlanmak üzere olan yeni binasındaki hazırlıkları yerinde görmek amacıyla Bereketli Mahallesine gitti.

****

Antalya Müftülüğü Kafile Başkanları ile Toplantı Yapıldı 2017 Yılı  Hac Organizasyonunda Diyanet ve şirkette görevlendirilen Kafile Başkanları ile müftülüğümüzde toplantı yapıldı.Toplantıya İl Müftümüz Osman ARTAN, Müftü Yardıcımız Mustafa AYDIN, Hac ve Umre Şube Müdürü Veli TEPE ve görevli kafile başkanları katıdılar.

****
 

Şanlıurfa'da Kur'an kurslarında eğitim gören öğrencilere yönelik namaz kılma ve kıldırma, hutbe ile vaaz etkinlikleri düzenlendi. Şanlıurfa İl Müftülüğü tarafından, kentte Kur'an kurslarında eğitim gören kız ve erkek öğrencilere yönelik namaz kılma ve kıldırma, hutbe ile vaat etkinlikleri düzenlendi. Etkinliğe İl Müftüsü Açık'ın yanı sıra Haliliye İlçe Müftüsü İbrahim Halil Okulu, Karaköprü İlçe Müftüsü Ahmet Altıok, öğrenciler ve velileri de katıldı

****

Kayseri İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Cami-Çocuk Buluşması, Melikgazi İlçe Müftülüğü'ne bağlı Safa Camii'nde gerçekleştirildi. Safa Camii'ndeki programa katılan İl Müftüsü Şahin Güven, "Yaz Kur'an Kursları"na katılan çocuklara, onların camileri mesken edinmelerini sağlayan ailelere ve eğitim öğretimlerini sağlayan Kur'an kursu eğitici ve öğreticilerine teşekkür etti.

****

Çıldır'da 2017 Yılı Yaz Kur'an Kurslarına devam eden öğrenciler arasında Çıldır Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çıldır İlçe Spor Müdürlüğü ve Çıldır İlçe Müftülüğü işbirliği ile 15 Temmuz Şehitleri Anma Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Futbol Turnuvasında öğrenciler birincilik için kıyasıya mücadele etti. Turnuva sonunda birinci olan sporculara kupalarını ve madalyalarını Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, ikinci olan takıma Çıldır Belediye Başkanı K.Yakup Azizoğlu, üçüncü olan takıma ise hediyelerini İlçe Müftüsü Mehmet Cebeci ve İlçe Spor Müdürü Adnan Korkut verdi.

Kayseri Müftülüğü tarafından "Cami ve Çocuk Buluşması" programı düzenlendi. Müftülükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Melikgazi ilçesindeki Safa Camisi'nde düzenlenen programa, İl Müftüsü Şahin Güven ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

****

Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde emekli olan 2 imam hatibe ilçe müftülüğü tarafından hizmetlerinden dolayı plaket verildi. Altıntaş İlçe Müftülüğü Alibeyköy Camii İmam Hatibi Ramazan Tuzcu ve Saraycık Köyü Camii İmam Hatibi Ramazan Aytekin emekli oldu. Emekli olan imamlara müftülük binasında İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş tarafından plaket verildi.

****

Şanlıurfa’da 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla Şanlıurfa İl Müftülüğü tarafından  "15 Temmuz, Din ve Değerlerimiz"  adlı bir panel düzenlendi. Milli Eğitim Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen panele, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, İl Müftüsü İhsan Açık ve davetliler katıldı.

****

Malatya Kale Kaymakamı Mehmet Güder, ilçedeki din görevlileriyle bir araya geldi. Kale Müftülük Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Kaymakam Güder, okulların tatil olmasıyla başlayan yaz Kur'an kurslarının önemine vurgu yaparak, bu konuda din görevlilerine büyük görev düştüğünü belirtti.

****

Hakimler ve Savcılar Kararnamesi ile Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, İl Müftüsü İhsan Açık’a veda ziyaretinde bulundu.

****

Ordu Valisi Seddar Yavuz, İl Müftüsü Mürsel Öztürk ve 19 İlçe Müftüsünün katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Vali Seddar Yavuz, İl Müftüsü Mürsel Öztürk’ten ve ilçe müftülerinden din hizmetleri konusunda bilgi aldı.

****

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen ve 16 hafta devam eden ‘Siyer Dersleri Mekke Dönemi’nin kapanış programı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla yapılacaktı.Ancak son anda yapılan açıklama ile Diyanet işleri Başkanı Görmez'in Malatya'ya gelmesi ileri bir tarihe ertelendi.

****

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anması kapsamında kentte 3 imamın saldırıya uğradığını belirtti. İstanbul Müftülüğünce düzenlenen Şehristanbul Halk Buluşmaları'nda, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit olan müftülük personelinin yakınları, gaziler ve yakınları ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anması sırasında sala okurken saldırıya uğrayan 3 imam bir araya geldi.

****

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’dan İstanbul Müftüsü Yılmaz’a ziyaret
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

****

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, 2017 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonu’nda kafile başkanı, din görevlisi ve kadın irşat görevlisi personelle toplantı yaptı.

 

Diyanet İşleri Başkanı  Mehmet Görmez ile TÜBİTAK Başkanı  Ahmet Arif Ergin,  Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda, iki kurum arasında "Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi Kurulması, İşletilmesi ve Bakımı" hakkında düzenlenen protokolü imzalayacak.

 

****

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen ve 16 hafta devam eden ‘Siyer Dersleri Mekke Dönemi’nin kapanış programı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla yapılacak.

****

Fransa Uyruklu Mathieu Veneriaz İslam'ı Seçti . Müslüman olmak için Konya Müftülüğü'ne müracaat eden Mathieu Veneriaz, İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar'ın kendisine İslam dini  hakkında verdiği kısa bilgilerin ardından, şahitler huzurunda kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu ve Furkan adını aldı.

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar