Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Camiasından Kısa Haberler - Eylül 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberler

2017-09-22 16:40:00
Diyanet Camiasından Kısa Haberler - Eylül 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize Eylül 2017 tarihleri arası ulaşan haberlerden özetler ( Sürekli Güncellenmektedir - Lütfen Takip Ediniz ) Son Güncelleme - 23.09.2017 - 15:40

****

DİTİB‘den “Cami Hizmetlerinde Verimlilik” semineri Münster bölgesinde DİTİB cami derneklerinde görev yapan din görevlilerine yönelik “Cami Hizmetlerinde Verimlilik” konulu seminer yapıldı. Din görevlilerine yönelik düzenlenen “Cami Hizmetlerinde Verimlilik” seminer 18-22 Eylül tarihleri arasında Strazburg Diyanet Akademi Merkezi‘nde yapıldı. Seminer; Gelsenkirchen-Horst DİTİB Mevlana Camii Din Görevlisi Hamdullah Duru’nun Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Münster Dini Danışma Kurulu Başkanı Yunus Yüksel’in  selamlama konuşması ile başladı.

****

Isparta, Çünür Mahallesi’nde temeli atılan Hz. Ali Cami’sine kavuşuyor. Isparta’nın en kapsamlı camilerinden biri olacak Hz. Ali Camii; kütüphanesi, sohbet salonları ve lojmanıyla külliye şeklinde ibadete açılacak. 1000 metrekare arsa üzerine inşa edilen caminin alt katına Kur’an Kursu yapılacak.

****

Mainz – Worms DİTİB Veysel Karani Camii Kur’an Kursu’na katılan öğrencilere cami yönetimi tarafından hazırlanan hediyeler dağıtıldı. DİTİB Veysel Karani Camii’ne özel hazırlanan çanta içerisinde 2017-2018 eğitim yılı ödev defteri, CD’li elif cüzü, Dinimizi öğreniyoruz (1, 2, 3) kitap setinden oluşan hediye paketi ve minik sürprizler ile öğrenciler sevindirildi. 

****
Niğde'de camiye namaz kılmak için geldiği izlenimi vererek raftaki ayakkabıyı çalan kişi güvenlik kamerasına takıldı. Merkezde bulunan Torbalı Cami'ye öğle namazı saati gelen bir kişi, önce cemaatle birlikte abdest aldı. Şüpheli daha sonra cemaat namaza durunca fark ettirmeden rafta bulunan ayakkabıyı ayağına giyerek kaçtı. Namaz sonrası ayakkabısını bıraktıkları rafta bulamayan vatandaş, güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyince ayakkabılarının çalındığını anladı ve polise şikayette bulundu.

****

Niğde’nin Sazlıca Beldesinde İl müftülüğüne bağlı Sami Efendi yatılı hafızlık erkek Kur’an Kursu’nun açılışı 24 Eylül 2017 Pazar günü saat: 14.00’de gerçekleştirilecek. 

****

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde bir camide çıkan yangın maddi hasara neden oldu.  Camide çıkan yangın maddi hasara yol açtı Hilvan'a bağlı Karaburç köyündeki camide çıkan yangın maddi hasara yol açarken, cami kullanılamaz hale geldi. 

****

Elazığ’da  Abdullahpaşa mahallesinde bulunan Hamidiye cami ve külliyesinin temel atma töreni gerçekleşti.

****

İskenderun’un en eski camilerinden olan ‘Hamidiye’ Camisi, Cami İmamının geirişimleri ile bakıma alındı. Son yıllarda bakımsızlıktan dolayı özellikle cami avlusunda bulunan seramikler kırık ve dökük haldeydi 

****

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Tıbbiye Camisi'nin temeli, törenle atıldı. Van YYÜ kampüsünde düzenlenen törende konuşan rektör Prof. Dr. Peyami Battal, üniversiteye yeni bir cami kazandırmanın memnuniyetini yaşadıklarını söyledi.

****

Çorum'da, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlara ahilik pilavı ikram edildi.
Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) tarafından Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde Cuma namazının ardından vatandaşlara ahilik pilavı ikram edildi.

****

Kütahya Müftülüğünce 4-6 yaş Kur’an Kursu öğreticilerine yönelik olarak ‘Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı’ temalı bir günlük seminer düzenlendi.

****
Ardahan Müftülüğü Hafızlık Yatılı Kuran Kursu Açılışı Yapıldı. İl Müftüsü Şaban KONDİ; Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Ardahan da Yatılı kuran kursunun ilk defa açıldığına dikkat çekerek  Kuran Kursunun bu hale gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

****

Ali Erbaş’ın Diyanet İşleri Başkanı olarak atanmasını değerlendiren Din-Bir-Sen Yönetim Kurulu, Erbaş’ın ilim adamı olarak kariyerinin başarılarla dolu olduğunu, kendisinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nda uzun yıllar görev yapmış olması nedeniyle camiayı çok iyi tanıyan ve buna göre de çalışmalar yapacağına inandıklarına vurgu yapılarak, Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Yusuf Özdemir “Sayın Başkan’ın görevini en iyi şekilde yapacağından kuşkumuz yok,” dedi.

****

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanı olarak atanmasının ardından ilk cuma namazını kıldırdı. Erbaş Cuma hutbesinde, "İslam'ın bütün değerlerini istismar ederek, vatanına ve milletine her türlü hainliği yapanların, hicret kelimesinin arkasına sığınmaları beyhude bir çabadır. Böylelerinin, içine düştükleri acizliği, hicret kelimesini kirleterek müntesiplerine izah etmeye çalışmaları, hicret gibi ulvi bir kavramı istismardan başka bir şey değildir" dedi. 

****

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hacı Bayram Camisi'nde sabah namazını kıldırıp vaaz verdi

****

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan Ankara Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji’yi kabul etti. Göreve yeni başlamasından dolayı nezaket ziyaretinde bulunan Suudi Büyükelçiyi kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Diyanet İşleri Başkanlığına hoş geldiniz. Sizi Diyanet’te ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi

****

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ı  makamında ağırladı. İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan, İstanbul Müftüsü Yılmaz’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Müftü Yılmaz ve Çalışkan, İstanbul’daki çalışmalar üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulundu

Sivas'ta, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında şehitler ve ebediyete intikal eden esnaf ve sanatkarlar için mevlit okutuldu. Okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Susam tarafından dua edildi.

****

Başbakan Yardımcısı BEKİR BOZDAĞ, yeni göreve başlyaan Diyanet İşleri Başkanı  Prof. Dr. Ali Erbaş'ı  ziyaret etti.  Bozdağ'ı, Diyanet İşleri Başkanlığı binasına gelişinde Erbaş ile Din  İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş karşıladı. 

****
 

AK Parti İl Başkanı'ndan Müftü'ye ziyaret,,, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, geçtiğimiz ay göreve başlayan İl Müftüsü Orhan Genç'i makamında ziyaret etti.
AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Eker ile İl Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan AK Parti heyeti, İl Müftüsü Orhan Genç'i makamında ziyaret ettiler.

****

İl Müftüsü Güven: “Hicret bir hayat tarzıdır” Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, 21 Eylül tarihine denk gelen Hicri Yıl Dönümü ile ilgili yazılı mesaj yayımladı.

****

İlçe Müftülüleri Toplantısı’na Ekinözü ev sahipliği yaptı Kahramanmaraş merkez ve ilçelerinde görev yapan müftüler, İl Müftüsü Celal Sürgeç başkanlığında Ekinözü’nde bir araya geldi. 

****

Polonya vatandaşı Monika Patrycja Bialowas, düzenlenen ihtida töreni ile birlikte Müslüman olarak Meryem adını aldı. İhtida töreni için Kayseri İl Müftülüğü’ne başvuran Polonya vatandaşı Monika Patrycja Bialowas için tören düzenlendi.

****

Kütahya’da her ay periyodik olarak düzenlenen ’İlçe Müftüleri Toplantısı’ İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar başkanlığında Pazarlar’da gerçekleştirildi. İl Müftü Yardımcıları ve İlçe Müftülerinin katıldığı toplantı, Pazarlar İlçe Müftüsü Mustafa Türköz’ün müftülük hizmetleri ile ilgili verdiği brifingin ardından gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

****

Hicri yılbaşı ile ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale Müftüsü Şahin Yıldırım, İslam dininin hicret vesilesiyle gaye ve hedeflerine ulaştığını belirtti.

****

Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı kabul etti TBMM Başkanı Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı tebrik ederek, "Basında bazı beyanlar çıkıyor. Moraliniz bozulmasın. Siz fevkalade hizmetler yapacaksınız. Bunu hem Türkiye hem de dünya özlemle bekliyor." dedi.

****

Vali Yazıcı Dursunbey İmam Hatip Kampüsünü İnceledi Vali Ersin Yazıcı, Dursunbey ilçesinde yapımı devam eden ve tamamlanma aşamasında olan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi ve Dursunbey Kur'an Kursu hizmet binasında incelemelerde bulundu.

****

Bandırma İlçesi Bereketli Kur’an Kursu düzenlenen törenle hizmete alındı. Açılış törenine Bandırma Kaymakamı Sayın Günhan YAZAR, İl Müftü Vekili Sayın Ramazan TOPCAN ve Bandırma İlçe Müftüsü Sayın Süleyman KÜÇÜK’ün yanı sıra daire amirleri sivil toplum temsilcileri ve çok sayıda Bandırma’lı katıldı.

****

Zonguldak’ta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Kur'an Kursları kayıtları başladı. Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can, Kuran kursları 2017-2018 eğitim-öğretim yılının 25 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacağını söyledi.

****

Üsküp'te Tophane Merkez Camisi'nin temeli atıldı Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşa edilecek Tophane Merkez Camisi'nin temeli atıldı. Proje, TDV, Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) ve Üsküp'ün Çayır Belediyesi iş birliğinde yürütülecek.

****

Nevşehir'de Etkili din görevlisi eğitim semineri sona erdi 16-17 Eylül tarihlerinde; etkili din görevlisi eğitim ve gelişim semineri Nevşehir İl genelindeki camilerde görev yapan din görevlilerine yönelik olarak gerçekleştirildi.

****

YÖK Başkanı Saraç'tan Erbaş'a kutlama... Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Diyanet İşleri Başkanlığına atanan Yalova Üniversitesi Rektörü Ali Erbaş'ı kutladı.

****

Siirt’te '19 Eylül Gaziler Günü' dolayısıyla Siirt Valiliği himayelerinde, İl Müftülüğü tarafından, aziz Şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden Kahraman Gazilerimiz için, Mevlid-i Şerif okutuldu.

****

Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Dr. Hla Kyaw ve beraberindeki heyeti kabul etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanvekili Keleş, 21. Yüzyılda insanlığın gözü önünde büyük bir dramın yaşandığını ve uluslar arası kuruluşların bu zulme sessiz kaldığını kaydetti.

****

Balıkesir İl Müftü Vekili Ramazan TOPCAN, Altıeylül İlçesi Dereçiftlik Mahallesinde Şehid; Eşref DEDE için okunan hatim merasimine katıldı. Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif tilavetinden sonra İl Müftü Vekili Ramazan TOPCAN,  program sonunda şehidimiz; Şeref DEDE’ nin kabrini ziyaret etti. 

****

Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, 14 Ağustos 2017 tarihinde İrşad ve Fetva Heyeti Üyesi olarak hac vazifesi için gittiği kutsal topraklardan dönüş yaptı ve görevine başladı.

****

İstanbul Avcılar İlçesinde 2 Yeni Kur'an Kursu Daha Açılıyor Avcılar ilçesinde 5'i yatılı 12'si gündüzlü olmak üzere toplam 17 (A,B,C Grubu) Kur'an Kursunda vatandaşlara Kur'an eğitimi verilmektedir. Bu kurslara ilave olarak Derya Mescidi Kız Kur'an Kursu ve  Köprülü Mehmet Paşa Cami Kız Kur'an Kursu olmak üzere 2 yeni kursun daha açılması için çalışmalar tüm hızıyla devam ettiği bildirildi

****

Amasya Valisi Dr. Osman Varol Hacılar Meydanı Mahallesinde Topçular cami temel atma törenine katıldı. Temel atma törenine ayrıca Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Belediye Başkanı Cafer Özdemir,  kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Gaziantep Araban ilçesinde yapımı süren 15 Temmuz Şehitler Camisi için destek bekleniyor. Araban ilçesi Köklüce Mahallesinde geçen kasım ayında temeli atılan caminin yapımı için yardım talep edildi.

****

Manisa'nın Soma ilçesinde yaklaşık 50 yıllık olan Yüzeevler Camisi'nin bir kömür işletmesinin yeni konut projesi nedeniyle yıkılarak başka bir yere taşınacak olmasına cami cemaati tepki gösterdi.

****

Kocaeli Müftülüğü “Diyanet Gençlik Merkezi” nde İl müftüsüYusuf Doğan ‘ın başkanlığında ilçe müftülerinin katılımıyla İlçe Müftüleri toplantısı düzenlendi. 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde ve irşat hizmetleri noktasında özellikle gençlerimize yönelik yapılacak olan manevi hizmetlerin hayata geçirilmesi hususunun ele alındığı toplantıda ilçe müftüleri önerilerini dile getirdi.

****

Ülkemizde ay yıldız temalı ilk cami olarak yükselecek olan Yukarı Tekke Ayyıldız Cami, Sivas'taki cenaze törenlerinin büyük çoğunluğuna da ev sahipliği yapacak. Cami toplam 7.000 m2 kapalı alana sahip olacak. Camideki açık ve kapalı alanlarda toplamda 8.400 kişi aynı anda namazlarını eda edebilecek. Gerçekleştirilen temel atma törenine Vali Davut Gül başta olmak üzere; TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı aynı zamanda AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habip Soluk, Milletvekili Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, kurum müdürleri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Tarihi camide başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi Boyabat ilçe merkezinde bulunan ve geçtiğimiz yıl içerisinde restorasyon çalışmalarına başlanılan Bayezıt (Büyük) Camisindeki çalışmalarda sona gelindi.

****

Ekrem Öztürk’ün Validesi Vefat Etti. Milli Görüş camiasının önemli isimlerinden, Medine’de ikamet eden Ekrem Öztürk Hoca’nın muhterem validesi Şakire Öztürk hakkın rahmetine kavuştu.

****

Almanya’nın  Augustdorf şehrinde yaşayan 76 yaşındaki Şefik Türker, DİTİB Ulu Camii’nde Kur‘an-ı Kerim okumayı öğrendi. Augustdorf DİTİB Ulu Camii’nde açılan yaz Kur’an Kursu döneminde Kur‘an-ı Kerim okumayı öğrenen 76 yaşındaki Şefik Türker “Kur’an-ı Kerim ile yeniden doğdum” dedi.

****

Kars Selim ilçe Kaymakamı 4 -6 Yaş arası yaz kuran kursu öğrencilerinin Selim Lisesi Şehit Teğmen Gökhan YAŞARTÜRK Lisesi konferans salonunda  hazırlamış oldukları  birtakım etkinlikleri içeren programa katıldı. Programa Kaymakam Mehmet KEKLİK, Belediye Başkanı Coşkun ALTUN, daire amirleri, öğrenciler ve ilçe  halkı katıldı.

****

Sakarya Camide Yardım Toplayan Görevliyi Dolandırdığı İddia Edilen Kişi Yakalandı
Camide yardım toplayan görevliyi dolandırdığı iddia edilen kişi yakalandıSAKARYA'nın Akyazı İlçesi'nde, camide yardım toplayan görevliye para verir gibi yaparak para üstünü aldığı iddia edilen kişi gözaltına alındı

****

Siirt'te çocuklara namaz eğitimi verildi. Kur'an Nesli Platformu tarafından Türkiye genelinde düzenlenen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında Siirt koordinatörlüğü tarafından namaz eğitimlerini tamamlayan çocuklara camide "Hayat Namazla Güzeldir" programı düzenledi.

****

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Arvas ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Atik, Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas'ın annesi Munide Arvas'ın vefatı nedeniyle, Ensar Camisi'nde ailesine taziye ziyareti gerçekleştirdi.

****

Kızıltepe Yaz Kursları 2000 Öğrenciyi Ağırladı 2017 Yaz tatili Kur'an Kursları oldukça verimli geçti 2000 öğrenciye eğitim veren Yaz kursları öğrenci velilerini mutlu etti.

****

İstanbul Müftüsü Yılmaz’dan Şehit Ailesine Taziye Ziyareti... İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Hakkari’de hain terör örgütünün saldırısı sonucu şehit düşen sözleşmeli er Halil İbrahim Güler’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

****

Antalya'da Müftülük Personeline Teşekkür Belgesi Verildi. 2017 Yılı Vekâletle Kurban Organizasyonu programında görev alan müftülük personeline İl Müftüsü Vekili Mevlüt TOPÇU tarafından teşekkür belgesi verildi. Müftü TOPÇU “Kurban Bayramı tatilinde idari izinli olmalarına rağmen Başkanlığımız ve TDV beraber yürüttüğü Vekâletle Kurban programı için görev alan arkadaşlarımızın göstermiş olduğu gayretlerinden dolayı teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum. Rabbim arkadaşlarımızın böyle örnek çalışmalarını artırsın.” dedi.

****

Gaziantep Şahinbey Belediyesi vatandaşın ibadetlerini yapabilmeleri için yaptığı camiler zincirine bir yenisini daha ekleyerek Şahinbey İlçesi’nin yeni mahallelerinden olan Kuşçu Köyüne yaptırdığı camiyi vatandaşların hizmetine sundu.

****

Balıkesir İl Müftü Vekili Ramazan TOPCAN, Şehit Hasan TALAY’ın Karesi İlçesi Sakarya Mahallesinde bulunan ana-babasına ziyarette bulundu.

****
Amasya il müftü yardımcısı Murtaza Gür İzmit ilçe müftüsü Musa Bilgiç'i makamında ziyaret etti.

****

Çalışan Sen Konfederasyonu ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Myanmar’ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik saldırıları sert bir dille eleştirdi. Arakan’da yaşanan Müslüman soykırımına seyirci kalınamayacağını belirten Özdemir, Myanmar Devletini ve bu katliama seyirci kalan dünya devletlerini şiddetle kınadığını belirterek “Türkiye’nin gayretleri ümit verici. İnşallah bu bölgedeki Müslümanlar Türkiye sayesinde kurtulacak” dedi.

****

Gözyaşları İle Müslüman Oldu 10 yıl önce tanıştığı Fatih Avcı ile evlenen Moldovyalı Marta, Gönen İlçe Müftülüğünde gerçekleşen ihtida merasiminin ardından gözyaşları ile şahadet getirerek Müslüman oldu.

****

Gelibolu Müftüsü Dr. İbrahim Özler, kitap projesine imza attı. Rağbet Yayıncılık tarafından "Camiler ve Zihniyet Değişimi" adıyla basılan kitap piyasaya çıktı. 

****

Müftü Mehmet Emin Aga anılıyor İskeçe Eski Müftüfü merhum Mehmet Emin Aga’nın ölüm yıl dönümünde anılacağı bildirlidi. Yapılan açıklama şöyle "İskeçe Eski Müftümüz merhum Mehmet Emin AGA'nın 11'nci ölüm yıl dönümü münasebetiyle, 9 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 18:00'de Aşağı Mahalle Mezarlığında bulunan kabri başında anma merasimi düzenlenecektir. 

****

Gaziantep Nurdağı Belediyesi kendi imkanları ile kırkpınar mahallesine imam evi ve kuran kursu yapıyor.

****

Kepez Belediyesi Konyalılar Cami'nde yenileme çalışması başlattı. Kepez Belediyesi ile hayırsever vatandaşlar işbirliğiyle eskiyen camilerin yenilenmesi projesinde ilk adım, Konyalılar Cami'nde atıldı. Nüfus ile birlikte derslik gibi ihtiyaçların artmasıyla yetersiz kalan camilerin dönüşümü amacıyla, Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü sembolik olarak ilk kazmayı caminin bahçesinde vurdu.

****

Siirt Müftüsü Arvas’ın acı kaybı... Uzun süre rahatsızlığından dolayı tedavi gören Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas'ın annesi Munide Arvas, 85 yaşında hayatını kaybetti.

****

HATAY'ın büyükşehir statüsüne geçmesi nedeniyle yeni açılan ilçe müftülükleri ve mevcut binanın ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle yapımına başlanan Hatay İl Müftülüğü binası inşaatında sona gelindi.

****

Malatya'nın Darende ilçesine bağlı Yukarıulupınar Mahallesi’nde yaptırılan Hacı İbrahim Yüksek Mescidi ibadete açıldı. Hulusi Efendi Vakfı tarafından Malatya-Kayseri karayolunda seyahat edenler için inşa edilen Hacı İbrahim Yüksek Mescidi'nin açılışı yapıldı. Emekli müftü Süleyman Aktaş, açılışta yaptığı konuşmada, her canlıya hizmet anlayışını kendine destur edinmiş Hulusi Efendi Vakfı'nın, insan hayatına dokunan estetik hizmetlerini, Osmanlı dönemindeki vakıf anlayışıyla aynı çizgide yürüttüğünü söyledi.

****

İslam ülkelerinden Mekke’de, ortak Arakan açıklaması…İslam ülkelerinin hac organizasyon başkanları Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğinde Mekke’de bir araya geldi. Diyanet Hac İdare Merkezi Başkanlığında düzenlenen toplantının ana gündem maddesini Arakan’da yaşanan katliam oluşturdu.

****

Diyanet İşleri Başkanvekili Keleş, Arakan temsilcisi Abdurrahman’ı Mekke’de kabul etti…
Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Arakan Halkıyla Dayanışma Kurumu Başkanı Selimullah Abdurrahman’ı kabul etti.

****

Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Mekke’de Irak Hac Organizasyonu Başkanlığını ziyaret etti. Irak Hac ve Umre Komisyonu Başkanı Halit Atiye ve Irak Fıkıh Akademisi üyelerinin karşıladığı Başkanvekili Keleş, hac mevsiminin ilim adamlarının buluşması için büyük bir vesile olduğunu belirterek, Mekke’de Irak’ın çok değerli ilim adamları ve fakihleriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

****

Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Mekke’de Avrupa’dan gelen Türk hacılarla bayramlaştı. Safvetü't Şuruk otelinde gerçekleşen bayramlaşma programında konuşan Diyanet İşleri Başkanvekili Keleş, “Bayramınızı ve haccınızı tebrik ediyorum. Allah, haccınızı mebrur eylesin, nice kutlu zaman dilimlerine, ailenizle birlikte huzur içerisinde ulaşmayı nasip eylesin” dedi.

****

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Diyanet Mekke Hastanesini Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş’in eşliğinde ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanvekili Keleş Sağlık Bakanı Demircan’ın Diyanet Mekke Hastanesini ziyaret etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

****

Sason'da Kur'an Kursu Öğrencilerine Bayramlık... Batman İnsani Yardım Derneği, Sason ilçesine bağlı Yolüstü köyündeki Kur'an kursu öğrencilerine giyim ve ayakkabı yardımında bulundu.

****

İzmit'te bulunan Rahmet cami'inde Kur'an kursu öğreticisi Şahsenem Köroğlu eşliğinde bayanlar ikinci kez Bayram Namazı kılmanın mutluluğunu yaşadılar.

****

Diyanet, Arafat’ta 90 bin hacı adayına “Arafat İrşat Programı” düzenledi… Hac farizası için kutsal topraklara giden hacı adayları artık hacı olmak için Arafat’a çıktı. Geceyi Arafat’ta geçiren hacı adayları topluca sabah namazını Arafat’ta kıldı. Sabah namazından sonra Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği irşat programına eşlik eden hacı adayları bol bol telbiye ve salat selam getirdiler.

****

Mekke’de bayramlaşma... Diyanet İşleri Başkan Vekili Dr. Ekrem Keleş, Mekke’de görev yapan gazeteciler ve Diyanet personeli ile bayramlaştı.

****

Yeni Yapılan Camide İlk Ezan Bayram Sabahı Okunacak Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde yapımında sona yaklaşılan İmam Hatip Okulları Tatbikat Camii’nde ilk kez Kurban Bayramı namazında saf tutulacak. Şereflikoçhisar'ın en büyük camisi olma özelliğinin yanı sıra mimarisi ile de büyük beğeni toplayan caminin resmi açılışının ise 22 Eylül 2017 Cuma günü yapılacağı öğrenildi.

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar