Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden özetler

2017-05-19 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa

Diyanet Dünyasında Neler Oluyor... Kısa haber turu ( Güncellenmektedir )

****

Diyanet-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Ruhani Aras tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca FETÖ mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Diyanet-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Ruhani Aras, 14 Mayıs 2017 tarihinde Fas’a kaçmak üzere gittiği Atatürk Havalimanı’nda yakalandı.

****

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde 4-6 yaş arası Kur’an-ı Kerim öğrenen öğrencilerin yıl sonu gecesi izleyenleri mest etti Altıntaş ilöe Müftü Vekili Mikail Vural, " Tarihimizin en büyük yöneticileri ve alimleri küçük yaşta aldıkları din eğitimleriyle uzun yıllar hizmet etmişlerdir. Bizler bugün 4-6 yaş arası 30 öğrencimize Kur’an-ı Kerim öğretmenin gururunu yaşıyoruz. Hedefimiz inşallah 4-6 yaş arası Hafızlar ve Hadis Hafızları yetiştirmek’ ifadelerini kullandı.

****

Umre ibadetini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’ın kutsal Mekke şehrini ziyaret eden Neriman Çelik Arafat ziyareti dönüşünde istirahate çekildiği sırada vefat etti. Merhume Neriman Çelik’in cenazesi Suudi kuralları doğrultusunda Mekke’de toprağa verildi.

****

Çorum İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında düzenlenen "Din Görevlileri Ezanı Güzel Okuma Yarışması" il finali yapıldı. Ulucami’de yapılan yarışmaya 5 din görevlisi katılırken bir kişi ise rahatsızlığı nedeniyle yarışmaya katılamadı. Yarışmanın jüri üyeleri İl Müftüsü Ahmet Akın, İl Müftü Yardımcısı Abdullah Pamuklu, İl Vaizi Fazıl Saraç, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nadir Karakuş, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Kasım Madan, Eğitim Uzmanı Rahmi Güccan ve Ulucami Müezzin Kayyımı Hasan Çakmak yaptıkları değerlendirme sonucunda yarışmada birinciyi Akşemseddin Cami Müezzin Kayyımı Ferhat Turhanoğlu olarak ilan ettiler. 

****

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde İbn Haldun Üniversitesi Sempozyumu'na katılacak, Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İbrahim Mahmud Hamid ile Tunus En-Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi'yi ayrı ayrı kabul edecek.

****

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kur'an kursu temel atma ve İl Müftülüğü hizmet binası törenlerine katılacak, "Diyarbakır'ın Fethi" konferansı ile Çınar İlçe Müftülüğü ve Kur'an kursu binası açılış töreninde bulunacak.

****

İzmit Bekirdere Şirinevler Camii'nde, Şirinevler Kur'an kursu ve 04 - 06 yaş kursu öğrencilerine yönelik 250 kişinin katılımıyla yıl sonu programı düzenlendi. Kur'an Kursu öğreticisi Nihal Sağlık ve 04 - 06 yaş kursu öğreticisi Hülya Yamak'ın organize etmiş olduğu yıl sonu programı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayıp, ilahi, şiir ve naatlar'ın okunmasıyla devam etti. 

****

4. İslami Dayanışma Oyunları, Azerbaycan'da sürüyor.

****

Ataşehir’de Okullar “İKRA” Projesi’nin 1. Etabı Olan “NEBE-NAS” Bilgi Yarışmasında Birleşti. “İkra” isimli uzun soluklu bir projenin ilk ayağı olan “Nebe-Nas” bilgi yarışmasının finali ve ödül töreni Ataşehir Mimar Sinan Camii’nde 10 Bin Öğrencinin Cıvıl Cıvıl Sesleri Eşliğinde Gerçekleştrildi. 

****

Van Müftülüğü yeni hizmet binasının temel atma töreni için kente gelen Görmez,  "Yeryüzünde gönül coğrafyamızda ve bütün dünyada Müslümanların en zor zamanlarını yaşıyoruz. Yüce Rabb'imiz ramazan rahmetiyle bütün zorlukları arkamızda bırakmayı bize nasip etsin." dedi.

****

Amasya Hamamözü Müftülüğü bünyesindeki 4-6 yaş okul öncesi Kur’an Kursu öğrencileri, yıl sonu gösterisi Adil Candemir Çok Programlı Anadolu Lisesi Salonunda yapıldı. Programa Hamamözü Belediye Başkanı Bahattin DESTEBAŞ, İlçe Müftüsü  Dr.Cemil LİV, İlçe Emniyet Amiri Mustafa GÖNEN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal GÜRGİL, Kur’an Kurs Öğreticileri ve öğrencileri, öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı.

****

Manisa'da kadınların "Hatim" heyecanı... Soma Merkez Kız Kur'an Kursunda temel eğitim gören yaklaşık 54 bayan için Belediye Düğün Salonunda hatim programı düzenlendi.

****

Kırşehir İl Müftülüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Hatice Hatun 4-6 yaş Kur’an Kursu öğrencileri kapanış programı düzenledi.

****

Minik Kur’an Kursu Öğrencilerinden Anneler Günü Etkinliği Seyit Bilal 4-6 yaş Kur’an Kursu öğretileri, öğrencileri ile birlikte anneler günü etkinliği düzenledi. Seyitbilal 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğreticileri, öğrencileri ile birlikte 1 hafta süren etkinlikte çalışan annelere çalıştıkları yerde,ev hanımı olan annelere evlerinde ziyaret etmek suretiyle sürpriz anneler günü düzenlediler.

****

KAHRAMANMARAŞ'ın Dulkadiroğlu İlçe Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet veren Ahmet Köse 4- 6 Yaş Kur'an Kursu'nun öğrenci ve velileri düzenlenen piknikte bir araya geldi.

****

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Mehmet Akif Ersoy Kuran Kursu’nda eğitim gören 4-6 yaş öğrencilerin yılsonu gösterisine katıldı.Mehmet Akif Ersoy Kuran Kursu’nun 4-6 Yaş Sınıfı öğrencilerinin programında konuşan Başkan Baran, “Vatan, millet ve Kuran sevgisi ile büyüyen çocuklar, ülkesine yanlış yapmaz” dedi. 

****

Türkiye Diyanet Vakfı Kocaeli Şubesi’nin tanıtım ve tanışma amacıyla düzenlediği “İyilik Buluşmaları” adlı toplantı Antikkapı’da yapıldı. İl Müftüsü Diyanet Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Doğan ve şube yönetim kurul üyelerinin ev sahipliği yaptığı programa, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, İl Müftü Yardımcıları, bazı ilçe müftüleri  ile daire müdürleri ile hayırsever işadamları katıldı.

****

Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Dinek Mahallesinde yapımı tamamlanan cami düzenlenen törenle ibadete açıldı.

****

Tokyo Diyanet Türk Kültür Merkezi'nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma töreni yerel saatle 11.00’de başlayan programda Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Türkiye ve Japonya’nın milli marşları okundu. Törende konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal Türkiye ile Japonya'nın, tarihi ve kültürel olarak diğer milletlere örnek nitelikte bir dostluk geliştirdiğini vurguladı.

****

Van'ın Özalp ilçesinde temeli 2014 yılında atılan İmam-ı Şafii Camii'nde ilk cuma namazı kılındı. Van'da 2011 yılında yaşanan deprem sonrası hasar gören Kubbeli Camii'nin yıkılması ile 2014 yılında yerine temeli atılan İmam-ı Şafii Camii'nde ilk cuma namazı bugün kılındı.

****

Kars'ın Arpaçay ilçesinde bağlı Kümbet köyünde, şiddetli rüzgar nedeniyle cami minaresi yıkıldı, bazı evlerin çatısı uçtu

****

MARDİN'in Nusaybin İlçesi'nde bulunan 'Dünyanın İlk Vaftizhanesi' olarak kabul edilen ve 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Merkezi tarafından Zeynel Abidin Cami ve Mor Yakup Kilisesi'nin içinde bulunduğu Kültür İnanç Parkı'nda yaılan kazılarda bulunarak depoya kaldırılan binlerce parçadan 1000'i tek tek elden geçirildi.

****

Bandırma'da Kur’an Kursu Öğreticileriyle Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.
İlçemiz Kur’an Kurslarında görev yapan Kur’an Kursu Öğreticileriyle eğitim döneminin sona ermesi nedeniyle değerlendirme toplantısı yapıldı. Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde yapılan ve program içeriğinde piknik de bulunan toplantıya katılan Kurs öğrencileri ve Öğreticilerine yönelik konuşan Müftü KÜÇÜK, başarılarından ve gayretlerinden dolayı takdirlerini dile getirdi.

****

Giresun İmam-Hatip Lisesinin kuruluşunun 50. Yılı etkinlikleri kapsamında “Yarım Asırlık Çınar Giresun Nurettin Canikli İmam-Hatip Lisesi” sloganıyla Giresun Müftülüğü ve Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam-Hatip Lisesi tarafından “İmam Hatip Nesli konulu panel düzenlendi. Panel yöneticiliğini Giresun İl Müftüsü Muhittin ORAL’ın yaptığı panele Tokat İl Müftüsü Ahmet ERDEM, Düzce İl Müftüsü Selami EMEN, Samsun İl Müftüsü Veysel ÇAKI ve emekli İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU katıldılar.

****

Alanya Belediyesi’nin Almanya’daki kardeş şehri Gladbeck şehrinden gelen Cami Derneği’nin Kadın Kolları üyeleri, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i ziyaret etti. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 530 üyesi olan ve Alman-Türk toplumu arasında çalışmalar yapan Cami Derneği'nin Kadın Kolları üyelerini ağırladı. Alanya Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen buluşmaya kardeş şehir Gladbeck'ten gelen 26 misafir katıldı.

****

Kilis İl Müftülüğü tarafından İhlas Cami Kız Kur’an kursu yararına açılan kermes ilgi gördü. 
Gazze Parkı’nda kurulan çadırlarda halkın yoğun ilgi gösterdiği kermeste yöresel ev yemekleri ve tatlılar satışa sunuldu.

****

Akyazı üç büyük etkinliğe hazırlanıyor. Akyazı Kıraat Eğitim Derneği tarafından yapılan Darül Kurra camisinin açılışı, Şeyh’ül -Kurra Hüseyin Harputoğlu hoca tarafından yetiştirilmiş ve Aşere, Takrib ve Tayyibe eğitimi almış olan 18 Kurra Hafız icazet belgelerini alabilmek için Reisü’l Kurra Ahmet Aslanlar’ın riyasetinde oluşacak olan heyettin huzuruna çıkacaklar.

****

Adıyaman’da, Cuma Namazını kılmak için gittiği camide abdest alırken ayağı kayarak düşen yaşlı adam yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

****

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ile İl Müftülüğü işbirliğinde “Tüm Zamanlarda Yıkılmayan En Sağlam Kale Aile” paneli düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Salonu’nda gerçekleştirilen panele Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Birsin, Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Aile ve Sosyal İşler Şube Müdiresi Avukat Gülay Zengin, panelistler, kurum kuruluş temsilcileri ile dinleyici topluluğu katıldı. Panelin oturum başkanlığını İl Müftüsü Ümit Çimen yaptı. 

****

Ağrı İl Müftülüğü kuran kurslarında eğitim gören çocuklar için yıl sonu etkinliği düzenlendi.
Ağrı İl Müftülüğü tarafından Kültür ve Kongre Merkezinde, 2016-2017 yıllarında çeşitli kur’an kurslarında eğitim gören yaşları 4 ile 6 arasında değişen çocuklar için yıl sonu etkinliği yapıldı. 

****

Genç MÜSİAD Başkanı Ahmet Muhammet Tosun ile yönetim kurulu üyeleri Ahmet Karabulut, Özcan Aykul ve Soner Çiftçi’den oluşan heyet, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ı makamında ziyaret etti.

****

Bandırma Müftüsü  Süleyman Küçük , 30 Ağustos Kur’an Kursunda Yılsonu Bitirme Programına Katıldı. Kurs Öğreticisi Emine ŞENER’in ve öğrencilerinin hazırladığı programda, Kurs öğrencilerinin eğitim döneminde öğrendikleri konular ile ilgili örneklemeleri sergilendi. Programa katılanlara hitap eden Müftü Küçük, başarılarının ve gayretlerinin devamını dileyerek programdan ayrıldı.

****

Konya’nın Hüyük ilçesinde, hacca gidecek 49 hacı adayına yönelik hac semineri yapıldı.
Müftülük toplantı salonunda başlayan seminer İlçe Müftüsü Abdullah Yalman ve İlçe Vaizi Ahmet Kaçar tarafından verildi. Toplum Sağlığı Merkezinden doktor ve hemşireler tarafından sağlık ve temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken konularda hacı adayları bilgilendirildi ve hacı adaylarının aşıları yapıldı. Son gün de Kâbe maketi ile uygulamalı olarak umre, tavaf ve say anlatılarak seminer tamamlandı.

****

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, cami cemaate süt ikram edildi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Yılmazlar Kayı Çiftliğinin birlikte düzenlediği programda cami cemaatine süt dağıtımı gerçekleşti.

****
Niğde'de ikindi ezanına yetişmeye çalışan imam kaza yaptı. Edinilen bilgilere göre kaza, Çamardı ilçesine bağlı Üskül köyü yolunda meydana geldi. Ömer G. yönetimindeki 27 TA 523 plakalı otomobil, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yoldan çıkarak takla attı. Yoldan geçen vatandaşlar kazayı sağlık ve jandarma ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine kaza yerine gelen sağlık ekipleri, yaralı Ömer G.'yi, olay yerinde ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulansla Çamardı İlçe Devlet Hastanesine kaldırdı.

****

Gönen İlçe Müftülüğüne başvuran Çinli mühendise, İlçe Müftüsü Şaban Apaydın tarafından ihtida merasimi düzenlendi. Chengkun Song, müftülük binasındaki merasimde, Apaydın'ın yanı sıra, Çarşı Camii uzman imam hatibi İlhan Can ve Gönenli Mehmet Efendi Camii imam hatibi Rafet Avcı şahitliğinde Kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu.

****

Amasya’nın Hamamözü İlçe Merkez Arkutbey Cami uzun bir aradan sonra restore ediliyor. Çalışmalara Cumartesi günü başlanırken, caminin öncelikle pencere ve doğramalarından işe başlandı.

****

Almanya'nın Köln kentinde yapımı devam eden Köln DİTİB Merkez Camii ve Kültür Merkezi'ne ait kubbe ve minarelerin hilalleri (alem) yerlerine takıldı.

****

Alaplı Müftülüğüne  bağlı Ulucami  4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencilerinin, 2016-2017 yıl sonu etkinliği Alaplı Anadolu Lisesi Salonunda gerçekleştirildi. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından müftü Mehmet Bektaş’ın ‘ın açılış konuşmasıyla başladı.

****

Düzce İl Müftülüğüne bağlı Çamköy Toki 4–6 Yaş Kur’an Kursunda eğitim gören minik öğrencilerin düzenledikleri yılsonu programı katılımcıları duygulandırdı. 4–6 yaş arası minik öğrencilerin gösterileri izleyicileri büyüledi

****

İşitme engellilere yarışmayla umre... Diyanet bu yıl Türkiye genelinde, “İşitme Engellilere Yönelik Umre Ödüllü Dini Bilgiler Yarışması” düzenleyecek. Kur’an kurslarının, yaz Kur’an kurslarının ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların öğrenci veya mezunlarının katılabileceği yarışma sonucu 100 işitme engelli umreye gönderilecek. 

****

Mersin'in Tarsus ilçesinde belediye öncülüğünde hayırsever Toprak ailesi tarafından yaptırılan, Mehmet Toprak Taziye Evi, törenle hizmete açıldı. 

****

Van’ın Çaldıran Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Muradiye ilçesinde görev yapan imam ve okul müdürlerine seminer verildi. Çaldıran Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Selim Yanar tarafından cami imamlarıyla okul müdürlerine Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünün hizmet modelleri, Aile Sosyal ve Destek Programının (ASDEP) tanıtımı, çocuk ihmal-istismarı, dilenen ve sokakta çalıştırılan çocuklar ve çocuk gelinler ile ilgili bir seminer verildi.

****

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi karşısında yapımı tamamlanan Mehmet hakan Camii yapılan program ile ibadete açıldı.

****

Abana İlçe Müftülüğü, hacı adaylarına yönelik seminer düzenledi. İlçe merkezindeki Sahil Yeni Camisi'nde düzenlenen seminere, Abana ve Bozkurt'tan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çekilen kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan 25 hacı adayı katıldı.

****

Vietnam’da ilk olarak 1807 yılında inşa edilen Rahmet Camii’ni İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yeniden inşa edilerek hizmete açtı.

****

Almanya'nın Darmstadt kentinden kimliği belirsiz kişiler tarafından camiye çirkin saldırı yapıldı. Edinilen bilgilere göre, Almanya'nın Darmstadt kentinden hizmet veren İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatına bağlı Merkez Camisine kimliği belirsiz 4 kişi tarafından çirkin saldırı düzenlendi. Saldırganlar ellerindeki demir ve sandalye ile lokalin camları ve giriş kapısını kırdı. 

****

Anadolu Gençlik Derneği, Diyanet-sen ve ÖDER Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde halen devam eden bahar şenliklerinde oluşan gayri ahlaki ortama tepki gösterdi.

****

Diyanet-Sen Konya Şubesi istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları kanunu gereğince her yıl Mayıs ayında sendikaların üye dağılımlarının belirleme çalışmaları yapıldı.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kuruma bağlı Kur'an kurslarında eğitim ve öğretim gören kız öğrencilerin katıldığı "Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Okuma Türkiye Finali" Bursa'da yapıldı. Öğrencilerin sırayla Kur'an-ı Kerim okumasının ardından değerlendirmelerde bulunan jüri üyeleri, dereceye girenleri açıkladı. Buna göre yarışmada, Konya'dan katılan İrem Sude Zoba birinci, İstanbul'dan Ayşegül Beyhan ikinci, İzmir'den Suedanur Borazan üçüncü oldu.

****

Köln'deki DİTİB Merkez camisi tamamlanmak üzereVIDEO YOKHakan AYTAŞKÖLN, 17 Mayıs (DHA)- Almanya'nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi'nin kubbe ve minarelerinin alemleri (hilalleri) takıldı.

****

Gümüşhacıköy ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığının 2017 hac organizasyonuna katılacak hacı adayları için seminer düzenlendi. Seminerde hac görevinde Mekke ve Medine'de yapılacak ihram, tavaf, Mina, Arafat ve kadınların hac ve umrede yapacakları vazifeler anlatıldı.

****

Erü İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Kayseri İl Müftülüğünün Misafiri Oldu İl Müftülüğü ve Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı bu yıl mezun olacak 400 öğrenciye yemek ikramında bulundu. Davete İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Yeşilyurt, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve öğrenciler katıldı.

****

Türk Ocağı’ndan Müftü Can’a ziyaret.. Türk Ocağı Zonguldak Şubesi Başkanı Özcan Gedikli İl Müftüsü Rüstem Can’ı ziyaret etti. Ziyareti değerlendiren Türk Ocağı Başkanı Özcan Gedikli, “İl müftümüz Zonguldak’a kısa süre önce atandı ve görevine başladı. Bizde Türk Ocağı olarak kendisini ziyaret ederek görevinde başarılar diledik.

****

Niğde Müftülüğü PDR Uzmanı Sümeyye DERİN'den Seminer.. Ömer Halisdemir Üniversitesi Derbent salonunda Erciyes ünv. Eğitim Fakültesi PDR Uzmanı Sümeyye DERİN  tarafından "Sadakat ve Güven Bağlamında Aile" Konulu Seminer verildi.

****

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde Ramazan ayı öncesi müftüler toplantısı düzenlendi.
Kültür Merkezi'nde İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun başkanlığındaki toplantıya 13 ilçe müftüsü katıldı. Müftü Coşkun, yaptığı konuşmada Ramazan ayına girildiğnii hatırlatarak, ''Bu sebeple il genelinde Ramazan ayı sürecinde din hizmetlerinde herhangi bir aksaklığın olmaması, camilerimizin temizliği ve bakımı, camilerimizin eksiklerinin giderilmesi ve gerekli önlemlerin alınması toplantımızın ana konularını oluşturmaktadır" dedi.

****

Amasya İl Müftülüğünce düzenlenen mayıs ayı ilçe müftüler toplantısı Gümüşhacıköy'de yapıldı. İl Müftü Vekili Murtaza Gür, il müftülüğü ile ilçe müftülükleri arasındaki iletişimi güçlendirmek, yürütülen işlerde birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla her ay farklı ilçede yapılan ilçe müftüleri toplantısını bu ay Gümüşhacıköy'de düzenlediklerini söyledi.

****

Salihli Belediyesi, her yıl olduğu gibi Ramazan ayı öncesinde ilçe merkezi ile mahallelerde bulunan camilerde temizlik çalışmasına başladı.

****

Kızılcahamam Meşeli Camii ve Cennet Sitesi Kur’an kursu öğrencileri kurs öğretmenleri ArifeAtalay ile Naciye Balcı öncülüğünde Jeopark gezisi düzenlediler.

****

1981 yılında hizmete açılan Vöhringen Ditib Camisi, büyük projelere hazırlanıyor. Ditib VöhringenTeşkilatı Başkanı Kayserili Mehmet Yılmaz, Başkan yardımcısı Ümit Arslan Vöhringen’e projesi bitmiş olan minareli caminin yapılacağını belirttiler. Çagdaş  yapının içerisinde 3 ila 6 yaş grubu çocuklara yönelik anaokulu, kadınlara ve erkeklere özel ibadet yerleri ve 300 kişilik konferans salonunvda olacağının müjdesini verdiler. 

****

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl 5'incisi düzenlenecek "Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması"nın, 62 ülkeden 120 yarışmacının katılımıyla düzenleneceği bildirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmanın bu yıl 19-23 Mayıs'ta İstanbul'daki Fatih Camisi'nde yapılacağını söyledi.

****

Adıyaman  Müftülüğü Şehit ve gazi ailelerini ziyaret ederek, ailelerin gönüllerini almaya, ihtiyaçlarını dinlemeye devam ediyor. Şehit Ali Arğun’un ailesine yapılan ziyarete, İl Müftüsü M.Ali Öztürkçü , İl Vaizleri Gül Hicran Kılıç ve Zeliha Kınık katıldı.

****

Çeşitli programlara katılmak üzere Konya'da bulunan Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç, Meram İlçe Belediye Başkanı Fatma Toru'yu ziyaret etti.Kaynak: Karadağ Diyanet İşleri Başkanı’ndan Başkan Toru’ya ziyaret 

****

İstanbul İl Müftü Yardımcısı Yılmaz Küçük, Bayrampaşa İlçe Müftülüğü vazifesine başlamak üzere görevinden ayrıldı. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Bayrampaşa Müftülüğü’ne atanan Yılmaz Küçük’e hizmetlerden dolayı teşekkür ederek yeni görevinde başarılar diledi. 

****

Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında uygulanmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında “Dinim İslam Temel Dini Bilgiler Yarışması” düzenlendi.

****

Marmara Bölgesi'nde gerçekleştirilen hafızlık yarışmasında dereceye girenlerin ödüllendirildiği programa katılan Bursa İl Müftüsü İzani Turan, hafız olmanın kolay ancak hafız ölmenin zor olduğunu söyledi. Hayrât Vakfı tarafından İl Müftülükleri, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Sancaktepe Belediyesinin iş birliğiyle düzenlenen Marmara Bölgesi Hafızlık Yarışması'nın ödül töreni Bursa Ulucami'de yapıldı.

****

Hoca Cami’de Gençler Cami’de.... Abdulmetin Balkanlıoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı Hoca Cami’de Gençler Cami’de etkinliği yapılacaktır. YediHilal Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından hazırlanan etkinlik, 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 13:30’da Selçuk Üniversitesi Kampüs Camii’nde gerçekleştirilecektir.

****

TİKA, Balkanlarda 50 ecdat yadigarı eseri restore etti - TİKA Başkan Yardımcısı Çetin: - "TİKA olarak Balkanlarda şu ana kadar yaklaşık 50 cami, köprü, mevlevihane, tekke, çeşme gibi ortak kültür mirasımız olan eserlerin restorasyonunu tamamladık. Balkanlardaki diğer kalkınma çalışmalarımız, yıllık olarak ülkenin büyüklüğüne göre 25 ile 50 proje arasında değişiyor" 

****

İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında düzenlenen 'Din Görevlileri Ezanı Güzel Okuma Yarışması' il finali dün yapıldı. Ulu Camide öğle namazı sonrasında gerçekleştirilen yarışmaya 5 din görevlisi katılırken bir kişi ise rahatsızlığı nedeniyle yarışmaya katılamadı. Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda yarışmada birinci Akşemseddin Cami Müezzin Kayyımı Ferhat Turhanoğlu, ikinci Mecitözü Vakıflar Köyü İmam Hatibi Salih Okudan, üçüncü ise Sungurlu Oğlaközü Köyü Cami İmam Hatibi İbrahim Kablan oldu. Yarışmanın sonunda ilk üçe girenlere ödül verildi.

****

Alacalar Mahalle Camii Işıl Işıl... Manisa Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki cami aydınlatmalarıyla vatandaşların ibadet ettikleri camilerde yenileme çalışmalarını sürdürürken, son olarak Kırkağaç Alacalar Mahallesi’nde yer alan caminin aydınlatması da tamamlandı.

****

Yozgatlı hayırsever iş adamı Bilal Şahin tarafından Yerköy ilçesine bağlı Sarayköy’de yaptırılan Seyyid Müderris Zeynel Ağa Cami hizmete açıldı.

****

Yozgat İl Müftülüğü tarafından, bu yıl hac için kutsal topraklara gidecek vatandaşlara Kabe maketi etrafında uygulamalı eğitim yaptırılarak hac ibadetleri hakkında bilgi verildi.

****

İşitme Engelli Hanımlar Vali Al'ı Ziyaret Etti Osmaniye İl Müftülüğünce düzenlenen işaret diliyle Kur'an-ı Kerim kursunu başarıyla tamamlayan işitme engelli hanımlar, Osmaniye Valisi Kerem Al'ı makamında ziyaret etti.

****

Yozgatlı hayırsever iş adamı Bilal Şahin tarafından Yerköy ilçesine bağlı Sarayköy'de yaptırılan Seyyid Müderris Zeynel Ağa Cami hizmete açıldı.Kuran'ı Kerim tilaveti ile başlayan açılışta konuşan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, "Bilal Şahin Bey ilimize çok sayıda hayır hizmetlerinde bulunmuş ve bulunmaktadır. Ben gördüğüm, tanıdığım zengin kişilere vakıf kurmalarını söylüyorum. Bilal Şahin Vakfının kurulmasını da istiyorum. Hepimiz bir gün öleceğiz, bizden sonra da hizmetlerin devam etmesini istiyorsak vakıflar kurmalıyız. Yaptığı bütün hizmetlerden dolayı Bilal Şahin Beye teşekkür ediyorum" dedi.

****

Eğitim Bir-Sen Batman Şube Başkanlığı, Atatürk Parkı’nda halkın ibadetlerini yerine getirebilecek bir caminin yapılması gerektiğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde kamuoyu gündemine gelen Atatürk Parkı’na cami yapılmasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Batman Şube Başkanlığı, Turgut Özal Bulvarı üzerinde Atatürk Parkı’nda halkın ibadetlerini yerine getirecek bir caminin yapılmasıyla cami eksiliğinin büyük ölçüde giderileceğini ifade etti.

****

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde kaymakamlık tarafından organize edilen 1. Uluslararası Hayat-ı Harrani Etkinlikleri kapsamında, Hayat Bin Kays El-Harrani Hazretlerinin manevi önemini anlatan tiyatro gösterisi düzenlendi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Palakoğlu ile birlikte Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi ziyaret etti.

****

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kırgızistan Din Komisyonu Başkanı Zaiyrbek Ergeshov ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Kırgız heyete Asya'da İslam’ın ve Türkiye'nin ismini kullanarak yapılanan FETÖ ile ilgili önemli uyarılarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Kırgızistan, bütün dünyadan kendi topraklarına giren yanlış dini ideolojileri engellemek için çok büyük çaba gösterdi. Bütün bu mücadelede en büyük yardımcısı da Türkiye oldu.” dedi.

****

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Bahçeleriçi Mahallesi'nde bulunan Köprü Camii Kur'an Kursu'nun açılışını yaptı. Açılışta 4-6 yaş arası öğrenci gruplarının yaptıkları gösteriler ve mehteran ekibinin performansı vatandaşların beğenisini kazandı.

****

Sason ilçesinde Kur'an kursu öğrencileri yararına kermes düzelendi. Sason Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği tarafından ilçe merkezinde düzenlenen kermesten elde edilecek gelirin, inşaatı süren Kur'an kursu binasının yapımı ve öğrenciler için kullanılacağı bildirildi.

****

Vefa Sen tarafından Adana Kozan Dağılcak Mesire alanında düzenlenen etkinliğe Vefa Sen Genel Başkan Dursun Boran, Başkan Yardımcıları Yusuf Kaplan, İlyas Topal, şube müdürleri, vaizler, murakıplar, Kur’an kursu öğreticileri, Kozan ve İmamoğlu ilçelerinde görev yapan imam ve müezzinler aileleri ile katıldılar. '' Vefalı aileler buluşuyor'' etkinliğinde şehitler ve vefat eden imamlar için Kur an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Gün boyunca çeşitli ikramların yapıldığı organizasyonda imamlar hoş sohbetler ve ilahileri dinlerken, çocuklar da satranç ve top oynayarak ip atlayarak stres attılar. Semaverlerde çayların demlendiği piknikte imam eşleri de birbirleri ile tanışıp sohbet etme imkanı buldu.

****

2017 yılı Aile Haftası münasebetiyle Yozgat İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından organize edilen konferansa; Din İşleri Yüksek kurulu uzmanı Doç. Dr. Ülfet Görgülü konuşmacı olarak katıldı.

****

Türkiye Diyanet Vakfı Şube Hizmetleri Müdürü Yavuz Kocamış, Tekirdağ'da bir dizi ziyaret gerçekleştirerek, din görevlileri ve Tekirdağlı işadamlarıyla vakıf faaliyetlerinin anlatıldığı toplantı düzenledi. 

****

Müftü Akın’dan, Başkan Külcüye Kutlu Doğum ziyareti... İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın başkanlığındaki heyeti, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye Kutlu Doğum Haftası ziyaretinde bulundu

****

Kütahya Emet İlçe Müftülüğünce Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarının tanıtımı ve satışının yapıldığı Yenice Köyü Tahtalı Mesire alanındaki kitap standına halk yoğun ilgi gösterdi.

****

Zonguldak İl Müftülüğü tarafından işitme engelli kadınlar için açılan kursta eğitimler devam ediyor. Müftülük binasında gerçekleştirilen ve haftada 2 gün süren İşaret Diliyle Kur'an-ı Kerim Kursu ile işitme engelli 15 kadın, Kur'an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrenme imkanı buluyor.

****

Antalya Müftülüğü Serik İlçesinde 4-6 Yaş Grubu Çocuk Şenliği yapıldı. Kur’an Kursunda okuyan 120 öğrenci doyasıya eğlendiler. Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesinde yapılan programa İl Müftümüz Osman Artan, Serik Müftü Vekili Mustafa Güner, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, Serik Diyanet Vakfı Mütevelli Üyesi Hasan Akbulut, Memur-Sen İlçe Başkanı Erdal Erdoğan, öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı.

****

Adana İl Müftüsü Hasan ÇINAR, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Adana Bölge Müdürü Mustafa KELEŞ'i ziyaret etti.

****

Gemlik’e yeni müftü... Şubat ayında İstanbul Sancaktepe Müftülüğüne tayin olan Gemlik Müftüsü Muammer Turan’ın yerine Mehmet Reşat Şavlı getirildi. Daha önce Erzincan İl Müftü Yardımcısı olarak görev yapan Dr. Mehmet Reşat Şavlı, Gemlik Müftüsü oldu.

Manisa'da 2017 yılında hacca gitmek üzere kesin kayıt yaptıran hacı adaylarını bilgilendirmek amacıyla, Şehzadeler İlçesi Muradiye Camiinde “Hac Hazırlık Kursları” düzenlendi. Kurslar hacı adaylarımızın büyük bir çoğunluğunun katılımı İl Müftü Vekili Paşa BEKTAŞ, İl Müftü Yardımcıları ile Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürünün sunumlarıyla seminer programlarımı gerçekleştirildi

****

Etkili Hutbe Sunumu İl Final Yarışması Manavgat Külliye Camiinde yapıldı. İl Müftü Yardımcısı Mevlüt Topçu’nu komisyon başkanlığında, H. Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi eğitim görevlisi Adnan Gedikoğlu,  Manavgat Müftü Vekili Saffet Sevim, Kepez Uzman Vaizi M. Fatih Tunç ve şelale Anadolu Lisesi Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Birol Karakurt’un üyeliğinden oluşan komisyon tarafından yapılan yarışmada  Finike İlçe Müftülüğü temsilci Ensar Arslan birinci olurken, Kepez İlçe Müftülüğü temsilcisi Metin Dağdevir ikinci   ve Aksu Müftülüğü temsilcisi ibrahim Erdem üçüncü oldu..

****

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dünyanın çeşitli yerlerinde cami yaptırdıklarını belirterek, “Dünyada ezanın ilk okunduğu Kamçatka’da da bir cami yapacağız” dedi.

****

Bandırma Müftülüğü İhsaniye Camii Kur’an Kursu 4-6 yaş sabahçı ve öğlenci grubun hazırlamış olduğu yılsonu etkinliği düzenlendi.  Kur’an tilaveti ile başlayan programdan sonra İstiklal Marşı okundu. Ardından Bandırma Müftüsü Süleyman Küçük açılış konuşması yaptı. Sabahçı grubu papatyalar sınıfı öğrencisi Resul Enes Tosun dayı şemail okudu. Daha sonra sabahçı gruptan iki öğrencinin okuduğu Kur’anı Kerim’den kısa süreler ve hadislerle program devam eti.

****

SAYFA GÜNCELLENMEKTEDİR

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar