Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 07.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 07.04.2017 tarihli merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet sendikalarından haber merkezimize gelen haber başlıklarından seçmeler

2017-04-07 19:59:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 07.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

2017 Yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Ayasofya Müzesi'nde "Aşk-ı Nebi" temalı Hilye-i Şerif Sergisi'nin açılışı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından yapıldı. 

****

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık’ı Babadağ Hacı Osman Nuri Yılmaz Yatılı Erkek Kur’an Kursu Öğreticileri Önder Özmet ile Mustafa Selek makamında ziyaret etti. Ziyarette İl Müftü Yardımcısı Talat Özmet hazır bulundu.

****
Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından kurumlarda yapılan eğitim ve tatbikatlar devam ediyor. Uygulama kapsamında Geylani Kuran Kursu'nda yangına ilk müdahale hakkında eğitim vererek uygulamalı tatbikat yapıldı.

****

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinden umre ziyaretine gidecek vatandaşlara İlçe Müftülüğü tarafından seminer verildi. Merkez Çarşı Camiinde düzenlenen seminerde 18 Nisan 2017 Salı günü 25 günlük umre ziyareti yapacak olan Köprübaşı Camii İmam Hatibi Mehmet Ceviz’in oluşturduğu 43 kişilik gruba İmam Hatip Mehmet Ceviz ve İlçe Vaizi Erdoğan Tuna tarafından; Umre nedir? Umrenin önemi? Umre ziyaretinde yapılacak ibadetler, davranış ve tutumlar, dikkat edilmesi gereken durumlar hakkında sinevizyon gösterisi ve tatbiki olarak bilgiler aktarıldı.

****
Van'da, 69 yaşında Kur'an-ı Kerim okuma hayalini gerçekleştiren ve hafızlık eğitimine devam eden Feyruz Sontur, azmiyle çevresindekilere örnek oluyor.

****
Fransa’da imamı radikal ideolojiyi, ayırımcılığı ve şiddeti teşvik ettiği bahanesiyle, ülkenin güneyinde bulunan Sete kentindeki bir cami kapatıldı.

****
Göreve başladığı ilk gün Müftülük olarak ilçedeki  İmam-Hatip okullarıyla  her daim  diyalog içerisinde olacağını vurgulayan Yüreğir İlçe Müftüsü Celal BÜYÜK Atakent mahallesinde bulunan Medine Müdafi Fahrettin Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Yakup TUFAN'ı ziyaret etti. İlçe Müftüsü Büyük, Medine Müdafi Fahrettin Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine hitabında İmam Hatip'te okumanın ve İmam Hatipli olmanın öneminden bahsetti.

****
15 Temmuz darbe gecesi halka “sokağa çıkın” çağrısı yapan imam mahkemeye sevk edildi. Trabzon’un Sürmene İlçesi’ne bağlı Petekli Mahallesi’ndeki bir camide imam olarak görev yapmakta olan Yılmaz Ayazoğlu, 15 Temmuz darbe gecesi caminin hoparlöründen, insanlara çağrı yapınca başına gelmeyen kalmadı. Aynı mahallede yaşayan Ali Ş. ve Cafer Ş. isimli baba oğul darbe gecesi yapılan anonsa kızdıkları için imamı dövdüler. Yaşanan gelişmeler üzerine de Petekli Mahallesi İmamı Yılmaz Ayazoğlu, şahıslardan şikayetçi oldu. Anonslardan rahatsız olan baba oğul ise, çocuklarının verilen selalardan ötürü uykudan uyandıkları ve rahatsız oldukları gerekçesi ile imam hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

****
Erzincan İl Müftü Yardımcısı Dr. Mehmet Reşat Şavlı ve beraberinde Suriyeli İmam Mahmûd Şehvûd, Sümbül Valide Kız Kur’an Kursu ve Süreyya Hanım Kız Kur’an Kurslarına birlikte bir ziyaret gerçekleştirerek öğrencilerle sohbet ettiler. 

****
Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen 6 kişiden 1’i tutuklanırken diğer 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.Tekirdağ il müftüsü imam hatip öğrencileri ile buluştu. Tekidağ il Müftüsü İsmail İPEK, Murtalı İlçesi'nde bulunan Hacı Rafet Gümüş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile buluştu. Öğrencilere konferans veren İl Müftü,  ayrıca kendilerinden gelen sorulara da cevap verdi.

****

İmam Hatipliler Derneği Başkanı Mehmet SARI Suriye’deki yaşanan zulme karşı tepki göstermek amacıyla bir basın açıklaması yaptı.

****

Almanya, casusluk yaptığı öne sürülen 20 Türk hakkında soruşturma yürütüyor. Die Welt gazetesinin bir Sol Parti milletvekilinin soru önergesine verilen hükumet yanıtına dayandırdığı haberinde, Almanya´da yaşayan Türkler hakkında bilgi toplayan ve isimleri bilinen 20 kişi hakkında Federal Savcılık tarafından soruşturma yürütüldüğünü yazdı. Soruşturma yürütülen 20 kişinin Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB görevlileri olduğu belirtiliyor.

****

Konya'da 'evet'çilere hakaret eden imam açığa alındı, 16 Nisan'da evet oyu vereceklere hakaret eden Kamu-Sen'e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen Konya Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Çakıl açığa alındı.

****

Adana Seyhan İlçesi Gülbahçesi Mahallesi'ndeki Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, saat 15.30'da dersleri bitince okuldan dağıldı. Kısa süre sonra, binanın arka cephesine gelen yüzü maskeli 2 kişi, ellerindeki molotofkokteyllerini ateşe verip, okula fırlattı. Atılan 4 molotofkokteylinden biri arka bahçeye bakan güvenlik kamerasına isabet etti. Güvenlik kamerası hasar gördü.

****

Bozkır'da, "Bozkır Alimlerini Tanıyor" adlı sempozyum düzenlendi. Belediye Düğün Salonunda ilçe Müftülüğü ile Bozkır İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Gönülleri Derneğinin (Bimder) ortaklaşa organize ettikleri sempozyumun moderatörlüğünü Konya İl Müftüsü Ali Akpınar yaptı

****

Elbistan Bahçelievler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Polis Haftası nedeniyle Elbistan Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, burada görev yapan polis memurlarına ikramlarda bulundular.

****

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen, İmam Hatip Lisesi dönemler arası futbol turnuvası, Pazartesi akşamı Kurtuluşspor Halı saha tesislerinde oynanan 2 müsabaka ile başladı.

****

Adalet Bakanlığı, zorunlu din dersinden muafiyet ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bir başvuruya tartışma yaratacak bir savunma yaptı. Savunmada dini istismar eden FETÖ ve IŞİD gibi örgütlerden söz ederek doğru ve objektif bilgilendirmenin önemini vurguladı. Öte yandan MEB'in açıkladığı istatistikler bir çok lisenin İmam Hatipe dönüştürülmesi ve yeni İmam Hatip Ortaokullarının açılmasıyla inanılmaz bir artışı gözler önüne serdi. Bu okullarda 20 öğrenciye 1 öğretmen düştüğü ortaya çıktı.

****

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim alanında yaptığı yatırımlar aralıksız olarak devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı Etüd ve Projeler Şube Müdürlüğü kontrolünde yapımına başlanan Tenzile Erdoğan İmam Hatip Lisesi ve Pansiyon inşaatında çalışmalar hızla devam ederken, lisenin temel atma töreni 7 Nisan 2017 Cuma günü gerçekleştirilecek

****

Mardin'de imam hatip ortaokulları öğrencileri arasında düzenlenen "Uluslararası Arapça Şiir, Şarkı Okuma ve Hikâye Canlandırma" yarışmasının il finali yapıldı.

****

Adaylar Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Alımını Bekliyor Diyanet İşleri Başkanlığının atama takvimindeki sınavlar bekleniyor. Mart ayında yapılması beklenen sözleşmeli imam hatip alım sınavı hala yapılmadı. Memur adayları Diyanet İşleri Başkanlığının personel alımı açıklamasını bekliyor. 

****“

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” projesi kapsamında, Trabzon’un çeşitli liselerinden meydana gelen öğrenci ve öğretmen ekibi, Batum’da gerçekleştirilen “Mehmet Akif Ersoy” konulu panelde panelist olarak görev aldı

****

2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2017-DİB-MBSTS), 8 Nisan 2017 tarihinde saat 14.30'da (90 dakika) uygulanacak.

****

Belçika Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi (ADIV), Flaman Bölge Hükümeti İçişleri Bakanı Liesbeth Homans'ın Belçika Diyanet Vakfı'na bağlı Beringen Fatih Camii hakkındaki olumsuz raporunun gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

****

Almanya'da görev yaparken Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği şüphesiyle Türkiye'ye geri çağrılan ancak geri dönmeyerek Diyanet İşleri Türk İslam Birliğini (DİTİB) mahkemeye veren iki eski din görevlisinin davası ikinci duruşmada reddedildi.

****

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın ve Aile Gençlik Merkezi (KAGEM) Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SODEM) Müdürü Selman Aktaş, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi iş birliğiyle mülteci ailelere hukuki danışmanlık hizmeti sağlayacaklarını bildirdi.

****

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi tarafından Kayapınar İlçe Müftülüğüne bağlı Tepeşehir Neriman Can Yatılı Kız Kur'an Kursu'nda öğrenim gören öğrenciler 'Peygamber Diyarı' Eğil'de piknik düzenlendi.

****

Karatay Belediyesi, Karatay İlçe Müftülüğü, Türk Anadolu Vakfı ve hayırseverlerin işbirliği ile yapımına başlanan Hacı Hasanbaşı Kuran Kursu'nun temeli atıldı.

****

Ardahan’ın Posof İlçesi’nde 4-6 yaş kuran kursu ve değerler eğitimi kursu meyvelerini vermeye devam ediyor.
Posof ilçe Müftülüğüne bağlı olarak eğitime devam eden 4-6 yaş Kur an kursu öğrencileri Kuran ı kerimi ve değerler eğitimi öğrenmeye devam ediyorlar.

****

Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından yaptırılan Sütlüce Mahallesi Muhtar Evi ile Yeşilyurt Belediyesi katkılarıyla Şehit Özel Harekât Polisi Seracettin Kılınç’ın ailesi tarafından yaptırılan Şehit Seracettin Kılınç Kız Kur’an Kursu açılış töreniyle hizmete girdi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar