Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 08.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 08.04.2017 tarihli merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet sendikalarından haber merkezimize gelen haber başlıklarından seçmeler

2017-04-08 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 08.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü tarafından organize edilen Kur’an kursları arasında “III. İbadet Dersi Bilgi Yarışması ve III. İtikat-Ahlak Dersi Bilgi Yarışması” gerçekleştiriliyor. Müftülüğün organize ettiği yarışmalarda küçük öğrencilerin eğitim aldığı kurslar 1 Nisan 2017 Cumartesi günü, yetişkin bayan öğrencilerin eğitim aldığı kurslar ise 3 Nisan 2017 Pazartesi bölge birincileri olmak için yarıştı

****

Bağcılar Müftülüğüne bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kursu Öğreticilerine yönelik bir günlük eğitim semineri Müftülüğün Din Görevlileri Toplantı salonunda Bahçelievler Müftülüğü Kur'an Kursu Öğreticisi Vezire YAMAN'ın sunumu ile yapılmıştır. Seminerde bir konuşma Yapan İlçe Müftüsü Musa UZUN' Diyanet İşleri Başkanlığınının yeni projesi 4-6 yaş gurubu çocuklara yönelik eğitim faaliyetinin daha da geliştirilerek önümüzdeki eğitim öğretim yılında Müftülüğe bağlı 49 Kur'an kursunda yaygın hale getirileceğini ifade etti.4-6 Yaş eğitim seminerinin verimli geçmesi dileğini ifade ederek katılmcılara teşekkür etti.

****

Tarihi camide odunluk istifi.. Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’teki 311 yıllık Eyyübi cami havlusunun bir kısmı odunluk deposuna dönüştü. Yapılış tarihi Hicri takvimine 808, Miladi tarihe göre 1706’da yapılan Eyyübi cami, yerli turistlerin de ilgisini çekiyor. İbadete açık tarihi caminin bahçe bölümünün bir bölümü odunluk alanına dönüştürülmesi tarih severlerin tepkisine yol açıyor. Tarihi ilçeyi gezen yerli turistler, 311 yıllık caminin odunluk bölümünü şaşkınlıkla izliyor.

****
Emniyet Müdürü’nden Din Görevlilerine teşekkür plaketi... 10 Nisan Polis Bayramı nedeniyle  Bursa Orhangazi’de Şehit polisler için mevlit okutuldu. Gazi Orhanbey Camiindeki mevlidden sonra İlçe emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, Gazi Orhanbey cami din görevlilerini ziyaret ederek teşekkür plaketi verdi.

****
Hollanda’da Milli Görüş teşkilatına bağlı Heemskerk şehrindeki ulu cami kundaklandı. Perşembeyi cumaya bağlayan gece saat 02:45 sıralarında kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerce kundaklanan camide yangın çıktı. Gece yarısı olmasından dolayı yaralanan olmazken, camide maddi hasar oluştu.

****
Konya'nın Ahırlı ilçesinde, yapımı tamamlanan cami düzenlenen törenle açıldı.

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Akkise Mahallesi'nde düzenlenen cami açılış töreninde yaptığı konuşmada, ilçeye güzel bir eser yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Mahalle Muhtarı Şükrü Gültekin ise, caminin bir milyon 500 bin liraya mal olduğunu söyledi. 

****
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2013 yılında başlanılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında bulunan Hamza Bey Camii, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan peyzaj çalışması kapsamında yıktırıldı. Cumhuriyetin ilanından sonra satılan ve daha sonra çeltik fabrikası olarak kullanılan camii, 27 şehit sahabenin medfun bulunduğu Hz. Süleyman Camiinin yanında bulunuyordu.

****
Sakarya Pazaryeri'nde, en küçüğü 50 en büyüğü 86 yaşında olan 24 vatandaş Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi. Geç yaşta Kur'an öğrenen vatandaşlar gençlere örnek olmakla beraber okumanın yaşı olmadığını bir kez daha gösterdi. 

****
Din-Bir-Sen genel başkanından il müftüsüne ziyaret
Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir ve beraberindeki heyet ile birlikte, Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk’ü makamında ziyaret etti.

****
Kayapınar Belediyesi tarafından Kayapınar İlçe Müftülüğüne bağlı Tepeşehir Neriman Can Yatılı Kız Kuran Kursu’nda öğrenim gören 40 kız öğrenciyi Peygamber Diyarı Eğil’de piknik düzenlendi.

****
Muhtarlardan Bağcılar Müftüsü Musa UZUN'a ziyaret.. Bağcılarda çeşitli Mahalle Muhtarlarından İlçe Müftüsü Musa UZUN'a İlçemize atanması sebebiyle ziyarette bulundular.İlçe Müftüsü Musa UZUN bu anlamlı ziyaretlerinden dolayı mahalle Muhtarlarına teşekkür etti.

****
Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar ve Müftü Yardımcısı İsrafil İğde Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk’ü ziyaret etti. Ziyarette, İl Müftüsü Yakup Öztürk ve Müftü Yardımcıları Nazım Haksever ve Yaşar Bolat’ta hazır bulundu. 
İl Müftüsü Yakup Öztürk, nazik ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederek, Nevşehir Külliyesi ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Müftülük hizmetleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

****

25 ilçe müftüsü Etimesgut’ta... Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ve Etimesgut Müftüsü Yunus Can ile birlikte 25 ilçe müftüsünü Etimesgut’ta ağırladı. Toplantıya Etimesgut Kaymakamı Fut Gürel de katıldı. Etimesgut Belediyesi’nin ev sahipliğinde bir araya gelen müftüler, Kutlu Doğum Haftası’nda yapılacak etkinliklere ilişkin görüş alışverişinde bulundular. Müftüler, etkinliklere ilişkin görüş ve önerilerini sundular. Ankara Müftüsü Sönmezoğlu, çok verimli bir toplantı olduğunu belirterek kendilerini misafir ettiği için Başkan Demirel’e teşekkür etti.

****
Karabük Safranbolu İlçe Müftülüğü’nde 13.02.2017-06.04.2017 tarihleri arasında 8 hafta süre ile düzenlenen “Kur’an-ı Kerim Hizmetiçi Eğitim Kursu” sona erdi.   Safranbolu İlçe Müftülüğü’nde düzenlenen kursa 21 din görevlisi katıldı. Kur’an-ı Kerim, imamlık ve müezzinlik bilgileri, tecvit uygulamaları, talim üzere okuma ve diğer mesleki konularda derslerin yapıldığı kursta İlçe Müftüsü Hasan GÜNEŞ, İlçe Vaizleri Muhammet LİKOĞLU Mustafa CANLI Hüseyin TURHAN ve Dedeoğlu Camii İmam Hatibi Ömer AVCI öğretici olarak katıldılar. 

****
Seydikemer Müftülüğü’ne Zekeriya Bülbül atandı. Seydikemer Müftüsü Ali Can’ın Mersin İl Müftü yardımcılığına atanmasının ardından boş kalan İlçe Müftülüğü’ne Zekeriya Bülbül atandı. Almanya’da da çeşitli görevlerde bulunan Müftü Zekeriya Bülbül bir süre FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alınmıştı.

****
Sakarya Akyazı Müftüsü Mehmet Şenokurun Bursa Yenişehir ilçesine tayin olmasının ardından İstanbul Bayrampaşa müftüsü İzzet Şener Akyazı İlçe Müftüsü olarak göreve başladı. Mehmet Şenokur’un Bursa Yenişehir Müftülüğüne atanması sonrasında İstanbul Bayrampaşa Müftülüğü görevinden Akyazı ilçesine ataması yapılan İzzet Şener yıllık izin sonrası Akyazı ilçe Müftülüğü görevine başladı. 

Almanya'da Cami'de yangın çıktı! Almanya'nın Düsseldorf kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Eller caminde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangının ardından camiinin çatı kısmında ufak çaplı hasar oluştu. Caminin yanında ikamet eden, kullanılmayan ahşap deposundaki ateşin fark edilmesi ile itfaiye aradı ve yangına kısa sürede müdahale edildi. 

****

Muğla'da tarihi cami restore ediliyor. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi, Muğla Valiliğinin destekleri ile restore edilip ibadete açılacak. Dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi'nde restorasyon çalışmaları başladı.

****

BURSA Serbest Bölge Kurucusu ve İşleticisi'nin (BUSEB) yapımını üstlendiği cami, dualarla ibadete açıldı. Yaklaşık bin kişi kapasiteli 500 metrekare alana sahip olan Serbest Bölge Cami açılışına Vali İzzettin Küçük, AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve BUSEB Başkanı Celal Sönmez ile bölge sanayicileri katıldı. Tören, Balıkpazarı Cami Müezzin İmamı Eyüp Bulut'un duası ile başladı.

****

Osmaneli’de Kutlu Doğum Haftası etkinliği... Bilecik’ in Osmaneli ilçesinde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Şehitler Parkında bulunan Sakarya Sosyal Hizmetler Salonu’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, hafızların Kur’an-ı Kerim okunması, ilahilerin söylenmesi ve semazen gösterisiyle devam etti. 

****
Londrada New Peckham Cami yeniden yapılanıyor. GÜNEY Londra’da yaşayan Müslüman cemaatinin en eski ibadet merkezlerinden olan New Peckham Cami, yeniden yapılanıyor. 1980’li yıllarda Şeyh Nazım Efendi ve arkadaşlarının aldığı cami; Türk ve Kürt Müslümanlar başta olmak üzere Afrika, Ortadoğu, Uzakdoğu ve Avrupa kökenli geniş bir cemaate günde beş vakit hizmet veriyor.

****

****

Gölcük İlçe Müftülüğü tarafından yapılan duyuruda, “Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile İşitme ve Konuşma Engelliler Federasyonu ve İşitme Engelliler İslam Federasyonu Ortak Organizasyonu kapsamında, Türkiye İşitme Engelliler Geneli yapılan Umre Seçmeleri sınavında İlçemiz Sanayi Kur’an Kursu’nda; Kur’an Kursu Öğreticisi Esra Altıntaş’ın  öğrencilerinden Asiye Şimşek birinci, Aliye Akman ikinci, Şengül Şimşek üçüncü olmuştur. Ödül olarak umreye gitmeye hak kazanmıştır” denildi.

****

Konya Karatay'da Türk Anadolu Vakfı tarafından yaptırılan Hacı Hasanbaşı Kuran Kursu Temel Atma Töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti. . 1600 m2 içerisinde 475 metreye oturtulacak olan ve 5 katlı planlanan Hacı Hasanbaşı Kuran Kursu; öğrenci sınıfları, yönetim odaları, salonlar, kütüphane ve çalışma alanları içerisinde barındıracak.Etkinlikte; Türk Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yayla, Karatay İlçe Müftüsü H. Hüseyin Aslantürk ve Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli konuşma yaptı. Karatay Kaymakamı A. Selim Parlar’da tören de yer aldı.

****

Ankara Haymana'da 2014 Yılında temeli atılan Yatılı Kur’an Kursu’nun Cuma günü açılışı yapılarak, ilk Cuma Namazı kılındı. Müftü Ahmet Danışman; “Burası hoca fabrikası olacak” dedi. Yatılı Kur’an Kursu 3. yılında kapılarını cemaate açtı. Belli kısımları tamamlanan Kur’an Kursunda ilk Cuma Namazı kılındı. Haymana Müftülüğü ve Kur’an Kursları Camileri Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde 2014 yılında temeli atılan bina’nın küçük ayrıntılar dışında eksiği kalmadı. Açılışı Cuma günü Kaymakam Hüseyin Göktürk tarafından yapılan Kur’an Kursu’nun maaliyeti yaklaşık 3 Milyon TL oldu.

****

Uşak'ta "Hürmet Eden Hürmet Görür" Projesi...Uşak Valisi Ahmet Okur ve eşi Hatice Nur Okur önderliğinde Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından "Hürmet Eden Hürmet Görür" parolasıyla düzenlenen "Gönülden Huzura Hürmet Projesi" tüm hızıyla devam ediyor. 

****

Batman'ın Gercüş ilçesinde Ashabı Süffe Camisi ve Külliyesinin temel atma töreni yapıldı. Yolağzı köyünde gerçekleştirilen temel atma töreni Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Burada bir konuşma yapan  Gercüş Kaymakamı Ünal Koç, halkın milli ve manevi değerlerine sahip çıktığını söyledi. Ashabı Süffe Camisi ve Külliyesi tamamlandığında içinde bin kişilik erkek, 100 kişilik kadın mescidi, 225 kişilik taziye salonu, 125 kişilik seminer ve eğitim salonu, sergi salonu, kız ve erkekler için ayrı ayrı Kur'an kursu sınıfları, kütüphane ve gençlik merkezi yer alacak.

****

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Medipol Başakşehir
  16
  33
 • 2
  Galatasaray
  15
  32
 • 3
  Kayserispor
  16
  30
 • 4
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 5
  Trabzonspor
  16
  28
 • 6
  Beşiktaş
  15
  27
 • 7
  Göztepe
  15
  27
 • 8
  Bursaspor
  16
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  16
  23
 • 10
  Kasımpaşa
  16
  19
 • 11
  Teleset Mob. Akhisarspor
  16
  19
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  16
  18
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  16
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  16
  13
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar