Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 09.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 09.04.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-04-09 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 09.04.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 09.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

Edirne'de emniyet teşkilatının kuruluşunun 172. yıl dönümü dolayısıyla şehitler için mevlit okutuldu. Selimiye Camisi'ndeki mevlide, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, 54. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün ile emniyet mensupları ve vatandaşlar katıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, okunan mevlit ve ilahiler sonrasında dua edildi. Edirne İl Müftü Yardımcısı Mehmet Çelebi, bu vatan için canını feda eden tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diledi.

****

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mısır'ın Tanta ve İskenderiye şehirlerinde gerçekleşen terör saldırısını telin ederek, insanın dokunulmazlığı kadar mabet dokunulmazlığının da hem dini hem hukuki kurallarla belirlenmiş evrensel bir ilke olduğunu bildirdi.

****

Anadolu’nun farklı yerlerinde yaşatılan ceketleri ters giyip, küçük çocuk ağlatarak yağmur duası yapma etkinliği Aydın'ın Yazır Mahallesinde 1968 yılından bu yana yaşatılıyor. Nisan ayının ilk cuması keşkek ve yemek ikramlarıyla yapılan etkinlik bu yıl da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. 

****

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Genç Sada Kur’an-ı Kerimi güzel okuma Bölge Finali Kahramanmaraş’ta yapıldı. Türkoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinden Hafız Bekir Büyükkurt bölge birincisi oldu.

****
Diyarbakır'da terör saldırılarında şehit edilen güvenlik güçleri ile 15 Temmuz şehitleri için mevlit programı düzenlendi.

****

****

Hollanda’nın Heemskerk kentinde, Perşembeyi cumaya bağlayan gece saat 03:30 sularında kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerce kundaklanan camide yangın çıktı. Gece karanlığından yaralanan din düşmanları, camide maddi hasara yol açtı. 

****

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yaptırılan ve 4500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği Kalemdar Camii ve Külliyesi’nin temeli, Bursa Valisi İzzettin Küçük ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katıldığı törenle atıldı. 

****

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 5 yıl önce Göztepe Parkı’na cami yapacağını açıklaması üzerine Kadıköy Belediyesi’nin, “Oraya değil, buraya yapın” diyerek gösterdiği yer metro istasyonu olacak.

****

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan ve yapımı büyük hızla devam eden Çamlıca Camisi inşaatında sona yaklaşılıyor. Çamlıca Cami'nin yüzde 80'lik kısmının tamamlandığını belirtilirken, inşaat şantiyesinde 200, dışarıda bulunan atölyelerde ise 500 kişinin gece gündüz çalıştığı öğrenildi. Cami yapımı  çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirten yetkililer, bu yıl içinde ibadete açılmasının planlandığını söylediler.

****

İngiltere’nin ilk Türk camisi Ramazan-ı Şerif, 22 Nisan cumartesi günü çeşitliliğin, dayanışmanın kutlanacağı beraberinde müzik, dans, dua ve masalın bir araya geleceği Altın Yumurta Sevgi Festivali’ne (Golden Egg Love Fest) ev sahipliği yapacak. Müzisyen, dansçı ve şairlerin yer alacağı festival, ailelerin de tercih edebileceği bir hafta sonu etkinliği olacak

****

Hz. Peygamber ve Güven Toplumu temasıyla kutlanacak olan bu yılki Kutlu Doğum programı için Erdemli Müftülüğü istişare toplantısı düzenledi. Erdemli Müftülüğü Aş Evinde gerçekleştirilen istişare toplantısına Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, STK temsilcileri, Kanaat önderleri ve din görevlileri katıldı. Bu yıl Kutlu Doğum Programının ‘’Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’’ temasıyla kutlanacağını ifade eden Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, "Bu program Erdemli Müftülüğünün programı olmaktan çıktığını Erdemlinin erdemli insanlarının peygamberine olan sevdasıyla, sevgisiyle programı hepsinin birden sahiplendiğini gördüm. Bu program Erdemli’yi aşmış hatta bölgeye maal olmuş bir program gibi kutlanmakta.’’ Dedi.

****
Aleviilerin dini takvimine göre, İmam Muhammed Taki’nin Kutlu Doğum Günü 10 Recep yani 7 Nisan'da bir çok cemevinde ayinler düzenlendi.  İmam Muhammed Taki Hicri 10 Recep 195 yılında Medine’de dünyaya geldi, ve babası İmam Rıza’nın şehadetinden sonra İslam aleminin imametini üstlendi.
İmam Muhammed Taki’nin lakabı Cevad’ul Eimme’dir.

****

Erdemli Müftülüğü, Türk Polis Teşkilatının 172’inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle şehit polisler ve tüm şehitler için Erdemli Merkez Ulu Camiinde Cuma Namazı öncesinde İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu ve din görevlileri tarafından Mevlit-i Şerife okundu. Şehit Polisler için okunan mevlit programına Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, İlçe Emniyet Müdürü Ali Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mevlid sonrasında polis memurları cemaate şeker ve kolonya ikramında bulundular.

****

Antalya'nın Manavgat İlçe Müftülüğü'ne müracaat eden Romen Nicoleta Vernica Brinzea şehadet getirerek Müslüman oldu. Romanya'da yaşayan Nicoleta Vernica Brinzea, Manavgat'ta ilçe müftülüğüne başvurarak Müslüman olmak istediğini belirtti. Müftülükte düzenlenen ihtida töreninde Nicoleta Vernica Brinzea, müftü vekili Hüseyin Koçak ve şahitlerin huzurunda kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu.

****

Trabzon'da Sabah Namazı Buluşmaları Devam Ediyor Cihannüma Trabzon Temsilciği tarafından her hafta Cumartesi sabah namazında Ayasofya Camiinde yapılan buluşmalar devam ediyor.Ayasofya Camiinde ezanla birlikte başlayan program namazın ardından yapılan sohbet ile devam diyor. Trabzon’un her yerinden gelenlerin katılımıyla güne güzel bir başlangıç yapılıyor. Sohbet ve duanın ardından Cihannüma Derneği Trabzon Temsilciliği misafirlere çorba ikramı yapıyor.  

****

Bahçelievler ilçe Müftüsü Ömer Faruk Bilgili ve İlkseç Vakfı Başkanı Ali Ulvi Uzunlar Bahçelievler Cumhuriyet Mahallesinde inşaatı devam eden İmam Müslim Cami ve bitişiğindeki Kur'an Kursunu ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. 

****

İzmir il müftülüğü Erdoğan’ın 16 Nisan referandumu için İzmir’de yapacağı miting öncesi müftülüğün çalışanlarına “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 09 Nisan Pazar günü İzmir’i ziyaret edeceklerdir. Bu nedenle tüm personelimizin ilgili toplantıya katılmaları zorunludur. Lakin çok önemli işi olanların 06.04.2017 mesai bitimine kadar Müftülüğü arayarak bilgi vermeleri gerekmektedir. Konuyla ilgili bilgilendirme mesajları gönderilecek olup, gereğini rica ederim. ÖNEMLİ– 09.04.2017 tarihli İzmir’deki toplantıya eşinizi ve cemaatinizi de dahil edebilirsiniz. Bunun için yarın saat 12.00’a kadar kaç kişiyle katılacağınızı İVEDİLİKLE Müftülüğümüze bildirmenizi rica ederim.” dediği belirtildi

****

Alevilerin zorunlu din derslerine tepkileri sürüyor. Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan PSAKD Örgütlenme Sorumlusu Fırat Ergün düşüncelerinin bu konuda net olduğunu ve zorunlu din derslerinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

****

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, Hediyem Kur’an Olsun projesinin yurt içinde ve yurt dışında hediye köprüsü oluşturduklarını söyledi.Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlardan vakfa gelen talep üzerine hediye Kur’anların ulaştırıldığını vurgulayan Tutkun, şu ana kadar proje kapsamında 31 Mart 2017 itibariyle 700 bin 152 adet Kur’an-ı Kerim hediye edildiğini söyledi

****

Türkiye Diyanet Vakfı Bilgilendirme Konferansı, İl Müftüsü ve Vakıf Şube Başkanı Turgut ERHAN’ ın ev sahipliğinde Batman Kültür Merkezi Konferans Salonunda yapıldı. Yapılan bu konferansa Türkiye Diyanet Vakfı Şube Hizmetleri Müdürü Yavuz Kocamış, Batman TDV Vakıf yetkilileri, Batman Merkez’de görev yapan İmam Hatip, Müezzin Kayım, KK. Öğreticileri, Vaizler ile Müftülük Personelinin yanı sıra, Batman ilçe müftüleri de katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, İl Müftüsü ve aynı zamanda TDV Batman Şube Başkanı olan Turgut ERHAN tarafından yapılan açılış konuşması ile devam etti. İl Müftüsü ve TDV Batman Şube Başkanı Turgut ERHAN, yaptığı konuşmada şu cümleleri kaydetti: Malumunuz olduğu üzere; Vakıf bizim medeniyetimize ait önemli bir müessesedir. Tarihi, Hz Âdem (a.s)’ ın dönemine gidecek kadar eskidir. Zira yeryüzünde insanlık için yapılan ilk mabed Kâbe’dir.

****

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın ve Aile Gençlik Merkezi (KAGEM) Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SODEM) Müdürü Selman Aktaş, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi iş birliğiyle mülteci ailelere hukuki danışmanlık hizmeti sağlayacaklarını bildirdi.TDV'den yapılan açıklamada, KAGEM tarafından Ankara'da açılan SODEM'de mültecilere yönelik verilecek hukuk danışmanlığı hizmeti kapsamında, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa Aygül tarafından, mülteciler ile çalışan öğretmenler, sivil toplum kuruluşu çalışanları ve üniversite öğrencilerine yönelik seminer verildiği belirtildi.

****

Elazığ’da "Halep’te İnsanlık Ölmesin" kampanyasında toplanan 3 tır un Suriye’ye gönderildi. İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Elazığ Şubesi tarafından başlatılan "Halep'te İnsanlık Ölmesin" yardım kampanyasında 3 tır un toplandı. Yardımlar Halep ve İdlib'e götürülmek üzere yola çıktı. İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, yaptığı konuşmada, toplamda 80 ton un gönderdiklerini söyledi.

****

ABD'nin Maryland eyaletinde bulunan Amerika Diyanet Merkezine bağlı (DCA) İslami Araştırmalar Enstitüsü, bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Orta Doğu ve İslam çalışmaları sempozyumunda dünyanın birçok üniversitesinde yüksek lisans ve doktora çalışmaları yürüten öğrencileri bir araya getirdi.

****

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam medeniyetinin çok zor bir süreçten geçtiğini belirterek, "Genç kardeşlerimize düşen vazife, yeniden insanlığı kurtaracak, insanlığa merhamet olacak bu aziz medeniyeti ayağa kaldırmak için çaba ve gayret göstermektir." dedi. Görmez, Cihannüma Derneğinin İstanbul Buluşmaları kapsamında, Sultanahmet Camisi'nde sabah namazı kıldırdı ve sohbet programına katıldı. Program öncesinde Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Ayrıca, sabah namazının ardından bir süre dua edildi.

****

Strasburg'da Kutlu Doğum Haftası Erken Kutlandı İslam peygamberi Hazreti Muhammed'in doğum haftası olarak 20 Nisan tarihinde başlayan 'Kutlu Doğum Haftası' programı Fransa'nın Strasbourg kentinde erken kutlandı.

****

Muğla'nın Yatağan ilçesinde,Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Enerji Direktörlüğü sosyal tesislerinde, İl Müftülüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Şehidim, gazim üzülme, emanetin bizimle" projesi kapsamında "Şehit Aileleri ve Gaziler Buluşması" düzenlendi. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, şehitler için dua okudu.

****
Başbakan Başdanışmanı Dr. Necdet Subaşı, SADED tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı. Cemaatler ve Sosyolojileri konulu konferansa katılan Subaşı, cemaatlerin sosyolojik yapıları ile ilgili konuştu. Stratejik Akıl ve Düşünce Eğitimi Derneği'nin(SADED) bu ay düzenlediği konferansa konuşmacı olarak Başbakan Başdanışmanı Dr. Necdet Subaşı katıldı. Cemaat ve Sosyolojileri konulu konferansa katılan Necdet Subaşı, cemaatlerin oluşumu, Türkiye'de bulunan cemaatler ve bunların sosyolojik açıdan durumunu değerlendirdi. 

****

Konya'nın Ahırlı ilçesinde, yapımı tamamlanan cami düzenlenen törenle açıldı.
Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Akkise Mahallesi'nde düzenlenen cami açılış töreninde yaptığı konuşmada, ilçeye güzel bir eser yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Mahalle Muhtarı Şükrü Gültekin ise, caminin bir milyon 500 bin liraya mal olduğunu söyledi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar