Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 09.05.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 09.05.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-05-09 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 09.05.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 09.05.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

****

Canik Belediyesi'nin cami teklifi reddedildi Canik Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi meclisine sunulan eski Canik Başarı Üniversitesini de kapsayan 25 bin metrekarelik alanın bir kısmına cami yapılması teklifi komisyonda ret edildi.

****

2017 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında bayan din görevlilerine yönelik düzenlenen "Kadın Din Görevlileri arası Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması İl Birinciliği" Konya İl Müftülüğü’nde yapıldı. Bayan Kur'an Kursu öğreticileri arasında yapılan yarışmada Selçuklu İlçesinde görev yapan Kur'an Kursu Öğreticisi Şerife Toklu birinci seçilerek  Nevşehir İlinde  yapılacak olan bölge yarışmasına katılmaya hak kazandı.

****

Antalya'da, 47 Kur'an kursunda eğitim gören 4-6 yaş arasındaki bin 150 çocuk şenlikte bir araya geldiÇocukların çeşitli gösteriler sunduğu programda, "Kınalı Hasan" piyesi ile sema ve mehter gösterileri ilgi gördü

****

Samsun Salıpazarı Kaymakamı Hilal KÜSMEZ GÜNAYDIN  İlçe Müftülüğü Merkez Kız Kur'an Kursu Öğrencileri ve Aileleri tarafından düzenlenen kermes programına katıldı.

****

Afşin Eshab-ı Kehf Kız ve Erkek Kur’an Kursu öğrencilerinin eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla kermes düzenlendi. Afşin Ziraat Bankası yanına açılan kermeste evde yaptıkları yemek, pasta ve börekleri satan yetkililer elde edilen gelirlerle öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

****

Sarıyer İlçe Müftülüğünce, Reşitpaşa Mahallesinde bulunan İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezindeki öğrencilere yönelik İstanbul’ da ki Tarihi Cami ve türbelerin tanıtımı ve ziyareti için gezi proğramı düzenlendi. Proğram hocaların rehberliğinde Eyüp Sultan Camii, Fatih Camii ve Sultan Ahmet Camii’ leri ziyaret edilerek cami ve türbeler hakkında bilgi verildi.

****

Hendek Rasimpaşa Merkez Camide çalışmalar hız kesmeden devam ederken Ramazan ayında ibadete açılması hedefleniyor. Cami içerisinde kubbe içerisine altın varak yaldız ile Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam’ın adı ve Miraç Gecesinde Mescid-i Aksa’da imamlık ettiği 25 peygamberin isimleri nakşedildi.

****

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, “Camilerimiz birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendiren en önemli yerlerdir. Camilerimize desteğimiz devam edecek” dedi.

****

Talas Belediyesi Mevlana Mahallesinde hayırsever Dr. Kemal Elmacıoğlu'nun katkılarıyla yapacağı Medine-Sami Elmacıoğlu Cami'nin temelini attı. 400 kişilik kapasiteye sahip olan ve küçük şirin bir şekilde Osmanlı mimarisiyle inşa edilecek.

****

Edirne’de, Mimar Sinan’ın ‘Ustalık eserim’ dediği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Selimiye Cami, restorasyona giriyor.

****

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, "Sur ilçesinde Arap Şeyh Camisi ve Ermeni Protestan Kilisesi'nin restorasyonu bitti, teslimini yapacağız. Fatihpaşa Camisi hem yakıldı, hem yıkıldı. İnşallah 2018'in ortalarında camideki çalışmaları da bitirmeyi düşünüyoruz." dedi.

****

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş'ın da katıldığı, Diyanet Sen Şube Başkanı İrfan Bakır, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kur'an Kursu öğreticileri, Öğretmenevi’nde kahvaltıda bir araya geldi

****

Havza Müftülüğü'nce, kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına eğitim veriliyor. 
Havza Müftüsü İlyas Akyazı ve din görevlileri, Kevser Camisi'nde hacı adaylarına tavaf, say, ihram giyme gibi konularda bilgi verdi.

****

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, 20 Temmuz 2015’ten sonra şehit olan asker, sivil ve polis şehitlerin birinci derece yakınlarının Kayseri İl Müftülüğü ve hayırseverler tarafından 11 günlüğüne umreye gönderileceğini söyledi.

****

Gerede İlçe Müftülüğü tarafından Kuran kursu öğrencileri yararına el işi, hamur işi ve giyim üzerine düzenlenen “Hayır Çarşısı” açılışı İlçe Kaymakamı Cengiz Ünsal, Belediye Başkanı Mustafa Allar, İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, daire amirleri, müftülük personeli, cami ve Kuran kursu görevlileri ile gerçekleştirildi.

****

Batman Müftülüğü, Kur'an Kurslarında yıl sonu programları tertip ediyor. Hüseyniye Kız Kur’an Kursu’nda öğretmen ve öğrencilere yönelik Furkan Seni Çağırıyor Programı düzenlendi. Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte Kur’an-ı Kerim ve Saadet Asrından kesitler anlatıldı. 

****

Hicret Erkek Hafızlık Kur’an Kursu 1. Hafızlık Merasimi, dün Tevfik Hoca Cami’de, hafız adaylarının ve protokolün katılımı ile gerçekleştirildi. Törene Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Gölcük Müftüsü Mehmet Yazıcı, hafızlar, imam hatipler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Muğla'da Kur'an Kursu Öğereticisi, Müezzin Kayyım ve İmam Hatip açıktan Vekil Alımı yapılacağına dair duyuru yapıldı. Detaylı bilgiler müftülük web sitesinde yayınlandı

****

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Kur’an kursları arasında düzenlenen 12. Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Kurcalı köyünde düzenlendi. Sekiz bölgeyi temsil eden öğrencilerin hepsi Kur'an-ı Kerim'i çok güzel okudular. Ancak, en güzel okuyan ve jüriden en çok puanı olan Evrenköy Kur’an Kursu talebesi Merve Haseki oldu. 

****

Kutlu Doğum Haftası münasebeti ile Konya Meram Müftülüğüne bağlı Yavuz Selim Kur’an Kursu 4-6 yaş grubu öğrencileri 14 Nisan 2017 Cuma günü bir program düzenledi. Şehit Ufuk Baysan Anadolu Lisesinin Konferans salonunda yapılan programa öğrenciler, öğrenci velileri ve misafirler katıldılar

****

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde düzenlenen yazılı sınavda başarı elde eden, 3 kız öğrenci düzenlenen törenle umreye yolcu edildi.

****

Türkiye Diyanet Vakfı Balkanlar'da 50 bin Kur'an-ı Kerim dağıtıyor
Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) 'Hediyem Kur'an Olsun' isimli projesi kapsamında, Balkanlar'daki 8 ülkede yaşayan Müslümanlara hediye edilecek Kur'an-ı Kerim'in 50 bin Boşnakça mealinin dağıtımına Bosna Hersek'te başlandı.

****

Erzurum Müftülüğünün, DAP İdaresi ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nca ortaklaşa desteklenen Palandöken İlçesindeki 3 adet semt kütüphanesi açılışa hazırlanıyor. Kaynak: Erzurum'daki 'DAP Semt Kütüphaneleri' açılışa hazırlanıyor. 

****

Hz.Peygamber’in doğumu ile ilgili Kutlu Doğum haftası için Ebussuud Efendi Camisinde cuma namazı öncesi program düzenlendi.Programa Başakşehir İlçe Müftüsü Remzi Pahlivanın katılımı ile gerçekleştirildi.Program, Cuma namazı sonrası katılımcılara kitap ve Kutlu Doğum Aşı(Etli Pilav)ikram edildi.

****

Samsun Müftülüğünce Erkek Din Görevlileri Hafızlık Yarışması  Samsun İl Finali  Havza'da gerçekleşti. Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kevser Camisi'nde düzenlenen finale 7 ilçeden din görevlileri katıldı. Hafızlar,  Samsun İl Müftüsü  Veysel Çakı'nın başkanlığında oluşan jüri heyeti,  Müftü Yardımcısı Alaattin Kırbıyık, Baş Vaiz Nizamettin Bayraktar, OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Remzi Ateşyürek, Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi  Hikmet Karaca ve  Havza Müftüsü  İlyas Akyazı karşısında ter döktü.

****

Esenyurt Belediyesi hayırsever işadamlarının katkılarıyla, 100 ayet ile 100 hadis okuma ve ezberleme yarışmasında başarılı olan 500 öğrenciye kutsal toprakları görme imkanı sağladı. Öğrenciler için uğurlama töreni düzenlendi.

****

Ezine İlçe Müftülüğü Rahmi – Hatice İşler 4-6 Yaş Kuran Kursu Yıl Sonu Programı düzenlendi. Etkinliğe İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli, İlçe Müftüsü Ali Üney, veliler ve vatandaşlar katıldı.

****

Bilecik İl Müftü Vekili Ahmet Tokgöz, 11 Mayıs Perşembe günü kutlanacak Beraat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Tokgöz, kameri aylardan Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gecenin Berat Gecesi olduğunu belirterek, Namaz borcu olanların bu gecede en az bir günlük kaza namazı kılmaları uygun bir davranış olur." dedi

****

Elazığ’da önümüzdeki dönem hacca gitmeyi hak kazanan 863 hacı adayı için ‘Hac Hazırlık Kursları’ başladı. 8-13 mayıs tarihleri arasında devam edecek olan kursların ilki Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya tarafından Edibe Can Müftülük Konferans Salonunda gerçekleşti. Programa Müftülük ve Hac Organizasyon görevlilerinin yanında çok sayıda hacı adayı katıldı.

****

Danimarka'da Slagelse Yeni Cami'nin yeni binasının açılışı yapıldı. Başkent Kopenhag'ın 100 kilometre güneybatısındaki Slagelse kentinde Türk asıllı vatandaşlar tarafından alınan ve tadilatı tamamlanan Türk Diyanet Vakfına bağlı caminin açılış törenine, Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Hüseyin Gültekin, Slagelse Yeni Camii Dernek Başkanı Bilal Bıyık ve çok sayıda vatandaş katıldı

****

Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta Sırp ve Hırvat güçleri tarafından yıkılan tarihi camiler küllerinden doğuyor. Savaşta yıkılan veya hasar gören Osmanlı mirası camiler, Türkiye başta olmak üzere Suudi Arabistan, İran, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerin maddi destekleriyle yeniden inşa ediliyor.

****

Körfez Tütünçiftlik Fatih Mahallesi’nde, fatih Cami İmamı Halil Akkaya’yı pompalı tüfekle yaralayan zanlı yakalandı.

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar