Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 11.05.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 11.05.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-05-11 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 11.05.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 11.05.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

****

Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek, müftülüğün bünyesinde yer alacak yaklaşık 400 kişilik toplantı salonu yapılacağını  ve konuyla ilgili  hayırseverlerin desteklerini beklediklerini söyledi.

****

Kardeş Kuran Kursları Kahvaltıda Buluştular Bitlis Müftülüğünce yürütülen kardeş kuran kursu projesi kapsamında Beşminare Kuran Kursunda, kardeş olan Beşminare Kuran Kursu ve Hüsrevpaşa Kuran Kursu öğreticileri ve öğrencileri kahvaltıda bir araya geldiler. Buluşmaya il Müftüsü Mehmet Feysal GEYLANİ, Beşminareli Cami İmam Hatibi Mehmet Sıddık ERKOÇ, Müftülük Şefi Ahmat SEVER, Beşminare Kuran Kursu Öğreticisi Emine Elif KORKMAN YURCİ, Hüsrevpaşa Kuran Kursu Öğreticisi Birgül TURAN ve iki kuran kursu öğrencileri katıldılar.

****

Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek Savur’da Kur’an Kursu Binasını Hizmete Açtı
İl Müftüsü İsmail Çiçek Savur İlçesinde hayırsever bir aile tarafından yaptırılan Kur'an Kursunun açılışını banilerinin daveti üzerine merasime katılan Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ile gerçekleştirdi.

****

Gebze İlçe Müftülüğü Huzurkent Hüseyin Özçam,Yeni Çeşme ve Yumrukkkaya  4-6 Yaş Kur'an Kursu Öğrencilerinin düzenlediği yıl sonu etkinliği Gebze Kent Meydanı Kültür Merkezi  salonunda gerçekleştirildi.

****

Korkuteli ilçesinde bir hayırsever tarafından bağışlanan 740 metrekarelik alana yapılacak Hacı İsa Bakacak Kız Kuran Kursu'nun temeli dualarla atıldı.

****

Kütahya'da, İmam Hatip Ortaokullarında hafızlık yapmak isteyen kız ve erkek öğrenciler için hafızlık sınıflarının açılacağı bildirildi. Alınan bilgiye göre, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü işbirliğiyle İmam Hatip Ortaokullarında 4. sınıftan mezun olan öğrencileri kapsayan projeyle öğrenciler, örgün eğitimle beraber hafızlık eğitimi alabilecek.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı “Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi” kapsamında Türkiye genelinde ilk açılan Kur’ân Kurslarından biri olan Rize Merkez Sahil Camii 4-6 Yaş Grubu Kur’ân Kursu 4. eğitim yılını, yılsonu programı ile tamamladı

****

Çorum İl Müftülüğü tarafından din görevlileri arasında düzenlenen 2017 yılı ‘Kur’an-ı Kerim-i Güzel Okuma Yarışması’nda Sarimbey Köyü imam hatibi Hasan Latifoğlu il birincisi oldu.

****

Adiyaman Müftülüğü İl Müftüsünden İslami İlimler Fakültesi Dekanına Ziyaret.. Adıyaman İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü,  Adıyaman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Hamdi Gündoğar’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

****

Yeşilyurt İlçe Müftüsü Mustafa Özdemir Tokat İl Müftü yardımcısı olarak atandı 
2010 Yılından bu yana Yeşilyurt İlçe Müftüsü olarak görev yapan, Mustafa Özdemir din görevlileri tarafından onuruna yapılan veda programıyla Yeşilyurt’a veda ederek 8 Mayıs 2017 tarihinde ilimizdeki görevine başladı.

****
Vali Ahmet Deniz, Batman Belediyesi tarafından Esentepe'de yapılacak cami projesi için sahada incelemelerde bulunarak, yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

****

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Çıkınlar Mahallesi Aydın Şenol Camii’nin açılış törenine katıldı. Yılmaz, törende yaptığı konuşmada “Böylesi özel bir günde de camimizi hizmete açmak nasip oldu. Katkı verenlerden Allah razı olsun” dedi.

****

Giresun Valisi Hasan Karahan, Piraziz İlçesine bağlı Esentepe Köyünde Merkez Camii temel atma törenine katıldı. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından açılış konuşmalarının yapıldığı temel atma töreninde konuşan Vali Hasan Karahan, bu gecenin Berat Kandili olduğunu hatırlatarak, mübarek bir gecenin gündüzünde temeli atılacak olan caminin yöre halkına hayırlar getirmesini diledi.

****

Almanya'da "muhbir-imam" iddiaları nedeniyle askıya alınan, devletin Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) yardımları yeniden başlatıldı. Almanya'da "muhbir-imam" iddiaları nedeniyle askıya alınan, devletin Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) yardımları yeniden başlatıldı. 2017 yılında proje teşviklerinin 1 milyon euroyu bulması bekleniyor.

****

Kırklareli Müftülüğü tarafından 2017 Yılı Hac Dönemi’nde Kırklareli merkez ilçeden hacca gideceklere eğitim verilmeye devam ediyor. Ana hatlarıyla Hac ve Umre konuları hakkında vatandaşları bilgilendiren Kırklareli İl Müftü Yardımcısı Mustafa Korkmaz; Umre hakkında seminere katılanların merak ettiklerini yanıtladı.

****

Bolu Gerede'de 2017 yılında hacca gidecek olan hacı adayları için Gerede Müftülüğü Toplantı Salonunda hac yolcuları eğitim programı başladı. 08 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 09.30 da başlayan program 09 Mayıs 2017 Salı günü saat 17.30 da sona erdi.

****

Afganistanlı âlimler heyeti Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret etti. Kabil Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kabil Veziri Ekber Camii Hatibi Dr. Muhammed Ayaz Niyazi başkanlığında, Afganistan’ın değişik bölgelerinde İmam-Hatip ve çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görev yapan ulema heyetini Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret etti. 

****

Belçika'nın Valonya bölgesinde hayvanların helal şekilde kesilmesinin yasaklanmasını öngören tasarıya Müslüman ve Museviler tepki gösteriyor. Belçika Diyanet Vakfı, "Bunun arka planında Müslümanların en tabii ibadetlerinden bir tanesinin, bir şekilde yasaklanmasına yönelik teşebbüs olduğunu değerlendiriyoruz" açıklamasını yaparken, Avrupa Musevi Kongresi "Bu karar demokratik bir toplumda eşit haklara sahip, eşit vatandaşlar olarak kültürümüz ve dini pratiğimizin özüne bir saldırıdır" ifadelerine yer verdi.

****

ABD'de başkent Washington yakınındaki Amerika Diyanet Merkezi'nde (DCA) Berat Kandili dolayısıyla program yapıldı. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı, ABD'deki en büyük camilerden birini barındıran merkezdeki kandil programına Washington ile çevre eyaletlerde yaşayan farklı etnik kökenlerden çok sayıda Müslüman katıldı.

****

Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vefat eden babası Ahmet Hamdi Gül’ün cenaze namazına katılmak için Kayseri’ye geldi. Mehmet Görmez, bir dizi programlara katıldı ve ziyaretlerde bulundu. Başkan Görmez İl Müftüsü Şahin Güven’i makamında ziyaret etti. İl Müftüsü Güven tarafından Kayseri’de yürütülmekte olan din hizmetleri hakkında bilgi verildi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Aile Haftası dolayısıyla "Sadakat ve Güven Bağlamında Aile" temalı 2. Aile Forumu yapılacak. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ilki "Mahremiyet Bağlamında Sosyal Medya ve Aile" temasıyla geçen yıl düzenlenen "Aile Forumu"nun bu yılki teması "Sadakat ve Güven Bağlamında Aile" olarak belirlendi.

****

BM'nin Taliban ve El Kaide'ye mali destek sağladığı için "yaptırımlar listesinde" bulunan Müsenna Haris Ed Dari, Irak Müslüman Alimler Heyeti ile birlikte Diyanet İşleri Başkanı Görmez'le bir araya geldi.

****

Keçiörenli Hafizeler İcazet Taçlarını Taktı Keçiören Müftülüğü tarafından 4’üncüsü düzenlenen ’Geleneksel Hafızlık Merasimi’nde 41 hafizeye taç takıldı. Programa Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da katıldı.
Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği merasim Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

****

Diyanet İşleri Başkanlığının desteğiyle düzenlenen organizasyonla umre ibadeti için kutsal topraklara giden dört farklı ülkeden 100 Ahıska Türkü, Türkiye'ye dönüşte yetkiler tarafından karşılandı- Umreye giden Kerim Mehmedov:- 'Diyanet İşleri Başkanlığımıza, Türkiye'ye minnettarız, çok teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Allah onlardan razı olsun.'

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar