Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 13.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 13.04.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-04-13 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 13.04.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 13.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

Kayseri Müftüsü Doç.Dr. Şahin Güven, 'Umre'nin, kelime olarak 'Ömür'le aynı kökten geldiğini belirterek, ''Aslında umre demek, manevî hayatımıza bir ömür daha katmak demektir. Öylesi iklimdeyken alışverişle vakit öldürüp de rahmet deryasından uzak düşmeyin. Orada tek yapılması gereken ibadettir" dedi. İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda Umre semineri yapıldı. Seminere, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcısı Tandoğan Topçu, Dr. Soner Yılmaz, Dr. Ayşe Karaköse ve umreye gidecek olan çok sayıda kişi katıldı. 

****

Gelibolu Müftülüğü bünyesinde görev yapan Kadı İskele Camii İmam Hatibi Ahmet Evirgen emekliliğe uğurlandı. Düzenlenen plaket töreninde bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Dr. İbrahim Özler; “ Bu vesileyle, biz 45 yıl gibi uzun bir süre şerefle, güzel bir şekilde görev yapıp, alnının akıyla emekli olan arkadaşımıza yaptığı hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyoruz ve bundan sonraki hayatında da sağlık ve mutluluk diliyoruz” dedi.

****

Elazığ Türk Ocakları faaliyetlerine devam ediyor. Önemli konuların işlendiği konferans serisinin bu haftaki önemli konusu "İmam Maturidi ve Maturidilik" di. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sönmez Kutlu hocanın konuşmacı olduğu konferansa ilgi büyüktü.

****

Küçükçekmece "İmam Buhari Külliyesi" İnşaatı Sona Yaklaştı. İlçe Müftüsü Mustafa TEMEL'in göreve başladığında, yapımına başlanılan Küçükçekmece Müftülüğü İmam Buhari Külliyesinin inşaatında artık sona yaklaşıldı. Müftümüz önderliğinde personelimizin üstün gayreti ve vatandaşlarımızın yardımlarıyla çok kısa sürede kaba inşaatı biten inşaatı tamamlayarak Küçükçekmeye güzel bir hizmet binası kazandırmak için çalışıyoruz.

****

Millî Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereğince Diyanet TV’de yayımlanmakta olan “Kur’an Öğreniyorum” başlıklı videolar, MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün yürütmekte olduğu Eğitimde FATİH Projesi kapsamında milyonlarca öğrenci ve öğretmene destek veren Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portali içinde yayımlandı.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde düzenlenen "Halep'te İnsanlık Ölmesin" kampanyası kapsamında, Kilis, Elazığ, Manisa’nın Soma ilçesi ve İstanbul Kâğıthane’den temin edilen insani yardım malzemeleri ile Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine gönderildi. İç savaş nedeniyle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan Suriyeliler için hazırlanan yardımların sınır ötesine gönderimi devam ediyor. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı ile TDV iş birliğinde düzenlenen "Halep'te İnsanlık Ölmesin" kampanyası kapsamında, Elazığ , Manisa ve İstanbul’dan gönderilen yardım malzemeleri, Kilis İl Müftülüğü'nün koordinesinde 13 bin kişilik sıcak yemek ve 60 bin ekmekten oluşan yardımlar, Öncüpınar Gümrük Kapısı'nın karşı tarafından yer alan tampon bölgedeki Suriye plakalı araçlara nakledilerek sınır ötesine gönderildi.

****

İsveç'in Malmö kentinde Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Malmöİslam Kültür Derneği bünyesindeki camiye saldırıda bulunuldu.Kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce dün gece düzenlenen taşlı saldırıda Malmö Camisi'nin camları kırıldı.Malmö İslam Kültür Derneği Başkanı Harun Alagöz, saldırıya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, polisin olay yerine gelerek inceleme başlattığını bildirdi.Kaynak: İsveç'te Türk camisine saldırı 

****

Diyanet Vakfı Aksaray Şube Yönetim Kurulu Başkanı İl Müftüsü Cemalettin Bal başkanlığında yapılan Türkiye Diyanet Vakfı Aksaray şubesi istişare toplantısına Vali Aykut Pekmez, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Gazi Demir, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ ile birlikte birçok kurum müdürü, Türkiye Diyanet Vakfı Aksaray şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

****

Ardahan Valiliği, Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ve Ardahan Müftülüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen 'Kutlu Doğum Programı' ARÜ Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu'nda düzenlendi. Ardahan Valiliği, Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ve Ardahan Müftülüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen 'Kutlu Doğum Programı' ARÜ Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu'nda düzenlendi.

****

Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen Adıyaman Din Görevlilerimize Konferans Verdi. Malatya  İl Müftüsü Ümit Çimen, 11 Nisan 2017 tarihinde Adıyaman İl Müftülüğü Toplantı Salonununda, Din Görevlilerine konferans verdi. Konferansa Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, İl Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri ve din görevlileri katıldı. 

****

Van İl Müftülüğü tarafından “Allah-u Ekber’i Nasıl Anlamalıyız” konulu bir konferans düzenlendi. Van Valisi İbrahim Taşyapan ve eşi Nesibe Taşyapan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici ve YYÜ Rektörü Peyami Battal’ın da katıldığı konferans, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. İl Müftüsü Nimetullah Arvas’ın açılış konuşmasının ardından Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman, ‘Allah-u Ekber’i Nasıl Anlamalıyız’ konulu konferansa geçildi.

****

Zonguldak Müftülüğünde gerçekleştirilen Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan Gürcistan asıllı Latavra, Esra ismini aldı. İhtida Merasimi Zonguldak Müftüsü Rüstem Can öncülüğünde gerçekleşti. 

****

Hz. Ali’nin (a.s) doğum yıldönümü Münasebetiyle Allame Tabatabai Kur’an Kursu Derneğinde kutlama merasimi düzenlendi. Kur’an Tilaveti ile başlayan program konuk misafir Abbas Kazimi hocanın konuşmasıyla devam etti. “Recep ehli nerededir” hadisine değinen Abbas Kazımi hoca, bulunduğumuz recep ayının önemine vurgu yaptı.

****

Elazığ Müftülüğü Geçici Kur'an Kursu öğreticisi alımı için sınav yapacak. Duyuruda , "İlimiz ve İlçe Müftülüklerinde ihtiyaç duyulan Geçici Öğretici ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilgi Mülakat sınavıyla Bayan ve Erkek adaylardan “Geçici Öğretici” alınacaktır." denildi. Gerekli dilekçe ve şartlar il müftülüğü web sitesinden öğrenilebilir

****

Elazığ İl Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan proje çerçevesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Projede büyük emeği olan ve İstanbul-Sultangazi Müftüsü iken projeyi başarı ile uygulayan İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya Elazığ’a atandıktan sonra büyük önem verdiği projenin uygulamaya geçmesinden dolayı mutlu olduğunu belirtti. İlimiz Milletvekilleri Tahir ÖZTÜRK ve Ömer SERDAR, İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ, Şehit Eyüp Oğuz Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri Cuma namazı için Harput Ulu Camii’nde buluştu.

****

Muğla'da Saadet Hanım Konağında haftanın 7 günü, 7 kişilik bir ekiple hizmet veren Muğla İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunda Merkez Kız Kur'an Kursu, Merkez Erkek Kur'an Kursu, Uzun Salih Kur'an Kursu, Düğerek Kur'an Kursu ve Yeniköy Kur'an Kursu öğrencilerine yönelik tanıtım ve aile içi iletişim seminerleri düzenlendi.

****

Aydın'da, Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl olduğu gibi bu yıl da Kur’an Kursu öğrencileri arasında Kur’an-ı Kerim’i Yarışma düzenlendi. Komisyon üyeleri İl Müftü Yardımcıları Mehmet ASLAN, Zekeriya ÇALLI ve İl Vaizi Salih TÜRKMEN’den müteşekkil yarışmaya kendi ilçelerinde birinci olan öğrenciler katıldı. Aydın İl birinciliği yarışması erkek ve kız öğrenciler arasında, iki kategoride İl Müftülüğü Külliye Camii’nde gerçekleştirildi.

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar