Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 14.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 14.04.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-04-14 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 14.04.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 14.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Hava Yollarının da desteğiyle şehit yakınlarını, kutsal topraklara ücretsiz götürecek. İlk kafile, çarşamba günü yola çıkacak.

****

Türkiye Diyanet Vakıf - Sen Kars şubesinin bazı kurucu yönetim kurulu üyeleri istifa etti. Sendikanın kurucu yönetim kurulu üyeleri, üyesi bulundukları sendikada yaşanan iç çekişmeler ve benlik kavgalarının sendikayı bitirme noktasına getirmiş olması nedeniyle üyeler arasındaki kardeşliğin bozulmuş olduğunu açıkladılar.

****

Edirne'deki Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği ve 2011 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmeye hak kazanan, eşsiz mabet Selimiye Camii, çarpık kentleşmenin kurbanı oluyor. Osmanlı döneminin en önemli mimari eserleri arasında yer alan Selimiye Camii’nin silueti bozulmaya başladı. Geçmiş yıllarda hemen hemen Edirne’nin her yerinden görünen görkemli caminin siluetinin gözden kaybolmasına, vatandaşlar tepki gösterdi.

****

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin kuruluşunun 446. yıldönümü ve Vakıfların İngilizlerden Kıbrıs Türk Toplumuna devrinin 61. yıldönümü yarın kutlanacak. Vakıflar İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, yarın Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Merkezi’nde tören düzenlenecek. Tören saat 09:00’da başlayacak. Ardından saat 09:30’da Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Önderi Dr. Fazıl Küçük’ün Anıttepe’deki kabrine çelenk konulacak. Ayrıca kutlamalar kapsamında “vakıf yapan ataların ruhları” için mevlit okutulacak. 

****

Bosna Hersek Osmanlı döneminden kalan ve savaş döneminde yıkılan 5 asırlık Arnaudija Camisi’ni tekrar yapıyor. Cami mayıs ayında açılacak. Bosna Hersek 16'ncı yüzyıldan kalma bir Osmanlı eseri olan ve Bosna Savaşı'nda yıkılan Arnaudija Camisi'ni tekrar inşa edecek. Bosna Hersek'teki Sırp Cumhuriyeti'nin başkenti Banja Luka'da bulunan caminin parçalarının toplanıp temizlendiği ve 22 Nisan'da yapım onarımın başlayacağı bildirildi. 

****

Kudüs’teki işgal belediyesi Silvan beldesindeki Abdullah Es-Sinnavi Camii’nin ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle yıkılacağını tebliğ etti. Silvan Savunma Komitesi Sözcüsü Fahri Ebu Diyab, caminin belde sakinleri tarafından bağışlanan vakıf arazisi üzerinde birkaç yıl önce mahallede yaşayan yaklaşık 4 bin kişiye hizmet için inşa edildiğini söyledi. İşgal belediyesinin belde sakinlerini göçe zorlamak amacıyla inşaat ruhsatı vermediğini kaydeden Ebu Diyab, Abdullah Es-Sinnavi Camii’nin Silvan beldesinde yıkım tehlikesiyle karşı karşıya olan altı camiden biri olduğunu ifade etti.

****

Kırşehir’de inşaat çalışmaları devam eden 4 bin kişilik cami tamamlanıyor. 
Ahi Evran Üniversitesi camisinin gelen ödenek ile kısa sürede tamamlanması ve ibadete açılması planlanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Cami’nin tamamlanması için 1 milyon 75Ahi Evran Üniversitenin Bağbaşı Yerleşkesinde yapımı devam eden caminin küçük bir bölümü yaklaşık 6 ay önce ibadete açılmıştı.

****

2017 Yılı Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Sidney Din Hizmetleri Ataşeliği 08.04.2017 tarihinde Auburn Gelibolu Camii Konferans Salonu'nda bir program düzenledi. Programa ülkemizden Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler Daire Başkanı Kazım TÜRKMEN beyefendi iştirak etti. Program İstiklal Marşı ve Avustralya Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Sidney Bonnyrigg Camii İmam Hatibi Osman ÇAVUŞLU Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulundu.

****

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında başlatılan ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek Peygamber Efendimizin doğum tarihinin miladi takvime göre 20 Nisan tarihi olduğu kabul edilmesi ile kabul edilen Kutlu Doğum Haftasında Safranbolu’uda da çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.Safranbolu ilçe Müftülüğü tarafından düzenlenen İlçe Müftüsü Hasan Güneş’in ev sahipliği yaptığı ve Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının İdarecileri ile Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcilerinin katıldığı bir toplantı ile İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenecek programlar açıklandı.

****

İstanbul Müftüsü Yılmaz: İstismarcılardan dini de halkı da kurtarmak gibi hepimizin ortak görevi var. İstanbul Müftülüğü'nde ilki gerçekleştirilen buluşmada İstanbul Müftüsü Yılmaz'a, dini ehliyeti olmayan insanların televizyonlarda dini konularda görüş bildirmelerine karşı ne yapılması gerektiğini sorusu yöneltildi. Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz şu yanıtı verdi: "İnşallah o gerçekleşirse yani ehliyeti, liyakatı, diploması olmayan ve sadece din istismarına yönelik bir takım dualar satan, muskalar satan insanların televizyonda arzı endam ederek, yer almış olmaları bizim de kanımıza dokunuyor. İnsanlarımıza zarar veriyor."

****

Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu Kutlu Doğum Haftası programına davet etti Kaynak: Vali Güzeloğlu'na müftülükten ziyaret etti. Ziyarette İl Müftüsü Yusuf Doğan'a yardımcıları İlyas Öztel, Bayram Şahin, Mahmut Şahit eşlik etti.  

****

Gazianetp'in İslahiye İlçe Müftülüğü tarafından Kuran Kursları ve Öğrenci Yurdu yararına 'Hayır Çarşısı' açıldı. İlçe Müftülüğü tarafından Demokrasi Meydanı'ndaki Hayır Çarşısı açılışına; Belediye Başkanı Kemal Vural, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ömer Faruk Uyanık, İlçe Müftüsü Ramazan Dolu, Muhtarlar Derneği Başkanı ve Kayabaşı Mahalle Muhtarı Ekrem Durmaz, muhtarlar, STK temsilcileri ile davetliler katıldı. Kuran okunan çarşı, dualarla açıldı.

****

Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt ve İlçe Müftü Yardımcıları MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti. Müftü Bozkurt, yapacakları çalışmalarda üniversitenin akademik tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtti. Ziyarette Rektör Prof. Dr. Polat, müftülük tarafından yapılacak olan her türlü proje ve çalışmalara üniversite olarak destek vereceklerini kaydetti.

****

Çaycuma'da 4 - 6 yaş grubu Kur'an Kursu Öğreticilerimize yönelik " Etkili İletişim " ve "Kişisel Gelişim " konulu Seminerlerimiz devam ediyor. 12.04.2017 Çarşamba Günü Perşembe Çok Proğ. Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretmeni Emine Bircan Arcaklıoğlu "Çocuklarla Etkili İletişim" konulu çok güzel bir sunum yaptı. Değerli ve faydalı sunumları dolayısı ile Emine Bircan Arcaklıoğlu hocamıza ve Seminere katılan 4 - 6 Yaş grubu kurslarımızın özverili ve fedakar Öğreticilerimiz ile yardımcı kardeşlerimize teşekkür ediyoruz

****

Eskişehir Odunpazarı Müftülüğü  Diyanet İşleri Başkanlığımızın 4-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik "Kur'an Kursları Öğretim Programı" kapsamında, yerini aldı. Program kapsamında öğrencilerin, "Kur'an-ı Kerim'i içerik, ses ve şekil olarak yine kendi yaş grubuna uygun olarak tanıyabilmesi", "Allah'ı sevgi temelinde tanıyabilmesi ve yaradılışı fark etmesi", "Hz. Muhammed'in (s.a.s) kişiliğini ve karakterini tanıması, sevip rol model alması", "Sağlıklı bir din ve ahlak gelişimi göstermesi" ve "Yaşları gereği ihtiyaç duydukları diğer gelişim süreçlerine de katkıda bulunulması" amaçlanıyor.

****

Ehli Kur'an ve Mevlithanlar Yunus Emre İlahi Grubu İl Müftüsü Bekir GEREK’ e Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu Ehli Kur'an ve Mevlithanlar Yunus Emre İlahi Grubu Başkanı Ali Ekrem ULUDAĞ beraberinde İlahi Grubu Üyeleri Hamdi AYDIN, Ferruh ŞEN, Mustafa DOĞAN ve Neşet KAPLAN ile birlikte ziyarette yapmış oldukları faaliyetler hakkında bilgi verdiler. Kutlu Doğum Haftasında da bu gruptan istifade edeceklerini bildirdi.

****

Samsun’da Kur’an Kursu Öğrencileri Arasında “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması” yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an Kurslarında okuyan öğrenciler  “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması” Samsun İl Birinciliği için yarıştı. 18 yaş altı ve 18 yaş üstü kız ve erkek öğrenciler arasında ayrı kategorilerde yapılan yarışmada öğrenciler dinleyenlere güzel bir Kur’an ziyafeti sundu.

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar