Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 18.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 18.04.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-04-18 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 18.04.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 16.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

****

Erdemli Müftülüğü Merkez Kur’an kursu bünyesinde 4-6 yaş Kur'an Kursu ve Aşevi açılışına, Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, Mersin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, İlçe Emniyet Müdürü Ali Doğan, Siyasi Parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, Din Görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Karadeniz Ereğli’de  17-23 Nisan tarihleri arasında kutlanan  Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Hz Peygamber ve Güven’ ana temalı programlar başladı. 2017 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında bu yıl  ilk olarak Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) Müftülüğümüze bağlı 4 – 6 yaş Kur’an Kurslarında eğitim ve öğretim  gören çocuklarımızın Kurs Öğreticileri rehberliğinde etkin rol aldığı bir program gerçekleştirildi.

****

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ne bir cami yaparak buradaki ihtiyacı karşılayacağız. İstiyoruz ki Yenimahalle'de herkes ibadetini layıkıyla yerine getirsin" dedi. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahalle genelinde 280 civarında cami olduğunu belirterek, "Biz tüm inançlara saygının insan olmanın gereği olduğuna yürekten inanıyoruz. Bölgemizdeki tüm camilerin ve İnanç merkezlerinin insan onuruna yakışır bir temizlikte ve estetikte olması gerektiğini düşünerek hizmet ediyoruz. Ayrıca ihtiyaca göre hizmet üretme anlayışımız ile Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ne de biz belediye olarak bir cami yaparak buradaki ihtiyacı karşılayacağız. 

****

Beyoğlu'nda Kız Kur'an Kursu Öğrencilerimize "Doğruluk" Seminerleri Düzenlendi. İlçedeki Kız Kur'an Kurslarında okuyan öğrencilere yönelik Aile ve Dini Rehberlik bürosunun organizayonuyla Beykoz Vaizi ve İstanbul Kadın Aile ve Gençlik Merkezi sorumlusu Ayşenur Kapusuz tarafından "Doğruluk" konulu semirnerler düzenlendi

****

Karaman Necati Yeniel Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından, TÜBİTAK destekli bilim fuarı açıldı.Okulun sergi salonunda açılan fuarda, öğrencilerin hazırladığı 20 adet proje sergilendi. Açılışa katılan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ve İl Müftü Yardımcısı Ali Abay, sergiyi gezerek projeler hakkında bilgiler aldı.Kuntoğlu, emeği geçenlere teşekkür ederek, "Fuarımız geleceğin bilim adamlarını yetiştirme de, ülkemizi gelecekte bilim de en üst seviyeye çıkarma noktasında hayırlara vesile olur." dedi.

****

NEVŞEHİR Belediyesi ve İl Müftülüğü işbirliğinde Peygamber Hz. Muhammed'inn doğumunun yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, 'Kutlu Doğum Aşı' dağıtıldı. Damat İbrahim Paşa Külliyesi içerisinde bulunan  Kurşunlu Camii'nde öğle namazı ardından,  Nevşehir Valisi  İlhami Aktaş,  AK Parti  Nevşehir  Milletvekili  Mustafa Açıkgöz, Belediye Başkan Yardımcısı Oktay  Şımarmaz, İl  Jandarma Komutanı  Jandarma Kıdemli Albay Yusuf Ziyaddin Cavlak ve İl Müftüsü Yakup Öztürk, cami dışında oluşturulan platformda, toplananlara etli pilav ve ayrandan oluşan 'Kutlu Doğum Aşı' dağıttı. Halkın ilgi gösterdiği Kutlu Doğum Aşı dağıtımında, İl Müftülüğü görevlileri vatandaşlara gül dağıtırken,  Türk Kızılayı  Nevşehir Şubesi yöneticileri de çeşitli ikramlarda bulundu.

****

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftasının bu yıl “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” teması etrafında gerçekleştirileceğini söyledi. Hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleneceğini ifade eden Müftü Çelik tüm vatandaşları düzenlenecek programlara katılmaya davet etti. 

****

Pınarbaşı İlçe Müftüsü Nurullah Koçhan, Pınarbaşı Kaymakamı Nebi Çanga ile Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz’ı ziyaret etti.
Pınarbaşı İlçe Müftüsü Nurullah Koçhan, ziyaretlerde Hz. Muhammed (SAV)’i temsil eden kırmızı gül takdim ederek kendilerini hafta içerisinde yapılacak konferans ve diğer etkinliklere davet etti.

****

Kastamonu'da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında "Hz. Muhammed ve Güven Toplumu" konulu konferans düzenlendi. Müftülük tarafından Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen konferansda Kuran-ı Kerim okundu ve semazen gösterisi yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Atama 2. Daire Başkanı Dr. Muhammet Ali Asar, toplumda güven kavramının çok önemli olduğunu belirtti.

****
Çankırı Müftüsü Arslan Türk, Müftü Yardımcıları ve Müftülük görevlileriyle birlikte Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Vali Mesut Köse’yi ziyaret etti. Ziyaretten dolayı memnun olduğunu ifade eden Vali Mesut Köse ise böylesine önemli bir haftada müftülüğün yapacağı etkinliklerin önemli olduğunu ve bu haftanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak ziyaretlerinden dolayı Çankırı Müftüsü Arslan Türk ile müftülük görevlilerine teşekkür etti.

****

Elazığ Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı makamında ziyaret etti Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) dünyaya bahşedilişinin şerefine onunla ilgili konuların ele alındığı Kutlu Doğum Haftası nedeniyle il müftüsü Yusuf Sarıkaya ve beraberindekiler Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı makamında ziyaret etti.

****

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlediği programda, “Biz o yüce Peygamberin, ‘Muhammedü’l-Emin’in ümmetiyiz ve O’nun güvenilen ümmeti olmak durumundayız.” dedi. Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. ‘Denetimli Serbestlik’ hakkından yararlanarak programa katılanlara hitap eden İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kutlu Doğum Haftası’nın aslında Mevlid Kandili geleneğine dayandığını belirtti.

****

Orhangazi Müftüsü Nihat Aktaş Orhangazi’deki görevinden Cuma günü itibarı ile ayrılıyor. Nihat Aktaş, Bolu Yeniçağa ilçesine ilçe müftüsü olarak atanmıştı. Nihat Aktaş’ın yerine ise Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçe müftülüğü görevini yürüten Yusuf Tuna atanmıştı. Tuna’nın önümüzdeki hafta Orhangazi’deki görevine başlaması bekleniyor.

****

Boyabat Müftülüğü Kuran Kursu Kermesi Açıldı, İlçe Müftülüğü Kuran Kursları yararına bugün Büyük camii meydanında kermes düzenlendi. Kermese İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy,İlçe C.Savcısı Salih Şengöz,Belediye Başkanı Şefik Çakıcı,Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan,Ak Parti İlçe Başkanı Ferhat Yıldız,Belediye Encümen üyeleri,İlçe Müftüsü İsa Sağlam,STK’ları katıldılar.

****

Balıkseri Bandıra'da bu sene 17-23 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası Cumhuriyet Meydanındaki etkinliklerle başladı. İlçe Kaymakamı Günhan Yazar, İlçe Jandarma Komutanı YRB. Recep Cansu, İlçe Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mutlu Aslan, SGK Müdürü Bayram Öztürk, Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Şenveli, Daire Müdürleri ve Diyanet işleri çalışanları katıldılar. Ali Şener hocanın program açılışını yapmasının ardından, Muradiye Cami İmam Hatibi Fatih Taban’ın okuduğu Kuran tilavetiyle başladı.

****

Gölcük Belediyesi’nin katkılarıyla Gölcük İlçe Müftülüğü ve Halıdere Yalı Kuran Kursu Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlemiş olduğu kermes dün Cumhuriyet parkında açıldı.

****

Dünya Güzel Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Ahmet Karalı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Camisi imam hatibi Adem Kemaneci, Muğlalılara Kur'an-ı Kerim okudu. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Menteşe İlçe Müftülüğü ve Türkiye Gençlik Vakfı tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programa katılan vatandaşlara Muğla Müftülüğü tarafından karanfil dağıtıldı. Menteşe Kurşunlu Camii Müezzin-Kayyımı Enes Çalışkan'ın okuduğu Kur'an tilaveti ile başlayan programda Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak, emeği geçenlere teşekkür etti.

****

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ATO Congresium'da, "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" temalı 2017 Yılı Kutlu Doğum Haftası açılış programına katılacak.

****

Danimarka Türk Diyanet Vakfına (DTDV) bağlı cami dernekleri tarafından İkast, Arhus, Odense, Aabenraa, Frederikssund, Slagelse, Farum ve İshoj kentlerinde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri yapıldı.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Ankara Diyanet Evi’nin hizmete girdi

****

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) İyilik Dergisi yeni sayısı “İyilik Ödülleri” gündemiyle okuyucuyla buluştu. 

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar